Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Succesiune bunici și părinte morți

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 18.04.2007
În primul post scrie că bunicul a decedat în 2004. Pe urmă zici 2014. Asta nu era clar, dar oricum nu se schimbă nimic.

În mod sigur tu te poți substitui tatălui tău decedat, ai aceleași drepturi ca și el legat de moștenirea după bunici. Probabil că poți cere dezbaterea succesiunii, dar cu ocazia asta se poate constata (nu din oficiu, dar în urma contestației celor 2) că e cam târziu, moștenirea nefiind acceptată în termen de 1 an (explicit sau tacit) de tatăl tău. Eu aici văd problema cea mai mare.

Dacă în urma judecății toți cei 5 frați primesc cote indivize egale (cincimea tatălui tău revenind mamei tale, ție și fraților tăi în diverse cote), iar voi cu toții sunteți de acord (sau instanța decide) ca apartamentul să rămână celor 2 contra despăgubire, atunci cei doi vor fi și proprietari (nu vor avea numai posesia, ci și proprietatea).

Edited by Brainie, 28 January 2017 - 21:50.


#20
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006
Se pare ca am scris greșit. Bunicul este decedat din 2014. Cei doi trebuie sa dovedească ca tata nu a acceptat tacit moștenirea, Luându haine și bunuri din casa bunicului. O sa țin acest topic la curent pe măsură ce avansează lucrurile. Momentan trebuie sa fac rost de o copie după certificatul bunicii(pe cel al bunicului și tatălui îl am). Am sa depun o cerere la primăria sectorului unde a decedat(spital obregia)

#21
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006
Am revenit cu mici progrese.
Rudele sunt supărate pentru ca am adus în discuție succesiunea :). Între timp, am fost la notar, am dat acea declarație de acceptare a succesiunii. Ma aștept ca pana în iunie (când se face un an de când a decedat tatăl meu), sa fim cât mai mulți moștenitori ai tatălui meu, cu declarații notariale. Este limpede ca succesiunea se va face în instanță. Taxa de timbru fiind de 3% dacă nu ma înșel. Valoarea apartamentului fiind de 60-70k aproximativ, iar asta înseamnă 2 mii EUR pe care am să-i plătesc în ideea divizării cheltuielilor la final plus avocatul (cheltuiala pe care probabil nu am sa o recuperez niciodată), fiind cheltuieli de judecata și din partea celor doi unchi care se opun.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate