Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

IZOLATIE EXTERIOR BLOC POLISTIREN

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
portocala142002

portocala142002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.06.2012
Buna seara! Vreau sa imi izolez exteriorul cu polistiren..asa mi-au propus seful de scara, vor sa faca izolatie exterioara pe exterior pe tot blocul..si vor sa o faca cu polistiren...vreau sa va intreb..ii buna izolatia cu polistiren?am si alte variante?cu vata minerala am mai citit..dar nu cunosc..am citit si pareri contra izolatiei cu polistiren...care sunt avantajele,care sunt dezavantajele ,cu ce material ar fi mai bine sa izolez exteriorul?se inchide aerul prea mult pe timpul iernii dupa ce imi izolez locuinta?

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Acum iarna?
Ce aer sa se inchida?
Se face la tot blocul. Nu se poate la tine cu alt material ca se face punte termica.

#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
izolatia cu polistiren este ieftina. asta e avantajul. vezi ca sunt credite fara dobanda pentru reabilitare termica, care se pot accesa si de catre asociatiile de proprietari.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 portocala142002, on 12 februarie 2017 - 19:07, said:

Buna seara! Vreau sa imi izolez exteriorul cu polistiren..asa mi-au propus seful de scara, vor sa faca izolatie exterioara pe exterior pe tot blocul..si vor sa o faca cu polistiren...vreau sa va intreb..ii buna izolatia cu polistiren?am si alte variante?cu vata minerala am mai citit..dar nu cunosc..am citit si pareri contra izolatiei cu polistiren...care sunt avantajele,care sunt dezavantajele ,cu ce material ar fi mai bine sa izolez exteriorul?se inchide aerul prea mult pe timpul iernii dupa ce imi izolez locuinta?

Decat sa stati in frig intr-un bloc de pe timpul lu Ceasca, mai bine il izolati chiar si cu polistiren. Principala problema tehnica a polistirenului este ca face o anvelopare totala in plastic si nu permite trecerea de vapori. E mai buna vata minerala dar e mai scumpa. La unele blocuri se mai pune vata minerala pe la centuri, fapt care elimina "galosharea totala" a anveloparii - mai ies aburii pe acolo.  Pe cei care te aburesc cu polistirenul ca e cea mai buna solutie - sa nu-i crezi. E cea mai buna solutie intr-o tara uitata de Dzeu, precum Romania, unde oamenii trebuie sa-si rezolve intr-un fel anveloparea, si l-au ales pe cel mai la indemana, nu neaparat pe cel mai bun.
Dar, sunt mii de blocuri izolate total in polistiren, in care, clar, e mai bine iarna si sub care (polistiren) nu s-a uitat nimeni (inca) cat mucegai se aduna. Numai inginerii in materiale stiu, dar nu spun la nimeni.

Edited by rosix, 12 February 2017 - 19:24.


#5
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Izolatie serioasa se procedeaza cu polistiren extrudat densitate cat mai mare , grosime minima 10 cm . Daca nu ai sistem de ventilare a aerului cu schimbator de caldura tot vei pierde caldura prin aerisirea la ferestre , pierderile vor fi mai mici oricum decat in lipsa izolatiei . Ma mir ca n-ati facut-o pana acum prin programele nationale de subventionare .
Dezavantaje pot fi doar lipsa "respiratiei" umezelii a tencuielii .

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Vata minerala este cea mai ok, dar presupune mai multa manopera......Posted Image

#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 16.03.2007

 pacopaco1967, on 12 februarie 2017 - 19:23, said:

Izolatie serioasa se procedeaza cu polistiren extrudat densitate cat mai mare , grosime minima 10 cm .

De ce?

#8
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 portocala142002, on 12 februarie 2017 - 19:07, said:

Buna seara! Vreau sa imi izolez exteriorul cu polistiren..asa mi-au propus seful de scara, vor sa faca izolatie exterioara pe exterior pe tot blocul..si vor sa o faca cu polistiren........
Nu puteti izola decit daca aveti autorizatie de constructie si implicit proiect .
Obligatoriu va fi si un proiect de gaze ( mai mult ca sigur )
Referitor la polistiren , se poate daca asta vreti , dar noul normativ cere ca intre etaje sa apara punti din vata , pt limitarea extinderii unui eventual incendiu ...

#9
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

 maximg, on 12 februarie 2017 - 20:40, said:

Nu puteti izola decit daca aveti autorizatie de constructie si implicit proiect .
Obligatoriu va fi si un proiect de gaze ( mai mult ca sigur )
Referitor la polistiren , se poate daca asta vreti , dar noul normativ cere ca intre etaje sa apara punti din vata , pt limitarea extinderii unui eventual incendiu ...
Foarte bine punctat....Posted Image

#10
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Subiectul se discuta in sedinta cu locatarii, acolo se hotaraste ce tip se material se va folosii la izolatie, la toate apartamentele. Nici macar culoarea exterioara nu ti-o poti alege.

#11
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 IngN, on 13 februarie 2017 - 09:51, said:

Subiectul se discuta in sedinta cu locatarii, acolo se hotaraste ce tip se material se va folosii la izolatie, la toate apartamentele. Nici macar culoarea exterioara nu ti-o poti alege.
Gresit . Ce da , si cum da voie legea !

#12
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ma nene, dar o solutie de izolare fara sa gauresti peretii blocului, exista?
cred ca spuma poliuretanica s-ar lipi de perete.

#13
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 16.03.2007
Exista, numai ca la o furtuna o sa-ti zboare cu totul de pe pereti, mai ales daca ai si tencuiala instabila. De la 8 metri in sus trebuie ancoraj mecanic.

#14
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pai hai sa ne intelegem atunci: gaurile astea nu afecteaza rezistenta peretelui? cant tu dai cu percutanta 7-8 gauri/mp, nu afectezi rezistenta?

#15
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 16.03.2007
Ba da, ciuruiesti peretele. Ori cu sufletu-n rai, ori cu slanina-n pod.

#16
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

 maximg, on 13 februarie 2017 - 20:55, said:

Gresit . Ce da , si cum da voie legea !

Mai gandeste-te, daca legea iti da voie sa izolezi cu materile de enspe mii € asta faci? Poate nu sunt toti asa potenti financiar ca tine.

#17
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 IngN, on 14 februarie 2017 - 12:31, said:


Mai gandeste-te, daca legea iti da voie sa izolezi cu materile de enspe mii € asta faci? Poate nu sunt toti asa potenti financiar ca tine.
Nu ai bani nu izolezi . Nu poti izola decit asa cum cere legea si spune proiectul .
Nu ai bani , vinzi , pleci la tara ...Suna nasol , dar asta este adevarul . Casa inseamna si obligatii .

#18
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Spuse unul cu bani....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate