Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Casa (prea)mult visata, D+P+1, langa Bucuresti (N-V)

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#1027
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postcatalijns, on 14 noiembrie 2018 - 19:23, said:

Altfel sapa a iesit foarte ok, dreapta si destul de tare in opinia mea, au intrat 57 saci de ciment la 175 mp sapa (am turnat si in demisol cu exceptia CT). A fost echipa formata din 3 baieti din republica Moldova (Petre, Volea si Igor) super vrednici si priceputi si care au ascultat cu radbare toate masuratorile si cotele pe care i-am rugat sa le faca si le-au executat intocmai.

Pai da.
Pe astia din rep. Moldova ii numim p nume :Petre , Igor , Volei si pe romani ”Dorei ”.

Edited by Benderbut, 18 November 2018 - 20:49.


#1028
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Probabil din cauza ca erau super vrednici, pricepuți și ascultau ce aveau de fãcut.

#1029
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Observ din poze ca s-a mers pe varianta de serpentina simpla la IPAT (gresesc?), la mine instalatoriii mi-au zis ca e mai ok serpentina in spirala motivand ca distributia caldurii este mai omogena .... poate ne lamureste scurtpedoi cum sta treaba.
PS: nu uita de "procedura de detensionare a sapei"

Attached Files



#1030
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
a raspuns deja
https://forum.softpe...8#entry23536608

#1031
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postbrawnie, on 19 noiembrie 2018 - 16:28, said:

Observ din poze ca s-a mers pe varianta de serpentina simpla la IPAT (gresesc?), la mine instalatoriii mi-au zis ca e mai ok serpentina in spirala motivand ca distributia caldurii este mai omogena .... poate ne lamureste scurtpedoi cum sta treaba.
PS: nu uita de "procedura de detensionare a sapei"
te salut brawnie, nu gresesti, serpentina simpla s-a montat. Am dezbatut si acest aspect cu scurtpedoi (el a executat lucrarea), daca avem in vedere un DT de 5 grade,o arie de 10mp a unui circuit si coeficientul termic al sapei atunci nu cred ca vom avea o diferenta mai mare de 1-2 grade intre diferitele zone ale sapei. Eu cred ca e greu de perceput iar in plus ceea ce ne intereseaza este temperatura din camere care se uniformizeaza si cu calorifere daraminte cu ipat..
Altfel nu sunt de acord cu scurtpedoi ca montajul in spirala este mai complicat decat cel in meandra simpla, am vazut cum se fac ambele. Dar nu am nici un interes sa chinuiesc instalatorii atat timp cat rezultatul va fi cel dorit.


Jurnal de front: saptamana trecuta, am avut o livrare anuntata dar neasteptata a termosistemului. Joi dimineata la 6.10am! a sunat soferul care ajunsese deja aproape de santier...cica a uitat sa dea ora inainte desi s-a dat inapoi..intalnirea era in jur de 7.15-7.30. Ulterior am cunoscut personajul si am inteles despre ce era vorba, omul nu putea sa citeasca nici factura, mi-a zis nonsalant ca el a lucrat in agricultura multi ani si nu se pricepe la citit facturi. mai avea o livrare de facut si nu stia cate pachete am eu si cate celalalt, a lasat la aprecierea noastra acest aspect. Mare atentie ca sunt destui din astia pe sosele, modelul retard la volanul unor mastodonti...
Aventura a continuat pentru ca nu a putut sa intre cu tirul xxl pe drumul de servitute de 7.5m latime si prin urmare am carat cele 200+ de pachete plus de la 120m de casa. Pentru cei interesati: in maini se pot cara maxim 2, in roaba maxim 4 si pe 2 scanduri in 2 persoane maxim 12 bucati. iar daca nevasta e motivata de sedintele de dupa amiaza atunci treaba dureaza 3-4 ore de efort sustinut, garantat febra profunda 2-3 zile, eu estimez arderi de peste 2000 de calorii Posted Image)

Asta nu e tot: sambata am primit vizita celor cu semineul, mesteri adevarati, remunerati corespunzator si care mi-au explicat de urmeaza sa faca, mi-au propus 2-3 modele de design si am agreat ca vor executa unul care va avea stalpi egali de os pana sus la tavan, 28-29 cm. Semineul arata absolut superb,  o sticla de shiraz era in asteptare pentru primul foc de seara prin urmare... ne-am retras afara la 2 grade ca sa sapam in jurul casei si sa ii montam fusta mini roz (doar pe vreo 18 ml, pe zona de perimetru fara demisol acolo unde avem termosistem pana la -1.8m sub CTA si nu e nevoie de fusta).Attached File  20181117_164800.jpg   364.19K   170 downloadsAttached File  20181117_164719.jpg   347.87K   163 downloads

Edited by catalijns, 19 November 2018 - 18:53.


#1032
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
continuare:
Pe verticala acel xps din imagini este vreo 10 cm peste CTA, l-am acoperit cu folie cramponata de drenaj care coboara pe perete de deasupra CTA si se continua pe sub trotuar. Iar peste ea am pus 20-25 cm de 16-32 spalat, strat de fundare. Ideea e ca nu stim inca daca vom turna beton sau aplicam metoda cu strat de stabilizare descrisa in amanunt de vali1900. Pe zona cu demisol asteptam sa se mai taseze pana in primavara cand va avea mai bine de 1 an de cand s-a acoperit cu pamant zona respectiva apoi geotextil mai dens si 20 cm piatra. Apoi fie 10 cm beton fie strat de stabilizare dupa care montaj pavele (noua ne-ar placea ceva piatra de andezit 10X10cm, nu stim insa daca piatra cubica este potrivita contextului, o sa mai cerem ceva sfat si de la arhitect.
Mai multe poze in weekend-ul viitor - nu am facut acum pt ca am finalizat operatiunea dupa ora 20...si batea un vant..
Despre termosistem: pe zona de nord-est (laterala stanga a casei) o sa montam in primavara eps 80 grafitat austr..therm de 20 cm (lambda 0.31 W/mK) pentru ca pe zona fara demisol soclul este mai lat cu 5 cm decat in zona fara demisol si daca am monta 16 cm ca in restul casei nu am mai avea retragerea de cativa cm a soclului ca in restul casei. oricum pe zona respectiva bate vantul mai tare, din acea directie vine crivatul..

.......dupa cateva ore  dupa inceputul operatiunii cu fusta roz mini (se asorteaza bine cu roscatele lui DYI) am intrat sa vedem avansul lucrarii cu semineul...surprizeee!  stalpii de pana in bordura de sus a semineului aveau 26 cm iar continuarea de dupa bordura in sus aveau 30.5. Le explicasem de 5 ori cand am ales modelul ca fie ii facem la fel fie cu diferente de minim 10 cm a.i. sa nu para ca au fost facuti gresit...ei raspund nonsalant ca nu se poate altfel. Le-am explicat rapid ca nici eu nu prea ma descurc cu mobile banking ca sa platesc facturile dupa care au demontat brusc totul si a ramas ca revin saptamana asta candva. Posted Image

Edited by catalijns, 19 November 2018 - 19:40.


#1033
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postbrawnie, on 19 noiembrie 2018 - 16:28, said:

Observ din poze ca s-a mers pe varianta de serpentina simpla la IPAT (gresesc?), la mine instalatoriii mi-au zis ca e mai ok serpentina in spirala motivand ca distributia caldurii este mai omogena .... poate ne lamureste scurtpedoi cum sta treaba.
A calculat el ,a facut ogramada de calcule si a dat ca e mai bine asa. Unde mai pui ca a vazut el pe un topic ca eu eram contra acestui model si s-a gandit ca automat ar fi mai bun!

In continuare cred si eu ca spirala e cea mai ok . Modelul serpentina se pune pe anumite zone de minim 2 mp unde se vrea caldura mai mare si obtinuta in scurt timp. Valabil la suprafete mici si in anumite cazuri si cerinte. La suprafete mari e cam riscant .

Edited by Benderbut, 20 November 2018 - 08:18.


#1034
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Retardul si 40 de tone...


Ciuma roșie, peste tot si in toate, isi spune cuvantul!

#1035
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Evrika! Am reusit sa scoatem apa din instalatia IPAT, am scos destule zeci de litri deci putem sa skiem linistiti si iarna asta Posted Image. Un compresor puternic (8 bari) cu care am impins apa circuit cu circuit, nu cred ca ar fi fost posibil sa scoatem din toate in acelasi timp, chiar si pentru un singur circuit o urnesti mai greu la inceput, e adevarat ca si conexiunea noastra era improvizata cu ceva furtunas care sa incapa in teava ipat, din acela de dat nivelul.

Am o idee de impermeabilizare a sapelor de pe terase: daca le imbrac de sus pana jos pe exterior cu folie a.i. sa nu bata vantul sau ploaie pe ele nu ar fi suficient? Oricum sunt acoperite si au sageac generos , panta cum trebuie catre exterior, precipitatiile ar fi ajuns doar pe margini la vant puternic. Ce ziceti, ar merge cu folie, merita incercat?

View PostBenderbut, on 20 noiembrie 2018 - 08:10, said:

A calculat el, a facut ogramada de calcule....
In continuare cred si eu ca spirala e cea mai ok ...

Iti raspund din respect pentru viitorii cititori, sa nu te confunde cu vreun Euclid, Arhimede sau alti emitenti de axiome. Ti-am zis care a fost logica, am explicat mai sus, chiar nu cred ca intre o zona de sapa cu 27-28 de grade si una cu 29-30 vei face diferenta mai ales ca NU trebuie sa simti sapa calda, temperatura corpului e superioara cu 6-8 grade temperaturii sapei incalzite. Altfel energia termica emisa de sapa pe suprafata unui circuit este identica, o poti creste in doar daca ai teava de diametru mai mare sau mai multa teava sau agent termic cu temperaturi superioare.
Nu scapi nici un prilej sa te dai in stampa, vad ca si pe topicul lui DYI insisti cu din astea si e aiurea cand vezi oameni tineri care vad un trecut mult mai edulcorat decat a fost in realitate si nu se adapteaza la perioada in care traiesc. Pe Max il mai putem intelege, el "joaca" in alt scenariu de film, dar tu esti inca tanar si de aici tristetea..

Edited by catalijns, 21 November 2018 - 08:28.


#1036
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Lasa-l frate, nu vorbeste el, vorbeste piticul...

#1037
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Cata, dibluri ai luat? Ca nu am observat daca ai mentionat.
Ca eu am avut o surpriza neplacuta.

#1038
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postviotl, on 21 noiembrie 2018 - 09:00, said:

Cata, dibluri ai luat? Ca nu am observat daca ai mentionat.
Ca eu am avut o surpriza neplacuta.

Am luat pana la urma pt ca nu m-a lasat nenea care mi-a vandut, m-a convins cu argumente, super om, il recomand oricui vrea termosistem, e a 3-a oara cand cumpar de la el, o sa luam si in primavara a 4-a oara pentru montaj placa - cand va veni momentul oportun. I-am mai trimis si alti cativa clienti, toata lumea a fost happy! Nu lucrez cu comision (cum mai fac unii pe aici...) consider insa ca altfel de oameni trebuie promovati pentru ca merita atat ei cat si beneficiarii respectivi.
La fel ne-au spus si finisorii, mi-au zis ca ei muncesc mai putin dar e intelept sa montam dibluri mai ales la astfel de grosimi, mi-au explicat cum au facut la Mirel cu nu stiu ce burghiu special care nu sparge caramida asa rau si ca peste 9 din 10 dibluri o sa prinda, pe testate!
Am luat ceva ejot de 220 mm pt eps de 160. Pentru partea de casa unde montam EPS 200 mm are BIlly un sac nedesfacut de dibluri de 255 sau 260mm... si insista sa mi-l dea gratis acum ce sa fac..om sunt si eu..nu rezist prea mult tentatiei. :))

BTW: am un bidon de aditiv de sapa care e plin 80%, mai multe zeci de coltare si pontoane zincate pentru tencuiala care sunt noi care mi-au ramas, le donez fara pretentii cui are nevoie!

#1039
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Pai atentie.
Daca sint cu surub metalic, ar fi recomandat sa le ingropi citiva cm in polistiren, asta inseamna ca trebuie sa faci gauri cu o carota. Asta lungeste manopera. Nu stiu daca stiai.
Am luat si eu ca blegul de 22cm pt polistiren de 15 cm si am facut comanda dibluri de 26 pt 20 cm. Ca apoi sa realizez ca... cele de 22 merg foarte bine la 15 cm, cu o gaura de 5 cm adincime... asta, pentru ca a intirziat comanda de dibluri de 26. Am reusit sa cancelez comanda de dibluri de 26.
E under control chestia asta?

Nu stiu ce influenta poate avea, mai citeste daca nu ai citit inca.

O chestie iarasi oarecum importanta. Mi-a zis constructorul meu ca, undeva unde a facut termosistem, a pus adeziv si intre placi. Si iarna se vedeau dungi in interior, in zona adezivului/imbinarii intre placi... asta insemnind ca este o punte termica semnificativa. Deci, atentie.

View Postcatalijns, on 21 noiembrie 2018 - 09:15, said:

are BIlly un sac nedesfacut de dibluri de 255 sau 260mm... si insista sa mi-l dea gratis acum ce sa fac..om sunt si eu..nu rezist prea mult tentatiei. Posted Image)
Mare boier, mare caracter! :D

Edited by viotl, 21 November 2018 - 09:26.


#1040
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008

View Postviotl, on 21 noiembrie 2018 - 09:29, said:

Mi-a zis constructorul meu ca, undeva unde a facut termosistem, a pus adeziv si intre placi. Si iarna se vedeau dungi in interior, in zona adezivului/imbinarii intre placi... asta insemnind ca este o punte termica semnificativa. Deci, atentie.
Doamne feri..aia cred ca nu auzisera de spuma pana atunci. Cum sa pui adeziv intre placi cand e atat de simplu sa umpli dupa ..cu spuma?

#1041
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Vio, multam de sfaturi! Billy a folosit acele dibluri pentru vreo 400 mp de fatada deci marfa e testata, nu accept orice chestie gratis! :))) Sunt din plastic acele dibluri, ceva premium dar nu ejot, am.confundat cu profilele de soclu, alea sunt ejot. Eu nu prea mai pot cancela comanda de dibluri de 260...am acceptat deja oferta, am negociat indelung..:)))

#1042
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Ok Cata. Nu stiam ce ai facut si ma gindeam ca ar fi bine sa stii, de aia am zis. Daca sint de plastic ar trebui sa fie ok, termic vorbind.

View Postmanghels, on 21 noiembrie 2018 - 09:32, said:

Doamne feri..aia cred ca nu auzisera de spuma pana atunci. Cum sa pui adeziv intre placi cand e atat de simplu sa umpli dupa ..cu spuma?
Man, ce sa zic... se intimpla. Ca intotdeauna, cum de la teorie la practica e o distanta, de la plan la executie la fel, de la client la furnizor tot asa... se intimpla. Macar, bine ca stim acum. Si cine citeste aici o sa aibe grija.

Parca la @dana fusese o mare discutie cu diblurile astea.

Edited by viotl, 21 November 2018 - 10:01.


#1043
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postviotl, on 21 noiembrie 2018 - 09:29, said:

O chestie iarasi oarecum importanta. Mi-a zis constructorul meu ca, undeva unde a facut termosistem, a pus adeziv si intre placi. Si iarna se vedeau dungi in interior, in zona adezivului/imbinarii intre placi... asta insemnind ca este o punte termica semnificativa. Deci, atentie.
Trebuie facut cu spuma Posted Image

View Postcatalijns, on 21 noiembrie 2018 - 08:15, said:

Iti raspund din respect pentru viitorii cititori, sa nu te confunde cu vreun Euclid, Arhimede sau alti emitenti de axiome. Ti-am zis care a fost logica, am explicat mai sus, chiar nu cred ca intre o zona de sapa cu 27-28 de grade si una cu 29-30 vei face diferenta mai ales ca NU trebuie sa simti sapa calda, temperatura corpului e superioara cu 6-8 grade temperaturii sapei incalzite. Altfel energia termica emisa de sapa pe suprafata unui circuit este identica, o poti creste in doar daca ai teava de diametru mai mare sau mai multa teava sau agent termic cu temperaturi superioare.
Nu scapi nici un prilej sa te dai in stampa, vad ca si pe topicul lui DYI insisti cu din astea si e aiurea cand vezi oameni tineri care vad un trecut mult mai edulcorat decat a fost in realitate si nu se adapteaza la perioada in care traiesc. Pe Max il mai putem intelege, el "joaca" in alt scenariu de film, dar tu esti inca tanar si de aici tristetea..
Poti sa dai report daca nu iti convine. Dar nu face atac la persoana.

Attached Files


Edited by Benderbut, 21 November 2018 - 11:26.


#1044
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postviotl, on 21 noiembrie 2018 - 10:00, said:

Ok Cata. Nu stiam ce ai facut si ma gindeam ca ar fi bine sa stii, de aia am zis. Daca sint de plastic ar trebui sa fie ok, termic vorbind.
Multam mult Vio, apreciez!

View PostBenderbut, on 21 noiembrie 2018 - 11:24, said:

Trebuie facut cu spuma
Poti sa dai report daca nu iti convine. Dar nu face atac la persoana.

Am cautat in regulile SP si ridicolul nu este in afara regulilor deci nu prea merge treaba cu reportul... Altfel nu exista in limba romana "a face" atac la persoana. Si oricum nu ne propunem asta, faci o treaba excelenta si singur. Esti cel mai bun dintre noi toti si pe acest subiect, (auto)atac la persoana :)

Eu am vorbit serios, ma intristeaza sincer atitudinea/abordarea de acest gen mai ales in cazul tau, e "pacat" de priceperea/"mana" ta, probabil multi dintre noi si-ar dori sa poata executa multe din lucrarile pe care tu le poti face. Insa daca potentialul asta nu e dublat de o minima de intelegere a lucrurilor/intelepciune...atunci...ramane doar potential.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate