Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Carnet CEC

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
ghiordi, eu ma refer la produsul de economisire al CEC Bank, banca din zilele noastre, nu al fostului CEC de dinainte de 89...
stiu asta pentru ca tatal meu a facut prin 2010 un depozit pentru fetita mea, cu libret CEC aproape identic cu cel de pe vremuri, noroc ca el are pensia pe card la CEC Bank, isi mai face drum pe acolo din cand in cand, si i-au spus functionarele de acolo despre desfiintarea produsului.
chiar si asa, am reusit cu intarziere de o luna sa rezolv problema, deoarece astia de la CEC Bank au program de pe vremea comunismului, inchid la ora 16:00. trebuia sa ma invoiesc de la locul de munca sau sa-mi iau o zi de concediu special pentru asta.
mare pierdere n-am suferit (la dobanda ma refer), m-a deranjat in schimb faptul ca nu au avut bunul-simt sa instiinteze titularii acestor produse de economisire, prin nici-un fel de metoda - scrisoare, sms, adresa atasata la extrasul de cont, ceva...

Edited by corinadaniela, 03 February 2017 - 17:10.


#20
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,888
  • Înscris: 04.03.2016

 f300, on 03 februarie 2017 - 17:07, said:


Depinde foarte mult de cind sint si ce dobinzi au fost pe traseu. In '96 dolarul a depasit 4000 lei daca nu ma insel, daca tu ai pus 15$ cu o dobinda mult sub inflatie si te astepti sa iei mare lucru ... mult succes. Marea majoritate a acestor carnete nu au fost lasate acolo ca au fost prosti aia care au depus banii ci ca pur si simplu nu merita deranjul.
Eu nu am avut acces la cele pe numele meu pentru ca nu aveam 18 ani, dupa ce am facut 18 ani am fost rapid la CEC sau nu mai stiu unde ca au trecut ceva ani de atunci, si m-am interesat si au zis ca nu merit efortul ...
De aceea intreb, poate prind pe cineva care a reusit ceva recent cu acest subiect SAU un avocat care sa imi zica anumite informatii utile :D :P


 Ploiesteanul2015, on 03 februarie 2017 - 17:07, said:

12 CEC-uri ????????? Bolşevicule Posted Image DNA să vină să vă ia !!! Posted Image
De ce sa vina ? Vad ca statul imi da la .... :)))

#21
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
in general statul te fura
prin orice mijloace.
eu am 1000 lei depusi in 89 cu dobanda la nasterea copilului sa aibe la facultate. un salar.
azi valoreaza cu 4 zerouri taiate. 10 bani
ce dobanda? trebuia mers zilnic sa o calculeze o obeza, ca izarescu punea zerouri cum i se-ntarea....
pai da/mi macar banii mei, nu si dobanda
10 bani valoreaza
de atunci nu mai dau nimic statului.

Edited by costaan, 03 February 2017 - 17:47.


#22
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu sub obladuirea lu' Isarila s-au intimplat marile devalorizari. De fapt de cind e el moneda e suspicios de stabila, cel putin la ce a fost in tarisoara noastra.

#23
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

Quote

Curtea Europeana a Drepturilor Omului a constatat că deponenții sunt titulari de cont și, ca urmare, sunt îndreptățiți să obțină restituirea sumelor. Prin urmare, atâta vreme cât statul s-a folosit de toți acești bani, este normal ca ei să fie restituiți celor îndreptățiți, la o valoare actualizată cu rata inflației, iar pentru carnetele de economii cu dobândă, să fie calculată și dobânda respectivă. Îi sfătuiesc pe cei interesați să contacteze un avocat, deoarece se poate introduce o acțiune judiciară, având ca scop restituirea contravalorii respectivelor librete, existând precedent judiciar în acest sens”- spune av. Cuculis
Si tot aici scrie care e legatura cu BRD si cum se face calculul despăgubirii chiar fără documente

Edited by stlk, 03 February 2017 - 18:48.


#24
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Am avut si eu de-astea, azi la cec un leu depui, maine ia-l de unde nu-i...

#25
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,888
  • Înscris: 04.03.2016

 stlk, on 03 februarie 2017 - 18:47, said:

Si tot aici scrie care e legatura cu BRD si cum se face calculul despăgubirii chiar fără documente
BRD spune ca habar nu au de asa ceva, nu au auzit nimic.
Eu am vreo 4 tipuri de CEC-uri din astea ... ideea este ca nimeni nu spune nimic concret, unde sa ma duc, cu cine sa vorbesc si alte detalii....

#26
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Daca cele ‘4 tipuri’ sunt cele din pozele atasate postului initial, atunci nu prea merita sa te ostenesti. Si in nici un caz sa nu iti imaginezi ca l-ai prins pe Dumnezeu de-un picior. Poate doar de pe cel cu dobanda pe termen, si numai daca initial era o suma importanta, sa mai iei ceva care sa merite deplasarea pana la CEC. Vezi ca in link-ul pe care l-am dat mai devreme este un calcul pe o anumita perioada si iti poti face o idee; dupa acea perioada nu prea mai creste, eventual sa mai scada din cauza combinatiei de dobanzi mici + comision de administrare.

#27
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 stlk, on 03 februarie 2017 - 18:47, said:

Si tot aici scrie care e legatura cu BRD si cum se face calculul despăgubirii chiar fără documente

Nu "fara documente" ci fara "documentele doveditoare, care să ateste data constituirii depozitului la C.E.C" atentie: "pentru persoanele fizice care au constituit depozite la C.E.C. – S.A. pentru achiziționarea de autoturisme, iar după data de 22 decembrie 1989, le-au transferat în conturile B.R.D. – S.A"

#28
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014

 costaan, on 03 februarie 2017 - 17:45, said:

in general statul te fura
prin orice mijloace.
eu am 1000 lei depusi in 89 cu dobanda la nasterea copilului sa aibe la facultate. un salar.
azi valoreaza cu 4 zerouri taiate. 10 bani
ce dobanda? trebuia mers zilnic sa o calculeze o obeza, ca izarescu punea zerouri cum i se-ntarea....
pai da/mi macar banii mei, nu si dobanda
10 bani valoreaza
de atunci nu mai dau nimic statului.
Pai da, de fapt tu n-ai pierdut banii in 2004 la taierea zero-urilor, ci incepand cu 1994 cand s-a liberalizat cursul, gandeste-te ca de ex. prin '98 1$=11.000 lei, deci valoarea unui cec era cat o franzela. Pe urma a inceput s-o ia cursul la vale, dar dobanzile la depozitele cec au ramas la fel de mici, gen 5-7%, cand celelalte banci aveau si 120%, pt. a compensa cat de cat devalorizarea. Singura solutie ar fi fost ca, daca ai fi stiut la inceputul anilor '90 ce va urma, sa lichidezi cecurile alea si sa schimbi banii in dolari, dar, iarasi, nu prea aveai unde, case de schimb valutar erau putine iar cursul de bisnita, deci tot pierdeai. Sau certificate de trezorerie pe 1 an, dar cu dobanda la fel de mica.

Edited by toto_riina, 04 February 2017 - 09:53.


#29
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

 super8, on 03 februarie 2017 - 16:51, said:

Paguba e ca pe vremea comunismului oamenii si-au pus economiile la CEC iar dupa Revolutia din '89 banii lor au "disparut".
Acum, cine e in masura saii despagubeasca pe oameni ? CEC Bank sau BRD ?
Banii nu au disparut, i-a papat inflatia. Banii sunt acolo, dar valoareaza muuuuuuuullltttt mai putin.
@ initiator - Pentru linistea ta, considera ca i-ai avut pusi la saltea si i-a papat un soricel.
Apropos, cum de te-ai trezit doar acum, dupa peste 25 de ani ?

Edited by User107, 04 February 2017 - 12:02.


#30
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,888
  • Înscris: 04.03.2016

 User107, on 04 februarie 2017 - 11:59, said:

Banii nu au disparut, i-a papat inflatia. Banii sunt acolo, dar valoareaza muuuuuuuullltttt mai putin.
@ initiator - Pentru linistea ta, considera ca i-ai avut pusi la saltea si i-a papat un soricel.
Apropos, cum de te-ai trezit doar acum, dupa peste 25 de ani ?
Cecurile de pe numele meu NU puteam sa ma ating de ele pana la majorat. Cand am implinit 18 ani am fost la CEC si mi-au zis ca nu valoreaza cine stie ce  ...
Iar zilele trecute am vazut un articol pe internet in care scria ceva de aceste CEC-uri .... si o lege data in 2016 ... Aici m-am trezit ....

#31
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 toto_riina, on 04 februarie 2017 - 09:52, said:

nu prea aveai unde, case de schimb valutar erau putine iar cursul de bisnita, deci tot pierdeai

Cum pisici nu erau case de schimb valutar, erau orase mari unde puteai sa vezi cinci case valutare numai daca te invirteai de jur imprejur pe loc in centru! Iar cursul era foarte bun, evident nu in sensul ca luai o groaza de dolari pe un salariu ci in sensul ca chiar atit iti valorau leii. Si daca nu nimereai peste vreunul care scria cu caractere ciudate "comision 8%" spreadul era in jur de 1% daca nu chiar mai mic, ceea ce nu se intilneste in ziua de azi. Singura chestie era ca pentru o perioada lunga [edit: adica pentru multi ani, cred ca pina dupa 2000 dar s-ar putea sa ma insel] aveai nevoie de pasaport si aveai dreptul la doar 75$ (sau echivalent in alte valute, per total) pe an.

Edited by f300, 04 February 2017 - 14:33.


#32
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
zero

atat valoreaza
un mare zero

libretele au fost lichidate ca produs. s-ar face o echivalare, dar
comisioanele si inflatia au inghitit demult orice suma ai fi avut acolo
ai noroc ca nu te pun sa dai bani de la tine pentru "administrare cont"

#33
pahai

pahai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 23.07.2005
:) am o colega ce ieri a fost la Bucuresti sa se intalneasca cu avocatul sa o reprezinte in pb asta. Are 4 CEC uri, d alea de 5.000 -  se asteapa la vreo 800 de mil. E buna de cinste daca o sa castige. Cica ala i a aratat ca a mai castigat procese d astea. Oricum nu i a luat mult -  12 mil . Asa ca va tin la curent.

#34
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu i-a luat mult pentru că n-o să câștige :)
Dacă vă bate gândul să plătiți un avocat pentru așa ceva oferiți-i 100 de lei onorariu fix și cât vrea el onorariu de succes (procent din câștig), să vedeți ce spune.

#35
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
E distractiv ca dupa aproape 12 ani lumea inca vorbeste in milioane...

Un salariu pentru obtinut cel mai probabil nimic nu mi se pare deloc ca nu i-a luat mult. In plus ala e onorariul avocatului, taxa de timbru, alte cheltuieli in caz ca pierde, etc. s-au discutat?

5000 lei depinde de cind, sint de dinainte de revolutie? Atunci pot sa fie intr-adevar citeva salarii. Altminteri pot sa fie citeva sticle de cola.

#36
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,888
  • Înscris: 04.03.2016

 pahai, on 07 februarie 2017 - 10:17, said:

Posted Image am o colega ce ieri a fost la Bucuresti sa se intalneasca cu avocatul sa o reprezinte in pb asta. Are 4 CEC uri, d alea de 5.000 -  se asteapa la vreo 800 de mil. E buna de cinste daca o sa castige. Cica ala i a aratat ca a mai castigat procese d astea. Oricum nu i a luat mult -  12 mil . Asa ca va tin la curent.
Si cat dureaza procesul pana cand obtine acesti bani ?
Te rog anunta-ma si pe mine daca face ceva, ca si eu am cec-uri de 5000 .... si mai am si altfel de cec-uri ... orice informatie este buna!
Astept vesti bune!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate