Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Clasificare SSD-uri functie de form factor si interfata

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Am cautat asa ceva si nu am gasit. Daca stiti vreun topic (sau site / blog) va rog sa-mi recomandati, dar eu cred ca ar fi bine sa fie lamurite si aici. Doar despre SSD-uri, nu si HDD-uri.

"A nu se confunda form factor-ul (2,5" , M.2) cu interfata (SATA, PCI-E)" scria cineva aici : https://forum.softpe...4#entry20499482

In ce ordine cronologica au aparut, din ce cauza au aparut, ce avantaje aduc modelele mai noi ?

Eu una, mi-am dat seama ca ar trebui sa gasesc mai multe informatii atunci cand am vazut ca exista laptopuri cu SSD M.2 si laptopuri cu SSD si atat.
Nu gasesc nicaieri daca cele cu m.2 sunt mai ok sau dimpotriva, fata de cele fara m.2.
Nu scrie nicaieri daca acele laptopuri cu SSD M.2 au interfata NVM Express, PCI Express, sau SATA III (toate variantele fiind posibile conform pcgarage - sectiunea SSD-uri => M.2).
Iar vitezele si fiabilitatea, depind de acestea, nu? Astfel, alegerea unui SSD pentru cei cu laptop deja achizitionat devine o corvoada.
Prin lamurirea acestor aspecte nu s-ar mai intampla cazuri deachizitii gresite, ca a celui care a postat comentariu aici : http://www.pcgarage....30-x4-m2-80-mm/

Iar pe mine m-ar ajuta sa ma orientez dupa niste laptopuri cu SSD, cu sau fara M.2. Sau poate mai bine fara SSD, adaugand apoi un SSD cu riscul pierderii garantiei.

Attached Files



#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,598
  • Înscris: 05.12.2005
M.2 e teoretic mai rapid decât mSATA, însă depinde şi de viteza de transfer a informaţiei în SSD, respectiv viteza de citire/scriere internă. NVMe este de viitor însă puţine laptopuri au aşa ceva, nici plăci de bază de desktop nu sunt automat echipate cu NVMe.
Cel mai răspândit este M.2, care combină cel mai bine viteza interfeţei cu formatul redus, însă şi aici depinde de fabricantul SSD-ului, există modele foarte rapide şi altele mai puturoase. În general cele mai mari ca şi capacitate sunt şi mai rapide, că au mai multe canale interne paralel.

Edited by mihaicozac, 07 February 2017 - 18:13.


#3
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Ba, nu conteaza interfata pentru ca pana la urma, sunt doar niste piese de plastic, metal, ce mama lor sunt, care se unesc si fac legatura dintre SSD si placa de baza. Hopa. Ia uite. Ce contine placa de baza? Controller. Ce exista pe SSD? Un controller? Hopa. Ne apropiem. Revizia SATA tine cont de controller, nu de port sau cablu. M.2 este o interfata la jumate dintre SATA si PCI-E, special conceputa pentru SSD-uri NGFF (Next Generation Form Factor), de aceea se zice M.2 NGFF. Iar SSD-uri PCI-E in laptop slabe sanse. In PC da, dar in leptop nu ai loc. NVM-e se bazeaza e p interfata relativ asemanatoare cu cea SATA, dar nu sunt compatibile deloc, iar restul de interfete sunt de umplutura. mSATA, sau microSATA, este varianta de laptop, sau proiectata pentru unde nu exista spatiu mult, iar pe partea de form factor, nu sunt decat 2 importante: 2.5 țoli (inchi) sau M.2, ultima fiind cea mai convenabila pentru laptop. Restul de interfete, USB, Thunderbolt, sunt pentru SSD extern, ca HDD-urile externe MyPassport sau MyBook sau cum naiba le cheama. A, si PCI-e nu e form factor, ci e conectorul. Cam ca o placa de retea, sunet sau video. Damn you PisiGaraj.

#4
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View Postdana_1, on 07 februarie 2017 - 17:50, said:

Am cautat asa ceva si nu am gasit. Daca stiti vreun topic (sau site / blog) va rog sa-mi recomandati, dar eu cred ca ar fi bine sa fie lamurite si aici. Doar despre SSD-uri, nu si HDD-uri.

"A nu se confunda form factor-ul (2,5" , M.2) cu interfata (SATA, PCI-E)" scria cineva aici : https://forum.softpe...4#entry20499482

In ce ordine cronologica au aparut, din ce cauza au aparut, ce avantaje aduc modelele mai noi ?

Eu una, mi-am dat seama ca ar trebui sa gasesc mai multe informatii atunci cand am vazut ca exista laptopuri cu SSD M.2 si laptopuri cu SSD si atat.
Nu gasesc nicaieri daca cele cu m.2 sunt mai ok sau dimpotriva, fata de cele fara m.2.
Nu scrie nicaieri daca acele laptopuri cu SSD M.2 au interfata NVM Express, PCI Express, sau SATA III (toate variantele fiind posibile conform pcgarage - sectiunea SSD-uri => M.2).
Iar vitezele si fiabilitatea, depind de acestea, nu? Astfel, alegerea unui SSD pentru cei cu laptop deja achizitionat devine o corvoada.
Prin lamurirea acestor aspecte nu s-ar mai intampla cazuri deachizitii gresite, ca a celui care a postat comentariu aici : http://www.pcgarage....30-x4-m2-80-mm/

Iar pe mine m-ar ajuta sa ma orientez dupa niste laptopuri cu SSD, cu sau fara M.2. Sau poate mai bine fara SSD, adaugand apoi un SSD cu riscul pierderii garantiei.
Ptr.mine nu a fost o problema sa aleg un ssd. Am mers la un magazin de calculatoare,mi-au comandat ei si mi-au pus si win pe el. Bineanteles ca am avut un slot liber la laptop. Nu m-am complicat sa comand pe net...cine stie ce...nu se potriveste...etc. Un ssd de 60 gb unde am win si e ok.

#5
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
in general orice ssd e bun. ca e unu cu viteze MAXIME TEORETICE putin mai mari ca altu? da.
o sa vezi diferentele alea in practica, adica in utilizarea laptopului? NU.

cum alegi un ssd?
cel mai ieftin de capacitatea pe care o doresti cu garantia care iti place si care se potriveste in sistemul tau.

ai laptop mai vechi? pai atunci ai doar SATA 2.5". asa ca il alegi pe al mai ieftin de capacitatea pe care o vrei.
ai laptop nou cu M2, apoi iei pe M2, la fel tinand cont de capacitate, garantie si buget.

sau, cel mai simplu, dai modelu aici si ti se va raspunde la subiect.

ca poti sa stii matale teoria de nota 10. daca nu stii practica tot degeaba. poate astia de pe aici care mai dau sfaturi au auzis de nush ce oferta si iti iei capacitate dubla. sau iei 5 ani garantie in loc de 2-3.
samd...

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Asa cum s-a scris si in topicul asta - https://forum.softpe...40-alegere-ssd/ , de nenumarate ori Principala caracteristica a SSD-urilor e timpul de acces - de mii e ori mai redus decat in cazul unui HDD.

Viteza de transfer e pe planul 2 - conteaza mai mult in teste.

Form Factorul e doar o standardizare a formei SSD-urilor, ptr compatibilitate. Ar fi un dezastru daca fiecare producator de SSD-uri ar scoate SSD-uride forme si dimensiuni diferite, dupa standarde interne.

Interfata, iarasi trebuie standardizata - ca sa se potriveasca la mufe daca pot sa zic asa.

In cazul interfetei conteza un pic la viteza. Standardul cel mai utilizat e SATA - fiind cel care a fost folosit in ultimii 10 ani si ptr HDD-uri - deci e normal sa existe.
Mai nou din cauza limitarii de viteza a controlerului SATA, pentru SSD-urile de top s-a folosit interfata PCI-E. Modelele vechi mergeau direct in sloturile PCI-E, mai nou se folosesc M2-uri cu mPCI-E

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostAl3xandru35, on 07 februarie 2017 - 18:13, said:

Ba, nu conteaza interfata pentru ca pana la urma, sunt doar niste piese de plastic, metal, ce mama lor sunt, care se unesc si fac legatura dintre SSD si placa de baza. Hopa. Ia uite. Ce contine placa de baza? Controller. Ce exista pe SSD? Un controller? Hopa. Ne apropiem. Revizia SATA tine cont de controller, nu de port sau cablu. M.2 este o interfata la jumate dintre SATA si PCI-E, special conceputa pentru SSD-uri NGFF (Next Generation Form Factor), de aceea se zice M.2 NGFF. Iar SSD-uri PCI-E in laptop slabe sanse. In PC da, dar in leptop nu ai loc. NVM-e se bazeaza e p interfata relativ asemanatoare cu cea SATA, dar nu sunt compatibile deloc, iar restul de interfete sunt de umplutura. mSATA, sau microSATA, este varianta de laptop, sau proiectata pentru unde nu exista spatiu mult, iar pe partea de form factor, nu sunt decat 2 importante: 2.5 țoli (inchi) sau M.2, ultima fiind cea mai convenabila pentru laptop. Restul de interfete, USB, Thunderbolt, sunt pentru SSD extern, ca HDD-urile externe MyPassport sau MyBook sau cum naiba le cheama. A, si PCI-e nu e form factor, ci e conectorul. Cam ca o placa de retea, sunet sau video. Damn you PisiGaraj.

In cazul M2 este posibila atat negocierea cu protocol SATA cat si cu protocol NVME,care e PCI-E.

#8
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Referitor la cazul meu, caut sa cumpar un laptop, voi deschide un topic pe Sfaturi privind achizitiile. Cam acestea imi sunt filtrele de cautare, http://www.pcgarage....-iluminata-da/? , unele laptopuri au SSD M.2 iar altele "SSD si atat" (2.5 inch presupun, sau poate mSATA habar nu am).

Daca inteleg bine, toate laptopurile noi cu SSD M.2 (preponderent Lenovo, HP) au interfata  mPCI-E (sau PCI-E) ? Daca da... deci daca M.2 presupune PCI-E, iar PCI-E presupune timpi de acces mai ok, deduc ca SSD M.2 sunt mai ok decat "SSD si atat" (preponderent ACER) sau decat SSD tip 2.5 inch (preponderent ASUS).

Sau ar fi mai bine sa achizitionez un laptop fara SSD si sa adaug ulterior un Samsung 850 Pro, pe care il am pe alt laptop, il cunosc si de care sunt multumita, pentru ca nu cumva sa iau un laptop nou cu SSD care sa se miste si sa aiba timp de acces mai prost decat actualul 850 PRO ?

Edited by dana_1, 07 February 2017 - 21:25.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Orice laptop cu SSD vei lua va avea timpi de acces mai slabi decat 850 Pro. Dar si aici diferentele sunt mici intre SSD-uri.

Singurul SSD mai bun decat ala e 950 Pro care e M2.

M2 poate fi si SATA sau mSATA mai exact.

#10
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Pai atunci poate ar fi mai ieftin si mai bine sa iau un laptop fara SSD si sa adaug eu 850 Pro, de 2,5, in locul HDD cu care vine si care oricum nu-mi trebuie. Pe toate laptopurile ce le am, imi sunt suficienti 120-128 GB. M-ar ajuta pcgarage sa-mi instaleze SSD-ul cumparat pe aceeasi factura cu laptopul, fara sa pierd garantia la laptop?

Facand comparatia 850 Pro vs 950 Pro, http://www.pcgarage..../869404,1138193 vad ca la "scriere max" avem 900 fata de 520, iar la "citire max" 2200 fata de 550.
Astea sunt valorile care conteaza cel mai mult?
Pentru ca la aceste valori, am vazut ca mai multe SSD-uri cu interfata PCI-E depasesc cu mult valorile 850 Pro. Nu sunt si acele SSD-uri PCI-E mai ok decat 850 Pro ?

Attached Files



#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Astea sunt vitezele. Cand faci comparatie intre SSD-uri le poti lua si pe ele in calcul cand IOPS-ul e asemanator.

IOPS-ul insa e baza.

#12
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,598
  • Înscris: 05.12.2005
Un sistem se gândeşte ca un tot unitar. Degeaba ai una din componente superrapidă dacă restul abia se târâie. Un procesor puternic va fi frânat de o memorie mică şi lentă, sau 32GB de DDR4 vor fi degeaba dacă ai un Celeron sau altă "petardă". De exemplu la tablete, care sunt majoritatea echipate cu memorie flash, chiar dacă e o interfaţă mai lentă, gen eMMC, procesoarele reduc viteza totală de prelucrare, pt. că sunt făcute pt. eficienţă, nu pt. viteză cu orice preţ. La fel e şi cu hard-disk-urile. Montezi un SSD superperformant şi ai surpriza că pe laptop viteza maximă pe interfaţă e de 3Gb/s, adică 350MB/s. În acest caz un SSD ultrarapid va fi degeaba, pt. că "stă" după restul. Chiar şi la SATA cu 6Gb/s se poate întîmpla să se satureze interfaţa, pt. că multe laptopuri au adaptare dinamică a vitezei pe SATA, pt. economie de energie.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Un SSD de calitate , SSD370 TRANSCEND, pus intr-un sistem antic, un core 2 duo pe SATA 2, ajunge o viteza de scriere de 270MB/s (2.1 Gbps). E alt calculator acum....

Edited by bumpocbum, 08 February 2017 - 15:29.


#14
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postbumpocbum, on 08 februarie 2017 - 15:28, said:

Un SSD de calitate , SSD370 TRANSCEND, pus intr-un sistem antic, un core 2 duo pe SATA 2, ajunge o viteza de scriere de 270MB/s (2.1 Gbps). E alt calculator acum....
ai gresit la capitolul calitate...

nu viteza aia conteaza, ci TIMPUL DE ACCES. un hdd poate atinge viteze de 200MB/s si mai sus.

toata treaba e ca un hard disc are un disc(sau mai multe - vezi poza) care trebe sa se invarta si un cap de citire care se misca stanga-dreapta. asa ca pentru a citit informatia scrisa intr-un punct trebuie ca discul sa se roteasca pana unde trebuie si apoi capul de citire. "operatiunea" asta dureaza 5-10-20 milisecunde. in plus, in timp motorasele alea obosesc, ca sunt componente mecanice.

in schimb un ssd acceseaza informatia direct, fara mecanica. asadar timpul "de asteptare" e de doar 0,03 milisecunde, muuuuuult mai putin.

din cauza asta iti merge sistemul mai repede si nu din cauza celor xxx mb/s.

[ http://www.geutebrueck.com/media/_public/products/images_download/HDD_3TB_S-ATA-SG_5.41001_d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,598
  • Înscris: 05.12.2005
Aşa e, când zeci de programe şi servicii accesează HDD-ul acesta răspunde tot mai greu după ce se i umple cache-ul, pt. că poziţionarea capetelor durează. La SSD nu se întâmplă asta.

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Daca tot se raporteaza unii la viteza, sa se raporteze la testele 4K (alea aleatorii), nu secventiale, pentru ca ele exprima pana la urma timpul de acces/IOPS-ul sau cat de creanga umbla un HDD dupa un sector in raport cu SSD-ul pentru acelasi sector.

#17
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
las ca-i bagi in ceata cu dinastea :)

#18
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Deci vad ca : M.2 poate avea si interfata NVM-E si interfata PCI-E si interfata SATA III.
Inteleg ca ar conta mai mult valorile de la Ranom 4K scriere si citire.
1) Care conteaza mai mult, scrierea sau citirea? Pentru ca 950 Pro e mai slab decat 850 Pro la scriere, dar mai bun la citire.
2) Sau de 960 Evo (nu de 950 Pro) era vorba ca fiind cu valori mult mai mari decat 850 Pro ?

Oricum, vad ca M2  doar  in combinatie cu interfata PCI-E ajunge la valori foarte bune. Dar, din pacate, atunci cand aleg sa cumpar un laptop, nu gasesc detalii despre interfata SSD-ului,
Doar faptul ca este M2 sau nu. Ceea ce nu prea spune multe. Poate doar vreun dezavantaj legat de incalzire din cate inteleg. Era perfect daca pcgarage punea un link catre modelul de SSD.

3) Pot cumva deduce detalii despre SSD-urile din laptopurile puse in vanzare?

4) "un hdd poate atinge viteze de 200MB/s si mai sus."  Dar ce valori IOPS ?

Edited by dana_1, 08 February 2017 - 17:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate