Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Help decizie (dupa eveniment trist)

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
@crokodilu: nu m-am gandit :)

@arbuneaionut: nu inteleg postarea ta.. vrei sa spui ca de fapt e o poveste sau poate nu inteleg eu... da, e cam alambicata intrebarea mea pentru ca: 1. nu sunt fotograf profesionist, e doar un hobby; 2. ca multi amatori, gasesc neajunsuri inchipuite pe care un profesionist nu le are; 3. ideal ar fi sa se poata face "rahatul bici"... Da, voi lua un alt aparat, e doar un lucru, cred ca am mentionat aspectul asta...

@gepres: cum a zis si @crokodilu, nu prea merge teleul pe nikon.

Repet: Probabil singurul motiv pentru care am intrebat e AF-ul lui D7200. Si faptul ca punctele sunt imprastiate pe toata suprafata, si ca multe sunt in cruce si tot asa... Si faptul ca altii zic ca senzorul lui 6D nu e "holy grail"si ca teoretic si in conditii de laborator diferentele nu sunt asa mari... Desi eu unul cred in aceste diferente, le-am vazut cu ochiul meu de amator fata de combo-ul trecut cu d7000 (posibil sa fie diferente mari intre d7000 si d7200 totusi)

De aia am postat si poza aia la iso mare, daca as putea obtine si cu 7200 la fel decizia ar fi mult mai grea si poate as opta sa trec pe nikon.

Dar si asa ori stau fara aparat pana la aparitia lui 6d2 ca altfel luand un alt 6d acum ma voi zgaria pe ochi in cateva luni, daca mark 2 apare...

#20
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,950
  • Înscris: 09.04.2005
Ups, am încurcat borcanele, mă gîndeam la 7D Mark II

#21
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
dslr & copil, în acelaşi timp, nu prea merg mână în mână. Poate un M5 atârnat de gât sau măcar mai la îndemână rezolvă situaţia. Teleul îl poţi păstra cu condiţia să mai adaugi un adaptor de la Canon (EF-EF/M). AF-ul nu-i de lepădat ,la fel şi "împrăştierea" punctelor de focus, de AF touch nu mai zic. Evident, sunt şi alte soluţii "child friendly" (Oly OMD E-M10 II, Panasonic Lumix FX80) dar sunt pe alt sistem .

Edited by montecarlo, 15 January 2017 - 16:38.


#22
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Cu ce e un mirrorless mai "child friendly"? Are grija de copii? Afiseaza desene animate? Sau poate-ti imaginezi ca ar fi rezistat acelei cazaturi...

Ii propui o solutie neadecvata doar pentru ca iti plac mirrorless-urile.

Edited by TS030, 15 January 2017 - 17:00.


#23
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
@SwatKat

Am avut D7200, nu o sa te multumeasca la iso 10000-12800. La autofocus da. Ai in link mostre (raw-uri) cu iso mare cu crop-ul:
https://mega.nz/#!Gw...fJ5y3es5uU41Avs

Ramai pe FF, parerea mea. Te pricepi (banuiesc) la DSLR, cauta un 6D second hand sau un D750 la fel sau un Pentax K1 nou(mai scump totusi).

Edited by mircea812, 15 January 2017 - 18:12.


#24
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Imi pare rau de intamplare insa in afara de pierderea lui 16-35 mm se pare ca oricum nu-ti placea Canon 6D.
Situatia se prezinta in felul urmator:
  • Mai ai Canon EF 70-200 mm f/4L IS. Mai ai 50 mm (nu stiu care, daca e f/1,8 nu prea conteaza)
  • Ai urat Canon 6D
Dupa cum ai spus ai mai multe optiuni:
  • Sa ramai la Canon FF
  • Sa iei un Canon crop
  • Sa vinzi obiectivul telefoto si sa treci de partea intunecata a puterii (Nikon) tot pe FF
  • Sa vinzi obiectivul telefoto si sa treci de partea intunecata a puterii (Nikon) dar pe crop
Din punct de vedere financiar cel mai ieftin ar fi un nou Canon. Se pare ca n-ai bani de Canon 5D Mark IV asa ca un Canon 6D ar cam fi singura optiune. Nu stiu cand va aparea urmatoarea versiune a lui Canon 6D si daca va rezolva problemele de care te plangi.

A doua optiune este mai riscanta (s-ar putea sa nu te obisnuiesti cu un Canon 80D desi este peste Canon 6D in absolut orice in afara de ISO ridicat). https://www.dxomark....___1076_915_836

A treia optiune este mai costisitoare. Diferenta la ISO ridicat este destul de mica insa intervalul dinamic este peste. Nu stiu daca-ti va place sistemul de AF de la Nikon D610 (e un sistem pentru APS-C asa ca nu acopera in totalitate senzorul). 70-200 f/4 VR costa un pic mai mult decat 70-200 f/4 IS insa 16-35 f/4 VR de la Nikon e mult mai scump. Eu as lua D750.

A patra optiune este si ea costisitoare si are riscurile optiunii nr. 2. Diferenta dintre Nikon D7200 si Canon 6D este mai mica decat cea dintre Canon 80D si 6D insa exista.
In link-uri sunt mai multe poze facute cu Nikon D7200 (nu prea sunt multe la ISO extrem de ridicat): https://goo.gl/photo...RHhVAVDMsXQY49A sau https://goo.gl/photo...deqcZqowYimpgz5

Daca ar fi dupa mine as lua un Canon 80D si eventual un obiectiv pentru el. Daca apare un Canon 6D imbunatatit semnificativ si poti sa-l cumperi atunci 80D e o camera de backup.

Edited by baloo2009, 15 January 2017 - 18:33.


#25
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostSwatKat, on 15 ianuarie 2017 - 12:55, said:

Intrebarea ar fi: exista vreu crop cu care sa urc iso si eventual sa scot cu un fix de 50 ceva asemanator cu poza atasata - noise si claritate? Ca daca nu, nu are rost sa plang si mai mult dupa zicand "ce bine ar fi iesit poza asta cu FF". Nu vorbesc de valoare artistica, dar de exemplu inainte am avut un d7000 si nici pe departe nu visam la claritatea asta cu fixul de 50 montat.

Dupa parerea mea, prima calitate a unui fotograf ar trebui sa fie abilitatea de a gasi lumina buna.

Cuiva care imi spune ca are nevoie de FF + obiectiv luminos + ISO-10.000 ca sa faca poze bune, i-as spune ca este pe un drum gresit.
Fotografiile ies bine, cand lumina este buna. Si "bine" la mine nu inseamna doar detalii bune si zgomot mic, inseamna o poza reusita din toate punctele de vedere, inclusiv artistic.
Cand alegi cu inspiratie momentul si lumina, pozele ies bine si cu o camera cu senzor modest. Poate chiar si cu telefonul mobil.

Lumina buna te ajuta infinit mai mult decat 1 stop in plus la ISO.

Poza pe care ai pus-o are mult zgomot iar detaliile nu ma dau pe spate.

Poti sa scoti fotografii bune si cu un crop.

Edited by katran, 15 January 2017 - 18:50.


#26
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Nu te mai plange ; Aparatul acela probabil ca s a sinucis singur '(sic) . Pur si simplu nu mai suporta cate lucruri despre fotografiat stii si a clacat psihic pt ca nu le pui in practica

Edited by nenis, 15 January 2017 - 18:53.


#27
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postmircea812, on 15 ianuarie 2017 - 18:07, said:

sau un Pentax K1 nou(mai scump totusi).
La primavara - foarte probabil - voi avea ocazia sa compar pe teren performanta K-1-ului cu cea a 6D-ului si a altor aparate. In acest moment, hmm... nu stiu ce sa spun. K-1 este excelent pentru peisaje - l-a "convertit" pe Tony Northrup - iar calitatea imaginii este ireprosabila.
Treaba e ca se doreste un AF superior 6D-ului (cu cat?), iar obiectivele Pentax moderne sunt destul de scumpe; nu va avea de exemplu cu ce sa inlocuiasca acel 70-200 f/4 - exista D FA* 70-200 f/2.8 care-i o alta mancare de peste. Iar in loc de 16-35 f/4 exista 15-30 f/2.8.

#28
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
Sau : cumperi un blit (cu HSS), inveti sa umbli cu el, cumperi orice crop cu focalizare cat de cat buna si pentru orice apartament sau casa ies poze excelent. Iar pentru exterior pui un ''ciorap'' de difuzie pe blit.

Edited by mircea812, 15 January 2017 - 19:24.


#29
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
1. Nu ai gasit un loc mai ok de facut poze copilului decat pe balcon ?
2. De ce ai pune sculele foto pe margine ?? Eu fac evenimente si iau aparatul cu mine si la toaleta. Nu glumesc.
3. Cumpara un 5Dmk3 second
4. Scapa de obiective cu f/4, nici nu ma mir ca vrei sa tragi la ISO10.000 daca folosesti obiective cu F4. Unul cu f/2.8 te lasa sa tragi la ISO5000 iar niste prime-uri luminoase nu te salta peste 3200.

Edited by nicolaie, 15 January 2017 - 19:53.


#30
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
@SwatKat:
La 6D problema cu AF e că sunt puține puncte disponibile și numai AF central e "pe bune". Altfel spus, e de presupus că la tracking să fie probleme, anume acolo unde ai nevoie de mai multe puncte AF bune. În mod Single Shot n-ar trebui să fi avut probleme și nici la AI Servo cu AF central pe subiecte suficient de mari în cadru. Eu unul am pozat o noapte întreagă cu 6D la o petrecere (lumină slabă), Single Shot și AI Servo cu AF Central, fără bliț, și mi-a ieșit cam tot ce am dorit. Nu știu ce probleme reclami tu; fie ai avut probleme la echipament, fie nu ai folosit sistemul în mod adecvat. Nici pe net nu am auzit plângeri legate de AF central. E drept, la alte aplicații, precum sport / wild life, sistemul AF de la 6D este grav inadecvat și dacă faci așa ceva ți-ar trebui probabil 5D3/4 sau 7D2. Pentru judecare corectă a ceea ce spun precizez că eu lucrez cu 5D3.

EF 16-35 f/4L e greu de înlocuit cu altceva decât cu el însuși; aici e clar. 70-200 f/4L IS dacă îl vinzi - e păcat de el, este și el un obiectiv foarte bun și vei pierde o grămadă de bani la vânzare. Pe de altă parte să iei un 6D acuma, când zvonurile privind 6D2 devin din ce în ce mai credibile, nici asta nu e cea mai bună afacere, chiar dacă 6D2 va fi la lansare destul de pipărat la preț. Greu de dat un sfat, depinde de interesul, bugetul și prioritățile tale.

Nikon face clar camere mai bune azi. Dar prețul obiectivelor te va găuri la buzunar și obiectivele Nikon nici măcar nu sunt neapărat mai bune decât cele de la Canon (aceeași clasă). Cuplat cu ce vei pierde la vânzarea 70-200 f/4L IS, gaura la portofel ar ieși substanțială dacă treci pe Nikon.

Personal nu cunosc nici un fotograf care să fi trecut de la FF la APS-C sau FT/MFT pentru camera principală pe care o deține. Nici eu nu m-aș întoarce. E posibil să fi dezamăgit, chiar dacă 80D sau 7x00D nu sunt camere slabe.

Edited by calexe, 15 January 2017 - 19:57.


#31
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Eu stiu cativa care trec de la FF la Fuji XT2. I-a prins febra cu Fuji. Stiu unul care mai demult a trecut de la D700 la D7000, lol.

Ma refer la fotografi de eveniment.

#32
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Bun, sa le iau pe rand:

View Postmontecarlo, on 15 ianuarie 2017 - 16:31, said:

[...]Poate un M5 atârnat de gât sau măcar mai la îndemână rezolvă situația.[...]
Aici e o optiune sau mai bine zis un pitic personal: de cate ori trec pe la F64 ma joc putin cu ML-urile si de fiecare data privitul prin EVF mi se pare nenatural.... nu zic nu stiu ca Ml-urile au tot luat avans...

View Postmircea812, on 15 ianuarie 2017 - 18:07, said:

Am avut D7200, nu o sa te multumeasca la iso 10000-12800. La autofocus da.
Multumesc de link, descarc si ma uit. Si de informatie. Nu caut sa fac poze la aceste valori insa daca la astea iese acceptabil, mai jos iese si mai bine.

View Postbaloo2009, on 15 ianuarie 2017 - 18:26, said:

Imi pare rau de intamplare insa in afara de pierderea lui 16-35 mm se pare ca oricum nu-ti placea Canon 6D.
Situatia se prezinta in felul urmator:
  • Mai ai Canon EF 70-200 mm f/4L IS. Mai ai 50 mm (nu stiu care, daca e f/1,8 nu prea conteaza)
  • Ai urat Canon 6D
Dupa cum ai spus ai mai multe optiuni:
  • Sa ramai la Canon FF

  • Sa iei un Canon crop

  • Sa vinzi obiectivul telefoto si sa treci de partea intunecata a puterii (Nikon) tot pe FF

  • Sa vinzi obiectivul telefoto si sa treci de partea intunecata a puterii (Nikon) dar pe crop
Din punct de vedere financiar cel mai ieftin ar fi un nou Canon. Se pare ca n-ai bani de Canon 5D Mark IV asa ca un Canon 6D ar cam fi singura optiune. Nu stiu cand va aparea urmatoarea versiune a lui Canon 6D si daca va rezolva problemele de care te plangi.

A doua optiune este mai riscanta (s-ar putea sa nu te obisnuiesti cu un Canon 80D desi este peste Canon 6D in absolut orice in afara de ISO ridicat). https://www.dxomark....___1076_915_836

A treia optiune este mai costisitoare. Diferenta la ISO ridicat este destul de mica insa intervalul dinamic este peste. Nu stiu daca-ti va place sistemul de AF de la Nikon D610 (e un sistem pentru APS-C asa ca nu acopera in totalitate senzorul). 70-200 f/4 VR costa un pic mai mult decat 70-200 f/4 IS insa 16-35 f/4 VR de la Nikon e mult mai scump. Eu as lua D750.

A patra optiune este si ea costisitoare si are riscurile optiunii nr. 2. Diferenta dintre Nikon D7200 si Canon 6D este mai mica decat cea dintre Canon 80D si 6D insa exista.
In link-uri sunt mai multe poze facute cu Nikon D7200 (nu prea sunt multe la ISO extrem de ridicat): https://goo.gl/photo...RHhVAVDMsXQY49A sau https://goo.gl/photo...deqcZqowYimpgz5

Daca ar fi dupa mine as lua un Canon 80D si eventual un obiectiv pentru el. Daca apare un Canon 6D imbunatatit semnificativ si poti sa-l cumperi atunci 80D e o camera de backup.
Multam de timpul acordat sa scrii asa detaliat. 6D mi-a placut, insa da, la inceput acomodarea cu meniurile, cu layoutul butoanelor mi s-a parut mai aiurea decat la d7000. Plus unele chestii care necesita degete de "plastic-man". DSLR-ul nu e o unealta pentru mine, poate mai putin decat pentru alti amatori mai focusati pe subiect. Da, AF-ul era nasol, tracking in parc cam la limita si cu chinuit de tinut punctul central pe subiect. Imaginile insa imi placeau, poate cuplat si cu faptul ca am avut sticla buna.

5dmk4 sau chiar mk3 nu vad rostul, pentru nevoile mele nu am de ce as investi atatia bani in aparatura. Un aparat la bugetul 6D il pot intretine/recumpara, unul dublu ca valoare mai greu. Si nici nu-s adeptul de "5-ar" si schimbat ulei la nea gica in colt.
Canon 80D nu il "vazusem" pana acum, will chek it out. Mersi!

View Postkatran, on 15 ianuarie 2017 - 18:41, said:

Dupa parerea mea, prima calitate a unui fotograf ar trebui sa fie abilitatea de a gasi lumina buna. Cuiva care imi spune ca are nevoie de FF + obiectiv luminos + ISO-10.000 ca sa faca poze bune, i-as spune ca este pe un drum gresit. [...] Poza pe care ai pus-o are mult zgomot iar detaliile nu ma dau pe spate.
Nici nu am vrut sa spun ca e nevoie de iso mare, "lumina rulz". Am exemplificat insa un caz total neacademic in care am obtinut o amintire pe care am putut-o printa (anual facem un album de familie in care mai bagam si cateva de la capitolul "diverse" si poza aia chiar a fost adaugata) dar astanu inseamna ca ar avea vreo valoare artistica.

View Postnenis, on 15 ianuarie 2017 - 18:52, said:

Nu te mai plange ; Aparatul acela probabil ca s a sinucis singur '(sic) . Pur si simplu nu mai suporta cate lucruri despre fotografiat stii si a clacat psihic pt ca nu le pui in practica
Sincer nu stiu daca e o ironie sau gluma. In fine, nici nu ma consider un invatat, aparatul foto e ca masina - sa ma duca din A in B cu un grad de confort si usurinta in folosire acceptabil pentru mine. Ocazional am mai facut ceva poze pe la gradinita/festivaluri si le-am dat oamenilor fara bani si fara nicio obligatie. Am zis asta ca sa nu aveti vreo alta impresie despre mine...Si da, intr-un fel ai avea dreptate si daca ar fi ironie: nu pot spune ca stiu foarte multe despre tehnica de fotografiere, nu am vreo cursivitate in operatiunile de facut, nu-mi vin in cap "natural", trebuie sa le gandesc inainte.
Tot asa se spune ca stii o limba straina atunci cand, in timpul unei discutii, gandesti direct in limba respectiva, fara a mai face traducerea in cap, inainte de a vorbi.

View Postmircea812, on 15 ianuarie 2017 - 19:23, said:

Sau : cumperi un blit (cu HSS), inveti sa umbli cu el, cumperi orice crop cu focalizare cat de cat buna si pentru orice apartament sau casa ies poze excelent. Iar pentru exterior pui un ''ciorap'' de difuzie pe blit.
Unul din motivele pentru care am vrut sa trec la FF a fost dorinta de a elimina pe cat se poate nevoia unui blitz. Si asa aparatele/obiectivele sunt mari, daca s-ar putea "impaturi" ca masina familiei Jetson ar fi excelent :)

Multumesc pentru sfaturi/idei/raspunsuri.

#33
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Un blitz schimba perspectiva, e ca viteza warp, ajungi din punctul A in B in cu totul alt mod decat in S Classe.

Edited by crokodilu, 15 January 2017 - 20:27.


#34
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005

View Postnicolaie, on 15 ianuarie 2017 - 19:51, said:

1. Nu ai gasit un loc mai ok de facut poze copilului decat pe balcon ?
2. De ce ai pune sculele foto pe margine ?? Eu fac evenimente si iau aparatul cu mine si la toaleta. Nu glumesc.
3. Cumpara un 5Dmk3 second
4. Scapa de obiective cu f/4, nici nu ma mir ca vrei sa tragi la ISO10.000 daca folosesti obiective cu F4. Unul cu f/2.8 te lasa sa tragi la ISO5000 iar niste prime-uri luminoase nu te salta peste 3200.
Cand te mananca... nu pot zice acum altceva, asta a fost. Nu pot decat sa dau vina pe mine ca n-am fost indeajuns de atent. daca nu ma insel poza era facuta cu 50 STM, iso 10.000, f2, 1/40. conversie din raw.

View Postcalexe, on 15 ianuarie 2017 - 19:54, said:

@SwatKat:
La 6D problema cu AF e că sunt puține puncte disponibile și numai AF central e "pe bune". [...]
Nu am avut probleme pe subiect mare (am facut cateva poze la BIAS sau chiar prin parc) insa nu pot spune ca era la fel de usor ca la D7000 - desi acolo chiar daca procedeul era mai simplu, rezultatele nu erau ok - aparatul ala a fost de 2 ori la calibrat, desi era luat de nou si nici nu aveam copil care sa-l darame :)
Am vazut si avutpe mana mai demult un D300 si era de o simplitate debordanta focusul, avea de unde alege - in lumina buna, bineinteles.

View Postcrokodilu, on 15 ianuarie 2017 - 20:26, said:

Un blitz schimba perspectiva, e ca viteza warp, ajungi din punctul A in B in cu totul alt mod decat in S Classe.
Stiu, dar adauga si greutate/volum....

#35
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View PostSwatKat, on 15 ianuarie 2017 - 21:04, said:

Stiu, dar adauga si greutate/volum....
Desigur, dar pe langa un FF+70-200f4... Plus ca nu mai stai cu grija ca trebuie sa ai iso 10.000 plus multe alte aspecte privind iluminarea subiectului care nu prea ai cum sa le faci orice scule ai avea (ma refer la ob si/sau camere cu senzori megajmekeri).
Da, costa niste bani, nu prea multi, si e o chestie in plus in sacosa, dar totusi nu e chiar (doar) un inlocutor la iso mare + f2.8.

Edited by crokodilu, 15 January 2017 - 21:56.


#36
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Problema e asa: indoor n-am avut nevoie de mai mult de fixul de 50 sau teleul (la serbari - si acolo oricum nu ma bag in fata ca mai sunt si altii cu aceleasi drepturi ca mine, care vor sa vada/sa faca foto - si in sali mari cu lumina proasta si de la departare oricum blitzul nu aduce beneficii.
In casa nu prea am facut poze seara, anul trecut de ex. am doar poze dimineata, avem geamurile mari, orientate bine si e o lumina foarte misto - pentru standardele mele, bineinteles.
Asta nu inseamna ca nu gasesc util un blitz. Repet, foto aia am pus-o doar sa exemplific ca mie unul acel iso mi se pare utilizabil si e ok si printata.

Ca sa sumarizez, probabil ca toate ideile pornesc de la faptul ca eram cat de cat setat sa iau 6d2 cand aparea, iar acum, cel putin teoretic apropiindu-se data lansarii 6d2 care promite sa rezolve macar problema af (cea mai stringenta pentru mine),  sa iau un alt 6d pentru cateva luni nu vreau si nici nu ar fi ok financiar vorbind. Si de aici pleaca totul.
Teoretic cu un plus la buget in loc de 6d as putea lua direct un kit a7II cu 28-70 si eventual un adaptor pt teleul canon / vand pe asta in viitor si iau unul dedicat. Still, evf-ul ma face sa scuip in san de 3 ori :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate