Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Recomandare telefon pentru fotografii - 1400 RON buget maxim ...

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View PostAnca12, on 17 februarie 2017 - 10:20, said:

Eu i-am prezentat situatia mea, din care poate trage unele conditii. Telefoanele pana la 1400 lei nu exceleaza la fotografie, creeaza doar iluzia portabilitatii.
Nici eu, nici tu nu stim daca va vizualiza pozele pe un TV;  dar daca o va face vreodata, TV -ul afiseaza poza la 100%, sau chiar o extinde pe tot ecranul - si atunci se vede dezastrul... Deci spune si tu, faptul ca treci vizualizarea de pe minusculul ecran pe unul ceva mai mare, inseamna ca nu esti om normal (adica eu, care va sa zica...).

1. Telefonul tau e mai prost pe partea foto decat telefonul ales de intiator:

http://www.gsmarena....6&idPhone3=7769

2. Daca tu crezi ca iti argumentezi comparatiile aproximand tot felul de aspecte extrem de concrete ar trebui sa te lasi de dat sfaturi. Majoritatea televizoarelor sunt full HD adica n-au nici macar 2 megapixeli iar cele 4k n-au nici 8. Cum iti imaginezi tu ca o imagine trasa cu un telefon de 12,13 sau 16 megapixeli va fi afisata la 100% e de domeniul fantasticului.

3. Eu am printat fara probleme poze trase cu telefonul pe hartie A4 si iti garantez ca arata foarte ok.

#20
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Am și eu o propunere:lumia 950 xl.

#21
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008
N-ai inteles, desigur ca imaginea nu incape toata la 100% pe TV, am crezut ca e de la sine inteles, dar poti afisa 100%, pixel pe pixel, cropuit, doar o parte a pozei, sa vezi detaliile (de ex, numarul unei masini departate). Cand ai o poza importanta, poate te intereseaza o zona a ei in mod special. Aici conteaza calitatea camerei foto.

@murilexix, m-am fript si cu compactele actuale, le-am dat cadou la copii, sa se joace. In schimb, am cumparat, cu sume intre 20 si 50 lei, cateva zeci de camere compacte de diverse marci din anii 2005-2010 (de la filiala unei asociatii de ajutor Centrul Cultural Francez) si am facut pentru mine probe amanuntite si le-am triat pe calitati ale pozei, consumului etc. Stiu ce vorbesc, din probe, nu din teorie sau review-uri.

#22
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View PostAnca12, on 17 februarie 2017 - 14:23, said:

N-ai inteles, desigur ca imaginea nu incape toata la 100% pe TV, am crezut ca e de la sine inteles, dar poti afisa 100%, pixel pe pixel, cropuit, doar o parte a pozei, sa vezi detaliile (de ex, numarul unei masini departate). Cand ai o poza importanta, poate te intereseaza o zona a ei in mod special. Aici conteaza calitatea camerei foto.

Descrii o situatie atat de particulara incat nu are efectiv niciun sens. Vorbesti despre un pixel peeping extrem care nu se preteaza nici la majoritatea camerelor cu senzor mult mai mare. Pozele importante le tragi cu aparate foto dedicate sau daca le tragi cu telefonul accepti compromisurile. La fel ca si analogia aia cu nuntasii eu cred ca tu nu ai inteles la ce foloseste un telefon.

Marea majoritate a pozelor facute cu telefonul sunt vazute pe alte telefoane. Asta inseamna display-uri intre 4 si 6 inch. Chiar crezi ca va face cineva diferenta intre o poza cu telefonul si una trasa cu o compacta cu un senzor la fel de mare?

#23
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
2 variante Lumia 950 /950 xl sau nexus 5x. Amble noi si in budget.

#24
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 14.03.2009
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri Posted Image  - o sa ma mai gandesc si apoi voi lua o decizie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate