Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Dosarul de inmatriculare definitiva anuleaza numerele rosii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
singurul avantaj ar fi ca nu-ti trebuie rovinieta

#20
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Pe mine nu ma intereseaza sa circul cu numerele rosii daca le primesc pe cele negre.
Eu sunt interesat sa nu am probleme daca circul cu numerele rosii, pentru ca am depus deja dosarul de inmatriculare si am ales numarul definitiv.

#21
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
E putin copilaresc chiar ce intrebi . Numerele rosii pt asta se elibereaza , ca sa poti folosi masina pana ai numere definitive in mana . Am avut cca 15 masini personale , am inmatriculat 2 a copiilor si nu mai retin cate in 30 de ani de lucrat in domeniul auto .

#22
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 Topp, on 10 februarie 2017 - 19:36, said:

   Logica exista si-asa si asa.
  Dar legal cum e ?
Unde este prevazut  exact acest aspect ? Pentru ca trebuie sa fie cunoscut de toata lumea.
Nu pot lua de bun ceea ce spune cineva, ci baza legala.
In ian 2014 am primit numerele definitive iar pe masina aveam rosii valabile inca minim 1 sapt . Iarna era de plangea bunica in groapa , totul era inghetat , orice as fi vrut sa fac insemna sa pun mana pe topor sa sparg juma de masina . Cum aveam de gand sa schimb si o planetara intr-un garaj cald in cateva zile am intrebat omuletul de la birou daca sunt obligat sa le schimb pe loc , asa facusem la zeci de masini nefiind constrans de nimic .
    Raspunsul a fost clar - Mergi cu ce iti place dumitale ca si alea rosii iti apartin pana expira .

Mentionez ca vorbesc de Iasi . Mie mi se pare firesc raspunsul primit . Ca poti da de un idiot de care am intalnit toti pe strada e adevarat , am ceva peste 30 de ani de soferie . Legal unde vrei sa fie prevazut ? Ai valabila si adeverinta de nr ros si talonul , ce trebuie mai legal ?

#23
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 _Smiley_, on 10 februarie 2017 - 18:31, said:

din ce stiu eu setul de numere negre nu "anuleaza" numerele rosii. daca periadele de valabilitate se suprapun, poti circula cu ce numere doresti in acel interval.
Corect .

 _Smiley_, on 11 februarie 2017 - 07:40, said:

singurul avantaj ar fi ca nu-ti trebuie rovinieta
Absolut corect .

Asa am procedat si eu , folosind autorizatia si nr rosii pana au expirat , chiar daca aveam in " buzunar " nr noi si dovada ( pana primeam talonul prin posta ) .

Edited by cobi1, 11 February 2017 - 17:04.


#24
livcro

livcro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 21.03.2007
Nu stiu daca mai e de actualitate...OUG 195/2002, art 13, aln 3 :

(3) Până la înmatriculare, vehiculele prevăzute la alin.(1) pot circula cu numere provizorii, pe baza unei autorizaţii speciale eliberate de autoritatea competentă.

#25
hijacksparrow

hijacksparrow

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.08.2018
Da. Am sunat la inmatriculari si am intrebat. Odata ce la data de... si ora... ai semnat intr-un registru la ghiseu ca ai ridicat numerele negre,nu mai poti folosi numerele rosii.

Edited by hijacksparrow, 23 August 2018 - 12:49.


#26
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
ei, pai daca ai sunat tu undeva si vreun anonim de acolo ti-a zis o chestie, atunci chestia aia are putere de lege Posted Image

in plus, dupa cazul celui cu numere "m___ psd", cand s-a dovedit ca seful politiei romane n-are habar ce legi mai sunt valabile pe la noi, tu crezi ca aia de la inmatriculari au habar pe ce lume se afla Posted Image

Edited by _Smiley_, 27 August 2018 - 16:50.


#27
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004
Legea e destul de clara. Ma rog, ultima data asa era. Autorizatia de circulatie provizorie (nr. rosii) este valabila PANA la inmatricularea definitiva, cum bine a punctat cineva mai sus.

In momentul in care ai ridicat numerele permanente de la ghiseu se considera ca inmatricularea este definitiva. Din acelasi moment, daca vei fi surprins (a se citi oprit) in trafic de un echipaj de la rutiera, avand numere rosii pe masina, ti se va retine permisul de conducere in primul rand.

De la acel punct incolo, lucrurile se pot complica putin. Chiar daca autorizatia ta provizorie are valabilitate inca 60 de zile pe hartie la momentul in care ti-ai ridicat numerele negre, aceasta se anuleaza din oficiu la inregistrarea definitiva, respectiv la inmanarea placutelor definitive. Ceea ce ne duce la...

Art. 334

(2) Punerea în circulație sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai cu număr fals de înmatriculare sau înregistrare se pedepsește cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.

sau, mai degraba

(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale cărei plăcuțe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare au fost retrase sau a unui vehicul înmatriculat în alt stat, care nu are drept de circulație în România, se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.


Pe scurt, in momentul preluarii de la ghiseu a numerelor negre/definitive, cele rosii isi pierd automat valabilitatea, iar autorizatia provizorie trebuie distrusa, deoarece nici ea nu mai e valabila.

Edited by Airwaves, 27 September 2018 - 22:52.


#28
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
nu cred, exact in parcare la inmatriculari ma pun sa schimb numerele, :D nu mi-am inscris singur masinile niciodata, am platit firma care se ocupa, firma semneaza si ia numerele si eu poate-s in cealalta parte a tarii, nu exista asa ceva, am umblat cu cele rosii mult si bine. :D

#29
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,333
  • Înscris: 22.04.2017
Tangential cu subiectul - pentru un mijloc de transport cumparat de mine de afara, pot lua direct numere definitive in Romania?

#30
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Daca il duci la RAR pe numerele externe sau pe platforma poti. Autorizatia provizorie e o inlesnire, nu o obligatie.

#31
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,228
  • Înscris: 19.03.2007

View Postnotrust, on 10 februarie 2017 - 18:08, said:

Gresit.
Omul a inteles perfect.
"1. de cand am depus dosarul de inmatriculare definitiva ? (adica 10 februarie )
  2. cand ridic numerele finale ?" (adica 14 februarie )
Ma gandesc sa nu merg pana pe 14 februarie cu numerele rosii dar ele sa nu mai fie valabile si sa dau de altele...
Daca ai spus ca sunt valabile pana pe 17, 14 e inainte de 17, deci sunt valabile si poti circula linistit cu ele pana cand ridici numerele "negre" sau "verzi", daca ridici numerele definitive pana in data de 17.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate