Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Dosarul de inmatriculare definitiva anuleaza numerele rosii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Salutare.
Astazi am depus dosarul de inmatriculare definitiva, si mi s-a spus ca pana marti nu vin numerele ''negre'', datorita aglomeratiei.
Numerele mele rosii sunt valabile pana pe 17 februarie, numarul negru il pot ridica pe 14 februarie.
Acum am o dilema; de cand nu mai pot folosi numerele rosii:
1. de cand am depus dosarul de inmatriculare definitiva ?
2. cand ridic numerele finale ?

#2
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
De cand primesti numerele negre, definitive.
  Logic, deoarece e dreptul tau sa circuli atat timp cat ai numere rosii valabile.
Cand depui  dosarul masina nu este inmatriculata definitiv.
De ex, daca ai depus dosarul pe 10 si primesti numerele negre pe 17, este dreptul tau sa circului cu cele rosii, nu e treaba ta cand cei de la inmatriculari le pot face.

Edited by Topp, 10 February 2017 - 17:30.


#3
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Pa stiu ca atunci cand scoti numere rosii, dar mai ai un set care sa zicem mai are 2 zile dar pica in weekend, si tu scoti vineri setul doi de numere rosii, automat le anulezi pe primele.

#4
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Problema lui era alta.
Pana in 17 are numere rosii.
In 14 scoate numerele negre.

In data de 15 de exemplu, care numere trebuie utilizate? Rosii(teoretic valabile) sau negre(de asemenea valabile)? Cele negre le anuleaza pe cele rosii sau nu?

#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Politia ce a zis, nu ai intrebat nimic acolo? Au si telefon!

#6
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 arab, on 10 februarie 2017 - 18:01, said:

Politia ce a zis, nu ai intrebat nimic acolo? Au si telefon!
Stai cuminte poate omul suna la 112.
Si 100% este cineva pe forum mai destept decat politia, care poate da raspunsul corect. :P

Edited by honeymik, 10 February 2017 - 18:05.


#7
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 honeymik, on 10 februarie 2017 - 17:58, said:

Problema lui era alta.
Pana in 17 are numere rosii.
In 14 scoate numerele negre.

In data de 15 de exemplu, care numere trebuie utilizate? Rosii(teoretic valabile) sau negre(de asemenea valabile)? Cele negre le anuleaza pe cele rosii sau nu?
Gresit.
Omul a inteles perfect.
"1. de cand am depus dosarul de inmatriculare definitiva ? (adica 10 februarie )
  2. cand ridic numerele finale ?" (adica 14 februarie )
Ma gandesc sa nu merg pana pe 14 februarie cu numerele rosii dar ele sa nu mai fie valabile si sa dau de altele...

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
din ce stiu eu setul de numere negre nu "anuleaza" numerele rosii. daca periadele de valabilitate se suprapun, poti circula cu ce numere doresti in acel interval.

#9
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Folosesti numerele rosii pana le primesti pe cele negre si apoi schimbi. Daca nu le primesti pe cele negre pana in 17, vezi atunci ce faci.

#10
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 _Smiley_, on 10 februarie 2017 - 18:31, said:

din ce stiu eu setul de numere negre nu "anuleaza" numerele rosii. daca periadele de valabilitate se suprapun, poti circula cu ce numere doresti in acel interval.
  Nu cred.
Deoarece undeva, in acte, vei avea trecuta data inmatricularii definitive.
Acea data anuleaza numerele rosii.
De la data respectiva in baza de date a politiei masina apare ca fiind inmatriculata definitiv. Si atunci, o masina inmatriculata definitiv cum poate circula cu numere rosii ?!

Edited by Topp, 10 February 2017 - 19:25.


#11
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Am avut aceeasi situatie si am intrebat . Chiar cand ai primit numerele definitive poti merge cu cele rosii pana expira . Exista si logica - masina poate fi identificata orice numere din cele 2 ai avea pe ea .

#12
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 unucelalalt, on 10 februarie 2017 - 19:24, said:

Am avut aceeasi situatie si am intrebat . Chiar cand ai primit numerele definitive poti merge cu cele rosii pana expira . Exista si logica - masina poate fi identificata orice numere din cele 2 ai avea pe ea .
   Logica exista si-asa si asa.
  Dar legal cum e ?
Unde este prevazut  exact acest aspect ? Pentru ca trebuie sa fie cunoscut de toata lumea.
Nu pot lua de bun ceea ce spune cineva, ci baza legala.

Edited by Topp, 10 February 2017 - 19:50.


#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
in principiu legile interzic, nu dau voie.
asta inseamna ca poti avea in acelasi timp numere rosii si negre, ambele valabile, si le poti folosi pe care vrei, pentru ca nu exista nici un articol de lege care sa interzica asta.

#14
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Este si o chestie de bun simt. Daca vroiau sa nu mai mergi cu ele, te puneau sa le predai, dar doar cand le luai pe cele negre. Asa era pe vremuri.
Doar nu te lasa sa te uiti la masina ca la un bibelou 4 zile.

#15
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 _Smiley_, on 10 februarie 2017 - 21:22, said:

in principiu legile interzic, nu dau voie.
asta inseamna ca poti avea in acelasi timp numere rosii si negre, ambele valabile, si le poti folosi pe care vrei, pentru ca nu exista nici un articol de lege care sa interzica asta.
Dar nici care sa admita asta.
Conduc de 20 ani si n-am auzit de asa ceva. O fi interpretabil.
Astept sa apara useri care au circulat cu numere rosii odata ce le-au primit pe cele negre.
  Legile stabilesc, reglementeaza, iti spun cum sa faci ca sa nu gresesti,  as zice eu.
  Daca nu exista articol, e folclor.

Edited by Topp, 10 February 2017 - 22:19.


#16
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013

 unucelalalt, on 10 februarie 2017 - 19:24, said:

Am avut aceeasi situatie si am intrebat . Chiar cand ai primit numerele definitive poti merge cu cele rosii pana expira . Exista si logica - masina poate fi identificata orice numere din cele 2 ai avea pe ea .
Confirm si eu, si mie mi-a spus (acum cativa ani, nu multi) la fel, insa nu am avut confirmarea practica - intalnire de gradul trei (la epoleti) - desi am circulat cateva zile cu numerele rosii (inca in termen) dupa ce le aveam pe cele negre.

 Topp, on 10 februarie 2017 - 18:58, said:

… De la data respectiva in baza de date a politiei masina apare ca fiind inmatriculata definitiv. Si atunci, o masina inmatriculata definitiv cum poate circula cu numere rosii ?!
Explicatia ar fi ca la numerele rosii e vorba de o autorizatie (provizorie) de circulatie, fara a avea vreo legatura cu inmatricularea. Alta e situatia cand schimbi numere negre -> negre, de exemplu daca masina e vanduta in alt judet.

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 Topp, on 10 februarie 2017 - 22:12, said:

Dar nici care sa admita asta.
Conduc de 20 ani si n-am auzit de asa ceva. O fi interpretabil.
Astept sa apara useri care au circulat cu numere rosii odata ce le-au primit pe cele negre.
  Legile stabilesc, reglementeaza, iti spun cum sa faci ca sa nu gresesti,  as zice eu.
  Daca nu exista articol, e folclor.
mi-e un pic frica sa-ti spun asta, dar sa stii ca nu exista nici o lege care sa spuna ca ai voie sa respiri :)

#18
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

 _Smiley_, on 11 februarie 2017 - 06:40, said:

mi-e un pic frica sa-ti spun asta, dar sa stii ca nu exista nici o lege care sa spuna ca ai voie sa respiri Posted Image
Interpretezi gresit; nu exista lege care sa iti interzica sa respiri. Legile interzic, asa zicea colegul de mai sus Posted Image
Cat despre numere, nu vad de ce ai mai circula cu cele rosii dupa ce le ai pe cele negre, chiar daca mai sunt in termen. Cu numere rosii ai sanse mai mari sa te opreasca organul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate