Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Pickup 2016 - 2017 , modele , pareri , preturi

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
La asigurare diferenta este mare. Am facut o simulare cu 2.2 s 3.2 si era sesizabila  . La impozit stiu ca nu este relevanta .iar rovigneta este identica . Probleme cu Hilux sunt doua in ceea ce ma priveste. Nu-mi place fata . Este feminina . Botul prea ascutit si farurile prea de berlina . Chestie de gust. Mai are si hiba cu picatul testului elanului care pare sa nu fi fost tratata ulterior . Despre D-max , la reprezentanta din Romana nu sunt decat varantele de 2.5 modelul 2016. Stiu de motorul de 2.0 pentru varianta 2017 si asta il scoate din start din carti pentru mine .

Edited by JurasikMan, 25 January 2017 - 19:05.


#20
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
incearca cu simulari si intre firme, asiguratorii "optimizeaza" o anumita categorie de motorizare, ex daca la Astra este avantajos la motorizare de 2 litri la Tiriac este optimisat peste 3 litri si tot asa.
Vorbesc in cunostinta de cauza, am un aro cu motorizare de 3119 cmc si nu platesc RCA cu mult mai mult decat la alte masini (1400 cmc)

bafta

#21
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cS1vywGCHwU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cristian_sen, 26 January 2017 - 18:01.


#22
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011
Vorbind de pick-uri care se vand pe RO la ora actuala,cel mai masculin din pmdv e Ford RANGER.......Are o agresivitate aparte cand te uiti la el...din toate partile..fata de ceilalti concurenti.Cand ajungem sa despicam firul in 4 deja fiecare are minusuri si plusuri....Dar la ora actuala in RO la cum sau luat carnetele de conducere parca nu mai conteaza marca de pick-up,ci primeaza doar siguranta.Si eu sunt in cautarea unui pick-up nou si dupa ce am fost la dealerii locali cred ca ma voi duce pe FORD RANGER
.

#23
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Si mie imi place . Tot Ranger am in dotare , model mai vechi insa este masina de suflet . Pentru mine este un bivol patratos , mananca mult si este lent , dar trage ca un elefant si te scoate de peste tot . A vazut si varf de munte si autostrada si vaduri de rau si zapezi de 50 de cm si noroaie pana la praguri si ....eu am apasat doar pe acceleratie si am tras de volan. Cand mi-oi lua modelul nou ( neaparat cu 3.2 ) sper sa ma tina buzunarul sa nu-l dau  nici pe acesta . Il modific si-l tin de vremuri grele .

#24
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011
Un var din partea sotiei lucreaza de foarte mult timp la o firma cu profil forestier,si tot parcul auto tot teren sunt dotati numai cu forduri ranger......si l-am intrebat daca e multumit de Ford....mi-a zis ca prin ce coclauri a mers prin padure ,rauri,dealuri si niciodata nu la lasat...foarte multumiti de ele si acum asteapa altele noi

Edited by ssf99bv, 01 February 2017 - 16:52.


#25
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postcristian_sen, on 24 ianuarie 2017 - 17:31, said:

Asta numai cu volan pr dreapta ca pe stanga dedesubt are cutia transfer si in consecinta spatiul de deasupra e mai ingust, iar cand mai are si pedale si volan e chiar dubioasa treaba...iti poate confirma orice baiat bine hranit de la politia de frontiera. A, ei au Iveco Massif. Oricum nu se mai fabrica nici una nici alta. Singura masina  oldtech ramasa pe metereze e Mercedes G daca nu le-or fi scos si la astea puntea fixa de pe fata...in 2014 inca o mai aveau.
Mai este una pe metereze ... seria J70, off-roader pur sange.

#26
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
On topic. Stii ca m-a preocupat si pe mine categoria asta. Problema este ca 95% din timp, atat eu cat si majoritatea posesorilor merg cu ele on-road.
Tinand cont de asta (multi nu tin, sau nu sunt atat de pretentiosi la confort) singurul mid-size e Amarokul, care este singurul asa numit premium, iar acum are si suveranitatea motorului. Estetica ... cam anost, tipic VW. Bineinteles ca premium sunt si cele 5 modele americane full-size (F-150, RAM 1500, Silverado, Tundra si Titan - nu stiu daca se mai fabrica), care sunt int-adevar fabuloase (de multe ori mai dotate decat un SUV premium). Iar cu motoarele Ford Ecoboost (2,7 si 3,5l) sau dieselul 3l de la RAM, astea s-ar "potrivi" si la noi. Daca ar fi sa iau una din astea m-ar coafa cel mai bine, dar am renuntat la iseea cu pick-upul, am alt proiect.
Cel mai bine dintre cele "autohtone" mi se pare ca arata Rangerul si-l vad si cel mai confortabil dupa Amarok. Performante si robustete bune, o masina bine echilibrata dtpdv.
La celelalte modele n-as pune botul atata timp cat exista cele de mai sus.
Sa vedem si Xul de la Mercedes ....

#27
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View Postmufasa, on 16 februarie 2017 - 21:41, said:

Mai este una pe metereze ... seria J70, off-roader pur sange.

J70 nu se comercializeaza in Europa, cu punte fata fixa este disponibil Wrangler-ul, care cica vor face si varinata pickup (de fabrica ca asa traforate au mai fost) http://www.caranddri...wrangler-pickup dar nu cred ca vor fi disponibile pe piata europeana.

#28
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View PostTarzy, on 17 februarie 2017 - 09:17, said:


J70 nu se comercializeaza in Europa, cu punte fata fixa este disponibil Wrangler-ul, care cica vor face si varinata pickup (de fabrica ca asa traforate au mai fost) http://www.caranddri...wrangler-pickup dar nu cred ca vor fi disponibile pe piata europeana.
In ziua de azi nu prea mai exista " nu se comercializeaza in Europa". Poti cumpara in Europa cam orice masina, singurul neajuns este garantia. Dar daca-ti doresti un anumit model poti trece peste asta, mai ales la o masina noua. Vrei F150 sau Patrol Y62, noul LC 200 sau J70, Tundra sau Escalade, ...., gasesti orice in Germania/Belgia/Olanda cu 0 km la bord.

#29
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Si la cele din Belgia,in multe anunturi este specificat ca nu sint destinate pietei Eu...pentru ca nu vor primi omologare datorita normelor de poluare.

Edited by bolo, 20 February 2017 - 14:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate