Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebare motor auto

Opel Astra K

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu
 

Dvadtsat vosem panfilovtsev (2016)

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
ДВАДЦАТЬ ВОСЕМЬ ПАНФИЛОВЦЕВ
Dvadtsat vosem panfilovtsev (2016)
Cei 48 ai lui Pamfilov
Film despre WW2, in stil Sergiu Nicolaescu (adica fara CGI  Posted Image )
Spoiler


Nu este un film de OSCAR dar eu zic ca merita vazut. Vorbeste despre o fapta de arme reala din WW2, petrecuta in timpul apararii Moscovei, cind un mic detasament de soldati sovietici cu armament de infanterie a tinut piept asaltului tancurilor germane. Cum spuneam, real si mai greu de explicat in acelasi timp. Desi facut ca sa glorifice faptele soldatilor sovietici, nu l-as numi un film de propaganda, mai degraba l-as numi un film facut de fanii Armatei Rosii, pentru ca a fost finantat prin subscriptie publica: 35000 de oameni au donat bani pentru realizarea lui. De altfel asta m-a si facut sa il caut.
E jucat bine, stiu doar citeva cuvinte in rusa dar replicile mi-au sunat firesc.
Ca si amuzament, in film se vorbeste despre “Cei 300”, “Cei 7 samurai” si “Cei 7 magnifici” – mi s-a parut o aluzie preluata de scenarist din “Ultimul Samurai”. Numai ca “Cei 7 samurai” si “Cei 7 magnifici” au fost realizate dupa WW2. Daca soldatii ar fi vorbit numai despre samurai, ar fi fost o informatie istorica – mai putin probabila, dar posibila. Numai ca ei se refera si la “ciobanii americani” :)

Edited by gomez99, 15 January 2017 - 09:30.


#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Vezi ca aia 48 erau de fapt 28. Posted Image
Filmul pare misto.

#3
Reniz

Reniz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 27.12.2016
Astea sunt inventii rusesti, chiar si unii istorici rusi (mai curajosi) spun ca totul este o facatura, in cunoscuta traditie ruseasca...

Cititi aici : http://www.hotnews.r...e-inventata.htm

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
E doar un film, sau tu chiar crezi ca Star Wars e bazat pe un caz real?

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai da dar initiatorul insista pe faptul ca e fapt real! (redundant)

Edited by Nero-d, 15 January 2017 - 09:57.


#6
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Daaaa si romanii nostri erau cate 30 de insi'  si se luptau cu turcii "cata frunza cata iarba" ....

#7
Reniz

Reniz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 27.12.2016

View Postericmario, on 15 ianuarie 2017 - 09:51, said:

E doar un film, sau tu chiar crezi ca Star Wars e bazat pe un caz real?
N-ai reusit nici macar sa citesti tot ce a scris omul in primul mesaj? El credea ca evenimentul respectiv a fost real.
Oricum, comparatia Star Wars cu WW2 e cel putin hilara (ca sa nu zic altfel), dar faptul nu ma mai mira, explicatia e la indemana...

Edited by Reniz, 15 January 2017 - 10:24.


#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostReniz, on 15 ianuarie 2017 - 10:14, said:

N-ai reusit nici macar sa citesti tot ce a scris omul in primul mesaj? El credea ca evenimentul respectiv a fost real.
Oricum, comparatia Star Wars cu WW2 e cel putin hilara (ca sa nu zic altfel), dar faptul nu ma mai mira, explicatia e la indemana...
M-ai facut "analfabet functional", multumesc, ce sa spun. Posted Image

View Postmihaiduban, on 15 ianuarie 2017 - 10:13, said:

Daaaa si romanii nostri erau cate 30 de insi'  si se luptau cu turcii "cata frunza cata iarba" ....
Normal, si spartanii lui Leonidas au fost 300, ca zerourile oricum n-au valoare. Posted Image

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008

View Postgomez99, on 15 ianuarie 2017 - 09:27, said:

Film despre WW2, in stil Sergiu Nicolaescu (adica fara CGI  Posted Image )

Are saracu' fim CGI la greu! E drept ca efectele sunt foarte bine facute ,mult peste cele din multe filme cu pretentii de la Holywood.
In rest ,doar un film de propaganda ,vad ca sunt din nou la moda la rusi ,vezi Batalia pentru Sevastopol.

Edited by edigee, 15 January 2017 - 12:03.


#10
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
@ericmario
28 erau, recunosc!Posted Image

@reinz
"este posibil sa nu fi fost 28 si sa nu fi murit toti". Posted Image
Da ramin la parearea mea ca filmul merita vazut – pe cine intereseaza filmele din categoria asta. Eventual, ca sa contrabalanseze, “dupa” se poate viziona un film cu delta force. Posted Image

@Nero-d
Nu insist, (da nici nu ma dezic) asta era informatia mea la data postarii. N-am stat sa caut pe net chestii despre el, m-am uitat numai pe IMDB sa vad ce si cum cu scenariul

@Edigee
Astia de pe IMDB vorbesc de machete. Iar exploziile alea nu mi s-au parut CGI. Da parca poti sa stii… Si daca stii, poti sa fii sigur... Si daca esti sigur, ajuta la ceva?Posted Image

#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Tancurile alea si majoritatea "peisajelor" sunt facute in mare parte pe calculator. Am vazut mii de filme ,recunosc usor asa ceva.

#12
Reniz

Reniz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 27.12.2016
Sunt filme de propaganda "moderne", realizate de niste tari care incearca sa-si mai spele imaginea in Occident. Si chinezii muncesc din  greu pe linia asta, dar ei sunt deja la alt nivel (vezi The Great Wall) au mai multi bani si isi permit sa lanseze productii mai bine inchegate. Atata timp cat omul de rand priveste aceste filme strict ca divertisment, nu-i nimic in neregula... problema apare, asa cum am mai spus, la cei cu educatie precara, care tind sa creada gogosile impachetate frumos de catre rusi sau chinezi, crezand ca asa a fost scrisa istoria. Si, din pacate, in Romania avem prea multi astfel de oameni...



View Postgomez99, on 15 ianuarie 2017 - 12:56, said:

@reinz
"este posibil sa nu fi fost 28 si sa nu fi murit toti". Posted Image
Da ramin la parearea mea ca filmul merita vazut – pe cine intereseaza filmele din categoria asta. Eventual, ca sa contrabalanseze, “dupa” se poate viziona un film cu delta force. Posted Image
Eu n-am zis ca nu "merita" vazut, mai ales daca esti amator de astfel de filme, doar ca ma enerveaza acest "mod de lucru" al rusilor, care altereaza convenabil istoria amestecand franturi de adevaruri cu minciuni crase. Dupa ce vezi filmul, sa te documentezi putin si despre atrocitatile comise de "eroii" armatei ruse pe unde au trecut, inclusiv in Romania... sa vezi de ce erau in stare.

Si nu sunt adeptul nici al productiilor americane de propaganda, dar la astia filmele despre mareata armata americana, si despre cum livreaza ea democratia peste tot in lume, sunt atat de perimate incat nici nu mai prezinta interes. Oricum, in SUA este o industrie, armata americana asigura cu mare placere tehnica militara pentru Hollywood, cu conditia (normala, din punctul lor de vedere) ca filmele in care este folosita sa fie pozitive la adresa ei.

Edited by Reniz, 15 January 2017 - 19:17.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate