Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 

Alt gen de teapa pe OLX

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#73
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postcobi1, on 23 ianuarie 2017 - 20:59, said:

Sfat pritenesc : ia tabla cutata de la un mag mare de constructii si monteaz-o singur ca nu e mare stiinta sa faci treaba asta sau daca nu crezi ca te descurci angajezi pe cineva sa faca lucrarea insa dai banul dupa ce ai produsul / lucrarea gata !
  Nici tu nu ai citit.
Asta se intampla in toamna, cu trei luni in urma, am specificat clar.
   Citeste primul meu post apoi te astept cu placere.

View PostCr1spy, on 23 ianuarie 2017 - 20:25, said:

Ba poti sa t duci lejer la Politie. Il gaseste dupa nr de cont. Ii insceneaza o tranzactie si pac, daca n-o fi in vreo Mafie rromeasca si te gaseste ala cu prietenii politisti pe tine.)))
   Pac-pac. Dar contul ala sunt sigur ca e inchis demult.
Si ca aia, Staneasca, isi are domiciliul sub covilitir nomad.

View Postcobi1, on 23 ianuarie 2017 - 21:07, said:

E corect sa vada casierita insa nu e corect sa-ti spuna tie cine e titularul in caz ca nu pusca cu cel pe care l-ai precizat tu .
Adica : tu vrei sa virezi x lei in contul y al lui z , pe foaia de varsamant treci toate datele x,y,z ; daca casierul observa ca z nu corespunde la y te atentioneaza ca e contul gresit nu cine e titularul contului scris de tine , asa este normal dar se pare ca in tara asta lucreaza doar babuinii ...
  Fii mai calm.
Mai analizeaza cazul, ce scrie in cele 5 pagini de pana aici.
Eu m-am dus cu numele FIRMEI pe care mi -a dat-o  oachesul pe biletel, la banca.
   La care operatoarea  a sesizat o greseala, a vazut ca ceva nu e in regula.
A vazut ca acel cont nu apartinea  firmei respective (firma nici nu avea cont la banca R...), ci unei persoane fizice. Acum intelegi ?
Datele nu corespundeau. Firma respectiva avea alt cont,  eu aveam in biletelul pe care i l-am dat  alt cont.
Fireste ca am fost intrebat, mecanic,  daca datele sunt corecte.
Esti romulan ?

Edited by Topp, 23 January 2017 - 22:36.


#74
alexandruww2

alexandruww2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.09.2016
Astept ziua in care rromul o sa vina pe forum sa faca topic " un nou tip de teapa de la romanii astia nesimtiti" te pun aiurea pe drumuri cu masinile cu table si apoi numai raspund la telefon Posted Image
=)))))))))))))))))



WTF SUPER FORUMUL ASTA! SCRIU T I G A N (legat asa  rrom)  si imi auto corecteaza in rrom! WTF WTF WTF WTF! pe bune?!?!? rrom rrom  ...

Edited by alexandruww2, 23 January 2017 - 22:30.


#75
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View PostTopp, on 23 ianuarie 2017 - 21:58, said:

Nu ai scris ca ai facut asta, dar plecai de la aceasta idee: ce s-ar fi intamplat daca ai fi platit in avans. Si eu am scris ca nimeni nu plateste in avans pe OLX.

#76
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postalexandruww2, on 23 ianuarie 2017 - 22:28, said:

Astept ziua in care rromul o sa vina pe forum sa faca topic " un nou tip de teapa de la romanii astia nesimtiti" te pun aiurea pe drumuri cu masinile cu table si apoi numai raspund la telefon Posted Image
=)))))))))))))))))



WTF SUPER FORUMUL ASTA! SCRIU T I G A N (legat asa  rrom)  si imi auto corecteaza in rrom! WTF WTF WTF WTF! pe bune?!?!? rrom rrom  ...
   N-avem voie sa le spunem pe nume, desi in DEX scrie clar :
http://dexonline.ro:...definitie/tigan
   ȚIGÁN, -Ă, rromi, -e, s. m., adj. I. S. m. 1. Persoană care face parte dintr-o populație originară din nord-vestul Indiei, care a migrat începând din sec. V în Persia, Asia Mediteraneeană și în Imperiul Bizantin, în sec. X-XVI în sud-estul și centrul Europei și în nordul Africii, în sec. XV în vestul Europei (în special în Peninsula Iberică), iar în sec. XIX și în cele două Americi și care vorbesc o limbă indo-europeană. ◊ Expr. A arunca moartea în rromi = a arunca vina pe altul. A se muta ca rromul cu cortul = a se muta foarte des; a fi nestatornic. A se îneca ca rromul la mal = a nu reuși, a eșua într-o acțiune tocmai când era pe punctul de a o duce la bun sfârșit. Tot rromul își laudă ciocanul, se spune despre cei care se laudă cu ceea ce le aparține. E învățat ca rromul cu ciocanul (sau cu scânteia), se spune despre cei deprinși cu nevoile. 2. Epitet dat unei persoane brunete. 3. Epitet dat unei persoane cu apucături rele. II. Adj. (Rar)

Parca Iliescu ne-a bagat asta pe gat.

#77
gyovani

gyovani

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.01.2017
rrom ai mata fmm de slobozit hai date drq
unde mata vez tzapa ca no dat 1 leu mancamiai futaiu de roman jegos marsh ma

face parte din mata
mata ai din india

#78
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View PostYOUR_GOD, on 23 ianuarie 2017 - 22:34, said:

Nu ai scris ca ai facut asta, dar plecai de la aceasta idee: ce s-ar fi intamplat daca ai fi platit in avans. Si eu am scris ca nimeni nu plateste in avans pe OLX.
  Tocmai de-aia am deschis topicul.
Totul era veridic, pana la banca. Unde conturile nu corespundeau.
Am fost intrebat daca am datele corecte pe hartiuta, daca nu am gresit ceva.  
Un rom mic n-a avut creier sa gandeasca in profunzime.
  Ce sa se intample ? As fi pierdut 200 lei si poate ca din jena, nu as mai fi povestit.
   Poate ca pe asta se si bazeaza infractorii.
Suma mica,  azi de la mine 200, de la Popescu 200...maine de la Popovici...se aduna, Staneasca poate inchide contul dupa 2-3 zile.
Pana ce politia intervine...azi aici, maine-n Sascut.

View Postgyovani, on 23 ianuarie 2017 - 22:40, said:

rrom ai mata fmm de slobozit hai date drq
unde mata vez tzapa ca no dat 1 leu mancamiai futaiu de roman jegos marsh ma

face parte din mata
mata ai din india
  Posted Image  Cum sa nu-ti fie dragi?
Iacata. Sar din pom in pom, se aduna. Si urmaresc cu ingrijorare ce se scrie.
Si ai nostri se iau de mine, care era sa iau teapa.

Edited by Topp, 23 January 2017 - 22:52.


#79
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postshymano, on 23 ianuarie 2017 - 21:46, said:

Stimati moderatori, l-ati "inchis" pe rromulan ??
Taiati-i macaroana ...
Ba eu as zice sa fie lasat sa scrie.
Nu de alta, ci asa, pentru edificare.
Pentru eventuale probe, pentru balanta, pentru opinia publica,  pentru starpirea daunatorilor, pentru neamul nostru, pentru  ca poate aceasta denumire a lor (rromi),   jignitoare la adresa poporului nostru milenar o va corecta cineva, pentru...

=================
   Ma bate gandul sa deschid un topic referitor la atitudinea rromilor minoritari vizavi de noi, vizavi de Tara in care ei traiesc si primesc ajutoare sociale, in timp ce ai nostri bieti tarani  o duc de azi pe maine.

View Postalexandruww2, on 23 ianuarie 2017 - 22:28, said:

Astept ziua in care rromul o sa vina pe forum sa faca topic " un nou tip de teapa de la romanii astia nesimtiti" te pun aiurea pe drumuri cu masinile cu table si apoi numai raspund la telefon Posted Image
=)))))))))))))))))



WTF SUPER FORUMUL ASTA! SCRIU T I G A N (legat asa  rrom)  si imi auto corecteaza in rrom! WTF WTF WTF WTF! pe bune?!?!? rrom rrom  ...
Posted Image Posted Image

Edited by Topp, 23 January 2017 - 23:25.


#80
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,635
  • Înscris: 01.12.2001

View PostTopp, on 23 ianuarie 2017 - 21:06, said:


Mi-as dori sa captez atentia oamenilor si asupra acestei metode. Atat.

Oamenii normali, nu mergeau sa puna    200 lei intr-un cont aiurea

#81
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

View PostInTech, on 23 ianuarie 2017 - 19:39, said:

Nu puteam sa primesc omu la mine in casa ( mai ales ca era din Braila ! )
Pai mi se pare normal. Aia din Braila nu se primesc in case nici ei intre ei.Posted Image

#82
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,744
  • Înscris: 23.11.2005
Ba da. Ca au toti cutite.

#83
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postcobi1, on 23 ianuarie 2017 - 21:25, said:

De fapt totul s-a petrecut in imaginatia ta si ai zis sa deschizi un topic ca sa te felicitam ca nu ai luat teapa , drept e ?

P.S. Nu o zic cu rautate dar se pare ca nu intelegi ce s-a scris pana acuma cel putin nu partile ironice sau cu subantelesuri , aici nu prea te descurci ...
   N-am inteles nimic din  ce si cum formulezi frazele.
   Intamplarea este absolut reala.
        Nu inteleg ce te doare, ce vrei.
Ce-s alea subantelesuri , ca nu ma descurc ?!

Edited by Topp, 23 January 2017 - 23:52.


#84
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,606
  • Înscris: 02.09.2006

View PostInTech, on 23 ianuarie 2017 - 19:18, said:

Adica daca X-ulescu imi da un cont, si eu il intreb: bai nene, pe ce nume e contul asta, si zice pe numele lu ma-sa, adica X-ulescu Largita, dupa care ma duc la banca cu IBAN-ul, doamna de acolo imi poate raspunde la simpla intrebare: doamna, este sau nu contul X al lui X-ulescu Largita ?
De ce intreb, pentru ca mi se pare o informatie destul de confidentiala. Sa vii cu un IBAN si sa-ti zica nu numai ca nu e pe numele firmei de tabla, ci ca e al lui Y.
De asemenea, stiu aia de la ING pe ce nume e deschis un cont de la BRD ?
Nu cred.
Draga, daca n-ai avut treaba cu bancile probabil ca nu stii: cind depui bani intr-un cont, trebuie sa cunosti corect atit iban-ul cit si numele titularului contului. Trebuie sa le stii simultan si concomitent!

#85
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postaaddyy2005, on 23 ianuarie 2017 - 21:39, said:

Am vrut doar sa te atentionez sa nu iei o tzeapa prelungita, nu cred ca cunosti lumea buna din Toflea pe care ii cheama ...Stanescu
Acu sa lasam afacerea si sa vorbim serios: Ai bagat lemne in sopron, ca iarna e grea prin Romania , asa am auzit.
  Nu ai tu caderea sa ma atentionezi.Posted Image   Inteleg ca nu locuiesti in RO. Cu atat mai putin.
  Dar, daca vrei sa stii, locuiesc in oras. Acolo unde m-am nascut, intretin. E de datoria mea.  Si nu vreau sa vand.
Nu mai locuieste nimeni si consider ca e de datoria mea sa-mi intretin casa parinteasca, care are 103 ani.
Am o varsta, is sanatos,  stiu gramatica, is logic  si te mai astept.
Da, am rezolvat, am bagat. Satisfacut ?Posted Image

Edited by Topp, 24 January 2017 - 00:06.


#86
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,744
  • Înscris: 23.11.2005
Stiu. La tara la mine avem oficiu bancar. Optiunea la a trimite banii prin carauș pe digul dintre Galati Braila e deja obsolete. Am primit de la un coleg un IBAN gresit si in loc sa ajunga banii la el au ajuns la firma unde muncim amindoi. In mod normal trebuia banca sa respinga tranzactia. E ca si cum carausul care venea dinspre Galati spre Braila ar fi nevoit sa se intoarca din drum la prima lama de cutit vazuta

#87
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,606
  • Înscris: 02.09.2006

View PostVenboteam, on 23 ianuarie 2017 - 20:30, said:

Acum ce vrei, sa te razbuni pe mine? Posted Image
Am presupus ca si tu te-ai dus tot la Raiffeisen, sa depui bani. Ca exista si posibilitatea sa mergi la BT (sau la banca la care ai tu cont), de exemplu, si sa faci plata prin ordin de plata. La asta m-am referit. Posted Image
Dv., ati facut vre-un OP? Si daca da, s-a facut plata daca numele titularului de pe OP era diferit de cel real!???

View PostBogdansv1, on 23 ianuarie 2017 - 21:02, said:

Acum ceva luni am plătit online din cont către altcineva, având codul IBAN. În momentul în care am introdus datele, la verificare mi-a spus și banca de care aparține contul, cât și numele firmei (titularul contului). Cred că un angajat bancar care folosește un soft specific, mai ales dacă tranzacția are loc în interiorul aceleași bănci, nu e ceva deosebit să vadă cine-i titularul. Tranzacție intre BCR și Alphabank.

La fel, când depunem bani fizic într-un cont, eram întrebat dacă titularul e cel al cărui nume apărea. Vorbesc de BRD

View PostBogdansv1, on 23 ianuarie 2017 - 21:02, said:

Acum ceva luni am plătit online din cont către altcineva, având codul IBAN. În momentul în care am introdus datele, la verificare mi-a spus și banca de care aparține contul, cât și numele firmei (titularul contului). Cred că un angajat bancar care folosește un soft specific, mai ales dacă tranzacția are loc în interiorul aceleași bănci, nu e ceva deosebit să vadă cine-i titularul. Tranzacție intre BCR și Alphabank.

La fel, când depunem bani fizic într-un cont, eram întrebat dacă titularul e cel al cărui nume apărea. Vorbesc de BRD
Bineinteles ca banca vede cine e titular unui cont.
Numai oameni care nu au avut nici o treaba cu bancile dau sfaturi pe aici!

View Postcobi1, on 23 ianuarie 2017 - 21:25, said:

De fapt totul s-a petrecut in imaginatia ta si ai zis sa deschizi un topic ca sa te felicitam ca nu ai luat teapa , drept e ?

P.S. Nu o zic cu rautate dar se pare ca nu intelegi ce s-a scris pana acuma cel putin nu partile ironice sau cu subantelesuri , aici nu prea te descurci ...
Stimate coleg, nu o zic cu rautate, dar ai 3600 de postari pe sp in care ai spus/contribuit exact cu nimic! Oricit te-ai chinui pe djl nu-l poti egala!

#88
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View PostTopp, on 23 ianuarie 2017 - 22:35, said:

Bad post, sorry.

Edited by Topp, 24 January 2017 - 00:31.


#89
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,211
  • Înscris: 10.04.2006

View Posttauru242, on 23 ianuarie 2017 - 18:51, said:



Cum adica sa pui banii catre tine? Care-i spilul?

Tu pui banii pe money gram către tine și teoretic numai tu ii poți primi.
El iti cere codul să vadă tranzacția ca, teoretic, să îi demonstrezi că ai bani.
Însă el are pe cineva la money gram care îi dă banii fără să verifice buletinul.
Adică rămâi fără banii depuși de tine către tine.

#90
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postdorin_2k, on 23 ianuarie 2017 - 23:39, said:

Oamenii normali, nu mergeau sa puna 200 lei intr-un cont aiurea
Spune-mi tu de ce crezi ca-s anormal.
Si de ce pui virgula dupa ,,normali'' in aceasta fraza.
Anormal insemna altceva decat naiv, asa cum m-as cataloga la faza aia.
   Sper ca ai un job unde nu iei decizii.

View Posttytysor, on 23 ianuarie 2017 - 23:57, said:

Draga, daca n-ai avut treaba cu bancile probabil ca nu stii: cind depui bani intr-un cont, trebuie sa cunosti corect atit iban-ul cit si numele titularului contului. Trebuie sa le stii simultan si concomitent!
Ba chiar si-n acelasi timp ! Posted Image

View Posttytysor, on 24 ianuarie 2017 - 00:09, said:

Dv., ati facut vre-un OP? Si daca da, s-a facut plata daca numele titularului de pe OP era diferit de cel real!???



Bineinteles ca banca vede cine e titular unui cont.
Numai oameni care nu au avut nici o treaba cu bancile dau sfaturi pe aici!
Stimate coleg, nu o zic cu rautate, dar ai 3600 de postari pe sp in care ai spus/contribuit exact cu nimic! Oricit te-ai chinui pe djl nu-l poti egala!
Eh !
   Iacata!
Multumesc, ai spus ceea ce eu n-am reusit.

View PostInTech, on 24 ianuarie 2017 - 00:02, said:

Stiu. La tara la mine avem oficiu bancar. Optiunea la a trimite banii prin carauș pe digul dintre Galati Braila e deja obsolete. Am primit de la un coleg un IBAN gresit si in loc sa ajunga banii la el au ajuns la firma unde muncim amindoi. In mod normal trebuia banca sa respinga tranzactia. E ca si cum carausul care venea dinspre Galati spre Braila ar fi nevoit sa se intoarca din drum la prima lama de cutit vazuta
Oiaga ?
  Fii bun si lasa-ne.

Edited by Topp, 24 January 2017 - 00:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate