Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Canon 10-18mm STM vs 24 STM

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
AddRien

AddRien

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.11.2007
Mulțumesc pentru lămuriri tuturor. Am luat până la urmă un Samyang 16mm T2.2, mâine trebuie să ajungă.

M-am gândit mai bine și mi-am dat seama că obiectivul îl iau în primul rând pentru fotografiat. Faptul că mă înregistrez singur cu chitara, în mediu controlat, îmi permite să setez camera fără prea multe bătăi de cap. Pentru altceva nu îmi trebuie să filmez.

Cu Samyangul mă lipsesc de autofocus și controlul din cameră al focalei. Va fi mai greu, dar îmi place ideea. În curând voi participa la un workshop cu Sorin Onișor și voi intra în casele țărănești. O să vreau să prind și omul, acțiunea pe care o face și cadrul. Și asta fără bliț. Urăsc blițul. Cred că Samyangul îmi va fi mai de folos.

Dacă voi avea fonduri, îmi voi lua mai multe obiective, probabil din seria STM. Sunt foarte mulțumit de cele două pe care le am acum.

Mulțumesc pentru sfaturi!

Edited by AddRien, 02 February 2017 - 20:52.


#20
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Acuma, mi-e să nu te fi indus în eroare. Anume la fotografie AF e foarte util. La (auto)filmare merge și fără AF. Vestea bună e că la 16mm AF nu e așa critic la fotografie. Va trebui să citești despre DoF și despre hiperfocală.

Aoropos de obiectivele STM: Canon a lansat o serie nouă de obiective "nano USM". Combină viteza USM (la foto) cu silențiozitatea și AF-"smoothness" de la STM (la filmare), și au prețuri decente. Sunt deja 2 obiective nano USM. N-am pus încă mâna pe ele, dar mă tentează.

#21
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Nu mai știu unde era topicul ăla cu prețuri la aparatură foto, dar pun aici.
Spuneam pe acolo că perioada optimă pentru cumpărare e ianuarie-martie și eram de părere să nu se pună botul la "reducerile" de BF (multe prețuri sunt umflate în prealabil ca să dea bine de BF) sau la cele din perioada Sărbătorilor de Iarnă. Explicasem și motivele; nu mai repet aici. Dar iată o ilustrare a ceea ce spuneam. N-am analizat toate ofertele în ansamblu, pun doar 3 exemple. Din păcate, sau "întâmplător" în graficele de mai jos nu apar și prețurile din ultimul BF. Dacă și le aduce cineva aminte, aplicat pe cele 3 exemple ale mele (ca să putem compara), ar fi o informație interesantă.

Canon EF 35mm f/2 IS USM:
Attached File  2017-02-03 10_03_19-Canon EF 35mm f_2 IS USM - F64.jpg   40.17K   12 downloads

Canon EF 24-105mm f/3.5-5.6 IS STM:
Attached File  2017-02-03 10_04_43-Canon EF 24-105mm f_3.5-5.6 IS STM - F64.jpg   36.54K   12 downloads

Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM:
Attached File  2017-02-03 10_06_11-Canon EF 100-400mm f_4.5-5.6L IS II USM - F64.jpg   35.5K   10 downloads
Aici graficul nu e actualizat. Prețul actual e mult sub 10.000 lei:
Attached File  2017-02-03 10_18_15-Canon EF 100-400mm f_4.5-5.6L IS II USM - F64.jpg   109.33K   9 downloads

Notă: Am pus numai exemple de Canon pentru că acestea mă interesează pe mine personal. E posibil ca și alte branduri / tipuri de aparatură foto să beneficieze de reduceri, dar n-am analizat.

#22
AddRien

AddRien

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.11.2007
Am văzut târziu postul tău. Mulțumesc pentru sfaturi, calexe.

Am luat până la urmă Samyangul de 16mm. E mai greu la început cu el, cu focalizarea am probleme, dar mă învăț. Sunt însă foarte încântat de calitatea pozelor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate