Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Turnare beton in fata casei?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Inainte de toate trebuie precizat ca nu stiu pe ce arie ar trebui sa fac subiectul asta, m-am uitat pe imobiliare si nu pare ca isi are locul acolo, sa fie cumva chestiune juridica?

Va intreb daca din experienta puteti sa imi spuneti daca am dreptul legal sa torn beton in fata casei? Nu foarte mult, cat sa uneasca strada cu curtea, ma rog, nici chiar asa, cat sa nu se scurga apa la mine in curte.
Primesc ceva amenda ca torn beton in fata casei?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
in fata casei sau intre gard si strada?

Edited by Dany_Darke, 06 February 2017 - 20:38.


#3
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
NU, am turnat si eu...am facut un fel de alee mai lata sa pot parca si masina si nu m-a intrebat nimeni nimic..iar daca era ceva ilegal...mereu trece politia locala... putea sa ma intrebe de mult daca am autorizatie la asa ceva

#4
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
In afara la proprietate, intre gard si strada.

#5
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
daca nu esti tu proprietar se poate trezi unu sa-ti ceara socoteala ca faci ceva pe domeniul public,citisem undeva ca reparasera unii un drum pe banii lor si s-a lasat cu dosare

#6
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

 _NeXUS-, on 06 februarie 2017 - 19:04, said:


Primesc ceva amenda ca torn beton in fata casei?
Daca te reclama cineva.

#7
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Nu am treaba cu drumul public, am treaba doar cu o portiune din fata casei, pe care am de ales sa o incarc cu pietris sau sa o betonez.

 Bombalurina, on 06 februarie 2017 - 19:12, said:

Daca te reclama cineva.
Eh mama lor, eu ma gandeam sa nu vina pe viitor sa doreasca sa refaca trotuarele si sa observe betonul.
Ca de facut primaria... lasa sa zicem Mc ca putem noi.

#8
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Nu.
Atât timp cât cei de la primărie nu se ocupa de centrul civic sau de infrastructura sau cum s-o mai cheamă...poți sa faci ce vrei atât timp cât nu blochezi alte utilitati.
De ex.prin fata curții mele la vreo doi metri adâncime sunt băgate fire de curent electric, apoi de telefon, apoi de apa și canalizare... Pentru a nu împiedică o eventuala intervenție eu ma gândeam sa îmi pun pavele de beton, alea pot fi oricând date deoparte si interveni în caz de vreo avarie...
Asa ca dacă prin fata curții nu ai asa ceva poți sa faci și podeț și placa de beton....Dar este bine totuși să mergi și la primărie și sa te informezi,ca ăștia îți cauta oricând nod în papura...

#9
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Ai spus o chestie gandita, initial ma gandeam sa pun pavele de beton... ies la naiba in evidenta.
Chestia este legata iarna de apa care se scurge si ingheata, canalizare am si pe strada si in curte, deci nu este discutia ca se scurge la mine apa de ploaie, treaba este ca ingheata intre strada si curte.
Asa daca torn beton... ridic putin sa nu se poata scurge apa, sa ramana pe strada, sa se duca in canalziare, dar sa nu se mai scurga si sa inghete.

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 _NeXUS-, on 06 februarie 2017 - 19:10, said:

In afara la proprietate, intre gard si strada.
Pai daca nu esti proprietar la spatiul ala n-ai nici un drept. Daca esti proprietar atunci poti face, dar legal iti trebuie autorizatie.
Actul la proprietate ce zice, de unde si pana unde se intinde proprietatea ta?

#11
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
In mod normal si corect nu ai voie sa faci nimic in afara curtii , chiar daca este ceva " benefic " sau absolut necesar . Nu este voie .
Primaria te poate amenda .
Acum , in functie de zona , vecini , primarie , poti face lucrari care sint acceptate tacit .
Concluzia este una , vezi cum te orientezi in functie de conditiile specifice .

#12
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Clar este domeniu public.

Cred ca mai bine torn pietris ca toata lumea, o sa caut sa vad vreo solutie, eu degeaba ridic gura la curte... discutia este ca se strange apa intre curte si strada.

 maximg, on 06 februarie 2017 - 19:52, said:

In mod normal si corect nu ai voie sa faci nimic in afara curtii , chiar daca este ceva " benefic " sau absolut necesar . Nu este voie .
Primaria te poate amenda .
Acum , in functie de zona , vecini , primarie , poti face lucrari care sint acceptate tacit .
Concluzia este una , vezi cum te orientezi in functie de conditiile specifice .
La curte trebuie sa ai grija cu partea de reclamatie, ca mai am care au turnat beton... dar nu pot sa ma duc la om sa il intreb daca are autorizatie. Cine stie cum primeste ala vreo reclmatie si zice ca eu sunt de vina.
Eu nu discut de turnat beton 2-3 metri, discut de maxim 1 metru de beton, cat sa ridice zona aia la nivel, doar sa nu se scurga apa faca panta iarna. Doar nu ma duc cu betonul sa refac totuarul.

Ca eu oricum platesc canalizarea, platesc apa canal, discutia este legata de panta asta care ingheata.

#13
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 _NeXUS-, on 06 februarie 2017 - 19:57, said:

.La curte trebuie sa ai grija cu partea de reclamatie, ca mai am care au turnat beton... dar nu pot sa ma duc la om sa il intreb daca are autorizatie. ......
Nimeni nu poate avea autorizatie pt domeniul public . Nu are cum .
Eu inteleg situatia ca si eu am trecut prin asta pina am ajuns la asfalt . Am bagat masini de balast , am avut si beton turnat la poarta , eu . noi , n-am avut probleme . Tu cunosti care este situatia acolo si ce vecini ai .

#14
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Cred ca o sa pietruiesc, poate sa vad cumva sa trisez cu un strat subtire de beton, ceva cat sa nu se toceasca partea de sus, sa nu fie luat de apa.

Te inteleg, am avut si o portiune in curte fara beton sau piatra cubica, o spala ploaia, iara iarna ingheata si daca dadeai sa cureti... se lua si pietrisul.
Nu ca este cine stie ce deranjat portiunea aia inghetata, dar zici sa o faci ca poate din neatentie pica careva din familie si isi rupe ceva.

#15
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Legal nu poţi fără autorizaţie, dar la noi mai merge.

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,625
  • Înscris: 07.02.2003

 _NeXUS-, on 06 februarie 2017 - 19:04, said:

daca am dreptul legal sa torn beton in fata casei?
Nu, pe domeniul public nu ai voie sa executi lucrari neautorizate.

#17
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Si eu am avut aceeasi problema si am discutat cu primarul. Acesta a zis ca pot sa o fac, dar trebuie sa apara pe proiectul casei. Si am inclus in proiect si intrarea. Asa ca am autorizatie de constructie si pentru podul din fata casei. Este, totusi, pe domeniul public. Am avut grija sa ingrop si o teava de 110mm ca sa treaca reteaua de apa - viitoare - si sa nu-mi sparga constructia.
Iaca poze:

Attached Files


Edited by yo9hrb, 06 February 2017 - 21:06.


#18
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Acum se observa la ce fac eu referire, betonul oricum dupa o perioada se mananca, se macina, pare pamant. Eu desigur vreau sa betonez o portiune mai mica, dar ai pus poza foarte bine, ai unit curtea cu strada.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate