Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

ANALIZA DECIZIONALA BONA

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#37
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Pai agentii de bone .... eu am ramas MASCA atunci cand am auzit ca pentru femei de serviciu, ATENTIE: FEMEI DE SERVICIU (aka curatenie) se cer:
- CV
- Experienta in domeniu"""" Posted Image :rofl:
- Scrisoare de intentie

E aiurea, inclusiv pentru agentii (fie de curatenie, fie de bone) sa ceri SiViu + teste si teste (care se pot pacali).

O discutie cu ea (1-2 ore) + o proba de 5-7 zile. Dar sa ceri CV, sa enumere "studiile"..... e aiurea. Asa isi da CV-ul la Microsoft :)))))))))))

Edited by Rhesus, 14 January 2017 - 20:24.


#38
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View PostRhesus, on 14 ianuarie 2017 - 20:23, said:

Pai agentii de bone .... eu am ramas MASCA atunci cand am auzit ca pentru femei de serviciu, ATENTIE: FEMEI DE SERVICIU (aka curatenie) se cer:
- CV
- Experienta in domeniu"""" Posted Image :rofl:
- Scrisoare de intentie
Posted ImagePosted Image se cere si proba de curatat cacatii cu peria.....adica sa nu cumva sa lasi vreo dunga...Posted Image)))))))))))))))))))

ajutati-ma sa iau o decizie PE CARE O ALEGETI DIN CELE 4?????asta e interesul meu VOTATI:)))))))))))))))))))))

Edited by claudiu2012, 14 January 2017 - 20:25.


#39
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Eu nu glumesc ! Chiar nu glumesc Posted Image .

Eu de ex. daca am nevoie de o bona (desi nu ma gandesc inca la copii, sunt prea tanar Posted Image), ii cer sa vina cu baiatul/fiul (daca e major). Dintr-o simpla discutie, cu ea, si cu fiul/fiica iti dai seama ce-i poate capul........

Daca fiul/fii-sa are facultate, in liceu nu a avut probleme, e aiurea sa o intreb ce nr. poarta la pantofi.

Un "test" mai practic decat propriul fiu/propria fiica "pusi" pe drumul cel bun, nu exista.

Daca recurgi la varianta asta, roaga bona sa vina cu copiii la tine. Discuta mai intai cu copiii.

Parca imi imaginez bona pregatindu-se de interviu de PR, interviu tehnic, interviu cu managerul, cu intrebari cretine: "Unde te vezi peste 10 ani" :lol: :lol:

Sau, pe femeia de serviciu: "Ce tehnica de overflow cunoasteti in cazul rahatilor blocati pe conducta de la WC?"

Edited by Rhesus, 14 January 2017 - 20:32.


#40
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View PostRhesus, on 14 ianuarie 2017 - 20:29, said:

Eu nu glumesc ! Chiar nu glumesc Posted Image .

Eu de ex. daca am nevoie de o bona (desi nu ma gandesc inca la copii, sunt prea tanar Posted Image), ii cer sa vina cu baiatul/fiul (daca e major). Dintr-o simpla discutie, cu ea, si cu fiul/fiica iti dai seama ce-i poate capul........

Daca fiul/fii-sa are facultate, in liceu nu a avut probleme, e aiurea sa o intreb ce nr. poarta la pantofi
Asa am zis si eu inainte sa am copii CE E MA ASA GREU ....hahahahahahah si nu poti sa stii decat cand ii ai....ce responsabilitate presupune pt tine ca parinte SI CAND TE GANDESTI CA PASEZI RESPONSABILITATEA PT 8 - 10 ORE LA O BONA CARE NU E NICI MAICASA NICI BUNICA NICI MATUSA iti spun eu analizezi de o mie de ori NIMENI NU O SA AIBA GRIJA DE COPILUL TAU MAI BINE CA TINE (PARINTE)

#41
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Corect, o analizezi, chiar propui o perioada de proba (6-7 zile).

Dar nu poti sa transformi selectia intr-o "proba de interviuri". Da in penibil ..... daca tot se pregatesc de interviu, ti-am spus, isi pun CV la Microsoft sau la Google.

Apropo, tanti mimi (65 ani) sau cum o cheama, a facut CV in Europass?Posted Image Posted Image

Edited by Rhesus, 14 January 2017 - 20:35.


#42
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View PostRhesus, on 14 ianuarie 2017 - 20:34, said:

Corect, o analizezi, chiar propui o perioada de proba (6-7 zile).

Dar nu poti sa transformi selectia intr-o "proba de interviuri". Da in penibil ..... daca tot se pregatesc de interviu, ti-am spus, isi pun CV la Microsoft sau la Google.

Apropo, tanti mimi (65 ani) sau cum o cheama, a facut CV in Europass?Posted Image Posted Image

niciuna nu a avut CV la ea....interviul a decurs VERBAL la toate problema este ca nu iti poti permite sa angajezi probe pt toate...nu sunt disponibile...si toate au maxim 12 clase...

Edited by claudiu2012, 14 January 2017 - 20:36.


#43
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Pai e normal sa aiba 12 clase SAU o facultate de profil (pedagogie, sau ceva apropiat). De aia zic ca un CV (scris), e aberant sa-i ceri. Om sa fie in primul rand, ca facultatiile .... ne-am lamurit. Nu-ti garanteaza ca nu-ti bate copilul

Le-ai descusut referitor la copiii lor?

Uite de ex., o intrebare: Atunci cand au plecat din casa parinteasca, de ce au plecat copiii? Si-au gasit/intemeiat o familie? Si asa iti poti da seama:
- au plecat ca NU O MAI suportau
- au plecat ca sa-si intemeie o familie.
-etc.
Multe se plang ca au plecat copiii, ca au crescut, dar refuza sa raspunda la intrebarea DE CE? Un motiv exista. In spatele motivului, gasesti 80% din temperamentul "bonei"

Intrebari subtile trebuie puse, din care sa tragi concluzii. Dar sa o intrebi daca are pensie/nu are pensie, nu te ajuta absolut deloc in cresterea copilului tau.

Sfat:
  Indiferent de bona (chiar daca e RUDA), pune camere de supraveghere in casa!

Edited by Rhesus, 14 January 2017 - 20:46.


#44
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View PostRhesus, on 14 ianuarie 2017 - 20:39, said:

Pai e normal sa aiba 12 clase SAU o facultate de profil (pedagogie, sau ceva apropiat). De aia zic ca un CV (scris), e aberant sa-i ceri. Om sa fie in primul rand, ca facultatiile .... ne-am lamurit. Nu-ti garanteaza ca nu-ti bate copilul

Le-ai descusut referitor la copiii lor?

Uite de ex., o intrebare: Atunci cand au plecat din casa parinteasca, de ce au plecat copiii? Si-au gasit/intemeiat o familie? Si asa iti poti da seama:
- au plecat ca NU O MAI suportau
- au plecat ca sa-si intemeie o familie.
-etc.
Multe se plang ca au plecat copiii, ca au crescut, dar refuza sa raspunda la intrebarea DE CE? Un motiv exista. In spatele motivului, gasesti 80% din temperamentul "bonei"

Intrebari subtile trebuie puse, din care sa tragi concluzii. Dar sa o intrebi daca are pensie/nu are pensie, nu te ajuta absolut deloc in cresterea copilului tau.

Sfat:
  Indiferent de bona (chiar daca e RUDA), pune camere de supraveghere in casa! SI ALEGE UNA CARE A FOST ANGAJATA LA GRADINITA SAU LA SCOLI SAU IN CRESA...CEEA CE NU GASESTI NEAM
am deja 6 camere dar degeaba...NU AI TIMP SA URMARESTI ...TOT TIMPUL...CAND PATESTE CEVA COPILUL TREBUIE SA URMARESC N CAMERE....pe derulare maxima....

Edited by claudiu2012, 14 January 2017 - 20:52.


#45
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
e real? idealul lui de bona e o femeie tanara, care sa aiba nepoti, si sa fie bogata? si sa munceasca pe bani putini si fara carte de munca? Posted Image

#46
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Eu cred ca e troll. Refuz sa cred vreo femeie ar face un copil cu cineva care face clasamente fara logica in excel pt angajarea unei bone

#47
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Nu e troll... probabil lucreaza in managament (de acolo si titlul pompos: "Analiza decizionala").

Ideea e ca poate, cateodata, se mai exagereaza. In cazul nostru, pararea mea, o discutie cu copiii e cea mai buna idee. Daca nu are copii, sunt sceptic.

De ex. o persoana la 50-55 de ani, care nu are copii (nu din motive medicale), m-ar face sa cred ca e un "cobai" pentru copilul meu.
In schimb, o persoana la 50-55 de ani, care nu are copii pentru ca nu poate face, si si-ar dori ff.f.f. mult, este fix invers: chiar ideal. Va tine la copilul tau, ca si cum ar fi al ei.

Daca are un copil de 20-22 de ani, care sta in acelasi oras cu ea, nu are prietena/prieten, si totusi s-a mutat din casa parinteasca, iarasi e un semn de intrebare, etc etc etc

Ca sa ajungi la ce vrei, trebuie de "mers" prin "spate" .... nu poti sa o intrebi: Stii ce etnie ai? Pai sunt tzigianca/unguroaica. JOS. Nota 2. Facem media aritmetica, rotunjim... nu e chiar asa Posted Image))

P.S. Ce are tanti Zizi Posted Image E cumva mo ? Posted Image Nota 2 la etnie...asa ceva... Oare asa procedeaza si nemtii cu noi, romanii? :(

Edited by Rhesus, 14 January 2017 - 21:17.


#48
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
@initiator , dar de ce nu sta mama cu el?
Adica in loc sa platesti pe cineva cu 1500-2000 minim, nu crezi ca banii aia s-ar justifica in statul mamei acasa si asa are grija de el chiar cea care I-a dat viata?
Este asa important serviciul incat sa dai bani unui strain sa aiba grija de 80% din timpul activ al copilului?

#49
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016

View Postclaudiu2012, on 14 ianuarie 2017 - 19:42, said:

enumera argumente...



cum ai transporta tu un copil pe timp de iarna un copil pe la crese NAVETA 60 KM????? si la ce riscuri de accidente auto l-ai supune???E BUN ARGUMENTUL MEU???
Riscuri de accidente.

Baieti, avem aici un manual despre "Cum sa construiesti o bula impenetrabila in jurul plodului?". Se incepe de cand e mic, si se termina pe la vreo 25 de ani. Atunci cand da cu nasul brusc de viata exterioara, aia reala, intra in depresii, etc si probabil sare de la etaj. Case closed.

#50
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

View Postflp014, on 14 ianuarie 2017 - 21:17, said:

@initiator , dar de ce nu sta mama cu el?
Adica in loc sa platesti pe cineva cu 1500-2000 minim, nu crezi ca banii aia s-ar justifica in statul mamei acasa si asa are grija de el chiar cea care I-a dat viata?
Este asa important serviciul incat sa dai bani unui strain sa aiba grija de 80% din timpul activ al copilului?

Foarte bun aspect! Totusi, daca mama vine cu "grosul" in familie (adica 2000-3000 de euro pe luna), e mai rentabil sa plateasca pe cineva. Daca are salariu 2000-2500 de lei, chiar nu are sens sa se complice cu bone....

#51
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016

View PostRhesus, on 14 ianuarie 2017 - 21:20, said:


Foarte bun aspect! Totusi, daca mama vine cu "grosul" in familie (adica 2000-3000 de euro pe luna), e mai rentabil sa plateasca pe cineva. Daca are salariu 2000-2500 de lei, chiar nu are sens sa se complice cu bone....
Fomeile in ziua de azi vor sa dovedeasca ca pot.

BTW, nu am nimic impotriva lor, dar e o decizie statistica. Nu are rost ca tu ca femeie sa muncesti pe 2000 de lei doar sa dovedesti ca poti, si sa dai 1500+ de lei la bona sa aiba grija de plod. Pur si simplu, nu mai renteaza.

#52
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Se vede ca unii au bani.  Si aere..
Mama m-a crescut singura, dintr-un salariu. Asa ca nu isi permitea bona.
Tatal meu RIP sau era plecat cam 3 saptamani din 4, asta era jobul lui, sau cand venea facea doar scandal. Asa ca bine a facut mama ca divortat de el..
Da, eu am crescut cu cheia la gat. Si am avut si Premiul I si III si mentiune..Pt ca invatam mai bine sau mai rau..
Iar de pe la 12, 13 ani, am realizat ca trebuie sa ma descurc singur..
Cand mi-a venit vremea sa am plod, dupa cresa am ales o "gradi" cu program prelungit. Si am devenit "cineva", chiar un duce.. Mama mea avea atunci doar 75 de ani, deci era deja pensionara, dar nu am vrut sa ii cerem.
Cineva a/duce plodul la si de la scoala..Cand fiul meu terminat clasa a III-a, ne-am mutat de la mama. I-am aratat cum si pe unde se
A, ca a mai rugat-o sa il supravegheze in cate o seara cand eu si sotia am fost la Opera, la un "ceai", OK, dar asta era exceptia..

Atunci cand ne-am mutat de la mama, plodul termina clasa a III-a. Deci gonguta, stai la stop, si cand vezi verde, te uiti si abia dupa aia incepi sa traversezi.. Da, i-am cerut sa mearga doar pe strada principala, nu pe aleiile mai intunecate..
Mai departe, descurca-te, baiatule, ca vei ajunge barbat..Si in noaptea nuntii ar trebui sa te descurci, nu sa ma chemi..ca eu vin..

Later edit.
Cand ti-ai gasit sotia la fel ai facut un formular de "analiza decizionala"?  dzeuel, cum suna..
De cate ori a tipat in timp ce..?
Ce intensitatea si durata ? Adica peste 102dB si peste 34""?
Dzeule, eu m-am uitat in ochii ei si am inteles ca nici daca imi pune buletinul in fata nu mai stiam cum ma cheama..Si nu asta ma mai interesa. Dupa...am zis la misto..ceva de o ciorba de burta.. S-a intristat, "nu am mai facut niciodata".. OK, de ce  nu incerci? Chiar ma fost curios cum va raspunde la provocare..
Prima a fost o chestie, foooarte lunga, cu carne tare, adica nefiarta bine...
Dar am realizat ca da ca nu cer inca 2 portii, ii rup sufletul...Si am avut niste foarte mici sugestii...
Dar tot a inteles ca fusese orice, in afara de ciorba. OK, mai incearca alta retea, intreaba la serviciu, ca tu nu ai experienta..
Azi nici la restaurant nu mananac ca ce face ea.. A invatat cum, gustul meu, si mi se bat turcii la gura...Si ma uit urat si fiul meu..Noroc ca el nu se prea omoara..

Edited by Prien, 14 January 2017 - 21:46.


#53
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016

View Postclaudiu2012, on 14 ianuarie 2017 - 21:24, said:

cati copii ai ?????
0. Stiu cum am crescut eu. Am poze cum la 2 ani ma jucam in noroi in curtea casei, si nu vad ca inca traiesc bine mersi.

#54
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postclaudiu2012, on 14 ianuarie 2017 - 21:24, said:

cati copii ai ?????
tu nu ai raspuns la intrebarea de mai sus pe care ti-am adresat-o./
Desi intrebarea ta nu se adreseaza mie , eu am un pici si am trecut prin ceea ce treci tu acum vreo 6 ani. Sub nici o formna nu am facut vreun excel sau alta forma de nebunie paranoica , pur si simplu din recomandari. SI finalul a fost sa stea si ma-sa acasa , chiar daca a avut si bona o buna perioada.
De aici si intrebarea mea catre tine, de ce nu sta mama copilului cu el ?

Edited by flp014, 14 January 2017 - 21:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate