Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

De unde alimentati?

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#91
danielionutb

danielionutb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 951
  • Înscris: 21.08.2012
De regula alimentez de la Petrom dar mai bag si de la Lukoil dar extrem de rar si asta din pricina cardului de membru... Mi se pare oricum cam spalatura motorina la Lukoil..

#92
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Stau și mă întreb, cum să fie diferență între carburanții de la Petrom și cei de la OMV, când pe bonurile fiscale se vede clar că, de fapt, sunt una și aceeași firmă, cu același cod fiscal?

#93
punktnet

punktnet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,849
  • Înscris: 07.09.2007
Diferă oarecum și "rețeta" carburantului: aditivi, C.O., etc.
Dar 99% este diferență de brand.

#94
SirCypress

SirCypress

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 15.04.2010
In Romania avem 3 rafinarii mari si late care produc carburanti. Cum au spus mai sus persoanele care au lucrat in domeniu, calitatea carburantilor este foarte buna si respecta cerintele la iesirea pe portile rafinariilor. Singura problema apare la statii si la modul cum intretin rezervoarele. Probabil ca marlani de sefi de statii care matrasesc carburantul mai exista in numar foarte mic(?!). In ceea ce priveste cresterea performantelor masinii data de cifra octanica, daca exista (cu accentul pe daca) este insignifianta incat cu siguranta nu o puteti detecta voi "la talpa". Cifra octanica reprezinta rezistenta la autoaprindere in momentul compresiei, deci singurul lucru care ar putea modifica puterea este modificarea compresiei, lucru care nu este posibil. Chestiile cu consum redus, putere marita este doar marketing. Daca il inghititi, luati cu paine!

Alimentez benzina de la Luk de la statii cu trafic.

#95
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013

 flomelomanul, on 03 februarie 2017 - 20:43, said:

Stau și mă întreb, cum să fie diferență între carburanții de la Petrom și cei de la OMV, când pe bonurile fiscale se vede clar că, de fapt, sunt una și aceeași firmă, cu același cod fiscal?
recent am alimentat de la petrom de nevoie(desi am constatat pe urma ca ma speriasem degeaba) si am intrebat daca 99 e la fel cu omv100 si a zis vanzatoarea categoric da.
ei bine, masina nu e de acord, nu mai patineaza roata dreapta, fara sa vreau, la plecarea de pe loc. sau poate au fost mai zgarciti cu aditivii, oricum nu mai dau pe la ei nici la nevoie. n-ai cu cine..

Edited by 41ex, 08 February 2017 - 16:50.


#96
punktnet

punktnet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,849
  • Înscris: 07.09.2007
Zicea un băiat care a lucrat în stație că se aditivează și după ce o aduce cisterna. Asta se întâmplă la OMV

#97
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
Dupa ce aduce cisterna se indoaie nu se aditiveaza. Combustibilul e deja preparat (aditivat) la incarcarea in rezervoarele benzinariilor.

#98
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
asta nu stiam: "OMV MaxxMotion 100 cu aditivi de reducere a fricțiunii cu suprafața activă" deci, ce sa mai, cea mai smechera de la noi.
link: http://www.omv.ro/po...formanta-maxima

#99
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Ai di capu șî di zâlili noastre cu maxmoușănu ista!Posted Image Posted Image

#100
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
dovada ca avem "energie vie" in rezervor si ca moare incet daca o lasi mult in rezervor: https://www.wynns.eu...uel-stabilizer/

totusi, vreau sa comand asta, l-a testat deja careva? http://www.emag.ro/a...3/pd/D20JZMBBM/

One bottle treats up to 70 litres of petrol.
Maximum dosage: use contents with 30 litres of petrol.


ps: o sa-l pun peste omv100 si-l amestec spre acea dozare maxima.


cautand, am gasit ceva prea scump din pacate: https://www.amazon.c...rco Accelerator

Edited by 41ex, 03 April 2017 - 19:28.


#101
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
un filmulet interesant:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/03nL8Z0dRkI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#102
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
Totusi ce masina ai de nu-ti ajunge nici omv100? Ce cifra octanica vrei?

#103
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
la aspiratul meu am la busonul rezervorului scris 98/95 iar in "brosura" motorului (gasita pe net) scrie "Note: The use of 95 octane gasoline results in a slight loss of engine performance."

si cu totii stim ca nu ne putem baza ca 95 e 95 si restul e cat afirma, altfel cand am trece granita n-am observa diferente.

am mai vazut un filmulet unde la benzina obisnuita scadea puterea dupa ce motorul se incalzea, iar la cea aditivata pt cifra octanica puterea evident mai mare si ramanea constanta, indiferent de temperaturile din motor. la asta nu m-as prea fi asteptat.

#104
punktnet

punktnet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,849
  • Înscris: 07.09.2007
Tocmai mi-am schimbat "cotetul" si am trecut de la injectie directa diesel cu pompa clasica, la un common rail Siemens.
Diferentele sunt in felul urmator:
-la motorul vechi cea mai buna motorina - rompetrol 55. Default foloseam Mol extra sau omv extra si erau super ok. Daca puneam rompetrol, era racheta.
-la motorul nou, cea mai buna motorina Mol extra. I-am pus rompetrol 55 si rontaie injectia. Nu o am demult si la omv nu am ajuns inca.

De aici putem trage mai multe concluzii.

#105
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
pai probabil "rontaia in tacere" si masina veche. in timp nu are cum sa nu se vada efectul/lipsa aditivilor.

#106
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
De ani buni alimentez de la Mol......mai precis de cand aveau benzina colorata rosu/verde....
Cand nu am posibilitatea sa mai ajung la un peco Mol....am mai alimentat de la Petrom (ff rar)

#107
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017
OMW.

Am primit un pont că în prezent, doar benzina de acolo este de calitate superioară - deci nici cea de la Mol, nici de la Lukoil, nici de la Petrom nu este, celelalte nici nu merită menţionate.

#108
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
De OMW n-am auzit până acum. O fi vreun lanț de benzinării nou intrat pe piață (în ultimele două orePosted Image ).

Edited by flomelomanul, 26 May 2017 - 20:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate