Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Seif perete

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,097
  • Înscris: 07.11.2006

 _NeXUS-, on 15 februarie 2017 - 14:31, said:

Orice surub si daca ai o bormasina tocesti capetele suruburilor si nu il mai poate desface cu surubelnita.

 I2O, on 15 februarie 2017 - 14:35, said:

Foarte buna ideea

Si ce faci daca doresti sa-l muti de acolo?
Nu cred ca prinderea pe un panou de lemn este solutia.Trebuie prins pe ceva ce nu se poate misca/sparge/muta.De exemplu pardoseala de beton.

#38
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 adisz, on 15 februarie 2017 - 14:38, said:





Si ce faci daca doresti sa-l muti de acolo?
Nu cred ca prinderea pe un panou de lemn este solutia.Trebuie prins pe ceva ce nu se poate misca/sparge/muta.De exemplu pardoseala de beton.
Pun surubu in asa fel in cat sa infiletez piulita din interior.
Il bag in dulap ca il voi masca cu un fund fals

#39
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Dupa parerea mea mai bine ai gasi o ascunzatoare secreta, asta pe langa indemnul sa pastrezi majoritatea sumelor in banca.
Dar daca iti mai trebuie valuta te sfatuiesc sa gasesti o ascunzatoare.

A mai buna ascunzatoare este aia neobservata, eu ma plimbam pe autobuz cu plasa plina cu 50 de mii de lei, plasa tinuta intr-un hanorac, nimenea nu ma banuia ca am o asemenea suma.
La banca depuneam cate 5 mii de lei sa fiu sigur ca nu blochez bancomantul.
Asa am golit toata plasa in bancomat si nu am mai tinut sume de genul ala cash.
Valuta asta este, valuta mai merge la specula sau cand trebuie sa platesc ceva direct in euro, dar o ascund bine, asta pe langa ca am lasat vorba ca nu tin cash in casa.

Edited by _NeXUS-, 15 February 2017 - 15:05.


#40
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,306
  • Înscris: 05.06.2002
in mod normal, capurile suruburilor cu care-l fixezi ar trebui sa fie in interiorul seifului.

#41
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Fane, on 15 februarie 2017 - 16:06, said:

in mod normal, capurile suruburilor cu care-l fixezi ar trebui sa fie in interiorul seifului.
Dar asa poate sa desfaca piulita mai usor.
In schimb daca il pun invers si stric capu surubului e chinuiala mai mare sa il desfaca si in plus de asta cine ar cauta in dulapu cu cartofi sau ceapa un seif,care mai e si ascuns intre pereti dublii.

 _NeXUS-, on 15 februarie 2017 - 15:04, said:

Dupa parerea mea mai bine ai gasi o ascunzatoare secreta, asta pe langa indemnul sa pastrezi majoritatea sumelor in banca.
Dar daca iti mai trebuie valuta te sfatuiesc sa gasesti o ascunzatoare.

A mai buna ascunzatoare este aia neobservata, eu ma plimbam pe autobuz cu plasa plina cu 50 de mii de lei, plasa tinuta intr-un hanorac, nimenea nu ma banuia ca am o asemenea suma.
La banca depuneam cate 5 mii de lei sa fiu sigur ca nu blochez bancomantul.
Asa am golit toata plasa in bancomat si nu am mai tinut sume de genul ala cash.
Valuta asta este, valuta mai merge la specula sau cand trebuie sa platesc ceva direct in euro, dar o ascund bine, asta pe langa ca am lasat vorba ca nu tin cash in casa.
Eu zic ca e destul de buna ascunzatoarea

#42
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,306
  • Înscris: 05.06.2002
poti sa adaugi si asta.

Edited by Fane, 15 February 2017 - 16:56.


#43
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,454
  • Înscris: 01.12.2001
Iti taie dulapul si ti-l fura cu tot cu polita.
Pune suruburi lungi ce ajung in perete.

#44
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Stai cumva intr-o zona retrasa?

#45
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,306
  • Înscris: 05.06.2002
chestiile astea sunt niste piedici puse in calea hotilor. te ajuta ca sa nu te fure gainarii, un hot destept, hotarat si care are timp la dispozitie nu prea ai cum sa-l opresti. pt asta exista banca.

#46
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 dorin_2k, on 15 februarie 2017 - 17:29, said:

Iti taie dulapul si ti-l fura cu tot cu polita.
Pune suruburi lungi ce ajung in perete.
De unde stie el ca e in dulapu cu cartofi si cu pereti dublii?
Eu stiu ca ala care-i hot profesionist iti fura banii si cu seif si fara,dar pentru 50% dintre ei cred ca o sa ma protejeze

 _NeXUS-, on 15 februarie 2017 - 17:35, said:

Stai cumva intr-o zona retrasa?
Nu
Au mai fost si alti vecini calcati...
Dar eu cam banuiesc cine a fost la mine...dar daca nu am dovezi nu am ce face

 Fane, on 15 februarie 2017 - 16:54, said:

poti sa adaugi si asta.
Nu pot sa deschid ca sunt pe tel,dar ma uit cand sunt pe laptop

#47
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Și acum de ce ne spui nouă unde pui seifu'?
Că ții cu noi,adică dacă este să fie furat să-l fure ai tăi,nu străini?
Sau să știi unde să cauți potențialii suspecți?Posted Image

Nu știu voi,dar eu nu aș spune nimănui chestii din astea,niciodată,niciunde,nici măcar lui popa la spovedanie!

Dar,lasă așa,cum a căzut.
Vine hoțu',fură dulapu,dar seifu' în alt loc.

#48
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,125
  • Înscris: 29.06.2005
O sugestie, daca imi permiti.
Fractioneaza suma de bani in mai multe "pachete" de valori mai mici si pune-le in locuri diferite. Confectioneaza cateva ascunzatori (gen sub parchet una, deasupra tavanului de rigips alta, in congelator alta etc, etc)

Un seif din ala de "buzunar" nu te ajuta prea mult. Daca hotii afla ca ai bani gasesc o metoda sa ti-l scoata din pereti sau sa il taie. Da, daca are 400 kg si pereti de 70-80 mm poate ca niste hoti amatori nu se baga.

Daca vrei neaparat seif - mai bine mergi pe varianta cu fractionarea + seif-ul ieftin pus oarecum la vedere, cu o suma mica in el si conectat la o alarma zgomotoasa(iti trebuie doar niste microintrerupatoare si ceva goarna zgomotoasa.
Ideea e ca hotii vor vedea usor seif-ul, se vor concentra asupra lui si vor ignora cautarile in alte locuri. Daca il sparg sau il smulg din perete suna alarma si-i sperie - ori vor abandona in cazul in care n-au reusit sa scoata din el; ori daca l-au deschis vor lua suma aia mica din el si vor fugi.

#49
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 ASCENDED, on 15 februarie 2017 - 21:41, said:

Și acum de ce ne spui nouă unde pui seifu'?
Că ții cu noi,adică dacă este să fie furat să-l fure ai tăi,nu străini?
Sau să știi unde să cauți potențialii suspecți?Posted Image

Nu știu voi,dar eu nu aș spune nimănui chestii din astea,niciodată,niciunde,nici măcar lui popa la spovedanie!

Dar,lasă așa,cum a căzut.
Vine hoțu',fură dulapu,dar seifu' în alt loc.
Am spus asta pentru ca nu stie nimeni de pe forumu asta unde stau si cine sunt....ca sa ma caute sa imi ia seifu care poate il voi pune acolo...sau poate nu il voi pune acolo sau poate nici nu o sa mai tin bani in casa.

 florinel, on 15 februarie 2017 - 22:11, said:

O sugestie, daca imi permiti.
Fractioneaza suma de bani in mai multe "pachete" de valori mai mici si pune-le in locuri diferite. Confectioneaza cateva ascunzatori (gen sub parchet una, deasupra tavanului de rigips alta, in congelator alta etc, etc)

Un seif din ala de "buzunar" nu te ajuta prea mult. Daca hotii afla ca ai bani gasesc o metoda sa ti-l scoata din pereti sau sa il taie. Da, daca are 400 kg si pereti de 70-80 mm poate ca niste hoti amatori nu se baga.

Daca vrei neaparat seif - mai bine mergi pe varianta cu fractionarea + seif-ul ieftin pus oarecum la vedere, cu o suma mica in el si conectat la o alarma zgomotoasa(iti trebuie doar niste microintrerupatoare si ceva goarna zgomotoasa.
Ideea e ca hotii vor vedea usor seif-ul, se vor concentra asupra lui si vor ignora cautarile in alte locuri. Daca il sparg sau il smulg din perete suna alarma si-i sperie - ori vor abandona in cazul in care n-au reusit sa scoata din el; ori daca l-au deschis vor lua suma aia mica din el si vor fugi.
Ai dreptate,mi-ai dat o idee buna.
Oricum intr-un fel o sa fac...dar nu il mai fac public.

#50
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Pana la urma o sa cheltui cam mult cu seiful si n-o sa mai ai bani de pus in el Posted Image
Pe vremuri un amic de-al meu isi tinea malaiul in candelabru ( becurile erau scoase sa nu faca vreo traznaie ) , altu isi tinea banii in bufet langa cosul de gunoi ( o cutie sub plase si detergenti ). Solutii usoare : daca ai acvariu , ii ti sub el in folie de plastic , in bucatarie intr-una din oale peste care pui altele , in biblioteca , scobesti o carte si ai loc suficient ...

#51
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ce zici de asta ?
Eu as incerca sa il maschez intr-o culegere de probleme de analiza matematica . Hai sa fim seriosi ...pe cine naiba ar interesa ? Ceva gen Gheba Posted Image .

Edited by JurasikMan, 18 February 2017 - 15:06.


#52
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 JurasikMan, on 18 februarie 2017 - 15:03, said:

Ce zici de asta ?
Eu as incerca sa il maschez intr-o culegere de probleme de analiza matematica . Hai sa fim seriosi ...pe cine naiba ar interesa ? Ceva gen Gheba Posted Image .
Am vazut si eu asta.....pare interesanta.

#53
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,125
  • Înscris: 29.06.2005

 JurasikMan, on 18 februarie 2017 - 15:03, said:

Ce zici de asta ?
Eu as incerca sa il maschez intr-o culegere de probleme de analiza matematica . Hai sa fim seriosi ...pe cine naiba ar interesa ? Ceva gen Gheba Posted Image .

Multi oameni isi tin bani ascunsi in carti, sau printre haine/prosoape. Hotii cu ceva experienta stiu lucrurile astea. Plus, cartile sunt cel mai usor de scotocit, doar le intorci cu cotorul in sus si le fluturi.
Iar un seif de genul ala il bagi pur si simplu sub geaca si dispari.

N-as zice ca e o alegere extraordinara.

#54
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Pana la urma la ce seif te-ai oprit?

Eu am doua seifuri la activ, ambele rezistente la foc (1 ora la 927 de grade, temperatura interioara nu depaseste 150 de grade -> garantat hartia nu ia foc in seif).

Un yale YFM310 si un Yale YFM420

Tare multumit sunt de amandoua. Sunt fixate cu dibluri de beton in pardoseala. Incuietori pur electronice (nu se poate deschide cu cheia seiful). Daca bateriile mor, are niste contacti exteriori la care se poate conecta o baterie de 9V pentru a furniza curent solenoidului pentru a putea tasta codul si deschide seiful.

Edited by Groot, 14 April 2017 - 18:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate