Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

IZOLATIE EXTERIOR BLOC POLISTIREN

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
claudetta

claudetta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 16.06.2017

View PostIngN, on 16 iulie 2017 - 10:17, said:

Uite o sa iti spun cum am facut la mine si am probleme 0 (adica nu am probleme gen igrasie, infiltratii, condens, umiditate).

Se pare ca am nimerit un ,,meserias inventiv si rapid'' si ma cam aflu in acelasi loc de unde credeam ca am plecat.  Stabilisem cu el sa urmez aceeasi pasi, imbrace balconul cu bca si apoi sa finiseze. Insa el a pus doar  bca -urile verticale ,fara sa mai umple si partea de deasupra lor, apoi a acoperit cu rigips verde. Cam 2/3 din balcon e aranjat in acest fel. Sa afecteze pe viitor faptul ca nu e complet acoperit cu bca ?

#38
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
O poza daca se poate, ca sa intelegem mai bine. Deasupra BCA-urilor ce a pus? polistiren sau altceva?
E bine ca a pus gips-carton verde dar tot nu inteleg in partea de sus in ce l-a prins?

#39
luce

luce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.04.2007
salut,
imi puteti spune daca cunoasteati care mai este pretul la manopera pentru izolat exteriorul cu polistiren; cand am luat apartamentul fiecare isi facuse izolatia si am ramas pe coloana doar eu (la etaj 4 din 4)..

multumesc

#40
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pai pretul manoperei depinde de zona. tot dumneata o afli usor intreband vecinii.
dar de ce vrei sa faci izolatie? stai linistit. nu te ajuta la nimic. mai degraba te ocupi de terasa de desupra. ai sarpanta, terasa? cum este sus pe bloc?

#41
liviu_giowani

liviu_giowani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.12.2009
Salutare tuturor.

De curand am inceput renovarea la apartament.
Am extins sufrageria integrand balconul facand-o mai spatioasa.
Parapetul exterior din balcon este din beton 5 cm pe care l-am ingrosat cu un rand de BCA de 10 cm.
Fiind peretele expus frigului as vrea sa stiu ce varianta s-ar potrivi pentru imbunatarea izoltiei.
Varianta 1 - Parapet beton 5 cm  ingrosat cu BCA 10 cm si izolat exterior cu polistiren de 10-15 cm.
Varianta 2 - Parapet beton 5 cm  ingrosat cu BCA 20 cm si izolat exterior cu polistiren de 10 cm.
Varianta 3 - Parapet beton 5 cm  ingrosat cu BCA 10 cm si izolat exterior cu polistiren de 15-20 cm.

Acum peretele este ingrosat cu un rand de BCA de 10 cm urmand mai tarziu sa se faca izolatia pe exterior.
In acest moment ma gandeam sa mai adaug un rand de BCA de 10 cm peste cel existent (cu toata ca imi ia din spatoiul interior) ori sa ingros izolatia pe exterior.

Orice sfat este binevenit.

Attached Files


Edited by liviu_giowani, 08 July 2019 - 09:55.


#42
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Varianta 3

#43
liviu_giowani

liviu_giowani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.12.2009

View PostKendo, on 08 iulie 2019 - 14:06, said:

Varianta 3

In variata 3 as salva 10 cm in interior. Este de ajuns peretele de beton + bca 10 cm  la care adaugam izolatia din polistiren?

#44
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Cu cat e mai groasa izolatia, cu atat mai bine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate