Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Help decizie (dupa eveniment trist)

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
Ma doare sufletul sa scriu, asta e... Ma codesc de 2 sapt fix inainte se ninsori am iesit pe balcon (et 3) cu fi-mea sa fac poze... si o clipa de neatentie cat am vrut sa montez tele-ul, aparat pus pe balustrada (destul de lata), miscare gresita copil si... un 6D+16-35F4L IS s-au facut tandari (jos e beton)....
Am zis ca o iau razna....
Nu mai vreau nimic foto, parca vreau sa uit.... mai am insa stingher un 70-200 F4L IS care imi aduce aminte...

Sincer nu stiu ce sa mai vreau acum, af vrea FF dar nu mi vreau sa sparg bugetul.. si tot asa... MI-e atat de ciuda pe mine pentru ce s-a intamplat incat cred ca de aia nu mai ma trage ata... Parca nu mai vreau nimic....

Trecand peste suparare, ori vand teleul si sa vad dupa ori iau tot un 6D.

Sincer tot zic ca daca aveam doar 1 obiectiv nu se intampla accidentul, si tot asa... ca mai bine iau un kit cu un zoom normal si gata. Si dupa aia imi aduc aminte de ce-mi iesea din 6D+fixul de 50 la iso 10.000 din mana si zic, nope tot FF....

Si ma tot invart asa....

Intrebarea ar fi: exista vreu crop cu care sa urc iso si eventual sa scot cu un fix de 50 ceva asemanator cu poza atasata - noise si claritate? Ca daca nu, nu are rost sa plang si mai mult dupa zicand "ce bine ar fi iesit poza asta cu FF". Nu vorbesc de valoare artistica, dar de exemplu inainte am avut un d7000 si nici pe departe nu visam la claritatea asta cu fixul de 50 montat.

Am avut o discutie si la F64 si in mare ziceau ca ori raman la Canon tot cu 6d, sau eventual un 80D ori as putea sa dau tele-ul ca upgrade si sa pun diferenta pentru un kit d7200 + 18-140 sau d610 + ceva 3-rd party (ca Nikoanele is mai scumpe ca diamantele)....
Si sincer nu stiu ce sa fac... Da, am injurat de multe ori autofocusul de la 6D, nici prin parc la joaca daca nu stateam geana cu punctul central aveam erori si din punctul asta de vedere d7200-le cred ca ar fi mai mult decat ok (pentru nevoile mele). Dar nu cred ca la ISO se apropie si voi regreta amarnic dupa.... sau poate nu?

Stiu, e un post cu ganduri cam intortocheate, insa ma scuzati, inca sunt suparat si nu mi-am pus ordine in ganduri... Am zis sa scriu sa nu ma duc la F64 cu impulsul de a lua neaparat ceva si sa regret dupa...

Multumesc pentru intelegere...

Attached Files


Edited by SwatKat, 15 January 2017 - 13:00.


#2
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Eu credeam ca ai scapat copilul! Aia tragedie!

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostSwatKat, on 15 ianuarie 2017 - 12:55, said:

Ma doare sufletul sa scriu, asta e... Ma codesc de 2 sapt fix inainte se ninsori am iesit pe balcon (et 3) cu fi-mea sa fac poze... si o clipa de neatentie cat am vrut sa montez tele-ul, aparat pus pe balustrada (destul de lata), miscare gresita copil si...
Ce m-ai tinut in suspans pana aici, am crezut ca ti-a cazut copilul.

View PostSwatKat, on 15 ianuarie 2017 - 12:55, said:

Intrebarea ar fi: exista vreu crop cu care sa urc iso si eventual sa scot cu un fix de 50 ceva asemanator cu poza atasata - noise si claritate?
Din cate stiu eu, nu.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Și se plâng unii de ce nu vor unii sa facă copii... uite de asta. acuma sper sa nu fac pe drum :lol:

Daca vinzi tele-ul cred ca mai mult ieși in pierdere.
Ia tot un 6D, părerea mea.

Dacă vinzi tele-ul poți doar sa faci upgrade însă rămâi fără tele. Personal as merge pe Nikon dar aici e alegerea ta și oricum ți-ar fi peste mâna.

#5
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
Credeti ca postam la DSLR daca pica copilul? Doamne fereste! Balustrada e groasa e un fel de zid, doar a dat cu mana si a impins aparatul pe care-l pusesem acolo.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009

View Postionut27, on 15 ianuarie 2017 - 13:23, said:

Eu credeam ca ai scapat copilul! Aia tragedie!


Meh...

De curiozitate, ce i-ai făcut copilului :D

#7
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Si eu tot ca s-a facut tandari copilul am citit initial...
E un aparat, se inlocuieste (nu zic ca e usor, financiar vorbind). Accidente se pot intampla oricand, sfatul meu e sa nu va luati niciodata aparate pe care sa nu le puteti inlocui la nevoie.

#8
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Poate sunt eu mai cu mot .......dar poza aia arata nașpa, plus ca ma dor ochii cand ma holbez la ea.

#9
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
Ce sa-i fac, nu a fost vina ei. S-a impiedicat cand eu m-am intors dupa tele (voiam sa-l pun pe aparat) si a pus mana fix pe aparat.
Oricum si ea era suparata si zicea ca a fost un accident (5 ani si putin). Consider ca in momente de genul asta nu ai si nu trebuie ce sa ii reprosezi unui copil ceva... (e alta discutie cand strica cu buna stiinta ceva)

Sincer imi facusem un setup care imi placea la nebunie - in afara de schimbatul obiectivelor - 6D + 16-35-ul + 50 STM + 70-200-ul. Si as fi asteptat doar noul 6D in speranta ca AF-ul va fi superior.

#10
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Vezi, e un semn - strange bani de noul 6D ;)

#11
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Nu mai e in garantie?

Si mie mi-a busit bebele un 70-200, suntem complementari :).

Edited by crokodilu, 15 January 2017 - 13:51.


#12
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005

View PostTS030, on 15 ianuarie 2017 - 13:38, said:

Si eu tot ca s-a facut tandari copilul am citit initial...
E un aparat, se inlocuieste (nu zic ca e usor, financiar vorbind). Accidente se pot intampla oricand, sfatul meu e sa nu va luati niciodata aparate pe care sa nu le puteti inlocui la nevoie.
Nu e vorba ca nu il pot inlocui, problema e ca nu am fost pe deplin multumit de 6d. AF-ul in principal, ergonomia care mi se parea putin mai proasta chiar ca la nikon d7000. Da, la acelasi stil de foto (de amator) fotografiile mi-au iesit altfel, granulatia, culorile, mi se parea ca dau un efect mai frumos, mai "de poveste" - ma refer la ipostaze cat de cat asemanatoare (copil jucandu-se cu lego), facute cu 6D+50STM si respectiv D7000+50G.
Dar cand citesti review-uri diferentele 6D fata de seria 7100/7200 sunt aproape "minime", mai ca nu ar conta asa mult. Si cum 7200-le are un AF mult mai bun, aproape toate punctele mergand pana la -3EV (ceea ce la 6D doar punctul central face), mai ca zici ca suma avantaje-dezavantaje e pozitiva pentru trecere la crop. Nu sunt convins totusi si nici nu am de unde sa testez un 7200.

View Postddaannii, on 15 ianuarie 2017 - 13:38, said:

Poate sunt eu mai cu mot .......dar poza aia arata nașpa, plus ca ma dor ochii cand ma holbez la ea.
Am pus-o doar sa demonstez un iso 10.000. A fost facuta la o trecere in graba prin Copenhaga, am avut o pauza de 6h intre 2 avioane si am vizitat orasul noaptea Posted Image

View PostTS030, on 15 ianuarie 2017 - 13:40, said:

Vezi, e un semn - strange bani de noul 6D ;)
Pana la vara cand va ajunge - daca va ajunge - ca e mai rau ca "fata morgana" de un an tot se zice ca "apare"

View Postcrokodilu, on 15 ianuarie 2017 - 13:47, said:

Nu mai e in garantie?
Garantia oricum nu acopera si nici nu ar mai avea ce sa acopere...

Edited by SwatKat, 15 January 2017 - 13:51.


#13
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postcrokodilu, on 15 ianuarie 2017 - 13:47, said:

Nu mai e in garantie?
Lol. Iti garantez eu ca nu mai e in garantie. E in faras ;)

#14
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostTS030, on 15 ianuarie 2017 - 13:50, said:


Lol. Iti garantez eu ca nu mai e in garantie. E in faras ;)
Ziceai ca asa la adus curierul.

Pot parea cinic, dar realist, cum arata aparatul si obiectivul dupa experienta asta, ai facut o poza?

Edited by crokodilu, 15 January 2017 - 14:06.


#15
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostSwatKat, on 15 ianuarie 2017 - 13:48, said:

Nu e vorba ca nu il pot inlocui, problema e ca nu am fost pe deplin multumit de 6d.
Inteleg...
Daca nu ai nevoie acum de aparat, poate-ar fi bine sa astepti CP+ sa vezi, poate apar ceva noutati acolo (vreun 6DMkII). Apoi te decizi, eventual daca te poti intinde la un 5D...

Nu poti inchiria de la f64?

#16
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
imi aduci aminte de "amintiri din copilarie" scrisa de creanga... si ala inota in ozana de ia luat masa toalele si l-a lasat in fundu gol... iar oamenii locului spun ca de secole raul ala poate fi trecut la pas avand maxim juma de metru adancime.... chiar stau si ma gandesc cum plonja nica a petrei in cismeaua aia de rau de nu si-a rupt gatul?Posted Image

exact asa ai patit si tu... vrei ceva... da' nu stii ce?... ai o idee.... da' nu stii care? (ca esti confuz...conform scrierilor tale)...s.a.m.d.

"Sincer nu stiu ce sa mai vreau acum, af vrea FF dar nu mi vreau sa sparg bugetul.. si tot asa... MI-e atat de ciuda pe mine pentru ce s-a intamplat incat cred ca de aia nu mai ma trage ata... Parca nu mai vreau nimic...."


ce sa zic?.... rip pentru camera aia... si cumpara alta

Edited by arbuneaionut, 15 January 2017 - 14:31.


#17
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Ia un 7200D, să vezi ce frumos se potrivește cu teleul. O să-ți placă mai mult decît cu 6D. Va fi mai greu pe wide dar un 17-50 e rezonabil.

#18
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postgepres, on 15 ianuarie 2017 - 15:05, said:

Ia un 7200D, să vezi ce frumos se potrivește cu teleul..
Nu prea, ca teleul e pe montura canon.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate