Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Salarii restante

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Aşa cum ţi s-a răspuns, dacă firma e în insolvenţă nu prea ai ce să faci, eventual să ...aştepţi! Am neplătite două luni lucrate acum 5 ani la o firmă, plus ore suplimentare. M-am ales cu ...doi fluturaşi de salariu. Şi mai sunt câţiva în situaţie. Am delegat pe cineva să „recupereze” sumele în instanţă contra comision, apă de ploaie, nimic până acum şi probabil de acum înainte ...

#20
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
Daca din august nu au mai dat salarii, tind sa cred ca nici contributiile la stat nu s-au platit. Deci nu asigurare medicala, nu somaj, nu pensie. Nici salariu.

Decat sa muncesc degeaba, nu mai bine stau degeaba?

Actiune in justitie, ITM, dupa castigul procesului - executor.

#21
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostSidorin, on 18 ianuarie 2017 - 17:19, said:

Aşa cum ţi s-a răspuns, dacă firma e în insolvenţă nu prea ai ce să faci, eventual să ...aştepţi! Am neplătite două luni lucrate acum 5 ani la o firmă, plus ore suplimentare. M-am ales cu ...doi fluturaşi de salariu. Şi mai sunt câţiva în situaţie. Am delegat pe cineva să „recupereze” sumele în instanţă contra comision, apă de ploaie, nimic până acum şi probabil de acum înainte ...

De aceea sfatul meu era:

View Postpoadol, on 18 ianuarie 2017 - 16:03, said:

Trebuia sa schimbe serviciul inca din septembrie - octombrie cand a constatat ca salariu primit egal ioc.
si este: Daca primiti salariul cu intarziere sau nu-l primiti deloc este bine sa schimbati locul de munca cat mai repede posibil, deoarece este probabil ca SRL-ul sau Societatea Comerciala respectiva se indreapta cu pasi repezi catre faliment, indiferent ca mai au sau nu mai au flux de numerar = cash flow.

Edited by althea, 18 January 2017 - 18:19.
eliminare citat


#22
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postcorinadaniela, on 18 ianuarie 2017 - 16:35, said:


fostii colegi ce au obtinut mai exact in instanta ? logica imi spune ca ar fi trebuit sa se mearga pana in panzele albe, sa se ajunga la poprirea conturilor firmei si/sau executarea silita in caz de neonorare a obligatiei de plata.
A inceput sa lucreze cu muuuult, mult cash.

View Postpoadol, on 18 ianuarie 2017 - 16:37, said:

Indiferent daca va continua sa lucreze sau va pleca riscul este acelasi = la fel de mare sa ramana fara acei bani sau sa-i primeasca.

Teapa poate fi mai mica sau mai mare in functie de cat de mult timp va lucra fara a fi platita.

Sau spune clar ca se agata ca orbul de bata, de acest asa zis serviciu, si atunci nu exista alt sfat decat sa mearga la munca, sa astepte si sa spere ca nu va lua teapa, desi cei mai multi cred ca i-au spus-o deja : "DU-TE INVARTINDU-TE" SI NU TE MAI UITA INAPOI.
Daca esti angajat undeva, ai mai multe sanse sa fii recrutat de catre o companie (sau alta), stiai?

#23
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
te imbeti (si probabil si cunostinta ta) cu apa rece.
admiti ca nu reuseste sa-si gaseasca alt loc de munca si ca acum munceste gratis, dar nu vrea sa plece pentru ca i-ar fi mai usor sa se angajeze din pozitia actuala :).

practic ai doua solutii legale:
-fie iti ceri drepturile (in instanta, eventual reclami si la ITM)
-fie taci din gura si muncesti in continuare, in speranta ca vei fi platit

#24
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Tot sapa pentru un loc de munca, o sa o ajut si eu dar e greu. Stiati ca in HR au filtre pentru limita de varsta la aplicari pentru job?

#25
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Poste_bulu, on 19 ianuarie 2017 - 09:35, said:

Daca esti angajat undeva, ai mai multe sanse sa fii recrutat de catre o companie (sau alta), stiai?
La varsta (neprecizata) pe care ai sugerat ca o are persoana este exact opusul a ceea ce sustii.

"Stimularea incadrarii persoanelor care au varsta peste 45 ani, a intretinatorilor unici de familie, a persoanelor cu handicap, a persoanelor care mai au 3 ani pana la varsta de pensionare, a elevilor si studentilor pe perioada vacantei

Angajatorii care incadreaza in munca pe perioada nedeterminata someri in varsta de peste 45 de ani sau someri intretinatori unici de familie primesc lunar, pe o perioada de 12 luni, pentru fiecare persoana angajata din aceste categorii, o suma egala cu un salariu de baza minim brut pe tara in vigoare, cu obligatia mentinerii raporturilor de munca sau de serviciu cel putin 2 ani."
Sursa

#26
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Poste_bulu, on 19 ianuarie 2017 - 11:58, said:

Tot sapa pentru un loc de munca, o sa o ajut si eu dar e greu. Stiati ca in HR au filtre pentru limita de varsta la aplicari pentru job?

fostii colegi, care au plecat din firma si au dat-o in judecata, unde si-au gasit loc de munca ? doamna in cauza ar putea incerca sa roage un fost coleg/colega s-o ajute cu gasirea unui loc de munca ?
in ce domeniu lucreaza doamna, ce specializarea are sau ce stie sa faca ?

#27
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postpoadol, on 19 ianuarie 2017 - 12:56, said:


"Stimularea incadrarii persoanelor care au varsta peste 45 ani, a intretinatorilor unici de familie, a persoanelor cu handicap, a persoanelor care mai au 3 ani pana la varsta de pensionare, a elevilor si studentilor pe perioada vacantei

Fara suparare, asta e blabla.

View Postcorinadaniela, on 19 ianuarie 2017 - 13:11, said:

fostii colegi, care au plecat din firma si au dat-o in judecata, unde si-au gasit loc de munca ? doamna in cauza ar putea incerca sa roage un fost coleg/colega s-o ajute cu gasirea unui loc de munca ?
in ce domeniu lucreaza doamna, ce specializarea are sau ce stie sa faca ?
In diverse companii, tine legatura cu cei plecati de acolo tocmai in scopul asta dar nici ei nu stau tocmai pe roze.
PM (Low currents), actual - Purchaser.

#28
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Poste_bulu, on 19 ianuarie 2017 - 13:43, said:

Fara suparare, asta e blabla.
In diverse companii, tine legatura cu cei plecati de acolo tocmai in scopul asta dar nici ei nu stau tocmai pe roze.
PM (Low currents), actual - Purchaser.
Fie cum "zici".

PM - managementul produselor

sau

PM - managementul proiectelor?

Asa se explica de ce tine ca orbul de bata de actualul loc de munca, are un anumit nivel salarial care trebuie sa fie destul de ridicat,
daca ii este atat de greu sa renunte si sa plece in alta parte chiar daca pe un salariu mai mic pana gaseste ceva convenabil.

#29
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Dar de ce va feriti sa dati numele firmei care face astfel de chestiuni? Sa stie si altii si sa se fereasca. In plus nu inteleg cum nu se sugereaza subtil patronului ca niste utilaje foarte scumpe se pot defecta, niste softuri pot fi atacate de virusi, niste...niste...niste...

#30
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postpoadol, on 19 ianuarie 2017 - 14:00, said:

PM - managementul proiectelor?
Bingo!!!
A optat pentru ceva platit mai putin (am scris mai sus).

View Postioppo, on 19 ianuarie 2017 - 14:37, said:

Dar de ce va feriti sa dati numele firmei care face astfel de chestiuni? Sa stie si altii si sa se fereasca. In plus nu inteleg cum nu se sugereaza subtil patronului ca niste utilaje foarte scumpe se pot defecta, niste softuri pot fi atacate de virusi, niste...niste...niste...
L-a dat altcineva in alt topic. Cat despre sabotaj si cei ce recurg la asa ceva...

Edited by e_bulu, 19 January 2017 - 15:05.


#31
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Sfaturi a primit, indiferent ce alege sa faca: Numai bine!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate