Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Fotograf neserios, posibil pierdut poze de la nunta

- - - - -
  • Please log in to reply
324 replies to this topic

#19
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Catalin -  de obicei profesionistii (aia adevarati, adica):
- fac contracte cu drepturi si obligatii de ambele parti.
- lucreaza cu carduri mici si multe; dupa eveniment salveaza raw-urile in 2 locatii diferite
- nu-ti scot ochii cu sculele pe care le au si nici nu te pun sa platesti suplimentare pentru pozat cu cu un anumit aparat.
Cred ca ai dat peste un neprofesionist, posibil sa se fi intamplat ceva si a pierdut pozele si acum nu stie cu s-o mai scalde.

#20
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@catalin22, nu te mai milogi la fotograful caruia i-ai platit in avans + ceva extra !
Spunei sa iti dea pozele brute ca nu vrei sa iti mai faca el albumul, sau ca le vrei asa brute.
Daca insisti sa iti faca el albumul risti sa ramai si fara pozele brute sau cine stie ce il provoci sa iti faca.

Si apropo, daca refuza sa iti dea pozele brute inseamna ca s-a intamplat ceva cu pozele; le-a pierdut [sters] si nu mai are nici o poza de la nunta ta.

#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

 catalin22, on 01 februarie 2017 - 16:28, said:

Cred ca pot obtine si imagini de pe camerele din local de la nunta unde se vede ca i-am dat banii.
Crezi ca aia au servere ce stocheaza un an imaginile?

#22
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Fara contract si factura, esti fiul ploii. Cum dovedesti ca l-ai platit? Cum dovedesti ca nu ti-a dat imaginile si acum faci scandal ca sa recuperezi niste bani de la el? Imi pare rau pentru ce ai patit dar, poate e o lectie pentru ceilalti: lucrati legal. Va apara contractul si institutiile statului.

Edited by miromulus, 01 February 2017 - 16:37.


#23
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,888
  • Înscris: 28.12.2006

 miromulus, on 01 februarie 2017 - 16:36, said:

Fara contract si factura, esti fiul ploii. Cum dovedesti ca l-ai platit? Cum dovedesti ca nu ti-a dat imaginile si acum faci scandal ca sa recuperezi niste bani de la el? Imi pare rau pentru ce ai patit dar, poate e o lectie pentru ceilalti: lucrati legal. Va apara contractul si institutiile statului.
Dar el, cum a lucrat fara contract? E si asta o chetie in discutia cu el. Dar daca nu mai are pozele chiar nu mai conteaza ce si cum...cu contract sau fara...nasol. Dar voi sa fiti fericiti, pana la urma asta e important, eu nnu am avut fotograf, am facut doua trei poze...da-i incolo de bani, vin altii.

#24
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.03.2006

 miromulus, on 01 februarie 2017 - 16:36, said:

Fara contract si factura, esti fiul ploii. Cum dovedesti ca l-ai platit? Cum dovedesti ca nu ti-a dat imaginile si acum faci scandal ca sa recuperezi niste bani de la el? Imi pare rau pentru ce ai patit dar, poate e o lectie pentru ceilalti: lucrati legal. Va apara contractul si institutiile statului.
De ce esti asa inversunat si impotriva mea?
Am dovada lumea de la mine de nunta ca a fost, si am dovada ca nu mi-a dat nimic SMS-urile in care imi spune la fiecare 2-3 saptamani ca mai are de lucru.

 crokodilu, on 01 februarie 2017 - 16:39, said:

Dar el, cum a lucrat fara contract? E si asta o chetie in discutia cu el. Dar daca nu mai are pozele chiar nu mai conteaza ce si cum...cu contract sau fara...nasol. Dar voi sa fiti fericiti, pana la urma asta e important, eu nnu am avut fotograf, am facut doua trei poze...da-i incolo de bani, vin altii.
Ai dreptat, noi sa fim sanatosi ! Cel mai mult ma enerveaza ca el s-a recomandat ca mare profesionist si cand colo...

#25
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,888
  • Înscris: 28.12.2006

 catalin22, on 01 februarie 2017 - 16:42, said:

Ai dreptat, noi sa fim sanatosi ! Cel mai mult ma enerveaza ca el s-a recomandat ca mare profesionist si cand colo...
De aia exista internet, facebok, ca sa afle lumea chestii..
Vorbeste cu el, dar nu la tel. ca te tromboneste: Bai frate, ti-am dat banii in avans? Ti-am dat. Mi-ai dat pozele ? Nu. Ok. Pasul 1:imi dai acum originalele neprelucrate. Pasul 2: imi dai prelucrate si album.
In functie de cum reactioneaza vezi ce si cum.

Edited by crokodilu, 01 February 2017 - 16:48.


#26
Nea_Voicu

Nea_Voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2014
Cred ca pana la urma vei apela la nuntasi, rude, etc.  Astia au facut poze cu telefoanele lor la nunta aia.  Sigur v-au facut si voua minim 10 poze. Au facut poze si la acte si in biserica fiti siguri.  Ies ele mai naspa...dar macar sunt . Si gratis.

Edited by Nea_Voicu, 01 February 2017 - 16:47.


#27
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Vorbeste frumos cu el si da-i un termen. Spune-i ca daca nu rezolva problema, ii faci "reclama" pe toate site-urile! Vezi cum reactioneaza.

#28
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Nu ai ce face, legal, fara contract.
In primul rand pentru ca daca vrei sa-l dai pe mana vreunei institutii, gen ANAF - risti si tu sa fii incriminat pentru angajare 'la negru".

Solutia pe care ti-o sugerez:

Pune pe altcineva sa sune, sa se dea drept potential client si sa ceara o intalnire, undeva intr-un loc public (la o cafea, etc). Va prezentati si voi acolo si purtati cu el o discutie fara ascunzisuri - poate ca ai sanse sa-ti recuperezi macar banii. Pozele tind ca cred ca nu(mai ) exista.

#29
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 catalin22, on 01 februarie 2017 - 16:42, said:

De ce esti asa inversunat si impotriva mea?
Am dovada lumea de la mine de nunta ca a fost, si am dovada ca nu mi-a dat nimic SMS-urile in care imi spune la fiecare 2-3 saptamani ca mai are de lucru.

Nu sunt suparat pe tine, scuze daca asa am parut. Lucrez in domeniu si cei ca asta strica piata. Noi lucram legal, platim taxe, ne protejam si pe noi si pe clientii nostri. Iar o buna parte din ei prefera sa ia un Gigel din asta, ca e mai ieftin cu 100 de euro pentru ca el nu plateste taxe. Astea-s riscurile cand lucrezi cu ei.

Revenind la problema, incearca sa scoti imaginile de la el. Daca chiar le-a pierdut, incearca sa negociezi sa-ti dea ceva bani. Mai mult nu o sa poti rezolva. Treaba cu instanta... Daca a fost la nunta nu inseamna ca a fost platit. Poate declara ca a venit sa-si faca portofoliu. Iar SMS-urile nu cred ca se considera proba. Nu stiu exact care-i regimul inregistrarilor convorbirilor private.

#30
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.03.2006

 crokodilu, on 01 februarie 2017 - 16:44, said:

De aia exista internet, facebok, ca sa afle lumea chestii..
Mai astept pana deseara, cand mi-a promis ca trimite o poza pe whatsapp cu pozele brute in calculator.
Oricum, nu cred ca o sa trimita ca atunci cand i-am zis sa faca lucrul asta si-a pierdut dintr-o data vocea si abia il mai auzeam.
Oricum, daca intradevar le-a pierdut de tot, chit ca o sa platesc, imi pun reclama targetata pe facebook sa afle toata lumea.

#31
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Eu zic ca a pierdut toate pozele. Daca avea ceva poze, va trimitea macar cateva sa va inchida gura.

Din pacate sunt destui fotografi (chiar si dintre cei care altfel sunt seriosi si fac treaba buna) care nu acorda suficienta atentie backup-urilor dupa nunta. E putin probabil sa se fi pierdut pozele din motive de aparat sau card. In general fotografii copiaza pozele de la nunta pe un hard-disk (extern sau intern) si golesc cardurile pt urmatorul eveniment. Problema e ca daca acel HDD crapa si nu au backup-uri facute, la revedere poze.

Eu cat m-am ocupat cu fotografia de nunta stiu ca aveam o obsesie cu asta. La nunta foloseam mai multe aparate si aveam aparate care trag pe 2 carduri. Mereu aveam deja o copie in format JPG a originalelor dupa nunta pe carduri. Apoi copiam pozele brute in timpul evenimentului pe un laptop + un HDD extern. Asadar de la eveniment plecam direct cu 3 copii ale pozelor facute. Acasa faceam inca 2 copii ale lor (una in calculator + una pe HDD extern) pentru a putea ulterior goli cardurile. Importam toate pozele atat din calculator cat si de pe HDD-ul extern in softul de editat pentru a ma asigura ca fisierele sunt ok si nu-s corupte sau ceva. Apoi peste astea aveam un backup off-site. Cu abordarea asta era extrem de putin probabil sa pierd tot.

Exista mereu riscul sa pierzi "ce lucrezi" pentru ca iti crapa HDD-ul din calculatorul pe care procesai pozele. Dar asta nu se traduce decat printr-o mare frustrare a ta ca fotograf ca trebuie sa refaci munca si printr-o intarziere de 1-2 saptamani maxim la livrare. Mi s-a intamplat pana acum sa imi crape cam 3 HDD-uri (2 interne si unul extern). Nu am pierdut niciodata poze sau ce-am muncit. Asta pentru ca faceam de asemenea un backup zilnic la ce lucram.

E clar ca toate operatiunile astea costa timp si bani (in HDD-uri in special). Nu toti sunt dispusi sa-si taie din profit pe lucrurile care nu se vad efectiv, asa ca risca inutil fix scenariile de mai sus, in care pierd intregul material al clientului pentru un eveniment ce nu poate fi reprodus cum este o nunta.

Daca nu poate sa-ti arate macar cateva poze in 1-2 zile, inseamna ca le-a pierdut. Ce faci tu in privinta asta, nu stiu ce sa te sfatuiesc. Pozele nu le aduci inapoi, contract nu ai, e cam complicat sa poti recupera ceva. Gandeste-te si la el ca daca chiar a pierdut pozele nu e ceva ce si-a dorit sau sa fi facut intentionat. Nu toti fotografii sunt buni manageri sau buni "sys-admini". Poate a avut alta problema, poate avea backup-uri dar i s-a spart sediul/casa si au fost furate, poate a avut o inundatie, cine stie. Nu te poti pazi 100% si nu poti pleca de la premisa ca ar fi fost neglijent. Eu as pune problema cu el la modul clar: sa-ti zica exact care este problema si discuta omeneste cu el. In eventualitatea in care s-au pierdut pozele poti sa-i ceri banii inapoi + o despagubire rezonabila. Stiu ca e dureros sa nu ai pozele de la fotograful angajat, dar pana la urma nu e sfarsitul lumii. E neplacut, urat, dar lucruri neprevazute se pot intampla oricui. Nu esti intr-o situatie prea buna. Banii i-ai dat, contract nu ai, poate pozele nu-s deloc. Pozele nu le aduci, daca o sa-i faci rau tot nu vei avea vreo satisfactie. Macar sa-ti dea toti banii inapoi si cum ziceam, discutati de o eventuala compensare. Asta poate fi de exemplu un "trash the dress session", eventual sa ii dati ce poze ati adunat de pe la cunoscuti sa le proceseze si sa va faca albumul contractat pe banii lui.

#32
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.03.2006

 miromulus, on 01 februarie 2017 - 16:48, said:


Nu sunt suparat pe tine, scuze daca asa am parut. Lucrez in domeniu si cei ca asta strica piata. Noi lucram legal, platim taxe, ne protejam si pe noi si pe clientii nostri. Iar o buna parte din ei prefera sa ia un Gigel din asta, ca e mai ieftin cu 100 de euro pentru ca el nu plateste taxe. Astea-s riscurile cand lucrezi cu ei.

Nu a fost deloc mai ieftin. Am platit chiar un pret peste medie. Imposibil sa nu aiba firma/ PFA pentru ca lucreaza si pentru site-uri, reviste, etc....

#33
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,888
  • Înscris: 28.12.2006
Cu prietenul care l-a recomandat cum a ramas?

#34
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 catalin22, on 01 februarie 2017 - 16:51, said:

Nu a fost deloc mai ieftin. Am platit chiar un pret peste medie. Imposibil sa nu aiba firma/ PFA pentru ca lucreaza si pentru site-uri, reviste, etc....

Pai spune cat ai platit atunci. Sa stim si noi pe unde e omul.

#35
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,926
  • Înscris: 04.02.2006

 catalin22, on 01 februarie 2017 - 15:58, said:

Salut. Am o intamplare destul de nefericita cu un fotograf (nu ii spun inca numele si locatia). Cand l-am cunoascut, la el acasa parea aparent profesionist, un booking exceptional, scule noi, performante, etc.
Pe 20 August am avut nunta. M-am inteles pentru o suma destul de considerabila pe care i-am si achitat-o in intregime.
A fost la eveniment si mi-a spus ca in maxim 2-3 saptamani sunt gata pozele apoi vedem ce selectam pentru un album.
De atunci ma tot duce cu vorba la fiecare 2 saptamani cand il sun, ca nu sunt gata, ca mai are putin, ca a avut foarte mult de munca, etc.
Dupa 1 Ianuarie i-am dat un msg mai amenintator, in urma careia a vorbit la telefon cu sotia si i-a spus a pierdut tot ce lucrase dar a recuperat pozele brute si sa il mai lasam macar o saptamana.
Au trecut 3, bineinteles nici un semn. Azi l-am sunat si eu si sotia, nu raspunde, da sms ca e in sendinta, etc...
Au trecut deja aproape 6 luni de la eveniment si nu am vazut nici macat o poza.
Nu stiu ce sa mai fac cu el? Imi puteti da un sfat, ceva?
MI-ai adus aminte ca si eu am patit la fel cu un fotograf din Bucuresti (Daniel il cheama) acum vreo 7 ani. I-am dat un film vechi pentru a digitaliza poza si mari formatul iar el, dupa ce m-a amanat saptamana dupa saptamana, mi-a zis ca a pierdut filmul original. Bine, eu nu ii platisem nimic in avans dar filmul respectiv era al unei matusi cu care de atunci nu ma mai inteleg la fel.

#36
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Cand faceam fotografie de nunta - cu contract si toate cele, lucram asa:
- aveam 2 seturi de carduri mici (capacitate de 150 raw/card) - in cazul in care crapa un card inainte de-a face backup sa nu pierd multe poze
- 2 seturi de carduri - pentru cand aveam 2 evenimente in aceeasi saptamana.
- faceam backup pe laptop si hdd extern + pozele ramaneau pe carduri pana ce editam la jpeg.
- jpeg-urile erau apoi salvate in cel putin 2 locatii pe hdd-uri separate.
- aveam backup-uri la camera/obiective/blitz-uri

Unul din motivele pentru care m-am lasat a fost si ca pierdeam clienti in favoarea unor "Gigei" care lucrau in stilul descris de initiator. Erau mai ieftini si sustineau ca ofera acelasi lucru, la bani mai putini...

Acu` repar tractoare, 1000 eur/luna, venit constant - nu mai am de-a face cu fite si negocieri - iar fotografia a ramas doar pasiune. E mai frumoasa asa.

Edited by florinel, 01 February 2017 - 17:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate