Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cumparare actiuni fara intermediari

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Am analizat ofertele unor firme de brokeraj de pe la noi si comisioanele lor mi se pare imense.
Exista vreo posibilitate de a cumpara actiuni pe BVB direct fara intermediari ?

#2
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Iti faci firma de brokeraj.
https://forum.softpe...parare-actiuni/

Edited by User107, 11 February 2017 - 13:37.


#3
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Nu inteleg de ce esti obligat sa folosesti un intermediar.
O pot face singur, nu am nevoire de unul care sa intemedieze toata treaba si sa-mi ia o gramada de bani

#4
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Ar fi prea multi utilizatori pe bursa si sunt greu de manageriat.

#5
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003

View PostAstute, on 11 februarie 2017 - 13:48, said:

Nu inteleg de ce esti obligat sa folosesti un intermediar.

Brokerii se supun unor reguli foarte stricte (mai ales dupa criza din 2008). Sunt multe de explicat dar mai bine iti dau un exemplu:

Sa zicem ca bursa ar functiona pe un sistem asemanator cu ebay, olx, etc. Simplu… iti faci cont si apoi incepi sa pui anunturi de vanzare / cumparare.
Intr-o zi pui anunt de vanzare 1.000.000 de actiuni la banca X => pretul actiunilor bancii respective se va prabusi instant => panica.
Se duce vestea ca banca are probleme grave: de ce ar vinde cineva brusc un pachet imens de actiuni ? De ce se prabuseste pretul actiunilor ?
Deponenti se ingramadesc la banca sa-si scoata economiile.

Dupa 2-3 zile tu vi si spui: “Ma scuzati, nu am vrut sa vand 1.000.000 de actiuni ci doar 100… nu a mers bine laptopul si a luat mai multe zero-uri, apoi am inchis laptopul si m-am dus in varf de munte cu cortul. A, nici macar pe alea 100 nu le mai am Posted Image, am uitat ca le-am vandut saptamana trecuta.”

O sa zici ca ar trebui sa se ocupe bursa de validarea conturilor, sa se asigure ca un vanzator chiar are actiuniile respective in caz de vanzare si bani in cont pentru cumparare.

Eh... asa cum un producator auto nu vinde direct catre clienti masinile, acestea fiind vandute / reparate de catre dealeri, cam asa si cu bursa. Bursa asigura spatiul de tranzactionare insa brokerii fac tranzactiile in piata pentru clientul final.

Edited by Cornel, 11 February 2017 - 14:50.


#6
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostAstute, on 11 februarie 2017 - 13:28, said:

Am analizat ofertele unor firme de brokeraj de pe la noi si comisioanele lor mi se pare imense.
Mai cauta. Exista unii mai prapaditi si cu 0.4%, iar 0.5-0.6% e standard la cei seriosi. 0.8-1% (adica cumparare+vanzare) ar trebui sa fie destul de putin de inghitit din castig. Daca nu, inseamna ca nu esti pe piata care trebuie si actiunile si derivatele (active de risc ridicat prin definitie) nu sunt ceea ce cauti.

Edited by bladhaund, 11 February 2017 - 16:19.


#7
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
of, lumea din ziua de azi este disperata dupa bani

#8
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostYourFan, on 11 februarie 2017 - 16:18, said:

of, lumea din ziua de azi este disperata dupa bani
Asa cum a fost specia umana dintotdeauna. Numai lenesii asteapta sa le deie altcineva.

#9
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
De ce ai cumpara la bvb?

E o bursa rahitica.

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Se pot cumpara actiuni si fara brokeri. Nu e greu de aflat cum.

#11
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

View PostFriskey, on 11 februarie 2017 - 17:08, said:

Se pot cumpara actiuni si fara brokeri. Nu e greu de aflat cum.
Ai procedat si tu acum ca in faza in care unul mozoleste si infierbanta gagica si cand sa se apuce de treaba se ridica, se imbraca si pleaca. :)

#12
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Nu se pot tranzactiona actiuni decat prin brokeri. Comisioanele mari au 2 explicatii:
1. BVB si Depozitarul Central au niste comisioane destul de mari, cam 0.2% per tranzactie.
2. Brokerii trebuie sa faca un milion de proceduri pentru a respecta toate regulile si raportarile necesare si trebuie sa traiasca si ei asa ca mai adauga 0.3-0.5%.
Daca ti se cere mai mult de 0.7% ori ai o suma mica de bani si nu vor sa-si piarda timpul cu tine, ori li se pare ca nu cunosti cu ce se mananca si vor sa-si scoata parleala.
Gandeste-te ca pe bursa din Romania se ruleaza 7 milioane de euro zilnic, din care 80 de catre firme mari care dau 0.1% la broker si restul de catre pestii mici, zis si guPpy care dau 0.5%. Asta inseamna 5600+7000= 12600 euro. Ori 20 de zile lucratoare = 250.000 euro pe luna. 30 de firme de brokeraj ori 2 brokeri ori 2000 euro pe luna salariu = 120.000 euro. Pui si restul de cheltuieli si iesi pe zero, de fapt majoritatea pierd bani.

#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostFriskey, on 11 februarie 2017 - 17:08, said:

Se pot cumpara actiuni si fara brokeri. Nu e greu de aflat cum.

Tradeville ?
E tot broker.

#14
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postbladhaund, on 11 februarie 2017 - 16:17, said:

Mai cauta. Exista unii mai prapaditi si cu 0.4%, iar 0.5-0.6% e standard la cei seriosi. 0.8-1% (adica cumparare+vanzare) ar trebui sa fie destul de putin de inghitit din castig. Daca nu, inseamna ca nu esti pe piata care trebuie si actiunile si derivatele (active de risc ridicat prin definitie) nu sunt ceea ce cauti.
Caut o investitie pentru pensie, adica niste actiuni transelectrica de exemplu pe care sa le vand peste 30 ani.
Nu sunt dispus sa platesc 100 comisioane pentru asta

View Postyndy, on 11 februarie 2017 - 18:14, said:

Nu se pot tranzactiona actiuni decat prin brokeri. Comisioanele mari au 2 explicatii:
1. BVB si Depozitarul Central au niste comisioane destul de mari, cam 0.2% per tranzactie.
2. Brokerii trebuie sa faca un milion de proceduri pentru a respecta toate regulile si raportarile necesare si trebuie sa traiasca si ei asa ca mai adauga 0.3-0.5%.
Daca ti se cere mai mult de 0.7% ori ai o suma mica de bani si nu vor sa-si piarda timpul cu tine, ori li se pare ca nu cunosti cu ce se mananca si vor sa-si scoata parleala.
Gandeste-te ca pe bursa din Romania se ruleaza 7 milioane de euro zilnic, din care 80 de catre firme mari care dau 0.1% la broker si restul de catre pestii mici, zis si guPpy care dau 0.5%. Asta inseamna 5600+7000= 12600 euro. Ori 20 de zile lucratoare = 250.000 euro pe luna. 30 de firme de brokeraj ori 2 brokeri ori 2000 euro pe luna salariu = 120.000 euro. Pui si restul de cheltuieli si iesi pe zero, de fapt majoritatea pierd bani.

Nu te supara, dar sa platesc 0.7% mi se pare enorm de mult.
Iar 2000 euro pentru un agarici care sda plaseze niste oridine de cumoarare actiuni pe bursa mi se pare mult prea mult, munca asta poate fi facuta si de unul cu 10 clase..

View Postdon_dannielo, on 11 februarie 2017 - 16:27, said:

De ce ai cumpara la bvb?

E o bursa rahitica.
Pai tocmai asta e avantajul, e o bursa rahitica dar in crestere

View PostYourFan, on 11 februarie 2017 - 16:18, said:

of, lumea din ziua de azi este disperata dupa bani

Pai tocmai nu sunt disperat dupa bani, imi asigur batranetea prin cumpararea de actiuni.
Investitul in betoane nu se mai merita

Edited by Astute, 12 February 2017 - 00:34.


#15
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostAstute, on 12 februarie 2017 - 00:34, said:

Caut o investitie pentru pensie, adica niste actiuni transelectrica de exemplu pe care sa le vand peste 30 ani.
Destul de prost gandit. Investitiile la bursa sunt catalogate ca investitii cu risc ridicat si in niciun caz nu se cumpara actiuni de care "sa uiti" si sa te mai gandesti la ele dupa 30 de ani. Investitorul pe bursa trebuie sa fie o persoana care cunoaste macar putin mecanismele economice si care se preocupa activ de portofoliu.

Ceea ce cauti e un fond mutual de risc scazut sau mediu sau un fond de pensii cu profil similar. Dar nici aici nu te uiti dupa 30 ani ce s-a intamplat.

View PostAstute, on 12 februarie 2017 - 00:34, said:

Nu te supara, dar sa platesc 0.7% mi se pare enorm de mult.
La un fond de pensii cat de cat performant, randamentul compus pe 30 de ani ar trebui sa fie vreo 2000%. Deci daca 1,5% e o problema pentru tine, de fapt necazul,tau e altul.

#16
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View PostAstute, on 12 februarie 2017 - 00:34, said:

Nu te supara, dar sa platesc 0.7% mi se pare enorm de mult.
Iar 2000 euro pentru un agarici care sda plaseze niste oridine de cumoarare actiuni pe bursa mi se pare mult prea mult, munca asta poate fi facuta si de unul cu 10 clase..
Nu ma supar, si mie mi se pare mult in comparatie cu alte burse, dar raportat la o investitie care astepti sa-ti aduca un randament semnificativ, costul este neglijabil. Si la banca iti ia 0.5% la retragere de numerar cash, iar la schimb valutar iti ia 1%.
Banuiesc ca intelegi ca la 2000 euro cost total, angajatul ia 1000 euro in mana. Nu mi se pare exagerat ca medie pentru salariu in domeniul financiar in Bucuresti.

Revenind la costuri gandeste-te si in suma absoluta, daca tu vrei sa faci o singura tranzactie si sa cumperi actiuni Transelectrica de 50000 euro, poti cu siguranta sa negociezi cu brokerul sa-ti ia 0.4% pe tranzactia respectiva. Nu spun ca e recomandat sa faci asta, dar daca asta vrei, se poate rezolva. Daca vrei sa investesti de 10000 lei lunar, costul este de 70 de lei pe luna, echivalent o masa la restaurant cu un prieten, nu cred ca e motiv de suparare.

#17
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postyndy, on 12 februarie 2017 - 07:09, said:


Nu ma supar, si mie mi se pare mult in comparatie cu alte burse, dar raportat la o investitie care astepti sa-ti aduca un randament semnificativ, costul este neglijabil. Si la banca iti ia 0.5% la retragere de numerar cash, iar la schimb valutar iti ia 1%.
Banuiesc ca intelegi ca la 2000 euro cost total, angajatul ia 1000 euro in mana. Nu mi se pare exagerat ca medie pentru salariu in domeniul financiar in Bucuresti.

Revenind la costuri gandeste-te si in suma absoluta, daca tu vrei sa faci o singura tranzactie si sa cumperi actiuni Transelectrica de 50000 euro, poti cu siguranta sa negociezi cu brokerul sa-ti ia 0.4% pe tranzactia respectiva. Nu spun ca e recomandat sa faci asta, dar daca asta vrei, se poate rezolva. Daca vrei sa investesti de 10000 lei lunar, costul este de 70 de lei pe luna, echivalent o masa la restaurant cu un prieten, nu cred ca e motiv de suparare.

Am avut grija sa aleg banci cu comision 0 la retragere (BT, Lubra, etc)

#18
DrGreenthumb

DrGreenthumb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.09.2017

View PostAstute, on 12 februarie 2017 - 09:43, said:



Am avut grija sa aleg banci cu comision 0 la retragere (BT, Lubra, etc)

Esti unul dintre ei...Barefoot ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate