Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Recomandare telefon pentru fotografii - 1400 RON buget maxim ...

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Buna ziua tuturor. Va rog sa ma ajutati cu recomandari / recenzii referitoare la urmatorul aspect:

Vreau sa cumpar un telefon care sa exceleze pe partea de fotografie, care sa coste maximum 1400 RON si pe care sa il achizitionez nou, dintr-un magazin online din  tara ( nu vreau sa imi asum riscuri incercand vreo oferta de pe OLX ) ... ma gandeam la:

http://www.emag.ro/t.../DDX3Q2BBM/#Alb

Aveti vreo alta sugestie care sa se incadreze in buget sau ati avut ocazia sa testati telefonul de mai sus ?

#2
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Zenfone-ul il gaseai la 1100 de lei acum 3-4 zile.

Pentru camera, o idee mai buna ar fi ZUK Z2 : https://www.evomag.r...ru-3071610.html

ZUK-urile sunt o subdivizie a celor de la Lenovo. De asemenea, trebuie sa mentionez urmatoarele : nu ai parte de garantie oficiala, iar softul s-ar putea sa vina cu aplicatii chinezesti.

O alta optiune buna ar fi Xiaomi Mi5 : http://www.f64.ro/xi...b-4g-auriu.html

Din pacate, are aceleasi neajunsuri ca ZUK-ul.

Ultima varianta pe care o propun este Zenfone Zoom, dar care trece peste bugetul tau. Oricum, review-urile nu il prea lauda, nici macar cand vine vorba de poze. Partea buna este ca are garantie oficiala.

#3
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Ia-ti o camera compacta cu setari manuale. Telefoanele tot telefoane raman cand e vorba de fotografii.

#4
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
iti vand eu un Canon Powershot sx60hs nou, luat in decembrie!1250 lei

Edited by dark_angel_tgv, 16 February 2017 - 17:23.


#5
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Gasesti Lumia 950 in bugetul tau, daca nu te incomodeaza OS-ul.

#6
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
AM eu un Asus, nu chiar modelul ala dar pe acolo, si nu exceleaza la poze.
In acel buget, ce stiu eu ca face poze bune: Samsung A5 si iPhone 5S.

#7
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Lg G4

#8
romeo2

romeo2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 15.06.2007
Microsoft 950 daca vrei poze bune,am si lg g4 dar 950-ul e mult peste.

Edited by romeo2, 16 February 2017 - 18:04.


#9
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View Postaflorin27, on 16 februarie 2017 - 17:46, said:

AM eu un Asus, nu chiar modelul ala dar pe acolo, si nu exceleaza la poze.
In acel buget, ce stiu eu ca face poze bune: Samsung A5 si iPhone 5S.

E ca si cum ti-ai da parerea despre o masina noua cand tu ai un sh obosit.

View Postmurilexix, on 16 februarie 2017 - 17:00, said:

Buna ziua tuturor. Va rog sa ma ajutati cu recomandari / recenzii referitoare la urmatorul aspect:

Vreau sa cumpar un telefon care sa exceleze pe partea de fotografie, care sa coste maximum 1400 RON si pe care sa il achizitionez nou, dintr-un magazin online din  tara ( nu vreau sa imi asum riscuri incercand vreo oferta de pe OLX ) ... ma gandeam la:

http://www.emag.ro/t.../DDX3Q2BBM/#Alb

Aveti vreo alta sugestie care sa se incadreze in buget sau ati avut ocazia sa testati telefonul de mai sus ?

Ai ales foarte in ok in limita conditiilor impuse.

#10
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Daca vrei camera cat mai buna atunci cauti macar un P9 cu garantie de pe olx.
Daca vrei nou atunci lumia 950.
Asta daca vrei o camera cat de cat buna.

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Sony Xperia Z3+

#12
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
@murilexix, am eu cumparat Asus Zenfone -  care corespunde sumei de care dispui, deci iti pot spune concret in acest caz cum sta treaba cu fotografiatul.

Aparent, adica vizualizand pozele pe ecranul dispozitivului, iti lasa impresia ca face fotografii "bune". Ca in cazul unei situatii la care am asistat, la o nunta: nuntasii si-au exprimat dorinta ca fotograful angajat, care manuia scule complexe, sa le faca fotografii si cu telefonul, ca, ziceau ei, ies mult mai bine decat cele facute cu sculele meseriase (!).

Daca doresti sa descarci pe calculator si sa le vezi la 100%, adica un pixel de pe desktop corespunde la un pixel de pe telefon, vei avea o crunta deziluzie: imaginea este cu contrast fortat, detaliile sunt putine, liniile drepte sunt deformate etc. Megapixelii aceia sun inmultiti prin algoritm, sensibilitatea la lumina este fortata prin impingerea amplificarii si eliminarea exagerata a zgomotului (astfel ca portretele par imbalsamate si pomadate).

Eu am testata asa: fotografie cu telefonul , imediat fotografie cu camere compacta de calitate (Canon din anii 2007...2010). Descarcat pe calculator, vizualizare in paralel, pe monitor mare.

Nu se compara. Fotografiatul cu telefonul este doar pentru a-ti arata nepotii calatorilor din compartimentul de tren, la drum lung.

Edited by Anca12, 16 February 2017 - 20:08.


#13
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
@Anca12, detii exact modelul de telefon de care sunt interesat ( ASUS ZenFone 3 ZE520KL ) ? Din ce ai spus, am inteles ca ai un telefon din seria Zenfone, pe care ai platit 1400 RON ...

Am folosit timp de aproape trei ani un telefon Nokia Lumia 720, pe care vreau sa-l schimb deoarece este depasit - in toata aceasta perioada, nu pot spune ca am fost dezamagit atunci cand vizualizam pe computer fotografiile facute cu telefonul ... da, sunt constient de faptul ca o camera compacta ( nu vorbesc de DSLR-uri sau mirrorless-uri ) de ultima generatie face fotografii net superioare celor obtinute cu camera unui smartphone mid-range, dar mi se pare neverosimil ca o camera compacta din perioada 2007 - 2010 sa depaseasca o camera atasata la un device produs in 2016, de catre o firma de prestigiu.

#14
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View PostAnca12, on 16 februarie 2017 - 20:07, said:

Aparent, adica vizualizand pozele pe ecranul dispozitivului, iti lasa impresia ca face fotografii "bune". Ca in cazul unei situatii la care am asistat, la o nunta: nuntasii si-au exprimat dorinta ca fotograful angajat, care manuia scule complexe, sa le faca fotografii si cu telefonul, ca, ziceau ei, ies mult mai bine decat cele facute cu sculele meseriase (!).

O generalizare gratuita fara nicio legatura cu topicul. Eu nu am inteles de la initiator ca ar avea pretentiile acelor nuntasi.

View PostAnca12, on 16 februarie 2017 - 20:07, said:

Daca doresti sa descarci pe calculator si sa le vezi la 100%, adica un pixel de pe desktop corespunde la un pixel de pe telefon, vei avea o crunta deziluzie: imaginea este cu contrast fortat, detaliile sunt putine, liniile drepte sunt deformate etc. Megapixelii aceia sun inmultiti prin algoritm, sensibilitatea la lumina este fortata prin impingerea amplificarii si eliminarea exagerata a zgomotului (astfel ca portretele par imbalsamate si pomadate).

Ce om normal face pixel peeping la poze facute cu telefonul? Care e scopul? Cam cat trebuie sa cheltui pe o "scula" foto care sa-ti ofere o calitate mult mai buna si posibilitatie de partajare imediata oferita de un telefon?

Aberatia cu "megapixelii inmultiti prin algoritm" e de noaptea mintii.

Cat despre Canonul ala din 2007-2010 care matura pe jos cu orice telefon am niste retineri extrem de mari.

#15
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 29.08.2013
Câţiva de aici propuneau lumia 950. Îl are un prieten. E foarte mulţumit de cameră.
Spoiler

Edited by sftpdt, 16 February 2017 - 23:23.


#16
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Daca nu vrea sa ia un P9 de pe olx cu factura sau poate un S7 sh, atunci 950 ramane cea mai buna varianta la camera ca telefon nou.

#17
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

View Postjegmihai, on 16 februarie 2017 - 17:16, said:

Zenfone-ul il gaseai la 1100 de lei acum 3-4 zile.

Pentru camera, o idee mai buna ar fi ZUK Z2 : https://www.evomag.r...ru-3071610.html

ZUK-urile sunt o subdivizie a celor de la Lenovo. De asemenea, trebuie sa mentionez urmatoarele : nu ai parte de garantie oficiala, iar softul s-ar putea sa vina cu aplicatii chinezesti.

O alta optiune buna ar fi Xiaomi Mi5 : http://www.f64.ro/xi...b-4g-auriu.html

Din pacate, are aceleasi neajunsuri ca ZUK-ul.

Ultima varianta pe care o propun este Zenfone Zoom, dar care trece peste bugetul tau. Oricum, review-urile nu il prea lauda, nici macar cand vine vorba de poze. Partea buna este ca are garantie oficiala.

Excelente propuneri!

Tot cu cameră cu autofocalzare laser și stabilizare optică a imaginii: Oneplus 2 https://www.price.ro...d=1257792&asc=1 sau mai ieftin dar cu spațiu de stocare limitat http://www.f64.ro/on...e-4g-negru.html

#18
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
@murilexix, telefonul meu este luat anul trecut, Asus Zenfone2 Z551ML si a costat 1240 lei (pret normal, nu promotie).

@devlin2427, schimba tonul, mai citeste primul post al initiatorului: cere un telefon care sa exceleze la partea de fotografie si sa coste pana la 1400 lei.

Eu i-am prezentat situatia mea, din care poate trage unele conditii. Telefoanele pana la 1400 lei nu exceleaza la fotografie, creeaza doar iluzia portabilitatii.
Nici eu, nici tu nu stim daca va vizualiza pozele pe un TV;  dar daca o va face vreodata, TV -ul afiseaza poza la 100%, sau chiar o extinde pe tot ecranul - si atunci se vede dezastrul... Deci spune si tu, faptul ca treci vizualizarea de pe minusculul ecran pe unul ceva mai mare, inseamna ca nu esti om normal (adica eu, care va sa zica...).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate