Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Inginerie Galati, Timisoara sau Bucuresti?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
laurentiu678

laurentiu678

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.02.2017
Salut. Sunt in clasa a XI-a la Mate-info la un liceu de prestigiu din Galati si sunt indecis in legatura cu viitorul meu. Nu stiu daca sa raman aici la facultate sau sa ma duc in Tm sau Buc. Cateva sfaturi?

#2
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Cluj.
Posted Image

#3
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 09.11.2006
cat mai spre vestul pamantului. e cel mai bine..

#4
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Cel mai mult conteaza ce stii sa faci, avand din vedere ca programa scolara este aceeasi.
Trebuie sa stii ce vrei sa lucrezi dupa ce termini facultatea si sa te pregatesti din timp pentru asta.
Daca vrei sa devii programator, atunci fa un portofoliu de proiecte ORIGINALE (site-uri, aplicatii) pt ca atunci cand vei ajunge la interviu sa fii pregatit. Nu te baza ca in 4 ani ai timp, si sa te lasi pe ultimul an.
Daca vei lucra in timpul facultatii va fi mai greu cu invatatul, dar vei avea avantajul ca stii ce se cere in campul muncii.
Eu am terminat la Arad Ingineria - Automatica si Informatica Aplciata si lucrez ca programator la o mutinationala aici in Arad. Eu nu am lucrat in timul facultati, dar am avut proiecte cu care m-am prezentat la interviu. A fost mai rau ca nu am lucrat pt ca nu am stiut cum e lumea reala a joburilor, a fost mai usor pt ca am avut timp sa invat pt cursuri.
Nimeni nu m-a intrebat ce note am avut, tot ce i-a interesat a fost sa stiu ce au ei nevoie.

90% din materiile de la facultate nu te vor ajuta la locul de munca, dar e nevoie de o diploma.
Daca ai intrebari, iti stau la dispozitie.

Sfatul emu este sa te uiti pe site-urile de recrutare pt a vedea CE SE CERE. Si in functie de ce se cere (se pot cere lucruri pe care nu le faci la facultate) sa te pregatesti din timp. 4 ani ai timp, nu te lasa pe ultimul an. Si, nu lasa licenta pe ultimul an. Gandeste-te din timp ce ai vrea sa faci la licenta si fa cate putin in fiecare an. Chiar daca o mai finisezi in ultimul an, tu in mare o ai gata facuta.

Edited by PlatonX, 03 February 2017 - 15:22.


#5
DirtyFred

DirtyFred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.01.2017
Nu stiu ce inginerie vrei. Daca zici poate iti pot da detalii despre Timisoara.
Oricum daca vrei sa obtii diploma si sa te distrezi e o alternativa, daca vrei sa inveti iti recomand Bucuresti sau altceva!

#6
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostDirtyFred, on 03 februarie 2017 - 15:32, said:

Nu stiu ce inginerie vrei. Daca zici poate iti pot da detalii despre Timisoara.
Oricum daca vrei sa obtii diploma si sa te distrezi e o alternativa, daca vrei sa inveti iti recomand Bucuresti sau altceva!
Avand in vedere ca este aceeasi programa in toata tara, de ce nu poate ramane in Galati si sa invate acolo ?
Oricum, la angajare trebuie sa stie ce ii cer angajatorii. 90% din ce faci la facultate nu folosesti la locul de munca. Spun din proprie exprienta.

#7
laurentiu678

laurentiu678

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.02.2017
Tind spre inginerie mecanica

#8
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postlaurentiu678, on 03 februarie 2017 - 15:36, said:

Tind spre inginerie mecanica

Avand in vedere ca esti la liceu de mate-info, nu iti place programarea?
Poti face si Mecanica, dar vei lucra altceva (nu programare): Autocad sau ceva similar.
Eu unde lucrez sunt birouri de design pt cabluri de masini si inginerii de aici fac desene intr-un program asemantor Autocad.
Unii lucreaza si in Excel.
Depinde ce vrei sa faci dupa: desne 2D si 3D sau programare sau vrei sa lucrezi in fabrica sau ce vrei sa practici dupa ?

Edited by PlatonX, 03 February 2017 - 15:41.


#9
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Daca vrei sa inveti atunci alege Bucuresti.

#10
DirtyFred

DirtyFred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.01.2017
inginerie mecanica?  Scuza-ma dar nu te inteleg, mai bine fa o facultate de constructii si te faci din ala care calculeaza structuri de rezisenta, sau fa automatica si te ocupi de robotei (tot mecanica e si acolo) sau nu stiu.

#11
laurentiu678

laurentiu678

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.02.2017
Trebuia sa precizez de la inceput. Nu prea imi place informatica, tocmai de asta ma transfer la Stiinte ale naturii din sem 2. Nu am probleme cu fizica si matematica si de asta ma gandeam la mecanica

#12
AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken

AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 10.07.2005
Pleaca de acasa! Statul la camin e o experienta ce merita traita! Libertate si responsabilitate in acelasi timp + prieteni si distractie. Atentie! Acestea nu exclud performanta educationala.
De asemenea, daca alegi sa pleci, probabil vei ajunge intr-un centru universitar unde vei intalni o mai mare diversitate de oameni si oportunitati.

Succes!

#13
laurentiu678

laurentiu678

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.02.2017
Cred ca cel mai bine ar fi sa plec, pt ca asa m-as responsabiliza, dar unde?

View PostDirtyFred, on 03 februarie 2017 - 15:48, said:

inginerie mecanica?  Scuza-ma dar nu te inteleg, mai bine fa o facultate de constructii si te faci din ala care calculeaza structuri de rezisenta, sau fa automatica si te ocupi de robotei (tot mecanica e si acolo) sau nu stiu.
Vrei sa spui ca mecanica in Tm e prost vazuta?

#14
AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken

AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 10.07.2005
Tu ce te vezi lucrand? Inginerie mecanica mi se pare un domeniu vast.

#15
DirtyFred

DirtyFred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.01.2017
La multinationala la noi sunt vre-o 5 ingineri mecanici (toti demotivati la maxim)!  Aia stabilesc ce forma sa aiba airbagul, ce materiale si cate suruburi/ clipsuri are carcasa. E greu sa prinzi loc langa ei- ca nu e nevoie de multi aici si nici nu sunt platiti bine.
Mai sunt vreo 300 ingineri de process si de linie care sunt foarte bine platiti - dar ei au facut automatica in principiu.
si mai avem vreo 2000 programatori care programeaza pe bani buni.

Ideea e sa cauti sa fii printer aia 300 (daca nu iti displace sa lucrezi in fabrica pe linie ca si inginer). Ce faci: vine airbagul sau produsul nou, tu stabilesti linia de asamblare , tu stabilesti ce teste sa faca operatorii, iar apoi oferi support pentru ei. Dupa 3-6 luni reiei procesul cu un alt produs. Trebuie sa stii notiuni elementare de programare dar ceva simplist (scripturi pentru automatizare) - nu trebuie sa iti omori neuronii cu design patterns si alte notiuni complexe si abstracte de programare
Plus trebuie sa stii putina electronica (sa ai idee cum bagi in priza corecta robotelul care asambleaza, diferenta intre 220V si trifazat; ce e diferenta intre o rezistenta si un condensator).
Eu zic sa mergi spre automatica si productie!
Ca si oras Bucuresti as allege dar nici aici in Timisoara nu e rau la automatica!  (in schimb la mecanica e praf si pulbere aici).

View Postlaurentiu678, on 03 februarie 2017 - 16:01, said:

Cred ca cel mai bine ar fi sa plec, pt ca asa m-as responsabiliza, dar unde?


Vrei sa spui ca mecanica in Tm e prost vazuta?

Da, foarte prost, se intra cu note mici se copiaza, profesorii stiu asta dar toata lumea e demotivat.
Plus nu inveti nimic interesant, te streseaza cu matematica si spatii vectoriale, geometrie si "grade de libertate" la obiectele in miscare.
Practica e mai inexistenta, nu mai vezi un strung un robotel ca toti banii merg la alte sectii gen automatica si calculatoare.

#16
laurentiu678

laurentiu678

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.02.2017
Dar despre ingineria electrica ce parere aveti?

View PostAllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken, on 03 februarie 2017 - 16:04, said:

Tu ce te vezi lucrand? Inginerie mecanica mi se pare un domeniu vast.
Nu stiu prea bine. Ma gandeam la ceva pe partea auto

#17
SpeedyDucu

SpeedyDucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 16.05.2015
Hmm, eu sunt la stiinte, dar momentan m-ar interesa automatica si calculatoare, sectia calculatoare si tehnologia informatiei de la Iasi. Este cineva student acolo sa imi explice, in mare parte, cum este acolo?

#18
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View PostPlatonX, on 03 februarie 2017 - 15:41, said:

Avand in vedere ca esti la liceu de mate-info, nu iti place programarea?
Poti face si Mecanica, dar vei lucra altceva (nu programare): Autocad sau ceva similar.
La Facultatea de Mecanica - Univ Politehnica Bucuresti exista o grupa de cam 25 locuri unde te specializezi in robotica si retele neuronale. Presupun ca tine de programarea robotilor - deci IT, dar la grupa aceasta de elita e concurenta mare.
Prin urmare inginerie mecanica combinata cu IT. Ramane de vazut in ce masura gasesti de lucru in Romania.
La Titu unde e centrul de cercetare Renault, se face programarea robotilor pt fabrica Dacia - ( poate si pt alte fabrici Renault din lume ). Acum 5 ani absoventii lucrau pe 2500-3000 lei lunar.
Dar e bine sa vorbesti cu cineva care cunoaste concret detalii atat la UPB cat si la Titu.

Edited by RomeoM, 03 February 2017 - 21:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate