Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Salarii restante

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Din pacate, am o cunostinta apropiata care nu si-a mai luat salariul din August anul trecut. La sugestia mea sa sesizeze ITM-ul, mi-a spus ca au mai facut asta si alti colegi, ba chiar au dat in judecata firma si au castigat insa salariile restante (unele restante de mult mai multa vreme) nu au fost achitate nici pana azi. Ce ar putea face? A incercat sa schimbe serviciul dar varsta nu o ajuta deloc.


Pentru curiosi: nu, nu sunt eu.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 07.06.2014
pai si din ce traieste daca de 5 luni nu mai ia salariu? daca firma este falimentara sau in insolventa, nici nu va lua salariul prea curand. idem si daca bancile au sechestru pe bunuri mobile si imobile, conturi, etc. pana cand creditorii aia mari nu-si primesc banii, astia mici pot doar lasa cu limba de moarte sa ia ce bani i s-ar mai cuveni vreodata.

mai bine ai explica situatia cum trebuie, ca pana acum doar ai aruncat un os, cine musca, poate roade linistit, ca nu stie ce roade.

#3
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Trebuia sa schimbe serviciul inca din septembrie - octombrie cand a constatat ca salariu primit egal ioc.

#4
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 poadol, on 18 ianuarie 2017 - 16:03, said:

Trebuia sa schimbe serviciul inca din septembrie - octombrie cand a constatat ca salariu primit egal ioc.
N-ai inteles nimic, citeste tot, nu-i chiar asa de mult de citit.

 Dany_Darke, on 18 ianuarie 2017 - 16:01, said:

pai si din ce traieste daca de 5 luni nu mai ia salariu? daca firma este falimentara sau in insolventa, nici nu va lua salariul prea curand. idem si daca bancile au sechestru pe bunuri mobile si imobile, conturi, etc. pana cand creditorii aia mari nu-si primesc banii, astia mici pot doar lasa cu limba de moarte sa ia ce bani i s-ar mai cuveni vreodata.
mai bine ai explica situatia cum trebuie, ca pana acum doar ai aruncat un os, cine musca, poate roade linistit, ca nu stie ce roade.
Ce lamuriri doresti?

Edited by e_bulu, 18 January 2017 - 16:07.


#5
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 e_bulu, on 18 ianuarie 2017 - 16:04, said:

N-ai inteles nimic, citeste tot, nu-i chiar asa de mult de citit.
Deci trebuie sa inteleg ca este mai bine ca a continuat sa lucreze in continuare pe gratis? Posted Image

 e_bulu, on 18 ianuarie 2017 - 15:54, said:

au dat in judecata firma si au castigat insa salariile restante (unele restante de mult mai multa vreme) nu au fost achitate nici pana azi.

Edited by poadol, 18 January 2017 - 16:14.


#6
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Cash flow a fost, un motiv (cat de mic) sa speri ca primesti salariul.

#7
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
5 luni sunt totusi mult prea mult pentru gusturile mele in materie de intarzieri drepturi.

#8
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 poadol, on 18 ianuarie 2017 - 16:10, said:

Deci trebuie sa inteleg ca este mai bine ca a continuat sa lucreze in continuare pe gratis? Posted Image
Unele restante ale altor colegi...

 poadol, on 18 ianuarie 2017 - 16:17, said:

5 luni sunt totusi mult prea mult pentru gusturile mele in materie de intarzieri drepturi.
Daca citeai tot, vedeai ca a incercat sa schimbe slujba, dar...

#9
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Am vazut tot si tinut cont de tot.
Lasi serviciul si iti cauti altceva de munca, cautare cu norma intreaga femeie sau barbate, asta trebuie sa ii spui.

Edited by poadol, 18 January 2017 - 16:22.


#10
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Nu te supara, e vorba de niste salarii restante. Ai vazut titlul topicului?

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,023
  • Înscris: 24.02.2006
singura solutie legala e reclamatia la ITM, urmata de actionarea in instanta a angajatorului si executarea lui silita.

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,520
  • Înscris: 05.06.2009

 e_bulu, on 18 ianuarie 2017 - 15:54, said:

Din pacate, am o cunostinta apropiata care nu si-a mai luat salariul din August anul trecut. La sugestia mea sa sesizeze ITM-ul, mi-a spus ca au mai facut asta si alti colegi, ba chiar au dat in judecata firma si au castigat insa salariile restante (unele restante de mult mai multa vreme) nu au fost achitate nici pana azi. Ce ar putea face? A incercat sa schimbe serviciul dar varsta nu o ajuta deloc.


Pentru curiosi: nu, nu sunt eu.

fostii colegi ce au obtinut mai exact in instanta ? logica imi spune ca ar fi trebuit sa se mearga pana in panzele albe, sa se ajunga la poprirea conturilor firmei si/sau executarea silita in caz de neonorare a obligatiei de plata.

#13
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 e_bulu, on 18 ianuarie 2017 - 16:24, said:

Nu te supara, e vorba de niste salarii restante. Ai vazut titlul topicului?
Indiferent daca va continua sa lucreze sau va pleca riscul este acelasi = la fel de mare sa ramana fara acei bani sau sa-i primeasca.

Teapa poate fi mai mica sau mai mare in functie de cat de mult timp va lucra fara a fi platita.

Sau spune clar ca se agata ca orbul de bata, de acest asa zis serviciu, si atunci nu exista alt sfat decat sa mearga la munca, sa astepte si sa spere ca nu va lua teapa, desi cei mai multi cred ca i-au spus-o deja : "DU-TE INVARTINDU-TE" SI NU TE MAI UITA INAPOI.

Edited by poadol, 18 January 2017 - 16:52.


#14
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Trebuie sa actioneze in instanta angajatorul iar cind solutia data de instanta devine definitiva poate cere titlu executoriu ! Asa mai are sansa sa primeasca ceva daca nu cumva angajatorul este in insolventa sau faliment .Trebuia sa dai mai multe amanunte! Este greu de inteles cum oamenii se feresc sa dea amanunte despre firmele sau angajatorii care isi bat joc de ei insa vin si cer sfaturi !

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Dany_Darke, on 18 ianuarie 2017 - 16:01, said:

pai si din ce traieste daca de 5 luni nu mai ia salariu?

A schimbat 100 de euro, din ce sa traiasca? In Romania, dupa ce ca sunt salariile mizerabile se mai platesc si din an in Paste, nu e singurul caz....
@initiator, nu ai ce sa faci decat sa dai in judecata firma... Nimeni nu se baga in astfel de spetze... in niciun caz ITM, aia sunt pusi acolo sa umfle salarii grase neafacand nimic... nu se ocupa de asa ceva.

 poadol, on 18 ianuarie 2017 - 16:10, said:

Deci trebuie sa inteleg ca este mai bine ca a continuat sa lucreze in continuare pe gratis? Posted Image

Pai.. 90% dintre romani, daca sunt trecuti de o varsta vor face acelasi lucru. Pentru romani e mai important sa ai servici decat sa primesti bani... Tu stii cata lume te arata cu degetu daca nu ai servici?

#16
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 rosix, on 18 ianuarie 2017 - 16:55, said:

Pai.. 90% dintre romani, daca sunt trecuti de o varsta vor face acelasi lucru. Pentru romani e mai important sa ai servici decat sa primesti bani... Tu stii cata lume te arata cu degetu daca nu ai servici?
Mai specific care varsta?
Imi vine cam greu sa cred ca romanii sunt atat de ...
Cata lume te arata cu degetul?
Se moare din asa ceva = ca esti aratat cu degetul? Posted Image Posted Image

Edited by poadol, 18 January 2017 - 17:04.


#17
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010
In invatamant,  in sectorul 5, trebuiau sa se plateasca salariile in data de 10, nici acum nu s-au  platit.. in celelalte sectoare e ok/s-au virat banii pe 10.
E o regula in sect 5 cu problema asta, o bataie de joc pe fata.
Am solicitat explicatii la primarie, cica sunt niste blocaje, posibil sa plateasca salariile maine.. fmm

#18
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
V-ati gandit ca trebuie sa mergeti la un executor judecatoresc pentru salarii? Nu puteti sa bagati pumnul in gura conducerii (mai mult sau mai putin la figurat). Un executor judecatoresc o sa va spuna care sunt pasii, desi sper sa nu fi falimentat si sa nu mai aveti de unde lua banii (fizic vorbind).

 _Smiley_, on 18 ianuarie 2017 - 16:34, said:

singura solutie legala e reclamatia la ITM, urmata de actionarea in instanta a angajatorului si executarea lui silita.

ITM nu obliga, doar da amenda in caz de neregula. Doar instanta obliga (sau nu) sa faci ceva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate