Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Teak III, de la Asus
 Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...
 Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 

Amenda pentru lipsa cartii de salvare a autoturismului?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#37
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View PostPrien, on 29 ianuarie 2017 - 23:10, said:

2 triunghiuri? Jur ca nu stiam.
Cum sa nu stii, bre, ca te vaz om batran ?!
  Am permis de douaj' de ani si asa era si atunci, cand eram june de 30 +.
Unul in fata, al doilea in spatele  otomobilului, logic
. Precum chestiile alea de la costumul popular fumeiesc.
  De  cartea  aia citisem eu ceva recent, insa nu am vazut sa fie obligatorie.
   Iacata:  https://csb.acr.ro/d...tea-de-salvare/

Edited by Topp, 30 January 2017 - 01:04.


#38
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostTopp, on 30 ianuarie 2017 - 00:58, said:

F tare , multumim !

#39
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,306
  • Înscris: 13.03.2015
Eu mă consideram prost dar cititind vreo doi useri încep să trag speranțe că nu e chiar așa gravă situația. :P

#40
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View PostYOUR_GOD, on 29 ianuarie 2017 - 23:41, said:

Pai, este o singura pagina, daca vad bine, pentru fiecare masina. Si ce sunt tampeniile acelea?! Adica, Doamne fereste, in caz de accident, cineva nu face nimic pana cand nu citeste din carte?!
Sau poate am inteles aiurea. Am Skoda. Am gasit un manual cu 33 pagini, in germana, bineinteles, si o singura pagina pentru Skoda mea, Octavia. Pe aceea trebuie sa o am?
Si inca ceva, c anu am cautat niciodata: masina vine din fabrica cu unu sau doua tringhiuri?
  Masina vine cu kuru' gol  in ceea ce priveste triunghiurile. Ele este ,,optiuni''.
  Triunghiurile le cumperi tu, de la orice magazin de piese auto.
  Sau din bazar , unde-l vezi pe vecinu' care si-a dus Dacia 1300 la ,,Rabla'' ,  (30-40 lei  ambele).
Desigur, el te va depasi ceva mai tarziu pe straduta  dintr-un BMW.  
Asa-ti trebuie.

Edited by Topp, 30 January 2017 - 01:52.


#41
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Dupa unele subiecte si dupa intrebarile de la sfarsitul postarilor fie este troll , fie sufera de minciuna cronica.

Moderatorii ar trebui sa-l tina sub observatie....

Edited by polizei, 30 January 2017 - 02:00.


#42
szabolcs1985

szabolcs1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 25.05.2016

View PostYOUR_GOD, on 29 ianuarie 2017 - 23:41, said:

Pai, este o singura pagina, daca vad bine, pentru fiecare masina. Si ce sunt tampeniile acelea?! Adica, Doamne fereste, in caz de accident, cineva nu face nimic pana cand nu citeste din carte?!
Sau poate am inteles aiurea. Am Skoda. Am gasit un manual cu 33 pagini, in germana, bineinteles, si o singura pagina pentru Skoda mea, Octavia. Pe aceea trebuie sa o am?
Si inca ceva, c anu am cautat niciodata: masina vine din fabrica cu unu sau doua tringhiuri?

Masina iese fara triunghi si fara trusa sanitara din fabrica,in afara de Mercedes care are un singur triunghi. Asta prin 2009. Acum nu stiu daca sunt obligati sa dea sau nu.



#43
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postpolizei, on 30 ianuarie 2017 - 01:56, said:

Dupa unele subiecte si dupa intrebarile de la sfarsitul postarilor fie este troll , fie sufera de minciuna cronica.

Moderatorii ar trebui sa-l tina sub observatie....
  Sper ca nu te referi la mine.
Daca da,  da va fi. Iti voi fi alaturi.
-  http://chestionare.a...eflectorizante/
- https://forum.softpe...eflectorizante/
-  http://www.avocatnet...ii-amendat.html

Edited by Topp, 30 January 2017 - 02:32.


#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,276
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpolizei, on 30 ianuarie 2017 - 01:56, said:

Dupa unele subiecte si dupa intrebarile de la sfarsitul postarilor fie este troll , fie sufera de minciuna cronica.

Moderatorii ar trebui sa-l tina sub observatie....

Si eu cred.
A fost oprit pentru altceva si i-a dat o "sanctiune" mai mica.
In Romania nu exista "de rutina"

Si mie mi s-a intamplat sa ma opreasca pentru o contraventie si sa-mi dea pentru altceva o amenda mai blanda

#45
Lenel

Lenel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 29.08.2016
Peste un timp, cand vreunui ”jmecher” cu relatii la legislativsi politie ii va veni ideea, va demara simultan urmatoarele doua operatiuni: va ”pune” de o lege care sa oblige ca fiecare autoturism sa aiba cate una (sau mai bine doua) butelii cu oxigen si va ”pune” si de singura fabrica omologata dintara pentru producerea acestor butelii.

Ati vazut vreo masina stinsa cu extinctorul auto? Nici cu 2 sau cu 3 extinctoare! Stiti cate persoane au fost salvate cu trusa auto? Totul este o afacere si nu exclud ca in curand sa trebuiasca schimbate lunar toate: triunghiuri, extinctor, vesta, trusa, carte de salvare, butelie cu oxigen, mincioc si tiriplici.

N-ar fi mai bine ca un manual cu toate cartile de salvare (care sunt niste foi) sa se afle la echipa de descarcerare? Si respectiv pe traseu sa o consulte?

#46
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,342
  • Înscris: 02.02.2006

View PostBogdansv1, on 30 ianuarie 2017 - 00:14, said:

Pentru triunghiul din spate, în legea românească lipsește o prevedere ce am întâlnit-o în alte țări, și anume distanța MINIMĂ de amplasare (25 m era în Cehia unde am fost nevoit să folosesc triunghiul).

Zici tu că lipsește? :)

Vezi în Regulament:

Quote

Art. 156 – (1) Dacă un autovehicul sau o remorcă a rămas în pană pe partea carosabilă a drumului și nu pot fi deplasate în afara acesteia, conducătorul autovehiculului este obligat să pună în funcțiune luminile de avarie și să instaleze triunghiurile reflectorizante.
(2) Triunghiurile reflectorizante se instalează în fața și în spatele vehiculului, pe aceeași bandă de circulație, la o distanță de cel puțin 30 m de acesta, astfel încât să poată fi observate din timp de către participanții la trafic care se apropie. În localități, atunci când circulația este intensă, triunghiurile reflectorizante pot fi așezate la o distanță mai mică sau chiar pe vehicul, astfel încât să poată fi observate din timp de ceilalți conducători de vehicule.


#47
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Asteptam poza cu procesul verbal si dupa aia mai discutam. Chiar daca povestea are vreun simbure de adevar e cel mult ceva de genul ca politistul a amintit ceva de cartea de salvare dar a dat amenda pentru triunghi.

#48
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006
Opriti-va! Nu mai puneti botul! Este un troll si un troll prost pe deasupra...
Acum se uita comentariile voastre si râde de voi.

1. Cartea de salvare este o initiativa a ACR si nu este obligatorie.
2. Este obligatoriu sa aveti doua triunghiuri reflectorizante (in caz de ceva, unul se pune in fata masinii iar celalalt in spatele masinii)

NU MAI HRANITI TROLII!

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
sau poate nu e trol şi chiar a luat o astfel de amendă. S-a mai văzut cum alul a luat-o pentru că "avea meclă de fraier şi mutră de maimuţoi".
[ https://s24.postimg.org/45frr7omt/36081mare.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 30 January 2017 - 08:35.


#50
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006

View PostMembruAnonim, on 30 ianuarie 2017 - 08:35, said:

sau poate nu e trol şi chiar a luat o astfel de amendă.
Ok, atunci sa puna fotografia cu amenda, pentru a vedea ce a scris acolo politistul.
Altfel, este o situatie inventata si urcata pe forum pentru a mai sta la taclale, noi cu noi si nu el cu noi. Daca observati, MatusaTamara a scris doar primul post, in rest v-a lasat sa va certati pe aici. Este o manifestare tipica trolilor, pentru a se afla in centrul atentiei.

Edited by florinbad, 30 January 2017 - 08:58.


#51
stefalexe

stefalexe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 17.12.2007

View Postcobi1, on 30 ianuarie 2017 - 00:43, said:

Mersi , stiam de veste si nr de ocupanti precum si de extinctor si trusa cu valabilitate dar de triunghiuri ca trebuie 2 habar n-am avut si tocmai am fost plecat 10 zile din tara , bine ca nu m-a oprit careva sa ma verifice . Maine pun dintr-o masina in cealalta triunghiul in plus si apoi merg sa mai cumpar 2 buc ..

Despre cele doua triunghiuri trebuia sa ai habar de cand ti-ai luat permisul; in plus, spre deosebire de celelalte obiecte din trusa de salvare, asta are o logica perfecta, pe principiul semnalizarii inspre cele doua directii din care pot circula alte vehicule (ca doar nu om merge doar pe sensuri unice si autostrazi).

Nu stiu din ce oras esti si ce magazine ai la indemana, dar in Bucuresti am observat o chestie interesanta: exact aceleasi triunghiuri reflectorizante, ambalate in niste cutiute rosii lungi costau in decembrie 9.8 lei bucata in hipermagazinul Auchan, 19 lei in Carrefour si 26 lei in Cora. Acelasi produs, acelasi producator!

#52
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,670
  • Înscris: 01.12.2001
Nici vesta reflectorizanta nu e obligatorie la autoturisme. (in Romania).

Edited by dorin_2k, 30 January 2017 - 09:42.


#53
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,272
  • Înscris: 07.11.2006

View PostPrien, on 29 ianuarie 2017 - 23:10, said:


Aia de la descarcerare sunt cretini sau meseriasi?


Aia n-au treaba,ca oricum iti taie masina in bucati.Daca pana acum s-a putut,s-ar putea si de aici incolo.
Dar sunt tertipuri capitaliste de a mai smulge un strat de "piele" de pe obrazul si asa destul de scofalcit al contribuabilului.

ps.
Asta merita trecuta la spalatul creierilor.

#54
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postadisz, on 30 ianuarie 2017 - 10:55, said:

Aia n-au treaba,ca oricum iti taie masina in bucati.Daca pana acum s-a putut,s-ar putea si de aici incolo.

Mdea, asa cum n-au avut treaba sa-si salveze colegii cazuti cu elicopterul in ghiol. Masinile moderne cu celula pasagerilor din ce in ce mai solida, cu zeci de airbaguri cu cartuse pirotehnice pun probleme serviciilor de urgenta din alte tari. Darmite serviciilor noastre in doi peri, cu echipamente luate pe bani putini si la care nu s-a putut face o mentenanta serioasa niciodata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate