Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

schimbare procesor desktop vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Salut, @alex_soft  !

Pe site-ul producatorului nu scrie ca suporta procesoare Core 2 Quad !
Probabil daca *instalezi ultimul BIOS al placii de baza ECS P4M890T-M sa suporte procesorul Core 2 Quad Q6600.

Asadar, fa *upgrade la Biosul placii de baza si probeaza procesorul C2Q Q6600 inainte sa il cumperi.


*vezi sa downloadezi versiunea corecta a Biosului placii tale de baza ! ca sunt doua versiuni:
ECS P4M890T-M v1.0 ==>http://www.ecs.com.t...nuID=24&LanID=0
si
ECS P4M890T-M v2.0 ==>http://www.ecs.com.t...nuID=24&LanID=0

#38
alex_soft

alex_soft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.03.2013
MULTUMESC FRUMOS. Super 8
Cred ca ma sperie operatiunea asta, dar ma voi documenta. Recomanda-mi un cpu mai bun care ar merge pe acest PC omule, care e maximul suportat.

#39
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Pai, nu pot sa iti spun cu certitudine ca eu am intalnit placi de baza cu liste incomplete cu procesoarele compatibile.
Deci e la ghici ! faci update de BIOS si apoi probezi un procesor Core 2 Quad sa vezi daca se aprinde sau nu.

Asa, daca citesti listele alea din link-urile de mai sus, ai sa vezi ca cele mai bune procesoare suportate de placa ta de baza sunt Intel Core 2 Duo.
Iar cel mai bun C2D este E6420.

#40
alex_soft

alex_soft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.03.2013

View Postsuper8, on 13 februarie 2017 - 22:12, said:

Pai, nu pot sa iti spun cu certitudine ca eu am intalnit placi de baza cu liste incomplete cu procesoarele compatibile.
Deci e la ghici ! faci update de BIOS si apoi probezi un procesor Core 2 Quad sa vezi daca se aprinde sau nu.

Asa, daca citesti listele alea din link-urile de mai sus, ai sa vezi ca cele mai bune procesoare suportate de placa ta de baza sunt Intel Core 2 Duo.
Iar cel mai bun C2D este E6420.
problema este ca nici nu am discheta si nici floppy drive, asta complica situatia.. biosurile moderne sigur nu se mai fac in felul asta.. o sa caut acel cpu care mi-ai spus sa vad ce poate. Banuiesc ca acel E6420 merge fara sa fac update la bios?

#41
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Placa video Ati Radeon x1300 Pro e 100% compatibila cu placa de baza ECS P4M890T-M !

Cu update-ul de BIOS stiu ca se downloadeaza fisierul Biosului pe Hdd;
se baga un stick USB in PC si se formateaza in FAT32;
se dezarhiveaza fisierul Biosului si se pune pe stick;
apoi bootezi de pe stick......, parca trebuie sa scri niste comenzi....ceva de genu !

Mai bine intreaba aici=>https://forum.softpe...4#entry20211714  cum se face update la BIosului placii tale de baza  Posted Image

#42
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008

View PostDany_Darke, on 13 februarie 2017 - 07:45, said:


pt ca te-a mancat in dos sa umbli sa-i faci oc. chiar nu inteleg de ce va bagati sa faceti ce nu stiti nici ce inseamna.

in fine, pai ai resetat biosul si acum nu mai are ordinea de boot. intra in bios si seteaza ordinea corect.

de asta nu poti boota de pe stick

Da, multumesc.
Tot nu merge sa dea sa booteze de pe stick, nu inteleg de ce.
Am pus orfinea corecta dar da eroare cand incearca sa booteze de pe stick. Am instalat windows-ul de pe un cd, a reusit sa-l citeasca si este ok.

Ma bate gandul sa cumpar si o placa video 8600 GT.
Costa 40 de lei si voiam sa stiu daca aduce un beneficiu in navigarea pe internet, daca imbunatateste ceva la calculator, exceptand jocurile (singurul plus pe care-l vad eu este ca nu o sa-mi mai pape placa video integrata din memoria ram)?

#43
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
cumpara placa asta, e mai ok

#44
dane-boy

dane-boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 08.02.2004
Ordinea in care s-ar simti ceva in bine la funcționarea unui PC vechi: SSD -> RAM -> CPU -> video.
Uneori este mai ieftin sa iei o unitate brand refurbished, silențioasă si cu garanție 2 ani.

#45
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
ssd e scump, costa cat un pc vechi intreg,  asta folosesc aproape zilnic si in afara de hdd lent nu prea am ce sa ii reprosez, am avut si asa ceva dar q6600 se supraincalzea.

Edited by c_anicai, 14 February 2017 - 11:28.


#46
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Totusi iesi mai ieftin cu o unitate brand refurbished i3 sau i5 cu garantie 2 ani la care ii adaugi un SSD si maresti memoria Ram decat sa construiesti de la zero o unitate Haswell, Skylake sau Kaby Lake.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate