Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Succesiune bunici și părinte morți

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006
Salutare,

Am nevoie de o părere, nu știu cui sa ma adresez în prima instanță.
Bunicii sunt decedați, bunica în 2000, bunicul în 2004, tatăl acum 7 luni.
Bunicii fiind părinții tatălui meu.
Bunicii Inafara de tatăl meu, mai au 4 copii. Aceștia au avut în proprietate un apartament de 4 camere. Nu s a făcut succesiunea după niciunul niciodată.
În prezent în imobil locuiesc 2 dinte frații moștenitori, ceilalți locuind cu chirie.
Cum se poate proceda în acest caz, întrucât frații câte locuiesc acolo nu vor sa facem succesiunea și cu siguranță nu or sa ne pună la dispoziție actele niciunuia (bunicilor, de deces etc etc)?
După ce o sa elucidam situația cu succesiunea, o sa vrem sa vindem pentru a echilibra puțin povestea celor care stau cu chirie fata de ceilalți care ocupa ușor abuziv apartamentul.
Cum se poate face și treaba asta? Cum sa începem cu începutul, care sunt pașii?
Mulțumesc anticipat.


#2
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013
Consultare avocat cu privire la o actiune in instanta pentru dezbatere succesiune si iesire din indiviziune pe cote .

#3
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Ce inseamna "nu s-a facut succesiunea"?

Dupa moartea fiecarui om, mostenitorii de drept s-au prezentat la vreun notar pentru a spune, bai, nene, X a decedat, noi suntem mostenitorii de drept, da-ne hartia aia doveditoare?

Daca nu... posibil sa fi belit carasu', au si chestiile astea termen de expirare.

#4
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
Prima postare dupa 10 ani si jumatate de la inscriere.






On:Nu stiu, nu ma pricep.

#5
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006

 Steetch, on 23 ianuarie 2017 - 21:29, said:

Ce inseamna "nu s-a facut succesiunea"?

Dupa moartea fiecarui om, mostenitorii de drept s-au prezentat la vreun notar pentru a spune, bai, nene, X a decedat, noi suntem mostenitorii de drept, da-ne hartia aia doveditoare?

Daca nu... posibil sa fi belit carasu', au si chestiile astea termen de expirare.

 Digynykraf, on 23 ianuarie 2017 - 21:35, said:

Prima postare dupa 10 ani si jumatate de la inscriere.






On:Nu stiu, nu ma pricep.
Nimeni nu a deschis nicio acțiune nici la notar, nici în instanta. Moartea bunicului și a tatălui au survenit fulgerător și de atunci relațiile între frați s au degradat iremediabil.
Presupun ca cei ce locuiesc acolo se mulțumesc cu situația actuala.
Pur și simplu nu m-am băgat în treburile lu taică-miu și nici el nu a vrut sa ii tulbure. Aia s-au mulțumit cu faptul ca folosesc apartamentul și nu dau bani pe Succesiune.


#6
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Du-te la un cabinet notarial si spune asa:

Omul 1: decedat in (luna, anul).
Omul 2: decedat in (luna, anul).
Omul 3: decedat in (luna, anul).

Nu avem nici un act de succesiune, pentru ca nimeni nu s-a prezentat vreodata la notar.

Ce mai putem face?

Nu te costa nimic sa intrebi.

Atentie, acceptarea succesiunii (pasul 1) si dezbaterea succesiunii (pasul 2) sunt doua chestii diferite.

Din 2013:

Quote

Conform articolului 1.103 din Noul Cod civil, dreptul de opţiune succesorală se exercită în termen de un an, în principiu, de la data decesului. Timp de un an, moştenitorii pot declara că acceptă sau renunţă la moştenire.
Deci termenul de un an este pentru acceptarea moştenirii, nu pentru dezbaterea succesiunii. Dezbaterea succesiunii este imprescriptibilă, deci poate fi făcută oricând, indiferent cât timp a trecut de la data decesului defunctului.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 drq, on 23 ianuarie 2017 - 21:17, said:


Bunicii sunt decedați, bunica în 2000, bunicul în 2004, tatăl acum 7 luni.

 drq, on 23 ianuarie 2017 - 21:41, said:

Moartea bunicului și a tatălui au survenit fulgerător și de atunci relațiile între frați s au degradat iremediabil.

Cum adica fulgerator?
Sunt 12 ani intre cele doua decese.
Si indiferent de modalitatea de deces,succesiunea trebuia facuta.Si trebuie facuta daca doriti sa beneficiati de banii de pe locuinta.Fara succesiune,nu vedeti nimic.Si daca incercati sa faceti mismasuri se lasa cu "penalitati" penale

#8
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006
Nu a zis nimeni de nimic Dubios. Eu vreau sa știu care e primul pas.

 DoruTDK, on 23 ianuarie 2017 - 21:26, said:

Consultare avocat cu privire la o actiune in instanta pentru dezbatere succesiune si iesire din indiviziune pe cote .
Probabil ca de aici am sa încep

#9
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Daca se face succesiunea pe cale amiabila, ceea ce nu este cazul, se merge la notar.
Daca sunt neintelegeri (unii vor, altii ba), se poate face prin partaj succesoral, adica ii chemati in judecata pe toti fratii, inclusiv pe cei care se opun. Asa ca fuguta la un avocat sa deschideti o actiune de partaj. http://indrumari-jur...pre-succesiune/
Copie de pe certificatul de deces al tatalui puteti obtine de la starea civila din localitatea unde a avut ultimul domiciliu. Pe baza lui puteti incepe procesul. Restul documentelor (actele casei) le vor aduce la proces. La proces se poate face tot sirul de succesiuni succesive, chiar daca ele incep din 2000.

Este bine sa intrebati un notar daca pe baza certificatului de deces puteti sa cereti sa se recunoasca tatalui calitatea de mostenitor - stiu ca asta se noteaza intr-un registru, ceva, iar asta ii poate impiedica la o eventuala dezbatere a mostenirii doar intre cei 2 frati, fara a chema si pe ceilalti.

Edited by claudiu1, 23 January 2017 - 22:43.


#10
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
1) Fuguța la avocat, dar nu cred că pentru băgat acțiune de partaj ca prim pas (partaj abia după ce sunt stabiliți moștenitorii, adică după succesiune).

2) Situația e delicată, privind succesiunea după bunici. Nefiind acceptată explicit moștenirea de către tatăl tău (și nici de către frați, după cum spui), vorbim despre acceptare tacită. În cazul ăsta, frații care deja locuiesc în apartament sunt avantajați (s-au comportat ca niște moștenitori, au stăpânit bunul etc, avocatul îți explică mai clar). Într-un caz extrem tatăl tău și frații care stau în chirie pot pierde dreptul la moștenire. Deci, fuga la avocat, vezi cum stai.

3) Dacă unii nu vor succesiune pe cale amiabilă, rămâne judecata; abia după ce e clar care sunt moștenitorii se poate face partaj.

4) Pregătește-te cu bani mulți: pentru avocat, pentru judecată succesiune (se pare că asta e calea, dacă unii nu vor amiabil; și dacă  se face amiabil trebuie bani la notar), pentru judecată partaj (dacă moștenitorii stabiliți anterior nu se pun de acord), taxe de timbru etc

5) Cel puțin la succesiunea după bunici aveți de plată către stat 1% din valoarea apartamentului; dacă nu reușești să faci tu succesiunea după tatăl tău în 2 ani de la decesul acestuia, mai plătești și tu 1% din valoarea părții care îți revine.

6) De unde iei actele, nu știu să te ajut.

7) Încearcă totuși să vă coalizați cei „dinafară” contra celor „dinăuntru” refractari (după cum spui tu, eu nu am alte informații), și la cheltuieli, și la acțiuni de întreprins. Poate cu vreo scrisoare de la avocat, cu amenințări (legale, nu mă refer la altceva), de genul că vor pierde proces, că vor avea de plată și cheltuieli de judecată etc), poate vor ceda și vă înțelegeți.

#11
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Oricare dintre moștenitori poate deschide în instanță dezbaterea moștenirii. ORICARE. Iar instanță îi notifica pe toți ceilalți sa se prezinte, dacă nu se prezintă pierd dreptul la moștenire (nu vorbim de cazuri în care pot dovedi ca nu s-au putut prezenta, vorbi de rea vointa)
Eu nu am auzit de acceptare tacita a moștenirii (în lipsa unui certificat de moștenitor,  nimeni nu e mai presus ca altul), știu ca doar se plătesc niște taxe mai mari în cazul dezbaterii moștenirii.  
Doar dacă cei care stau în apartament au altfel de acte (donație - se poate contesta, abia aici pot fi avantajati), vânzare - cumpărare (toți ceilalți rămân cu buza umflata)

#12
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
@SILE802002 - unii, mai priceputi, sustin altceva:
Q: Care este termenul în care cel care doreşte să devină moştenitor trebuie să accepte succesiunea şi de când începe acesta să curgă?
A: În primul rând, trebuie subliniat faptul că, dacă o persoană doreşte să devină moştenitor, trebuie să accepte succesiunea în termenul legal de opţiune succesorală.
În al doilea rând reţinem că, potrivit art. 1103 alin. 1 din Codul civil, dreptul de opţiune succesorală se exercită în termen de un an de la data deschiderii moştenirii, adica de la data decesului lui de cuius (defunctului).
Termenul de opţiune mai sus menţionat (de un an) curge:
a) de la data naşterii celui chemat la moştenire, dacă naşterea s-a produs după deschiderea moştenirii;
b.) de la data înregistrării morţii în registrul de stare civilă, dacă înregistrarea se face în temeiul unei hotărâri judecătoreşti de declarare a morţii celui care iasă moştenirea, afară numai dacă succesibilul a cunoscut faptul morţii sau hotărârea de declarare a morţii la o dată anterioară, caz în care termenul curge de la această din urmă dată;
c) de la data la care legatarul a cunoscut sau trebuia să cunoască legatul său, dacă testamentul cuprinzând acest legat este descoperit după deschiderea moştenirii;
d) de la data la care succesibilul a cunoscut sau trebuia să cunoască legătura de rudenie pe care se întemeiază vocaţia sa la moştenire, dacă această dată este ulterioară deschiderii moştenirii.
Neexprimarea opţiunii succesorale, în sensul acceptării sau renunţării la moştenirea lui de cuius (a defunctului), în termenul de un an stabilit de lege, este considerată renunţare la moştenire cu toate consecinţele juridice decurgând din aceasta. http://legestart.ro/...a-la-mostenire/

Mai trebuie avut in vedere si prevederile art. 1110 din NCC, potrivit caruia fratii care stau in apartament au acceptat tacit mostenirea, ei avand actele de administrare ale apartamentului (facturi, intretinere, impozite etc.). Ori ceilalti 2 frati nu pot invoca nici acceptarea tacita, nici acceptare de iure, nefiind inscrisi in registrul naţional notarial, ţinut în format electronic, potrivit legii (art. 1109 din NCC), ei nefacand demersul necesar in termen de un an de la decesul autorului (tatalui).

A, ca multi nu stiu asta si tergiverseaza dezbaterea mostenirii (de buna credinta), este altceva. Dar in cazul de fata cei 2 frati din apartament pot cere dezbaterea mostenirii dupa tata numai intre ei dupa trecerea anului daca ceilalti 2 frati nu si-au exprimat dorinta de a accepta mostenirea.

Concluzia - convinge-l pe tatal tau sa ceara un duplicat al certificatului de deces al bunicului, dupa care impreuna cu celalalt frate sa mearga la un notar sa solicite certificat de mostenitor, fara a mentiona (neaparat) si masa succesorala, ocazie cu care vor fi inscrisi in registrul mentionat, dar asta neaparat in termenul de un an de la decesul bunicului. Daca nu, dupa un an ceilalti 2 frati pot dispune cum vor de mostenirea de pe urma tatalui comun, iar o actiune in justitie va fi respinsa pe motiv ca este facuta tardiv.

Cat despre eliberare duplicat certificat de deces, este relativ simplu, pe baza de cerere, CI si certificat de nastere plus timbru fiscal de 2 lei (valabil pentru Baia Mare):
Certificatele de deces (pierdute, sustrase, degradate) intocmite in baza actelor de stare civila inregistrate de serviciul stare civila al Primariei, se elibereaza membrilor familiei sau altor persoane indreptatite, in baza unei cereri ( Cerere duplicat certificat deces - Anexa 59.jpg) si a actului de identitate al solicitantului.
Certificatul de deces se elibereaza membrilor familiei, sau altor persoane indreptatite.
http://www.baiamare....ase--degradate/
http://www.baiamare....ficat deces.pdf

Edited by claudiu1, 24 January 2017 - 12:38.


#13
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Sile, de regulă cine nu știe mai bine tace. Sau măcar caută info mai întâi.

Claudiu, n-ai citit de la început. Proprietarii din acte ai apartamentului sunt bunicii inițiatorului, ambii decedați de mai bine 12 ani. Nu se mai pune problema de acceptare a moștenirii în termen de 1 an (decât moștenirea inițiatorului după tatăl lui, dar nu aici e problema). Ar fi bine dacă inițiatorul ar avea info certe că tatăl lui a luat după decesul bunicilor ceva al lor (un TV, o mobilă, orice cât de cât semnificativ, și care nu poate fi contestat de frații „dinăuntru”) - asta ar însemna acceptare tacită. DIRECȚIA AVOCAT !

#14
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006
Am revenit după ce m-am sfatuit cu avocata. Trebuie cu certificatele de deces ale bunicilor și al tatălui sa merg la notar sa accept moștenirea. Eu împreună cu mama și frații mei, plus unchii care nu locuiesc acolo. După care începem acțiunea în instanta. Avocata a avut răbdare sa i explic situația și  mi-a expirat toți pașii. Bineînțeles, tatăl meu sigur nu a fost la notar sa se înscrie, nu știu ce sa zic despre frații lui de acolo. La cum ii cunosc, nu cred ca au fost și sunt șanse mari sa fie cum zic eu. Intenția mea nu este de a-i deposeda de ce le revine. Cu toate ca am să-i dau în judecata, am sa le comunic și lor ca trebuie sa meargă la notar( chiar dacă au trecut 3 ani fără o săptămână de când a murit și bunicul).interesul meu este sa fiu fair-play cu toți pentru ca asta și-ar fi dorit tatăl meu.

#15
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Un pic ciudat ce te-a sfătuit, dar nu am pretenția că mă pricep mai bine decât ea. Ea are interesul pentru un proces, fiindcă dacă vă înțelegeți la notar ea nu mai vede niciun ban.

Eu zic să încerci totuși înainte de instanță tot amiabil (succesiune la notar), dându-le un impuls celor care nu vor prin amenințarea cu judecata, cu cheltuieli mai mari,etc. printr-o scrisoare de la avocat. Unii sunt impresionați de asta și se sperie, dar tu știi mai bine dacă sunt șanse.

Cei care stau în apartament au bani, și-ar permite avocat ? Avocatul lor asta va zice în primul rând: tatăl tău (și ceilalți frați „dinafară”) n-au acceptat moștenirea în termen (nici la notar, nici tacit); rămâne să demonstrați că au acceptat-o tacit (cum, nu știu; cine a plătit impozitul atâta timp ? probabil tot cei „dinăuntru”).

Pe de altă parte, apartamentul e cu plățile la zi ? Dacă accepți moștenirea, accepți implicit și datoriile, chiar dacă nu sunt ale tale. Iar dacă cei dinăuntru au făcut îmbunătățiri, investiții în apart., au dreptul la despăgubiri când se împarte. Ai grijă și întoarce pe toate părțile situația, dacă apart. e ieftin și cu datorii poate nu merită efortul chiar dacă e nedrept.

#16
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006
Cei dinăuntru, sunt salariați și atâta, nu ii dau banii afara din casa. Nu au acceptat moștenirea nici ei, doar stau acolo. Bunicul fiind mort de 3 ani nu au avut cine știe ce cheltuieli. Tatăl meu participând activ la cheltuielile de înmormântare și spitalizare (6 luni cu bunicul). Cat despre înțelegere amiabila, nu se pune problema. Îmbunătățirile făcute sunt, gresie și faianță, renovat baia în regie proprie. Nu cred ca pot justifica cheltuieli astronomice Inafara de câteva chitanțe de 2-3 mii lei.

#17
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Eu insist pe chestia asta, dar nu susțin că am mai multă dreptate decât avocata (ați discutat aspectul ăsta mai detaliat ?): acceptarea moștenirii în termen. Niciunul dintre prezumtivii moștenitori n-a acceptat explicit (la notar) în termenul de 1 an, dar cei „dinăuntru” au acceptat tacit fără dubii: au plătit impozite, au făcut renovări / investiții (chiar dacă minore); s-au comportat ca proprietari. În schimb, pentru cei de afară, nu e evident că au acceptat tacit moștenirea, sau mai précis dacă sunt dovezi (pentru tribunal) în sensul ăsta. Deci în litigiul ăsta cei dinăuntru pleacă cu un avantaj clar.

Faptul că tatăl tău a participat la cheltuieli de spitalizare sau înmormântare nu cred că contează în sprijinul acceptării tacite (iarăși avocatul spune mai corect).

Până la urmă, când a murit bunicul ? 2004 sau 2014 ?  Nu e nevoie să răspunzi, nu se schimbă nimic, dar ai dat info diferite.

„Avocata a avut răbdare sa i explic situația” - păi de-aia ai plătit-o, nu ți-a făcut o favoare; abia dacă nu avea răbdare nu era în regulă, și căutai alt avocat.

#18
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006
Nu am plătit nimic încă la avocat. Bunicul a decedat în februarie 2014, în primul post scrie exact cum au decurs decesele. Am sa revin cu un răspuns după de discut aspectul asta cu avocata

Dreptul meu de a cere dezbaterea succesiunii s a născut în momentul în care tatăl meu a decedat. El ne făcând niciodată cerere de renunțare la moștenire, probabil ca nici una de acceptare nu a făcut. Apartamentul în cazul în care o sa se dezbata la judecătorie, o sa între în posesia (nu proprietatea)  celor care stau acolo cu condiția sa ne despăgubească. În cazul în care nu ne despăgubesc, o sa fie scos la licitație.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate