Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Felul romanesc de a intelege veniturile extra.

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#1
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Am citit seara trecuta un subiect facut de un coleg de forum, cel legat cu surse de venit extra, ce mai faceti pe langa salariu.
Mi-a parut un subiect interesant, util, cam ce se cauta si prin strainatate, am cunostinte in America care vand pe craigslist, ebay, amazon, cunostinte care isi intretin familia din asa ceva, asa ca nu vad din treaba asta ceva ciudat sau gresit.

Am pe cineva in Romania care vinde telefoane pentru vorbit, cumpara telefoane cu taste la pret de nimic si le vinde pe adrese online, face din asta o sursa buna de venit extra.
Am cunostinte care fac transport pe comunitate cu duba, iara scot din asta mai mult ca un salariu din Romania.
Am cunostinte care vand calculatoare SH, cumpara si vand produse i.t.

Sa nu lungesc subiectul, sunt curios de ce romanul nu are mentalitatea asta a banilor, de ce priveste ca fiind ceva ciudat sa faci altceva pe langa job. Salariile din tara sunt la un nivel mizerabil, demonstrat poti sa faci salariul minim pe economie din bisnita, asa de prost este platit un angajat roman.

Edited by u-k, 17 January 2017 - 10:42.


#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
In Ro daca vinzi 2 porci in targ pentru un venit extra, te ia anaful, si jandarmeria, si...

#3
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Poți și în România și se face, doar ca nu se zice,asa e Romanul.
Eu nu sunt în țară,lucrez în construcții și după program mai fac cate ceva.
Nu mai zic ca am și hobby care mai mult îmi papa bani,asta nu se pune.Posted Image

#4
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Friskey - Am pe cineva de la tara care vinde animale in targ, plateste doar intrarea, cativa lei.

Am un prieten care comanda de pe adresele online, primeste un comision de cateva lire la produs, clientul il plateste pe el sa faca comanda, gen sportdirect.

Edited by u-k, 17 January 2017 - 10:51.


#5
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
In IT e usor sa faci rost de bani extra. Mie extra imi iese mai mult decat salariul. Posted Image
Insa n-as renunta la siguranta locului de munca. M-am mai avantat asa, dupa ce-am dat de-un castig bun sa-mi dau demisia sa ma axez pe aia si a iesit rau in final.

Prietena mea iarasi, pe langa job face fotografii la botezuri si sedinte foto...

Edited by AndyM, 17 January 2017 - 10:55.


#6
lulutza

lulutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 30.05.2008
eu fac traduceri...avantajul este ca oricum lucram de acasa...nu vad de ce ar vedea cineva veniturile extra ca pe ceva ciudat. nu e ca si cum ar face careva asta din placere sau plictiseala...cred

#7
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
ddaannii - Tinand cont ca am de pus gresie, de facut cateva lucruri pe la imobil, inteleg partea de venit extra. Majoritatea cautam un mester sa isi vada de treaba, nu vrem o echipa sa o platim de parca avem vila.

Edited by u-k, 17 January 2017 - 10:57.


#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postu-k, on 17 ianuarie 2017 - 10:41, said:


Sa nu lungesc subiectul, sunt curios de ce romanul nu are mentalitatea asta a banilor
Poate e cazul tau si nu vad de ce ai generaliza.Posted Image

#9
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Daca ai fi platit cum trebuie, de ce ti.ai mai bate capul si ai pierde timpul.sa faci mai multi bani, in loc sa iti dedici timpul tie sau familiei? Eu unul, nu as face mai nimic sa mai castig ceva in timpul meu liber, poate doar sa ies la cules, cules.de.bani daca ar creste in pom :)

Edited by Karogs, 17 January 2017 - 11:05.


#10
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016

View Postlulutza, on 17 ianuarie 2017 - 10:56, said:

eu fac traduceri...avantajul este ca oricum lucram de acasa...nu vad de ce ar vedea cineva veniturile extra ca pe ceva ciudat. nu e ca si cum ar face careva asta din placere sau plictiseala...cred
In Romania am observat ca sunt primite ciudat subiectele astea, este gandirea asta ca singura ta sursa de venit trebuie sa fie salariul.
Bravo.

View PostAndyM, on 17 ianuarie 2017 - 10:55, said:

In IT e usor sa faci rost de bani extra. Mie extra imi iese mai mult decat salariul. Posted Image
Insa n-as renunta la siguranta locului de munca. M-am mai avantat asa, dupa ce-am dat de-un castig bun sa-mi dau demisia sa ma axez pe aia si a iesit rau in final.

Prietena mea iarasi, pe langa job face fotografii la botezuri si sedinte foto...
Sunt destui cei care au o situatie financiara buna dar merg si la serviciu, ca vorba aia... te pregatesti pentru ce este mai rau si te bucuri cand este bine.

Am o prietena care face poze la nunta, draguta si sociabila, pozeaza zile de natere, botezuri si grosul vine de la nunta, si-a cumparat aparate de cateva mii de euro doar din profitul de la nunta.

View PostKarogs, on 17 ianuarie 2017 - 11:03, said:

Daca ai fi platit cum trebuie, de ce ti.ai mai bate capul si ai pierde timpul.sa faci mai multi bani, in loc sa iti dedici timpul tie sau familiei?
Nu despre asta este vorba, poti sa ai un cont de depozit mare, poti sa ai si job, discutia este sa faci si altceva pe langa.
Platit cum trebuie? Despre ce discutam? Te poti retrage daca firma ta da faliment? Discutam despre majoritatea din tara asta, nu discutam de vreun Isarescu.

Discutia este sa faci ceva placut pe langa, sa faci profit, in primul rand este vorba sa poti face ceva pe langa, sa ai posibilitatea asta, nu ca dupa un faliment sa trebuiasca sa mergi la interviu, sa cauti un alt loc de munca.

#11
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View Postu-k, on 17 ianuarie 2017 - 10:41, said:

Sa nu lungesc subiectul, sunt curios de ce romanul nu are mentalitatea asta a banilor, de ce priveste ca fiind ceva ciudat sa faci altceva pe langa job.
Poate ai vrut sa spui ca romanul are mentalitatea de a face ceva extra si in cazul asta raspunsul este urmatorul:

Pentru ca intr-o tara normala la cap salariile sunt indeajuns de mari incat omul sa nu mai fie nevoit sa isi futa timpul liber cu alte activitati care sa ii permita sa traiasca decent. In Germania neamtul te injura daca il pui sa munceasca in timpul lui liber obtinut legal.


View PostKarogs, on 17 ianuarie 2017 - 11:03, said:

Daca ai fi platit cum trebuie, de ce ti.ai mai bate capul si ai pierde timpul.sa faci mai multi bani, in loc sa iti dedici timpul tie sau familiei? Eu unul, nu as face mai nimic sa mai castig ceva in timpul meu liber, poate doar sa ies la cules, cules.de.bani daca ar creste in pom :)

Posted Image

Edited by andreiMembruAnonimut, 17 January 2017 - 11:11.


#12
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016

View Postandrei_ionut, on 17 ianuarie 2017 - 11:08, said:



Pentru ca intr-o tara normala la cap salariile sunt indeajuns de mari incat omul sa nu mai fie nevoit sa isi futa timpul liber cu alte activitati care sa ii permita sa traiasca decent. In Germania neamtul te injura daca il pui sa munceasca in timpul lui liber obtinut legal.
Nu te pune nimenea sa lucrezi in timpul liber, cel putin nu angajatorul, faci ceva pentru tine, lucrezi la visul tau, proiectul tau, nu stai cu gandul ca te ajuta statul la nevoie, nu stai cu gandul ca patronul la care lucrezi o sa te ajute cu ceva.
Si intr-o tara ca a noastra nu prea putem discuta de asa de multa bogate pe partea de salariu, patronatele din tara noastra nu sunt chiar cele mai darnice sa zici ca nivelul de trai din tara este unul foarte bun.

Ex. America, sunt o familie din Alabama, au o fetita si un baiat, cumpara si vand produse pe ebay, isi intretin familia din asa ceva, am destule exemple din straintate.
https://www.youtube....j4VdgZZDxdmXTig

Edited by u-k, 17 January 2017 - 11:12.


#13
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Sa faci ceva pe langa inseamna, cum am scris mai sus, sa pierzi timpul dpmdv. Muncesti deja 8 ore pe zi minim, cat sa mai muncesti? Doar daca ai in plan ca acea activitate sa devina activitatea principala peste o vreme, iar pana atunci te specializezi.

Probabil genul asta de activitate e pretabil dupa 60 de ani, cand nu iti raman chiar multe lucruri de facut si incepi sa.dormi putin pe noapte.

#14
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View Postandrei_ionut, on 17 ianuarie 2017 - 11:08, said:

Pentru ca intr-o tara normala la cap salariile sunt indeajuns de mari incat omul sa nu mai fie nevoit sa isi futa timpul liber cu alte activitati care sa ii permita sa traiasca decent. In Germania neamtul te injura daca il pui sa munceasca in timpul lui liber obtinut legal.
Hai sa-ti dau un exemplu... as putea trai decent cu venitul meu... dupa plata tuturor utilitatilor si ratelor (la apartament nu la masini de fite), as ramane cu o suma mai mare decat salariul mediu din Romania...
Insa ma ocup si cu dezvoltarea de jocuri din care-mi ies sume frumusele pur si simplu pentru ca imi place... pur si simplu pentru ca nu vreau sa vin acasa si sa pierd timpul la filme sau la tv sau sa ma joc... iar de iesit oricum nu as iesi in fiecare zi....


Prietena mea la fel, castiga aproximativ inca atat din fotografie facand doar ce-i place... atat pentru mine cat si pentru ea e un mod e a ma relaxa... Uneori stau si ma gandesc ca vreau la jocurile la care lucrez sa fac aia si aia, si aia, si abia astept sa pun in practica, si sa vad ca functioneaza... nu stau si ma gandesc: Sa-mi bag picioarele, nu am niciun chef sa lucrez dar trebuie pentru ca i need money... da, sunt si momente cand nu am chef, dar cand nu am chef pur si simplu nu lucrez.

Eu nu ma vad facand altceva... repet, nu ma refer la iesiri in oras, la niste seri de board-games, la vacante... fiindca le faci dar nu le faci zilnic.

#15
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Videochat ?

#16
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016

View PostKarogs, on 17 ianuarie 2017 - 11:13, said:

Sa faci ceva pe langa inseamna, cum am scris mai sus, sa pierzi timpul dpmdv. Muncesti deja 8 ore pe zi minim, cat sa mai muncesti? Doar daca ai in plan ca acea activitate sa devina activitatea principala peste o vreme, iar pana atunci te specializezi.

Probabil genul asta de activitate e pretabil dupa 60 de ani, cand nu iti raman chiar multe lucruri de facut si incepi sa.dormi putin pe noapte.
Asta cu sa stai dependent de salariu nu este bine.

Si legat de munca dupa 60 de ani? Tu glumesti? Majoritatea vrem sa ne retragem inainte de varsta asta.
Citeam pe forum de colegul care are strans sa se poata intretine pentru 30 de ani, i-am citit mesajul cu invidie, sincer am fost invidios si l-am felicitat. Eu cu depozitele mele ma pot intretine singur timp de 10 ani, asta fara sa pun ajutoare sociale de la statul in care stau sau partea ca o sa mai fac si altceva pe langa.

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
"Bisnita" nu e ceva inventat in Romania, sa fim seriosi, jumatate de planeta "se descurca".

Problema este ca adesea nu simti unde ti se duc banii aceia de impozite.

Salariile sunt mici, tocmai din cauza taxelor si din cauza faptului ca romanul nu constientizeaza acele taxe. Pe el il intereseaza ce ia in mana, restul e gratis!

Ia sa ai ai acces la sanatate pe anumite paliere! Sa vezi atunci daca ti se mai pare ca platesti mult la asigurarile de sanatate!

#18
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View PostAndyM, on 17 ianuarie 2017 - 11:14, said:


Insa ma ocup si cu dezvoltarea de jocuri din care-mi ies sume frumusele pur si simplu pentru ca imi place... pur si simplu pentru ca nu vreau sa vin acasa si sa pierd timpul la filme sau la tv sau sa ma joc... iar de iesit oricum nu as iesi in fiecare zi....

Prietena mea la fel, castiga aproximativ inca atat din fotografie facand doar ce-i place... atat pentru mine cat si pentru ea e un mod e a ma relaxa... Uneori stau si ma gandesc ca vreau la jocurile la care lucrez sa fac aia si aia, si aia, si abia astept sa pun in practica, si sa vad ca functioneaza... nu stau si ma gandesc:



Uneori parca ganditi cu... Posted Image

Pai initiatorul vorbeste de o modalitate de a creste venitul, de a intretine familia asa cum bine amintea. Dar vii tu si imi spui de hobby. Pai hai sa ne hotaram, aici vorbim de hobby care, daca aduce si bani cu atat mai bine. Hotaraste-te ce primeaza, banii sau hobby-ul

Edited by andreiMembruAnonimut, 17 January 2017 - 11:20.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate