Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

HOW-TO: Update Bios

- - - - -
  • Please log in to reply
342 replies to this topic

#325
nekkyy3

nekkyy3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 28.07.2012
și încă ceva, am hdd pe ăsta și cd ul pe ide, prima data îmi arata cd ul și pe urma hdd, așa citește prima data ide ul?

#326
FunkBlack

FunkBlack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 05.04.2012
Salutare, tocmai mi-a venit noul procesor si inainte de a-l monta vreau sa fac update la bios sa fiu sigur ca va functiona corect (Un Q9550 pe o placa de baza G41T-M7). Singura problema e ca nu reusesc sa fac USB-ul bootabil, driverul pentru bios fiind in format .ROM .
Am nevoie de indrumari.
Multumesc.

P.S. Am observat din tutoriale ca majoritatea aveau un fisier numit Afudos.exe pe langa driverul in format .ROM...eu nu am acel executabil.

Edited by FunkBlack, 14 November 2016 - 16:46.


#327
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
de curiozitate, te-ai interesat cum se face acel update? doar faci download si tot ce-ti trebuie pt acel update, nu cauti nimic pe net. ce os ai acum?

ai verificat ce Q9550 ai? pt ca sunt 4 versiuni, C0, C1, E0, M1. pe de alta parte, ce versiune de bios ai acum? din ce data?

#328
FunkBlack

FunkBlack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 05.04.2012
^ Nu stiu ce versiune de Q9550 am deoarece toate 4 sunt compatibile cu placa mea de baza.

Momentan am versiunea de bios din 5/17/2010, iar ultimul update este din 09/02/2011.

View PostDany_Darke, on 14 noiembrie 2016 - 17:34, said:

de curiozitate, te-ai interesat cum se face acel update? doar faci download si tot ce-ti trebuie pt acel update, nu cauti nimic pe net. ce os ai acum?

Nu...nu am venit aici fara sa fac nimic inainte. Am incercat sa fac USB-ul; bootabil cu HP USB Disk Storage Format Tool, dar in BBS Popup nu imi vede decat Hard Disk-ul si nimic altceva, iar placa mea de baza nu beneficiaza de Easy Flash. Acum sunt pe Windows 7

Edited by FunkBlack, 14 November 2016 - 19:51.


#329
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
nu stiu de unde te-ai informat dar pe site-ul producatorului scrie foarte clar:  It is recommended to use the updated flash utility included in each BIOS download package

asa ca lasa orice alte minuni senzationale si lucreaza cu ce-ti da producatorul, acesta stie mai bine decat HP cum se face update la propriile placi de baza.

sa fii atent sa alegi versiunea de bios conforma cu revizia placii tale, scoti ultima versiune de bios si urmezi instructiunile de acolo. evident ca alegi si functie de arhitectura de w7 care o ai.

si sa nu te puna al cu coarne sa opresti alimentarea sau sa te dai pe net in timp ce face acest update.

#330
FunkBlack

FunkBlack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 05.04.2012
Nu am mai facut asta, iar acele tutoriale nu ma ajuta...Am incercat Live Update din Windows, dar intampin o eroare, la care nu gasesc raspuns.

Attached Files



#331
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
reverifica sa fie totul ok. dar cu mare atentie, stii pericolele unui flash eronat, adica placa de baza inutilizabila

https://community.go...or-30/td-p/2700

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ch_lPoT6Pcw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#332
FunkBlack

FunkBlack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 05.04.2012
M-am mai documentat putin si am aflat de ceva BIOS Protection Jumper care ar impiedica overwriting-ul, dar nu sunt sigur care este este acela:
Am un jumper langa bateria CMOS, iar celalalt este ceva mai departe, langa sloturile PCI, dar nu sunt sigur care dintre ele este acel Protection Jumper...

#333
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
langa baterie este "Rear Panel USB/PS2 Power Select jumper", iar sub placa video este pt resetat bios-ul. nici unul nu te impiedica in rescriere.

#334
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Ce-ai facut, @FunkBlack ? ai reusit sa upgradezi Biosul placii de baza ECS G41T-M7 ?
Vezi ca exista mai multe moduri de a upgrada Biosul, ai citit aici==>http://www.ecs.com.t...hutl/index.html  (pt. LGA 775 doar AFU, AMI si AWARD !) sa vezi ?
E putin mai complicat deoarece trebuie sa faci stick-ul bootabil in FAT32 pt. ca Biosul sa il poata citi ca pe o discheta Floppy.
Sau poti sa faci rost de un FFD, o discheta Floppy si nu te mai chinui sa faci un stick USB in format FAT32.

#335
FunkBlack

FunkBlack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 05.04.2012
Renuntasem la aceasta idee...Nici o metoda nu merge (sau nu stiu eu).
Tutorialele de pe site nu sunt destul de explicative pentru mine..
De exemplu pentru AFUUSB nu stiu ce este cu acea lista de fisiere (AFUDOS.exe, AFUWIN.exe, Ucoredll.dll etc). Singurul lucru care se afla in arhiva cu fisierele pentru BIOS de pe site-ul producatorului este doar driverul in format .ROM. Fara celelalte executabile si .dll  aratate in tutorial.

Am cerut ajutor in sectiunea SUPPORT de pe site-ul lor, dar aparent nu pot vizualiza mesajul decat daca sunt logat pe site. Singura problema este ca nu exista nici un buton pentru inregistrare pe site.

Edited by FunkBlack, 21 November 2016 - 13:01.


#336
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Cum pot sa fac update de BIOS pe un Acer Aspire E3 112 https://www.acer.com...roduct/5575?b=1 daca am un stick USB si arhiva BIOS descarcata de pe siteul oficial?
Aplicatia nu merge pentru ca imi trebuie baterie (nu e recunoscuta cu vesiunea initiala de BIOS).

#337
Raulz0r

Raulz0r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.07.2012
Urmeaza sa fac un build fresh cu urmatoara combinatie de placa de baza+procesor, vreau sa stiu daca ar fi recomandat sa fac si update la BIOS inainte sa instalez Windows

Mobo: GIGABYTE B450M DS3H + CPU: AMD Ryzen 5 1600X

#338
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@Raulz0r, Gigabyte B450M DS3H e compatibila nativ cu AMD Ryzen 5 1600X.
Deci nu este necesar faci update la BIOS.
https://www.gigabyte...-10#support-cpu

#339
Raulz0r

Raulz0r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.07.2012
Merci de raspuns, chiar nu vroiam sa ma bag la update BIOS :)

#340
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 13.02.2014
Intrebare . Ultimul bios care apare pe pagina producatorului contine si celelalte modificarile de bios mai vechi.

#341
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Da

#342
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022
Am o placă Gigabyte b450m ds3h revizia 1.0.
Versiunea de bios este F4.
Am nevoie să ajung la F60.
Descarc direct F60 sau trec prin celelalte versiuni ?

La unele, anterioare, scrie cu roșu că "pt această versiune de bios este necesar să urmați pașii din versiunea Fxx"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate