Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Cetatea cea Mare-Babilonul cel Mare , apocaliptic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1384 replies to this topic

#811
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,097
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 11 decembrie 2017 - 09:20, said:

ceea ce nu poti tu pricepe, e ca o fecioara poate naste.
exact cum a fost nascut Mesiah, dar tu nu recunosti...Posted Image
aici te incurci tu in ... femei Posted Image

Poate în Malibu o fi ce zici tu, în Apocalipsa mireasa este fecioară. Pavel a fost gelos să prezinte biserica fecioară, nu grea... :D

Quote

Femeia NU este "ramasita semintei ei" cu care ramasita face razboi Fiara/Cornul.Posted Image

Asta ți-am spus eu mai sus... sunt DOUĂ femei: o femeie și sămânța/fiica ei.

Quote

corect.
deci, un insemnat cu semnul Fiarei nu poate fi considerat oaie, chiar daca are si el 2 coarne. Posted Image

Nici eu nu am spus că poate fi considerat oaie. Respectivii dintre toate ”neamurile” despărțite de Împăratul venit schimbă macazul la finalul celor 3 1/2 ”ani” exact așa ca poporul la jertfa lui Ilie. Și se hotărăsc să se teamă numai de YHWH și să iasă din Babilon alături de rămășița ”israelită” - să renunțe la semn și să nu se atingă de nimic necurat (pentru că leviții poartă vasele Domnului).

Quote

in timpul necazului cel mare, va avea loc cea mai autentica convertire: toti cei ce vor respinge semnul fiarei, vor alcatui marea de convertiti. Posted Image

Toți cei ce se vor dezice de semn până la sau la finalul necazului. Conform evangheliei veșnice pentru ”neamuri” din Apocalipsa 14:6 și Matei 24:14.
Ca urmare o mare mulțime din orice popor, limbă și neam vine din necazul cel mare, dar este acum sfântă și are hainele spălate pentru a putea sluji la templu.

View Postzexelica, on 10 decembrie 2017 - 23:07, said:

Nu, femeia ESTE biserica, care este nevasta Mielului. scrie.

View Postzexelica, on 11 decembrie 2017 - 00:51, said:

Femeia insarcinata reprezinta Israelul, din care a iesit Hristos fizic.

Deci sunt DOUĂ femei!

#812
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 11 decembrie 2017 - 16:27, said:

Deci sunt DOUĂ femei!
Nu, stimabile. Femeia reprezinta adunarea. Care poate fi formata numai din sfinti (cetatea Ierusalim ceresc) biserica cereasca sau este adunarea pamanteasca (adunarea-biserica pamanteasca Ierusalimul ce acum este). Ultima este femeie adultera deoarece pot fi toti sau o parte din adunare care nu sunt sfinti, deci au alt "tata", in cazul aceste este femeia adultera.

Caci sunt gelos de voi cu o gelozie dupa voia lui Dumnezeu, pentru ca v-am logodit cu un barbat, ca sa va infatisez inaintea lui Hristos ca pe o fecioara curata. (2Cor.11:2)

Sau...prin adunari sunt numai sfinti?

#813
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 11 decembrie 2017 - 16:27, said:

Poate în Malibu o fi ce zici tu, în Apocalipsa mireasa este fecioară. Pavel a fost gelos să prezinte biserica fecioară, nu grea... Posted Image
in fata martorilor vazuti si nevazutiPosted Image , te conjur draga Logic sa marturisesti cu gura ta daca Maria, mama lui Isus a fost fecioara cand L-a nascut pe Mesiah.Da, sau nu.

apoi mai vedem ce ganduri avea Pavel, si cum se uita el cu jind la ce spune Ioan Apocalipticul... Posted Image

View Postlogic1, on 11 decembrie 2017 - 16:27, said:

Asta ți-am spus eu mai sus... sunt DOUĂ femei: o femeie și sămânța/fiica ei.
"Ea a nascut un fiu, un copil de parte barbateasca.  (Apoc.12:5)"
deci a doua femeie, - sa fie clar - e de parte barbateasca... Posted Image

Edited by Dude_2nd, 11 December 2017 - 16:56.


#814
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,097
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 11 decembrie 2017 - 16:56, said:

in fata martorilor vazuti si nevazutiPosted Image , te conjur draga Logic sa marturisesti cu gura ta daca Maria, mama lui Isus a fost fecioara cand L-a nascut pe Mesiah.Da, sau nu.
apoi mai vedem ce ganduri avea Pavel, si cum se uita el cu jind la ce spune Ioan Apocalipticul... Posted Image

Bineînțeles că nu a fost fecioară. Și nu are importanță pentru că Isus a fost făcut ”fiul lui Dumnezeu”/Cristosul de la botez la înviere. Exact ca și frații lui spirituali.

Quote

"Ea a nascut un fiu, un copil de parte barbateasca.  (Apoc.12:5)"
deci a doua femeie, - sa fie clar - e de parte barbateasca... Posted Image

Da, copilul e de parte bărbătească. Totuși este corect ce am zis că biserica (femeia a doua) este sămânța ei (am numit-o și ”fiica”, doar pentru că în română biserica este de genul feminin).

Edited by logic1, 11 December 2017 - 17:44.


#815
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 11 decembrie 2017 - 17:43, said:

Bineînțeles că nu a fost fecioară.
cer sa se consemneze afirmatia in Cartea de aducere aminte. Posted Image

ps: cine a fost tatal? Soldatul acela roman, cumva? Posted Image


"Ingerul i-a raspuns: "Duhul Sfant Se va cobori peste tine, si puterea Celui Preainalt te va umbri. De aceea Sfantul care Se va naste din tine, va fi chemat Fiul lui Dumnezeu. (Luc.1:35)...Iar nasterea lui Isus Hristos a fost asa: Maria, mama Lui, era logodita cu Iosif; si, inainte ca sa locuiasca ei impreuna, ea s-a aflat insarcinata de la Duhul Sfant. (Mat.1:18)"
desigur, dupa logica omeneasca a eruditilor, asa ceva este ilogic, deci e imposibil. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 11 December 2017 - 17:55.


#816
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,097
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 11 decembrie 2017 - 17:53, said:

cer sa se consemneze afirmatia in Cartea de aducere aminte. Posted Image

ps: cine a fost tatal? Soldatul acela roman, cumva? Posted Image

"Ingerul i-a raspuns: "Duhul Sfant Se va cobori peste tine, si puterea Celui Preainalt te va umbri. De aceea Sfantul care Se va naste din tine, va fi chemat Fiul lui Dumnezeu. (Luc.1:35)...Iar nasterea lui Isus Hristos a fost asa: Maria, mama Lui, era logodita cu Iosif; si, inainte ca sa locuiasca ei impreuna, ea s-a aflat insarcinata de la Duhul Sfant. (Mat.1:18)"
desigur, dupa logica omeneasca a eruditilor, asa ceva este ilogic, deci e imposibil. Posted Image

Orice minune este posibilă, dar Dumnezeu nu se ocupă cu acest gen de ”minuni”.
Se observă că doctrina divinității lui Isus nu a existat în secolul întâi și corespunzător nașterea din virgină lipsește din restul NT, lipsește din două Evanghelii și lipsește chiar din restul textului lui Matei și Luca. S-au găsit manuscrise mai vechi după care Matei a fost reconstruit (caută Original Gospel of Mathew). La fel există manuscrise pentru Luca din care se înțelege că Maria a fost luată de Iosif ca soție imediat după anunțul îngerului. Scrierile patristice spun că atât Matei cât și Luca au circulat fără primele două capitole. Cele două povestiri cu magi și ucideri de prunci sunt înflorituri, contradictorii între ele și contradictorii cu restul Scripturii. Mesia nu se naște dintr-o femeie, fie ea și fecioară, ci se naște om mare de către Dumnezeu care-l alege și unge, așa cum l-a ”născut” pe David sau pe Solomon, cărora le-a devenit tată. Iar noi doi am dezbătut deja subiectul pe aici. Dacă ești interesat îl putem rediscuta, dacă nu, mai așteptăm... :)

#817
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 11 decembrie 2017 - 18:34, said:

Orice minune este posibilă, dar Dumnezeu nu se ocupă cu acest gen de ”minuni”.
excelent. Posted Image deci acum Dumnezeu are si limitele noastre fixate, pana unde sa se intinda cu minunile... Posted Image
doar ca, asa cum in Eden un sarpe vorbea,mai tarziu prin puterea divina cu care dumnezeu "nu se ocupa" Posted Image o magarita a vorbit din nou, salvandu-si stapanul de la moarte.

View Postlogic1, on 11 decembrie 2017 - 18:34, said:

Mesia nu se naște dintr-o femeie, fie ea și fecioară, ci se naște om mare de către Dumnezeu care-l alege și unge, așa cum l-a ”născut” pe David sau pe Solomon, cărora le-a devenit tată. Iar noi doi am dezbătut deja subiectul pe aici. Dacă ești interesat îl putem rediscuta, dacă nu, mai așteptăm... Posted Image
ok.
se naste din soldati romani care se culca cu prostituate evreice. Posted Image

ps:  sa nu incepem iarasi cu "manuscrisele astea sunt mai credibile decat celelalte". Nu ajungem nicaieri , pentru ca dupa cum vezi, se descopera manuscrise tot mai "performante" care submineaza Crestinismul si da apa la moara AteismuluiPosted Image

Edited by Dude_2nd, 11 December 2017 - 19:14.


#818
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,097
  • Înscris: 10.09.2008
Apă la moară ateismului dau tocmai acest gen de ”minuni” de crăciun... Pentru că pentru o minte matură, logică, Creatorul nu se ocupă cu așa ceva. Dacă ridică un om ca Mesia (=uns), o face alegând și ungând un om după inima lui. Fără virgine, magi și tot restul, de care nu mai vorbește apoi tot Noul Testament. Dar dacă pentru unii e ok așa, nu schimbă situația argumentele.

Edited by logic1, 11 December 2017 - 19:25.


#819
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 11 decembrie 2017 - 19:24, said:

Pentru că pentru o minte serioasă, Creatorul nu se ocupă cu așa ceva.
sa zicem ca e exact contrariul: pentru niste minti serioase, Creatorul se ocupa chiar cu asa ceva.
"Unde este inteleptul? Unde este carturarul? Unde este vorbaretul veacului acestuia? N-a prostit Dumnezeu intelepciunea lumii acesteia?Caci intelepciunea lumii acesteia este o nebunie inaintea lui Dumnezeu." Posted Image

View Postlogic1, on 11 decembrie 2017 - 19:24, said:

Dacă ridică un om ca Mesia (=uns), o face alegând și ungând un om după inima lui. Fără virgine, magi și tot restul, de care nu mai vorbește apoi tot Noul Testament.
clar.
Dumnezeu n-are dreptul sa procedeze dacat asa, in modul expus de tine. :D


ai ciungărit Scripturile incat nu-i de mirare la ce concluzii halucinante ajungi. Posted Image
ma tot mir, pe zi ce trece...Posted Image

Edited by Dude_2nd, 11 December 2017 - 19:31.


#820
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,097
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 11 decembrie 2017 - 19:30, said:

sa zicem ca e exact contrariul: pentru niste minti serioase, Creatorul se ocupa chiar cu asa ceva.
"Unde este inteleptul? Unde este carturarul? Unde este vorbaretul veacului acestuia? N-a prostit Dumnezeu intelepciunea lumii acesteia?Caci intelepciunea lumii acesteia este o nebunie inaintea lui Dumnezeu." Posted Image

E vorba de cruce, nu de nașterea din virgină. De care Pavel nu știa, nu auzise, pentru că Matei și Luca nu erau scrise, cu atât mai puțin ca să fie adăugată înfloritura la ele.

#821
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 11 decembrie 2017 - 19:40, said:

E vorba de cruce, nu de nașterea din virgină.
e vorba despre intelepciunea erudistica ce nu poate accepta  alegerea lui Dumnezeu de a lucra in moduri care contrazic aceasta intelepciune.
inclusiv aia cu nasterea din fecioara, "infloritura" pentru cei lumesti, dar minune dumnezeiasca pentru cei simpli care cred.

Edited by Dude_2nd, 11 December 2017 - 19:44.


#822
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 11 decembrie 2017 - 17:43, said:

Totuși este corect ce am zis că biserica (femeia a doua) este sămânța ei (am numit-o și ”fiica”, doar pentru că în română biserica este de genul feminin).
2 femei nu pot fi decat biserica cereasca, simbolizata de Sara si cea pamanteasca simbolizata de Agar, conform Galateni 4. Unde scrie ca sunt o PARABOLA.

Edited by zexelica, 12 December 2017 - 11:09.


#823
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,097
  • Înscris: 10.09.2008
Sunt două și femeile de care zici, dar discuția aici era despre cele două din Apocalipsa. Cea însărcinată și mireasa Mielului.

View PostDude_2nd, on 11 decembrie 2017 - 19:44, said:

clar.
Dumnezeu n-are dreptul sa procedeze dacat asa, in modul expus de tine. Posted Image
nasterea din fecioara, "infloritura" pentru cei lumesti, dar minune dumnezeiasca pentru cei simpli care cred.

Nu știu dacă are dreptul, dar știu că respectă principii. Nu însămânțează nevasta altuia pe ascuns, ca zeii grecilor și romanilor...

#824
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 12 decembrie 2017 - 17:03, said:

Nu știu dacă are dreptul, dar știu că respectă principii. Nu însămânțează nevasta altuia pe ascuns, ca zeii grecilor și romanilor...
ia te uita...Posted Image

cand ajungi la adevaratele principii ale lui Dumnezeu, le dai cu flit ca obsolete.
in schimb le gasesti acolo unde nu sunt Posted Image

View Postlogic1, on 12 decembrie 2017 - 17:03, said:

Cea însărcinată și mireasa Mielului.
una si aceeasi, in decursul Istoriei sale. Posted Image

cealalta femeie, a 2-a, e cea curva, care a abandonat valorile sotului ei de drept, curvin cu cele ale Imparatilor pamantului, a Fiarei.

Edited by Dude_2nd, 13 December 2017 - 08:09.


#825
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,097
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 13 decembrie 2017 - 08:08, said:

una si aceeasi, in decursul Istoriei sale. Posted Image

Una e mama, cealaltă fiica/sămânța. Prima e însărcinată, cealaltă e fecioară.
Prima îl are ca soț pe Dumnezeu, cealaltă pe Cristos.
Una e Ierusalimul de sus, cealaltă Ierusalimul nou.
Prima există din Eden, cealaltă din secolul întâi.

”Dar Ierusalimul cel de sus este slobod, şi el este mama noastră”. Gal.4:16



#826
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 12 decembrie 2017 - 17:03, said:

Sunt două și femeile de care zici, dar discuția aici era despre cele două din Apocalipsa. Cea însărcinată și mireasa Mielului.
Stimabile.....mai bine intrebi. Israelul fizic este nevasta? Este. Citeste VT sa vezi cum ii compara cu o femeie adultera. Cum legam biserica de Israel? Simplu.

Romani 3
1. Care este deci intaietatea iudeului sau care este folosul taierii imprejur?
2. Oricum, sunt mari. Si, mai intai de toate, prin faptul ca lor le-au fost incredintate cuvintele lui Dumnezeu.

Marcu 16
15. Apoi le-a zis: "Duceti-va in toata lumea si propovaduiti Evanghelia la orice faptura.

Biserica si Israel sunt custodele Cuvantului, "femeile".

Femeia insarcinata reprezinta Israelul din care s-a nascut Hristos. Doar ai genealogia lui Isus si vezi ca nu s-a nascut din moabiti....

Femeia calare pe fiara este biserica, ai versuri directe pt relatia satan-biserica.

12. Ingerului Bisericii din Pergam scrie-i: "Iata ce zice Cel ce are sabia ascutita cu doua taisuri:
13. "Stiu unde locuiesti: acolo unde este scaunul de domnie al Satanei. Tu tii Numele Meu si n-ai lepadat credinta Mea nici chiar in zilele acelea cand Antipa, martorul Meu credincios, a fost ucis la voi, acolo unde locuieste Satana.

Case closed. Voi aveti numai presupuneri din buzunar, nu proba biblica.

Edited by zexelica, 14 December 2017 - 11:40.


#827
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_PH_wYFYjxc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Dude_2nd, 18 December 2017 - 09:10.


#828
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,097
  • Înscris: 10.09.2008
”Anticristul” are sens să intre și să profaneze numai un loc sfânt în ochii lui Dumnezeu, un loc în care El ”locuiește”. Nimic (nici un loc fizic) nu se califică începând din secolul întâi, în afară de biserica creștină. Deci toată discuția cu intrarea Anticristului în... Ierusalim(=Mystery Babylon) este pe lângă Scriptură...

Edited by logic1, 18 December 2017 - 20:59.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate