Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Fotograf neserios, posibil pierdut poze de la nunta

- - - - -
  • Please log in to reply
324 replies to this topic

#37
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 16.03.2006

View Postmiromulus, on 01 februarie 2017 - 16:56, said:

Pai spune cat ai platit atunci. Sa stim si noi pe unde e omul.
~700 Euro pentru o sedinta Save The Date (pe care nu am apucat sa o fac, adica e restant cu ea) + toata la ziua nunta + album printat
...de fapt e restant cu toate

Edited by catalin22, 01 February 2017 - 17:05.


#38
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
mda, nu stiu daca asta era pretul lui "oficial" sau a fost un discount pt lucrul la negru, dar in tot cazul, pretul nu e "peste medie". Un fotograf bun si responsabil ar lua cam dublu pe ce-ai scris acolo. Aia bunii cer cam un minim de 1000-1200 doar pentru mers la nunta si pozele pe DVD. Acum normal depinde la ce te-ai uitat inainte. Ca daca pana la el ai vazut numai d-asita care lucreaza pe 300 euro, evident ca 700 pare mult. Insa e putin fata de cat cer cei cu adevarat buni si responsabili cu ceea ce fac.

Oricum, nu e nicio scuza asta pentru neseriozitate si eventuala pierdere a pozelor. Adica nu incerc sa zic ca "daca e ieftin are voie sa piarda pozele". E ok sa fie un fotograf ieftin daca sa zicem are scule mai medii, ofera mai putine poze in final, acopera mai putin din eveniment, e mai la inceput, dar in business-ul asta exista niste costuri fixe care fac imposibil sa oferi un serviciu cu adevarat profesionsit la sub 1000 euro pe eveniment. Si vorbesc din experienta personala ca fotograf de nunti de vreo 6 ani. Daca lucrezi cu firma, totul legal pe contract fara "artificii", daca ai scule pro, muncesti cum trebuie fotografiile si albumele, nu ai cum sa scazi ca efectiv muncesti gratis. Stiu ca suna greu de crezut, mai ales cand piata e plina de "fotografi" care cer 300-400 pe o nunta cu de toate, dar realitatea cam aia e.

#39
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 16.03.2006
Nu am discutat despre contract nici un moment. Presupun ca pentru el, aceasta a fost pretul "la negru". Mentionez ca am luat un pachet mai mic. Mai avea un pachet si cu "trash the dress" care ajungea undeva la 1000.
Am spus ca a e putin peste medie, deoarece nunta nu a fost Bucuresti ci undeva in provincie. Nici el nu era din Bucuresti.

Edited by catalin22, 01 February 2017 - 17:21.


#40
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007
ia cativa baieti cu tine si du te peste el


Attached File  interlopi-strada-craiova.jpg   49.75K   97 downloads

#41
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postcatalin22, on 01 februarie 2017 - 17:19, said:

Am spus ca a e putin peste medie, deoarece nunta nu a fost Bucuresti ci undeva in provincie. Nici el nu era din Bucuresti.
2xD750 costa la fel peste tot.

#42
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 16.03.2006

View Postcrokodilu, on 01 februarie 2017 - 17:24, said:

2xD750 costa la fel peste tot.
Da, dar daca sa zice stai in X judet si in zona se cere 6-700 de Euro maxim, nu poti sa vii sa ceri 1000 ca nu o sa ai clienti, oricat de bun ai fi. Sau ai avea dar cat sa traiesti la limita.
Daca avea 2 D750 si nu mi-a cerut 1000 e treaba lui...

#43
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postcatalin22, on 01 februarie 2017 - 17:04, said:

~700 Euro pentru o sedinta Save The Date (pe care nu am apucat sa o fac, adica e restant cu ea) + toata la ziua nunta + album printat
...de fapt e restant cu toate

Din pacate e clar. Adi are dreptate. Unul "peste medie" e macar 1000 de euro la pachetul de care zici. Daca ii scazi albumul si sedinta foto, tariful lui pe nunta e de vreo 400-450 de euro. La sub 500 de euro nunta, nu intra nici macar in zona medie de calitate a serviciilor prestate.

#44
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Dar filmare pentru un eventual DVD nu ai făcut?
Din asta poți scoate poze cred....

#45
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Asta cu uite pozele nu sint pozele si sa-ti faca poze la ele cu telefonul sint chiar hilare. Mergi peste el cu un hdd extern (daca n-ai un stick sau card f mare) si spune-i sa ti le puna acolo, in mai putin de jumatate de ora ai rezolvat povestea. Daca le are bine, ai si tu o copie, daca nu macar stii care-i situatia.

#46
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Personal, nici eu nu cred ca mai are pozele, ti le-ar fi dat pana acum. Si probabil stie ca neavand un contract, nu ai ce sa ii faci, nici in privinta pozelor, nici in privinta sedintei Save the dress.

Din punctul meu de vedere, singurul lucru pe care il poti face este sa ii faci reclama negativa peste tot, forumuri etc - astfel incat viitorii clienti sa stie ce se poate intampla(daca nu au contract) si poate sa aleaga alt fotograf. Stiu, nu te intereseaza asta, tu vrei pozele...

Edited by mynameismada, 01 February 2017 - 17:55.


#47
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 16.03.2006

View Postddaannii, on 01 februarie 2017 - 17:40, said:

Dar filmare pentru un eventual DVD nu ai făcut?
Din asta poți scoate poze cred....
Nu am filmat. Unul din cei doi a filma doar cateva momente. Nu prea m-a interesat treaba asta cu inregistratul video.

#48
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Pai sa dai 700eur și sa nu ai nimic e nasol.
Eu am fost Naş la o nunta și s-a filmat, nu știu cat a plătit dar am primit intr-o carcasa 4 DVD-uri.
Vreau sa zic ca au fost prelucrate și puse doar fazele cele mai importante pe dvd-uri.
E o placere sa te tot uiți la ele....cu popkorn...

Edited by ddaannii, 01 February 2017 - 18:10.


#49
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Daca e baiat rezon ar trebui sa iti dea banii inapoi cu scuzele de rigoare ca asta e viata, s-a piedut pozele. Daca e bulangiu probabil te duce cu vorba si pe strada nici nu te mai cunoaste, oricum daca tine la meserie probabil varianta asta e mai nasoala pt. el, mai ales ca m-a uns la suflet abordarea: imi pun reclama targetata pe facebook sa afle toata lumea..
Ma gandesc ca traieste o dilema sufleteasca in prezent...

Edited by crokodilu, 01 February 2017 - 18:30.


#50
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010

View Postadipelcz, on 01 februarie 2017 - 16:49, said:


Exista mereu riscul sa pierzi "ce lucrezi" pentru ca iti crapa HDD-ul din calculatorul pe care procesai pozele. Dar asta nu se traduce decat printr-o mare frustrare a ta ca fotograf ca trebuie sa refaci munca si printr-o intarziere de 1-2 saptamani maxim la livrare. Mi s-a intamplat pana acum sa imi crape cam 3 HDD-uri (2 interne si unul extern). Nu am pierdut niciodata poze sau ce-am muncit. Asta pentru ca faceam de asemenea un backup zilnic la ce lucram.

E clar ca toate operatiunile astea costa timp si bani (in HDD-uri in special). Nu toti sunt dispusi sa-si taie din profit pe lucrurile care nu se vad efectiv, asa ca risca inutil fix scenariile de mai sus, in care pierd intregul material al clientului pentru un eveniment ce nu poate fi reprodus cum este o nunta.


mai iei un hdd si faci raid mirroring si nu pierzi decat 2-3 poze care erau in buffer cand a crapat.

#51
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,281
  • Înscris: 27.10.2007
e clar ca nu mai are pozele , n-are rost sa te mai agiti. vorbeste cu rudele, fa o sedinta cu ele si cerele pozele facute cu aparatele proprii sau telefoanele din dotare. alta solutie nu vad.
vorbeste totusi cu el si daca a fost un accident si a stricat/sprascris cardul sa ti-l dea asa , poate scoti ceva pe la meseriasi. e putin probail , mai ales ca mai multe aparate inseamna mai multe carduri. s-o fi stricat unul,  dar toate patru ? daca a pus pozele  pe un hdd si acesta s-a stricat apoi,  sa iti dea hdd. in fine, nimic nu e imposibil dar ....
nu inteleg de ce ai dat toti  banii inainte de a primi pozele ? probabil vrajit de frumusetea miresei , ti-ai pierdut uzul ratiunii . dar mireasa, ea ce scuza are ca a fost de acord ?

#52
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

View Postcatalin22, on 01 februarie 2017 - 17:31, said:

Da, dar daca sa zice stai in X judet si in zona se cere 6-700 de Euro maxim, nu poti sa vii sa ceri 1000 ca nu o sa ai clienti, oricat de bun ai fi. Sau ai avea dar cat sa traiesti la limita.
Daca avea 2 D750 si nu mi-a cerut 1000 e treaba lui...

Ce treaba are valoarea fotografului cu judetul?


PS: Cred si eu ca nu le mai are. Corect era sa-ti spuna si sa incerce sa repare cate ceva, o sedinta foto ulterioara, etc...
PS 2 : Daca le are si inca nu s-a apucat de ele merita sa-l faci de cacao pe net.

#53
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postcatalin22, on 01 februarie 2017 - 16:22, said:

Nu am avut contract. .
Teapa ! Nu poti face nimic , legal . Poti sa uiti in schimb ..

#54
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postcobi1, on 01 februarie 2017 - 18:46, said:

Teapa ! Nu poti face nimic , legal .
Oare? Asa la un simplu search, art 3:

http://legeaz.net/no...ului-contractul
https://www.juridice...-cod-civil.html

Pana la urma poti da in judecate pe oricine pt. (aproape) orice, judecatorul decide. Gasesti un avocat care pt 50% din paguba s-ar baga...

Edited by crokodilu, 01 February 2017 - 19:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate