Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Clasificare SSD-uri functie de form factor si interfata

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postdana_1, on 09 februarie 2017 - 22:26, said:

Mi se pare cam complicat pentru neinitiati. Dar as incerca, as lua-o ca o provocare. Ma intreb daca merge si pe actualul ram de 4, ceva gen 2+2. Nu stiu cat ar ajuta astfel.
pai ai 4gb si lucrezi cu excel-uri mari? te-ai uitat (task manager-performance tab) cam cat ram papa cand deschizi excelu ala?

apoi, la lenovo scrie clar ca are 256 ssd M2.  daca vine cu SSD, de ce mama dreaq mai discutam aici?

ti-am mai scris de cateva ori mai sus, dar tot nu vrei sa intelegi: chiar si pentru ce faci tu, ORICE ssd vad fi la fel de rapid sau incet.

PS: de ce te uiti la laptopuri de gaming daca tu vrei excel?

PS2: si era sa uit. pana la urma tu vrei un laptop mai performant la care sa poti atasa un ssd mai performant nu? de ce mama naibii stai aici sa facem teorie degeaba cand poti sa deschizi un topic "vreau laptop + ssd pentru X si am buget Y"  si vei primi sfaturi bune.
sau vrei tu sa te simti bine ca ai ales?

Edited by shmu, 09 February 2017 - 23:35.


#38
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

View Postmihaicozac, on 09 februarie 2017 - 23:05, said:

Așa este, M.2 este interfața fizică, respectiv slotul în care se montează plăcuța, care poate fi și un modul WiFi, de ex, nu neapărat SSD. Ca și sloturile PCI-E de la calculatoarele mari.
Ciudat ca pe pcgarage M.2 nu apare la interfete, ci doar la form factor. Nici nu ma mir ca nu le inteleg.

View Postmihaicozac, on 09 februarie 2017 - 23:05, said:

Însă SSD-urile M.2 sunt de 3 mărimi diferite: 2242, 2260 și 2280, primele 2 cifre reprezintă lățimea celelalte lungimea modulului, ca urmare cele mai lungi sunt de 8cm, care nu sunt suportate de toate laptopurile, din lipsă de spațiu. Invers merge, unul scurt montat în loc de unul lung.
Cât privește protocolul, standardul este PCI-E la majoritatea.
Asta cu dimensiunile complica si mai mult lucrurile.
Iar protocolul este un termen nou pentru mine, negasit pe pcgarage Posted Image

View Postshmu, on 09 februarie 2017 - 23:32, said:

pai ai 4gb si lucrezi cu excel-uri mari? te-ai uitat (task manager-performance tab) cam cat ram papa cand deschizi excelu ala?
Da, am 4GB RAM, memoria folosita (in Task Manager) creste foarte putin pe masura ce lucrez intr-un document si nu dau save. Nu atinge cote alarmante, peste 70%.
Tot procesorul este cel ce se mai duce la 100%.
Cu toate ca sunt momente cand Excel da "Not Responding"  si se asterne o ceata alba peste pagina, in acele momente nici RAM-ul si nici procesorul nu se duc spre 100%.  Oare ce anume da asteptarea ?

View Postshmu, on 09 februarie 2017 - 23:32, said:

apoi, la lenovo scrie clar ca are 256 ssd M2.  daca vine cu SSD, de ce mama dreaq mai discutam aici?
PS2: si era sa uit. pana la urma tu vrei un laptop mai performant la care sa poti atasa un ssd mai performant nu?
Exact asta vreau, ai dat raspunsul singur la PS2. Si sa aleg laptop in cunostinta de cauza, dar e cam greu. Am deschis acum topic si pe Stafuri privind achizitiile : https://forum.softpe.../#entry20683151

View Postshmu, on 09 februarie 2017 - 23:32, said:

PS: de ce te uiti la laptopuri de gaming daca tu vrei excel?
Cand setez ecran IPS, dintre toate procesoarele care raman, setez singurul acceptabil pentru mine : 6700HQ. Apoi laptopurile care raman dupa filtrare, toate sunt de gaming, cu toate ca as prefera sa nu aiba video dedicata si sa fie mai ieftine.

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postshmu, on 08 februarie 2017 - 15:47, said:

ai gresit la capitolul calitate...

NU cred.
http://www.legitrevi...d-review_150465

1.5 mil ore ...

Fara sa mai citesc toate posturile nu pot sa va recomand decat sa cumparati un SSD de calitate, nu toate pocnitorile de pe piata.

Eu unul am Samsung 850 EVO 250GB pe un laptop (I7 6700HQ) si SSD370 TRANSCEND pe un core 2 Duo. Merita.... DA.
Atat si nimic mai mult.

Timp de incarcare joc de la 10 min la 3 min pe core 2 Duo. E suficient.

Ca idee, incercati sa cumparati laptop cu dvd. In locul dvd-ului se poate muta hdd-ul de pe laptop iar in locul lui se poate monta un SSD de calitate.

Edited by bumpocbum, 13 February 2017 - 14:59.


#40
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

View Postbumpocbum, on 13 februarie 2017 - 14:49, said:

........nu pot sa va recomand decat sa cumparati un SSD de calitate, nu toate pocnitorile de pe piata.

Ca idee, incercati sa cumparati laptop cu dvd. In locul dvd-ului se poate muta hdd-ul de pe laptop iar in locul lui se poate monta un SSD de calitate.
Multumesc. Credeti ca daca iau un laptop care are deja " KINGSTON UV400 2.5" SSD, SATA 6 Gb (550MB/R, 490MB/W) " va fi suficient de ok pentru "forjat" ?
Este o marca destul de ok? Ca eu stiam ca Samsung si Intel detin suprematia.
Sau daca am posibilitatea sa adaug " INTEL® 600p M.2 NVMe PCIe SSD (upto 770MB/sR | 450MB/sW) ", ar merita sa fac si acet lucru pentru a fi mai "sigura" ?

Edited by dana_1, 17 February 2017 - 13:20.


#41
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
eu zic intai sa iei laptopul, sa il forjezi cu ssd-u care vine (sa ai backup intotdeauna la "baza de date") si daca nu iti place cum merge, si vezi ca ssd-u e forjat (task manager - ai grafic) abia atunci sa te gandesti sa il schimbi.

#42
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu merge pe acel Intel,e foarte slab pentru un ssd de așa calibru.

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdana_1, on 17 februarie 2017 - 13:19, said:

Multumesc. Credeti ca daca iau un laptop care are deja " KINGSTON UV400 2.5" SSD, SATA 6 Gb (550MB/R, 490MB/W) " va fi suficient de ok pentru "forjat" ?
Este o marca destul de ok? Ca eu stiam ca Samsung si Intel detin suprematia.
Sau daca am posibilitatea sa adaug " INTEL® 600p M.2 NVMe PCIe SSD (upto 770MB/sR | 450MB/sW) ", ar merita sa fac si acet lucru pentru a fi mai "sigura" ?

Nu stiu. Eu am recomandat doar ce am testat. In general am avut probleme de viteza cu majoritatea stick-urilor Kingston, dar poate nu se aplica si la SSD-uri. Adica una scrie pe ele (stick-uri) si alta e viteza lor reala. Ca sa nu mai zic de fiabilitatea slaba.

Ref la siguranta, multi au zis ca un SSD de calitate pe un SATA 2 e degeaba. Ca nu merita, etc. Eu zic doar ca merita din plin si doar un test poate sa va lamureasca exact. Ref la M2 stiu ca e doar ca "SSD"-ul e de fapt o placuta si din anumite pareri ca ar fi mai rapida. Nu am testat deci nu pot sa ma pronunt.

Testele au fost facute de mine personal dar am primit recomandarile de la o firma care se ocupa in special de servere.

Edited by bumpocbum, 18 February 2017 - 19:46.


#44
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Pentru toti cei neinitiati, care isi vor pune aceleasi probleme ca si mine, le spun urmatorul lucru : toate aceste aspecte despre SSD-uri M.2 si cat mai rapide (pe care nu am reusit sa le inteleg prea bine pana la urma), am reusit sa le rezolv prin achizitia unui laptop Clevo N850 cu SSD M.2 Samsung SM961 , adica cel mai bun, mult mai bun decat acel SSD Intel M.2 sau orice SSD 2,5"  (renuntand total la SSD-ul de 2,5"). Spre norocul meu, distribuitorul Clevo  este foarte amabil si flexibil, iar Clevo ca marca, mi se pare bijuterie pe langa Toshiba Satelite, Lenovo B50-80 si Dell D630 pe care le mai am.

View Postshmu, on 09 februarie 2017 - 00:18, said:

....auzi tu... excel "baza de date"

View Postxeleron, on 09 februarie 2017 - 00:57, said:

Excel este o baza de date.O carte este o baza de date. Microsoft Access este o baza de date relationala.

View Postshmu, on 09 februarie 2017 - 10:38, said:

suntem in 2017. cand ai atat de multe date, e util sa folosesti ceva cum trebuie, nu un excel Posted Image

View Postxeleron, on 09 februarie 2017 - 19:58, said:

Acces,dimpotriva, iti da mult mai multe posibilitati de filtrare. Poti executa query-uri foarte complexe pe datele ce le ai. La access trebuie sa stapanesti foarte bine tipurile de entitati ce exista intr-o baza de date,precum se relatiile dintre ele.

Pentru aceste citate nelamurite inca, am deschis un topic pe aria adecvata, aici  : https://forum.softpe...ne-decat-excel/

Edited by dana_1, 10 March 2017 - 21:42.


#45
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
felicitari pentru clevo!

#46
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Multumesc frumos.

Dar in urma spuselor tale de mai sus despre excel, am deschis acest topic https://forum.softpe...ne-decat-excel/
Nu ai nici un sfat pentru mine acolo?

Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate