Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Carnet CEC

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,889
  • Înscris: 04.03.2016
NU VREAU SA FAC RECLAMA LA NICI O SOCIETATE/FIRMA ....

Din intamplare am gasit pe internet un articol -> http://infoalert.ro/...nea-carnet-cec/
Prin care se specifica si cateva articole de lege (19/2016), in care eu inteleg ca cei ce detin aceste CEC-uri din anii '80-'90 pot fi despagubiti.
Am fost la BRD, nimeni nu stie nimic, am fost la CEC bank, acolo stiau ceva dar zic ca s-au devalorizat.
Imi poate spune cineva ceva in acest sens, mai este cineva in situatia mea ? Daca exista acest drept, ce ar trebui sa fac, unde sa ma duc, o procedura ceva ?
Astept cat mai multe pareri!!! Multumesc anticipat !!!

[attachment=1819278:1.jpg]
[attachment=1819279:persoaneleculibrete-1467558607.jpg]
[attachment=1819280:resize.jpg]

Edited by Ghiordi, 03 February 2017 - 16:34.


#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
De ce sa fie despagubiti? Contin ceva materiale periculoase carticelele alea sau ce?

#3
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,889
  • Înscris: 04.03.2016

 f300, on 03 februarie 2017 - 16:38, said:

De ce sa fie despagubiti? Contin ceva materiale periculoase carticelele alea sau ce?
Daca nu sti despre ce este vorba, de ce comentezi ?
Aici au fost depusi bani pe vremea lu "Nea Nicu" si nu e normal sa fie despagubiti ? Statul sa folosit de ei o gramada de timp ...

#4
Margelatul_TR

Margelatul_TR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.02.2017
Daca s-au devalorizat, ar trebui sa se calculeze dobanda + rata inflatiei si sa spuna cat valoreaza acum. Nu inteleg ce amestec ar avea BRD in treaba asta, sau poate nu stiu eu

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu inteleg de ce sa fie despagubiti. Despagubit esti sa zicem daca te inunda vecinul. Daca duci banii la banca si nu te mai duci sa-i iei care-i paguba?

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Cred ca autorul articolului in cauza aiureaza viseaza frumos.

Problema celor care au depus 70.000LEI pentru a cumpara o masina e una, stiu ca au fost ceva reglementari pentru a fi despagubiti, dat fiind ca ei au platit masina cu anticipatie, obligati fiind de reglementarile stabilite de stat la vremea aceea, si nu au mai primit masina niciodata.

Alte diverse carnete CEC da, cred ca mai poti sa le lichidezi. Daca nu te costa mai mult drumul… Iei soldul lor si il convertesti din lei vechi in lei noi (5000 -> 0,50), adaugi dobanzile, incepand cu nu stiu ce data scazi 1LEU NOU pe luna comision de administrare, si vezi cu ce mai ramai. Este adevarat ca intr-o vreme au fost dobanzi mari, si pana prin 1997 LE:2007 chiar merita sa te ostenesti sa le lichidezi. Astazi, daca pe vremea lui Nea Nicu aveai averi cu nemiluita, mai iei cate ceva. Altfel ai grija sa te duci cu bani de-acasa Posted Image. Iar la treaba cu instanta m-a apucat rasul - costul ar fi exorbitant comparat cu ce poti recupera.

LE: Subiectul s-a mai discutat. Vezi aici un exemplu concret de calcul, plus ce s-a mai postat pe acel topic.

Edited by sags, 03 February 2017 - 17:05.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Din pacate Iliescu a avut grija ca aceste depuneri sa nu mai valoreze nimic.

De ex. daca ai un depozit de 100.000 lei, acum primesti 10 lei. Dobanda, daca nu a fost calculata si trecuta pe livret in fiecare an, ea nu mai exista. Inflatie nu se calculeaza.
Ar fi trebuit ca Parlamentul sa emita o lege , dar cand vom avea Parlament, pana atunci poti incerca in instanta.

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
http://www.bursa.ro/...col=301669.html

http://www.avocatnet...utoturisme.html

http://indrumari-jur...despagubirii-p/

#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Paguba e ca pe vremea comunismului oamenii si-au pus economiile la CEC iar dupa Revolutia din '89 banii lor au "disparut".
Acum, cine e in masura saii despagubeasca pe oameni ? CEC Bank sau BRD ?

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
BRD este fosta Banca de Investii, nu cred ca are nici o treaba.

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Oarecum off-topic :
Ar fi util de precizat, in acest context, faptul ca CEC Bank a desfiintat prin octombrie 2016 produsul libret de economii cu dobanda la termen, posibil si celelalte variante, daca existau (varianta moderna, emisa de CEC Bank, carnetul de economii este aproape identic cu cel dinainte de '89).
Banii nu se pierd, dar nu se mai acumuleaza dobanda de la data desfiintarii produsului. Trebuie lichidat depozitul si aleasa alta varianta de economisire tot la ei sau ridicarea banilor/transferul lor la alta banca.
Daca aveti parinti, rude care au ales aceasta varianta de economisire la CEC Bank, anuntati-i, sa stie ce au de facut.

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 super8, on 03 februarie 2017 - 16:51, said:

pe vremea comunismului oamenii si-au pus economiile la CEC iar dupa Revolutia din '89 banii lor au "disparut".

Este fals, nu a disparut nimic. Singurul lucru disparut a fost timpul pierdut la ghiseu sa calculeze de mina dobinda daca ai scos banii pe vremea cind nu aveau calculatoare (lucru altminteri recomandat).

#13
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Şi noi aveam în decembrie '89 bani de o Dacia 1310 cu care am luat în iunie 1992 un televizor color JVC (cu telecomandă), aşa că  despăgubire din spatele blocului !!! :P

#14
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,889
  • Înscris: 04.03.2016

 Margelatul_TR, on 03 februarie 2017 - 16:43, said:

Daca s-au devalorizat, ar trebui sa se calculeze dobanda + rata inflatiei si sa spuna cat valoreaza acum. Nu inteleg ce amestec ar avea BRD in treaba asta, sau poate nu stiu eu
In articol scrie ca trebuie sa fac o vizita la BRD, una la CEC .... dar niciuna nu au putut sa ma ajute cu cine stie ce informatii....

 sags, on 03 februarie 2017 - 16:49, said:

Cred ca autorul articolului in cauza aiureaza viseaza frumos.

Problema celor care au depus 70.000LEI pentru a cumpara o masina e una, stiu ca au fost ceva reglementari pentru a fi despagubiti, dat fiind ca ei au platit masina cu anticipatie, obligati fiind de reglementarile stabilite de stat la vremea aceea, si nu au mai primit masina niciodata.

Alte diverse carnete CEC da, cred ca mai poti sa le lichidezi. Daca nu te costa mai mult drumul… Iei soldul lor si il convertesti din lei vechi in lei noi (5000 -> 0,50), adaugi dobanzile, incepand cu nu stiu ce data scazi 1LEU NOU pe luna comision de administrare, si vezi cu ce mai ramai. Este adevarat ca intr-o vreme au fost dobanzi mari, si pana prin 1997 chiar merita sa te ostenesti sa le lichidezi. Astazi, daca pe vremea lui Nea Nicu aveai averi cu nemiluita, mai iei cate ceva. Altfel ai grija sa te duci cu bani de-acasa Posted Image. Iar la treaba cu instanta m-a apucat rasul - costul ar fi exorbitant comparat cu ce poti recupera.
Am CEC-uri de de toate"neamurile" si o gramada, cu diverse sume ...de la peste 50.000 am chiar si cu sutele ... cred ca unul il am de 300.000 ....

 pasilla, on 03 februarie 2017 - 16:50, said:

Din pacate Iliescu a avut grija ca aceste depuneri sa nu mai valoreze nimic.

De ex. daca ai un depozit de 100.000 lei, acum primesti 10 lei. Dobanda, daca nu a fost calculata si trecuta pe livret in fiecare an, ea nu mai exista. Inflatie nu se calculeaza.
Ar fi trebuit ca Parlamentul sa emita o lege , dar cand vom avea Parlament, pana atunci poti incerca in instanta.
A fost trecuta dobanda pe livret, dar cred ca pana in anul 1995-1996 .... cam asa cred ...

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 Ploiesteanul2015, on 03 februarie 2017 - 16:58, said:

Şi noi aveam în decembrie '89 bani de o Dacia 1310 cu care am luat în iunie 1992 un televizor color JVC (cu telecomandă), aşa că  despăgubire din spatele blocului !!! Posted Image

exact, dar exact asa au facut si parintii mei. tot jvc era televizorul, cred ca l-ati luat si din acelasi magazin :-)

Edited by corinadaniela, 03 February 2017 - 17:01.


#16
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,889
  • Înscris: 04.03.2016

 corinadaniela, on 03 februarie 2017 - 16:56, said:

Oarecum off-topic :
Ar fi util de precizat, in acest context, faptul ca CEC Bank a desfiintat prin octombrie 2016 produsul libret de economii cu dobanda la termen, posibil si celelalte variante, daca existau (varianta moderna, emisa de CEC Bank, carnetul de economii este aproape identic cu cel dinainte de '89).
Banii nu se pierd, dar nu se mai acumuleaza dobanda de la data desfiintarii produsului. Trebuie lichidat depozitul si aleasa alta varianta de economisire tot la ei sau ridicarea banilor/transferul lor la alta banca.
Daca aveti parinti, rude care au ales aceasta varianta de economisire la CEC Bank, anuntati-i, sa stie ce au de facut.
Pai si mai are rost sa fac acest lucru ? Cum se calculeaza acest lucru? Am si pe numele meu, si pe numele parintilor ... cred ca am vreo 10 - 12 CEC-uri.
Ce trebuie sa fac?

#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Ghiordi, on 03 februarie 2017 - 16:59, said:

Am CEC-uri de de toate"neamurile" si o gramada, cu diverse sume ...de la peste 50.000 am chiar si cu sutele ... cred ca unul il am de 300.000 ....

Depinde foarte mult de cind sint si ce dobinzi au fost pe traseu. In '96 dolarul a depasit 4000 lei daca nu ma insel, daca tu ai pus 15$ cu o dobinda mult sub inflatie si te astepti sa iei mare lucru ... mult succes. Marea majoritate a acestor carnete nu au fost lasate acolo ca au fost prosti aia care au depus banii ci ca pur si simplu nu merita deranjul.

#18
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 Ghiordi, on 03 februarie 2017 - 17:02, said:

Pai si mai are rost sa fac acest lucru ? Cum se calculeaza acest lucru? Am si pe numele meu, si pe numele parintilor ... cred ca am vreo 10 - 12 CEC-uri.
Ce trebuie sa fac?
12 CEC-uri ????????? Bolşevicule ;) DNA să vină să vă ia !!! :P

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate