Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Cum prepar acasã lichior?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Va spun cum faceam eu lichiorul la...servici,in urma cu multi ani...('80)
Se ia una bucata cana sau ibric,se umple ras cu zahar,se adauga apa ,pana cand depaseste zaharul cu max1cm.Se pune la foc si se obtine un sirop f gros.
Separat se face cafea cu concentratie tripla,se lasa la decantat(eventual se filtreaza).Cafeaua si siropul in cantitati egale,se amesteca si se adauga alcool 99%  atat cat insumeaza cafeaua+siropul.Daca vi se pare prea tare,micsorati cantitatea de alcool...Este o reteta adhoc ''inventata'' din lipsa de ocupatie si prea multa nebunie...

Edited by gcom61, 27 January 2017 - 06:38.


#20
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

 gcom61, on 27 ianuarie 2017 - 06:37, said:

Separat se face cafea cu concentratie tripla,se lasa la decantat(eventual se filtreaza).

"expresata" nu ar merge?
dupa cum incepuse reteta am zis .. iata o noua versiune de papastroaca, dar n-a fost asa. in amintirea fericitelor vremuri de trista amintire, pentru ca sunt porc si am poftit mai rau decit o femeie gravida, voi cauta azi niste "dublu rafinat" si-mi voi face o portie. noroc ca are nevasta si niste batoane de vanilie, sa nu fac cu ieuri ;)

#21
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Djule, amesteci apa cu mult zahar si cu aroma care-ti place (eventual fructele ce-ti fac cu ochiul), dupa care amesteci cu alcoolul. Secretul e sa-l lasi cateva luni "la macerat"

 gcom61, on 27 ianuarie 2017 - 06:37, said:

Asa faceam si eu de ness...

#22
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mP5EmpNdemE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m_8yozOCSkM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KRQnZPmrc1Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ova3EY9tZMU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Toate sunt facute de mine. Am facut si alte sortimente (de banane, de caise etc), dar nu am stat sa le filmez pe toate, ideea e cam aceeasi.

Edited by ionut76, 27 January 2017 - 08:48.


#23
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
in principiu sirop+apa+alcool=lichior. da' si siropul ar trebui sa-l faci in casa, ca ce gasesti prin magazine e fabricat de chemical brothers... un lichior bun trebuie sa aiba mult sirop si sa fie dulce, nu doar alcool cu apa si doua lingurite de sirop pt aroma.

prin occident magazinele care vand fructe si legume vand la preturi modice fructele care nu se mai preteaza vanzarii, dar care sunt perfecte pt gemuri, dulceturi, siropuri, ca sa nu mai vorbim de tuica, daca esti om gospodar si ai acasa alambic.

@ionut76 - coniacul nu-i lichior. n-are nici o treaba cu lichiorul.

Edited by Fane, 27 January 2017 - 10:12.


#24
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

 Fane, on 27 ianuarie 2017 - 10:09, said:

prin occident magazinele care vand fructe si legume vand la preturi modice fructele care nu se mai preteaza vanzarii, dar care sunt perfecte pt gemuri, dulceturi, siropuri, ca sa nu mai vorbim de tuica, daca esti om gospodar si ai acasa alambic.

faza 1 ;) bune dulceturi, bune siropuri ...
faza 2 ;) si daca ai un vecin "bun", cam cum erau pe vremuri la noi, turnatorii de meserie .. cei care traiesc p'afara pot sa ma combata.

#25
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Fostul meu profesor de engleza din liceu era pasionat de lichioruri. Am gustat candva lichior de bere facut de el.
Are site web acum http://www.moldovacu...asa-veritabile/

#26
carloss80ro

carloss80ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 31.08.2007

 uhu10uhu, on 27 ianuarie 2017 - 14:59, said:

Fostul meu profesor de engleza din liceu era pasionat de lichioruri. Am gustat candva lichior de bere facut de el.
Are site web acum http://www.moldovacu...asa-veritabile/
Foarte tare pagina,de 2 zile o tot rasfoiesc! :D

#27
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Pe la noi se obisnuieste sa se faca afinata.

http://clickpoftabun...vineana-reteta/

Cam aceiasi reteta se poate folosi pt multe fructe: visine, fragi, fructe de padure sau tuti fruti. :)

#28
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
Am facut lichior de menta, similar cu cel descris in postul lui @ionut76.

Am utilizat o damigeana de 3 l. Am primit de la un coleg cateva tulpini de menta. Le-am spalat si le-am zvantat bine. Apoi, am cules frunza cu frunza, cele mai frumoase, si le-am introdus in damigeana pana am umplut-o, fara a le indesa foarte tare. Am adaugat peste menta 1 l de alcool dublu rafinat de 96 grade si sucul filtrat de la 1 lamaie. Am lasat 48 de ore, agitand de 1 - 2 ori pe zi. In reteta originala dupa care m-am inspirat, se spunea sa lasi recipientul la soare. Eu n-am avut soare. Menta s-a lasat usor sub nivelul alcoolului, acesta capatand o culoare verde cameleon. Atentie, lasand prea mult menta in alcool, chiar daca ati pus zeama de lamaie, culoarea va vira spre maro! Din acest motiv nu am lasat decat 48 de ore. Oricum, aroma te doboara!

Dupa 48 de ore, am scurs bine alcoolul printr-o sita foarte fina de plastic in alt recipient. Am scos ramasitele de menta din damigeana, am spalat-o, clatit-o si uscat-o.

Intr-o oala am pus 1,5 l de apa si 800 g de zahar. Se poate, in functie de gust, sa faceti siropul cu cantitati mai mici (500g) sau mai mari (1kg) de zahar. Am adaugat 6 stelute de anason stelat si am fiert compozitia la foc mic, amestecand din cand in cand. Am indepartat stelutele de anason stelat si am lasat la racit.

Dupa ce s-a racit, am turnat siropul de apa, zahar si anason in damigeana de 3 l uscata. Am adaugat apoi alcoolul dublu rafinat cu decoctul de menta si am amestecat bine. Am sigilat damigeana.

In final, va prezint ceea ce cred eu ca este "secretul" si de fapt partea cea mai laborioasa a producerii unui lichior de calitate: decantarea, filtrarea. Mama mea, traind intr-o perioada in care viteza nu prea conta, decanta diversele lichioruri la 6 luni,1 an. Astfel, dupa 2-3 ani obtinea niste minunatii aromate dar si limpezi si colorate minunat, fie ca utiliza caise, mure sau zmeura!

Eu, apucand sa fiu atins de secolul vitezei, am preferat sa accelerez procesul de limpezire. De cate ori prepar lichior, cumpar si un set de filtre fine de hartie pentru cafetiere. Dupa amestecarea siropului cu alcoolul, filtrez de cel putin 10 ori bautura prin aceste filtre, cu ajutorul unor palnii sau chiar cu ajutorul cafetierei bine spalate. Trebuie rabdare si sa stiti ca in functie de fructele/frunzele utilizate veti pierde intre 5% si chiar 10-20% din cantitatea de lichior brut. Dar rezultatul este de nedescris! O limpezire si o culoare de neimaginat. Acest procedeu trebuie completat la cateva luni cu o decantare si eventual o noua filtrare. Greu, dar merita.

Dupa aceiasi metoda am facut lichior de rodii, kiwi, mure. La mure, a durat 7 zile filtrarea!

Fara discutii, poate fi utilizata si metoda clasic romaneasca de a face visinata: initial se lasa fructele la fermentat cu zahar, apoi, dupa un timp adaugand alcoolul. Metoda descrisa de mine obtine in schimb un lichior mai putin gros, un zefir aromat si minunat colorat. Gradul de tarie poate fi diminuat, pentru cine doreste, prin utilizarea alcoolului alimentar de 60 de grade (sau chiar Vodka, de 40 de grade). Nu neglijati nici anasonul stelat (sau cuisoarele, sau scrtisoara etc.)! Mie mi se pare ca da o tenta aromata deosebita. Chiar ma gandesc sa prepar acasa un lichior de anason. Ceva asemanator cu Uzo-ul grecesc/albanez sau Yeni Raki-ul turcesc.

Edited by urtap, 04 March 2017 - 17:16.


#29
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
Lichiorul de rodii l-am facut ca mai jos (print screen dintr-un program dedicat, in care mi-am inregistrat toate retetele utilizate de familie in mod curent):
Attached File  Lichior de rodii.jpg   217.53K   18 downloads

#30
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
Mai am preparat ceva care mi-a placut in mod deosebit. Socata da, dar nu socata clasica! Dupa aceiasi metoda cu lichiorul de menta, am preparat lichior de soc (inlocuiti menta cu flori de soc).

Ce trebuie spus in plus este ca daca florile de soc nu sunt prafuite (din zone curate - fara masini si noxe) se pot pune ca atare. Daca sunt din zone mai poluate, trebuie spalate dar fara a insista foarte mult, pentru a nu indeparta polenul, care da atat culoare cat si aroma. Precautie si la timpul de macerare in alcool - nu lasati sa vireze culoarea! Iese un lichior galben-portocaliu, limpede și ușor - mie îmi place mai tare, deci întotdeauna utilizez alcool de 96 de grade.

Ei bine, acest lichior filtrat si limpede dupa cum spuneam, amestecat cu o palinca originala de peste 60 de grade, bine si curat distilata, in proportii de 10-15% lichior 90-85% palinca, da nastere unei palincute usor colorate galbui, care are o aroma usor fructata cu preponderenta de pruna dar cu ceva misterios si nedefinit in fundal - socul. Dar fara ca tenta de soc sa razbata la suprafata pentru a fi clar discriminata. Mai multi ”cunoscatori” invitati sa deguste, au facut aprecieri pozitive dar niciunul nu a descoperit originea aromei misterioase. Unii banuiau ca isi trage originea in doaga butoiului, altii, mai versati au banuit niste ierburi aromate, dar nu au identificat socul.

Ce mai trebuie spus este ca eu nu prea pun foarte mult zahar in lichior - adica in loc de 1 Kg sau mai mult / 1 l apa, de obicei pun doar 500-700 g, deci nici dulceata acestuia nu strabate prin taria palincii. Aceasta este doar putin imblanzita si inobilata de adaosul de lichior. Evident nu trebuie exagerat cu proportia de lichior! Trebuie degustat. Si nu ma acuzati ca stric palinca! De fapt, produsul final fiind mai scump, dar si mai bun.

#31
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 04.12.2004
Lichiorul se face relativ simplu.
Alcool, apa si un sirop.

De exemplu,  daca vrei un lichior de cirese amare si visine (dementiala combinatie),  faci un alcool de 20-22 grade din apa si alcool alimentar.   Pui o crenguta de menta si o lasi la macerat pentru 24-48 ore.  

Pui la fiert ciresele amare si visinele exact asa cum procedezi la dulceata,  dar cu foarte putin zahar.  
Fierbi la foc moale, pe vas cufundat in altul cu apa, pentru a nu se prinde.
Lasi totul la fiert (mesteci incontinuu) pana se fac de consistenta mierii.  Dupa ce s-a racit amesteci cu alcoolul pregatit initial.

Lasi lichiorul astfel obtinut sa se omogenizeze si sa se decanteze (nu se va dizolva integral).   Minim 24 de ore.
Lichidul limpede va fi in proportie de 2/3 din vas.   Acesta este lichiorul final.  E bun de vine sa-ti bati barbatul si soacra.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate