Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Academia tehnica militara

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
flako14

flako14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.02.2017
Vreau sa dau la Academie dar am cateva intrebari la care as dori sa raspunda doar niste fosti/actuali studenti sau persoane care cunosc foarte bine Academia!
1: Pe timpul verii doresc sa ma inscriu la programul Work & Travel care presupune plecarea in america pe toata perioada vacantei . Intrebarea este cata vacanta de vara au dei de la ATM ? Trebuie sa particip la vreo activitate obligatorie pe timpul verii?
2: Pot sa lipsesc de la o restanta si sa o dau alta data?
3: Este asa de grea pe cat am auzit?   Sunt baiat destept , nu va ganditi ca daca intru ma duc sa frec menta , dar vreau sa stiu la ce sa ma astept de la profesori / cat de grele sunt meteriile ( nu vreau exemple de materii ce implica informatica , chiar daca termin mate-info..m-as orienta pe ceva in domeniul transporturile sau drumuri) / este strictete maxima acolo?
4: Diferenta mare intre MApN si celelalte?
5: Este bataie mare ? intru sigur la taxa ?

#2
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Buna seara si tie.
    Nu e de tine, din ceea ce spui ca vrei.
Aia cu ,,intru sigur la taxa'' n-am inteles-o.

Edited by Topp, 10 February 2017 - 19:16.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Vara faci pregatire militara, nu-i de capul tau o data intrat in sistem. Taxa nu e pentru militarie!

Edited by neagu_laurentiu, 10 February 2017 - 20:05.


#4
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Ca idee, ai intrat la ei pe site sa vezi care este structura anului scolar? http://www.mta.ro/wp...i-2016-2017.pdf

Teoretic in vacanta poti face ce vrei (daca nu ai restante), dar musai pe data inceperii cursurilor, mort-copt, trebuie sa te prezinti.
Profesorii sunt oameni si ei, numai ca mediul este mai strict. O facultate este grea sau usoara, depinde de tine. Oricum, nu poti face ATM precum o Politehnica sau ceva Spiru Haret, sa treci ca gasca prin apa.
Ce intelegi prin diferenta dintre MApN si altele? Daca te referi la celelalte structuri care scolarizeaza studenti pentru nevoile lor (gen MAI, SRI, STS, SPP, SIE si care or mai fi), programa este la fel. Singura problema este ca la fiecare se intra pe mediile si concurenta lor. De exemplu, pentru MApN poti intra cu cel putin 8,50, dar daca dai la STS poti intra si cu 5,50 (asta ca exemple). Depinde de an si de numarul de concurenti/beneficiar. Dupa terminare pe locuri bugetate ai repartitia asigurata, daca termini cu taxa esti fiul ploii, iti cauti singur pe piata libera, nu in structurile mentionate mai sus. Ca sa intri in ele ulterior trebuie sa astepti sa fie locuri scoase la concurs din sursa externa, iar timpul de asteptare poate fi de cateva luni (daca ai pe cineva in sistem sa-ti aranjeze ploile) la cativa ani (sa nu zic zeci).
Cum scriam mai sus, concurenta poate fi de 5-6-7/loc sau chiar 1/loc, depinde la ce te inscri. Oricum, ca sa participi la examenul de admitere trebuie sa urmaresti cate locuri si pentru cine sunt scoase, atat la buget cat si la taxa. Asa ca daca vrei la buget trebuie sa te interesezi la potentialii beneficiari cand incep recrutarea, si acolo sunt ceva etape de parcurs.
Cat despre orientarea ta, tot asa, trebuie sa vezi ce se scoate la concurs anul respectiv. Se pare ca ti s-ar potrivi Departamentul M4 http://www.mta.ro/dep-m4/ , dar acolo seriile sunt aleatorii, un an da, 3-4 nu. Si vezi ca drumuri-poduri este ceva de profil constructii civile (specializare care mi se pare ca nu prea mai este, poate doar de fortificatii militare), dar sa nu te pomenesti ca faci o facultate pe profil mecanic (inginer utilaje geniu) sau geodezie.

Examenele sunt programate decalat fata de Politehnica sau UTB, poti da si colo, si colo, dupa care te hotarasti la care ramai, asta in caz ca intri la toate.

A, si mai vezi ca la ATM se dau si probe sportive + competente lingvistice (daca retin bine).

BTW - daca vrei sa fii student, fa o facultate civila, distreaza-te, traieste-ti tineretea, la ATM sunt alte rigori - mai greu cu intarziatul, cu absentele, cu restantele, cu comentatul, inclusiv cu repetatul anului. Nu toti se adapteaza la viata de student militar - unora le place, altora nu.

Edited by claudiu1, 10 February 2017 - 20:58.


#5
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 claudiu1, on 10 februarie 2017 - 20:51, said:

Depinde de an si de numarul de concurenti/beneficiar. DupaDaca te referi la celelalte structuri care scolarizeaza studenti pentru nevoile lor (gen MAI, SRI, STS, SPP, SIE si care or mai fi), programa este la fel. Singura problema este ca la fiecare se intra pe mediile si concurenta lor. De exemplu, pentru MApN poti intra cu cel putin 8,50, dar daca dai la STS poti intra si cu 5,50 (asta ca exemple).

La MApN este asa, fix de la 8,5 in sus ?  Daca nici un candidat nu trece pragul, in anul ala nu mai sunt studenti ?
  La STS  [IT-ul  (telecomunicatiile) este(sunt)considerat(e) a fi pe locul secund  ca dificultate pentru studenti, dupa medicina], se intra cu 5,5 ?!
  Unde se intra la STS cu 5,5 ? In care institutie de invatamant ?   Dar la SRI ? Dar...? Greu de crezut.

Edited by Topp, 10 February 2017 - 22:07.


#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Asta ai inteles din ce am postat?
Am dat doar niste exemple ipotetice, nu trebuie luat ad literam. Nu stau sa caut situatia concreta, a fost o discutie pe aceasta tema chiar aici, pe SP, sper sa nu ma insel. Si da, a fost cel putin o situatie (acum vreo 3-4-5 ani) in care s-a intrat si cu 5 si ceva la nustiuce facultate pentru candidatii de la o structura care trimisese 7-8 candidati pe 2-3 locuri. Daca vin recrutati de STS (sau SIE, daca vrei, doar ca exemplu) candidatii concureaza intre ei, nu se face clasamentul tuturor inscrisilor la examen si apoi luati in ordinea descescatoare.
Media de 8,5 a fost data tot ca exemplu, nu este un barem fix, este ceva scos din context. Au fost ani in care la unele facultati s-a intrat si cu peste 9,80 media minima. Depinde de an si de facultate, asa cum am precizat.
Daca nu se completeaza locurile in vara, se da sesiunea a 2-a in toamna, nici-o problema. De obicei in toamna raman cele cu taxa.

#7
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 claudiu1, on 10 februarie 2017 - 22:42, said:

Asta ai inteles din ce am postat?
Am dat doar niste exemple ipotetice, nu trebuie luat ad literam. Nu stau sa caut situatia concreta, a fost o discutie pe aceasta tema chiar aici, pe SP, sper sa nu ma insel. Si da, a fost cel putin o situatie (acum vreo 3-4-5 ani) in care s-a intrat si cu 5 si ceva la nustiuce facultate pentru candidatii de la o structura care trimisese 7-8 candidati pe 2-3 locuri. Daca vin recrutati de STS (sau SIE, daca vrei, doar ca exemplu) candidatii concureaza intre ei, nu se face clasamentul tuturor inscrisilor la examen si apoi luati in ordinea descescatoare.
Media de 8,5 a fost data tot ca exemplu, nu este un barem fix, este ceva scos din context. Au fost ani in care la unele facultati s-a intrat si cu peste 9,80 media minima. Depinde de an si de facultate, asa cum am precizat.
Daca nu se completeaza locurile in vara, se da sesiunea a 2-a in toamna, nici-o problema. De obicei in toamna raman cele cu taxa.
Ai stat, n-ai stat...un link i-ai dat. N-am gasit alta rima.Posted Image
  Si daca nustiuce, de ce zici clar ca STS, sau SRI, sau Mi5 sau ... ?! Sa nu generalizam, se ia lumea dupa noi.
Peste tot exista un numar de locuri in anul respectiv. Asta genereaza media minima de intrare.
   Daca la Serviciul Viitorilor Primari, de ex, sunt 20 locuri si 2000 de candidati, media minima de admitere o va da cel care intra al 20-lea.
Ceea ce nu mai este valabil anul care urmeaza, unitatile isi au propriile nevoi, propria politica de cadre.
  Apoi, cred ca initiatorul  se intorsese de la un gin tonic si ce si-a zis ?! Unde-i matza...?!Posted Image

Edited by Topp, 10 February 2017 - 23:28.


#8
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008

 Topp, on 10 februarie 2017 - 21:57, said:

....


cred ca colegul a vrut sa spuna invers, la mapn se intra cu 6 si la sts cu cel putin 8
Posted Image

 claudiu1, on 10 februarie 2017 - 22:42, said:

...

Fiecare beneficiar anunta cate locuri scoate la concurs.
Ex: sri 20-4 transmisiuni, 16-calculatoare,
sts 30, 10 cu 20
sie 6-2 cu 4 si tot asa.
De asemenea mai sunt care spun am 30 locuri, 20 la calculatoare baieti si fete, 10 la transmisiuni doar baieti.

Viitorii canditati  isi fac dosarul la beneficiar cu cateva luni inainte sa dea admiterea propriu zisa la academie. Cand isi fac dosarul sunt testati psihologic si fizic. Acolo se face trierea. Abia dupa mergeti la academie.
Ce spuneati voi cu mediile de aici vin. Daca la sri sunt 40 de canditati (trecuti de psiho si fizice) dar ei au scos doar 20 locuri atunci e bataia 2 pe loc.
Dar daca sie isi triaza candidatii si vin 6 oameni pe 6 locuri atunci e de ajuns 6 la admitere (de aici poate ai auzit tu de media 5.5).
Nu poti sa te muti de la un beneficiar la altu. Daca tu de ex nu ai intrat pe locurile sts cu medie 8, nu poti merge pe locurile sri unde au intrat altii cu 7.
Locurile se ocupa.

Acum sa revenim la viata din academie: Militarie (cu M mare), pe langa scoala ai si sectoare, dat cu matura, carat, spalat wc-uri, adunarea de dimineata, apel de seara . O sa stai in uniforma. O sa ai instructie militara, o sa ai trageri, aruncari cu grenada, defilari si tot asa. Daca ai  ~1.75 m inaltime sanse mari sa defilezi pe sub arcul de triumf in decembrie Posted Image Trebuie sa fi barbierit, tuns mereu.

Cu work and travel mai greu. Sesiunea se termina prin iulie. Nu cred ca vrei sa mergi 2 luni (si alea pe fuga) in sua. In octombrie incepe anul scolar si nu poti lipsi.

Cu restantele...inainte nu aveai voie sa treci de pe un an pe altul cu restante, acum cica au bagat credite ca la facultatile civile (si mi se pare ca astfel a devenit mult mai usoara). Profesorii sunt ok, cred ca au ramas cei mai tineri, aia in varsta au iesit la pensie Posted Image Daca iti dai interesul nu te pica nimeni.

Nu stiu cum e la constructii, dar daca tot termini mate info de ce nu continui cu informatica?

Edited by Maryus89, 10 February 2017 - 23:25.


#9
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

Quote

Maryus89
Corect.
I-ai raspuns implicit si initiatorului care probabil este dezamagit de-asa ofensa.
Nici n-a mai revenit ca sa ne multumeasca pentru indrumarile parintesti.
,,Sunt baiat destept , nu va ganditi ca daca intru ma duc sa frec menta''

Edited by Topp, 10 February 2017 - 23:57.


#10
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 flako14, on 10 februarie 2017 - 19:01, said:

Sunt baiat destept , nu va ganditi ca daca intru ma duc sa frec menta
5: Este bataie mare ?
  Scuze pentru dublu post, dar mai si glumim, initiatorul s-a lasat deja de catanie.
In armata, din cate stiu se freaca buha, nu menta. Plus focoasele de la Deveselu. Plus ture de 24. Ar fi bine sa nu ai familie.
O sa-i mai spun ceva: daca ar avea sansa sa intre, unul ca el le  va face cafele subofiterilor.  Cel putin o perioada.
In armata trebuie sa ai ceea ce cauta femeile.

Edited by Topp, 11 February 2017 - 00:29.


#11
flako14

flako14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.02.2017
MULTUMESC pentru sfaturi ! Acesta este un forum asa ca am vrut sa citesc cat mai multe pareri pana sa las un comentariu..
Aceasta Academie avand doar cateva sute de locuri in fiecare an este foarte greu sa aflii multe pareri .. Pe internet am vazut foarte foarte multi care isi dau cu parerea  dar niciunul nu a fost la ATM , iar multe topicuri au peste 10 ani , ani in care poate s-au schimbat cate ceva pe acolo..
Problema este ca stiu ce profesie vreau sa urmez , dar nu stiu unde.. O zi vreau la civil una la militar.. Eu deja am facut dosar pentru inscrierea la ATM , urmeaza sa fac fisa medicala si apoi probele! O sa dau si la Politehnica si probabil o sa intru la facultatea pe care  vreau sa o urmez si anume Transporturi-Autovehicule rutiere... Acum daca intru si la ATM si la UPB o sa fie o alegere de care poate o sa depinda toata viata mea , asa ca vreau ca pana la admitere vreau sa  merg la una dintre ele decis pentru ca daca , parerea mea , ma duc la oricare dintre ele cu dubii sau cu gandu ca trebuia sa ma duc in partea cealalta o sa incerc mereu sa gasesc numai partile rele ale acelei facultati
Sunt o persoana cu foarte bune abilitati in comunicare , stiu 2 limbi straine , ma descurc bine sub stres , sunt foarte deschis la orice si experiente noi ... Din ce am scris cred ca nimic nu ma recomanda pentru o viata in regim militar , dar totusi este singura "Facultate" care iti ofera un viitor sigur !  Singura mea mare placere  in viata este sa experimentez lucruri noi , iar eu cred ca viata de militar nu mi-ar permite asa ceva.  Din sutele de comentarii pe care le-am citit in cursul anului trecut am constatat ca armata are multe aspecte pozitive dar si vreo  2 asptecte care nu imi surad si anume Depersonalizarea si lipsa liberului arbitru

Edited by flako14, 11 February 2017 - 00:54.


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 flako14, on 11 februarie 2017 - 00:52, said:

dar totusi este singura "Facultate" care iti ofera un viitor sigur !
Viitorul ti-l faci, nu ti-l ofera altcineva. E apa de ploaie ca dupa asbolvire iti dau astia o solda si te leaga de ei 10 ani. Invata, fii bun, nu depinde de un singur angajator si vei fi liber, iti vei negocia conditiile etc. In civilie. Nu te incadrezi in cele spuse, atunci treci sub papuc (am facut aramata, am fost si eu sub) si joaca dupa cum spun altii. E o varianta si asta!

 flako14, on 11 februarie 2017 - 00:52, said:

Singura mea mare placere  in viata este sa experimentez lucruri noi , iar eu cred ca viata de militar nu mi-ar permite asa ceva.
Cercetarea si novarea nu-s in aramata - mai ales cea romana (cand faceam de garda la parcul auto, in toiul noptii, parca - asa era peceptia/atmosfera - si auzeam cate un surub cazand pe platforma de ciment de la vreun camion!).

Edited by neagu_laurentiu, 11 February 2017 - 08:20.


#13
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
E adevarat, cand termini nu stai cu grija interviurilor. Ai un loc de munca asigurat. Dar daca esti bun si te straduiesti dupa 1 an pleci pe un salariu dublu decat la stat ;)

#14
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

 neagu_laurentiu, on 11 februarie 2017 - 08:15, said:

Cercetarea si novarea nu-s in aramata - mai ales cea romana (cand faceam de garda la parcul auto...).
O concluzie absolut logica atata timp cat faceai de garda Posted Image
Daca erai inginer militar si ai fi lucrat in http://www.acttm.ro/ro/ , gandeai altfel. Mie, de exemplu, imi place genericul emisiunii Ora Armatei de la TVR, cand pret de 1-2-3 secunde este aratat ceva la care am fost sef de proiect.

Viata in ATM depinde de fiecare cum se adapteaza la mediu si rigori. Am avut colegi care nu au reusit si care au plecat din ATM inclusiv din anul 3, calea fiind sa ramana restantieri la mai multe materii (pentru a nu plati scolarizarea).

Edited by claudiu1, 12 February 2017 - 09:49.


#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 claudiu1, on 12 februarie 2017 - 09:48, said:

O concluzie absolut logica atata timp cat faceai de garda Posted Image
Las' ca ai facut si tu mai mult ca mine.

 claudiu1, on 12 februarie 2017 - 09:48, said:

Daca erai inginer militar
Sunt civil si stiu diferenta.

#16
wIndowSS

wIndowSS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.10.2013
La STS , este stricteţe mare la proba medicală la testarea oftalmologică ?? Cum se procedează ? Adică eu am din câte ştiu cam -3 la un ochi şi -4 la celălalt.. am vreo şansă ? Ştiu că limita era -3 . :)

#17
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sa ma iertati. Dar nu mai rezist .
Sincer, nu cred ca toti medici militari sunt tampiti si cretini. Asa ca Da, ai toate sansele. Depinde ce sanse iti doresti. Sa ti se arate usa?
La asa intrebare, asa raspuns.

#18
ROXANAndreea

ROXANAndreea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.11.2017
Bună ziua,

Referitor la Academia de Tehnică Militară aș avea câteva intrebări:
1. am terminat deja o facultate și master la buget, ca să urmez cursurile academiei singura varianta e sa ma înscriu la taxă, mi se asigura un loc de muncă după terminarea facultății?
2. admiterea pe locurile cu taxă din câte am înțeles e doar după media de la bacalaureat, am înțeles bine?
2. dacă urmez facultatea în regim cu taxă mi se asigura cazare, mâncare?

Mulțumesc anticipat,

Zi bună :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate