Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Turnare beton in fata casei?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Primaria are obligatia sa iti asigure o cale de acces dinspre strada spre proprietate. Din acest motiv , te duci la primarie , faci o cerere adresata primarului , cu numar de inregistrare si cu solicitare de raspuns in termen legal cu privire la nevoia de materiale ( din partea primariei ) pentru constructie  . La vreo saptamana , mergi iarasi la primarie si ceri audienta la primar , caruia ii spui ca esti dispus sa retragi cererea daca iti aproba rapid constructia in regie proprie. Vei primi felicitari pentru spirit civic si o autorizatie de la urbanism.

#20
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Pai au facut strada, au tras si canalizare, doar o portiune este putin in panta si se scurge apa.
Si sa fiu sincer daca ar trebui sa explic treaba asta cu in panta si ca se formeaza gheata pe la primarie... s-ar uita aia la mine ca la un nebun.
Cu toate ca problema este serioasa, daca nu esti atent cazi de te lovesti la cap, doar ca nu este portiunea asa de mare si cred ca ar da amuzant sa ma duc in audienta la primar.
Asta pe langa partea ca nu cred ca primesc asa ceva in audienta, poate intr-un oras mai mic ziceam.

O sa nivelez cu pietris.

#21
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
una din indatoririle primarului este de a avea program de audienta cu cei carora le reprezinta interesele. este fisa postului pana la urma. iar asta e o problema ce tine de primar.

#22
all41

all41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 04.02.2017

 _NeXUS-, on 06 februarie 2017 - 21:24, said:

Acum se observa la ce fac eu referire, betonul oricum dupa o perioada se mananca, se macina, pare pamant. Eu desigur vreau sa betonez o portiune mai mica, dar ai pus poza foarte bine, ai unit curtea cu strada.

Parerea mea e ca daca nu vrei sa se vada betonul si sa puna intrebari vreun carcotas, pune un strat de pietris, apoi o sapa usoara si deasupra niste pavele mai groase de 5-6 cm si ai rezolvat problema. In caz de forta majora pentru vreo interventie la retele, ridici pavelele, care pot fi reutilizate dupa lucrarea respectiva. Eu asa am facut, chiar am schimbat cateva care s-au deteriorat in timp,caci am luat vreo 10 bucati de rezerva.

#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,021
  • Înscris: 07.11.2006

 magaenea, on 06 februarie 2017 - 19:19, said:


De ex.prin fata curții mele la vreo doi metri adâncime sunt băgate fire de curent electric, apoi de telefon, apoi de apa și canalizare...

Da-mi voie sa nu fiu de acord cu cele zise de tine.

 _NeXUS-, on 06 februarie 2017 - 19:04, said:

Inainte de toate trebuie precizat ca nu stiu pe ce arie ar trebui sa fac subiectul asta, m-am uitat pe imobiliare si nu pare ca isi are locul acolo, sa fie cumva chestiune juridica?

Va intreb daca din experienta puteti sa imi spuneti daca am dreptul legal sa torn beton in fata casei? Nu foarte mult, cat sa uneasca strada cu curtea, ma rog, nici chiar asa, cat sa nu se scurga apa la mine in curte.
Primesc ceva amenda ca torn beton in fata casei?

Pe proprietatea ta ai toate drepturile de pe lumea asta.Pe proprietatea publica insa,ai dreptul la ce ti se permite.
Care-i regimul acelei portiuni de teren?

#24
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,140
  • Înscris: 09.08.2006

 _NeXUS-, on 06 februarie 2017 - 21:24, said:

Acum se observa la ce fac eu referire, betonul oricum dupa o perioada se mananca, se macina, pare pamant. Eu desigur vreau sa betonez o portiune mai mica, dar ai pus poza foarte bine, ai unit curtea cu strada.

L-am facut cu o latime de 5 metri a sa pot intra in curte cu utilaje (pompa de beton, betoniere, etc). Strada nu este foarte lata in zona mea.

Attached Files



#25
dcg3

dcg3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 01.02.2017

 _NeXUS-, on 06 februarie 2017 - 19:04, said:

Inainte de toate trebuie precizat ca nu stiu pe ce arie ar trebui sa fac subiectul asta, m-am uitat pe imobiliare si nu pare ca isi are locul acolo, sa fie cumva chestiune juridica?

Va intreb daca din experienta puteti sa imi spuneti daca am dreptul legal sa torn beton in fata casei? Nu foarte mult, cat sa uneasca strada cu curtea, ma rog, nici chiar asa, cat sa nu se scurga apa la mine in curte.
Primesc ceva amenda ca torn beton in fata casei?

Becali s-a confruntat cu situatia ta, cu diferenta ca el nu a turnat beton, ci a pus pavele, pavele care au fost demolate de primarie ulterior. Raspuns: nu. Dupa gard e domeniu public si nu faci cum vrei tu.

#26
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 yo9hrb, on 06 februarie 2017 - 21:06, said:

...... Am avut grija sa ingrop si o teava de 110mm ca sa treaca reteaua de apa - viitoare - si sa nu-mi sparga constructia.
asa sa crezi . Crezi ca sta cineva sa traga colacul de pehd prin tevusca aia ???

 adisz, on 07 februarie 2017 - 13:10, said:

.....Pe proprietatea ta ai toate drepturile de pe lumea asta......
Ei , asa crede lumea , dar nu este asa .

#27
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,140
  • Înscris: 09.08.2006

 maximg, on 11 februarie 2017 - 18:09, said:

asa sa crezi . Crezi ca sta cineva sa traga colacul de pehd prin tevusca aia ???

Crezi sau nu, chiar asa s-a intamplat. Teava de 110 a fost achizitionata de vecinul de la vale si, cand s-a continuat reteua de apa, teava de PEHD a fost trasa prin tevusca existenta. N-a avut de tras decat vreo 10m (de la podul meu la teava existenta).

Edited by yo9hrb, 14 February 2017 - 19:30.


#28
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 yo9hrb, on 14 februarie 2017 - 19:29, said:

Crezi sau nu, chiar asa s-a intamplat. Teava de 110 a fost achizitionata de vecinul de la vale si, cand s-a continuat reteua de apa, teava de PEHD a fost trasa prin tevusca existenta. N-a avut de tras decat vreo 10m (de la podul meu la teava existenta).
Cred , dar cred ca au facut asta dupa ce au fost omeniti . De ! ca la tara ! O tuica , o gustare .
Eu lucrez cu pehd si stiu cit este de greu sa tragi o teava groasa prin tubulatura .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate