Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

ANALIZA DECIZIONALA BONA

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#1
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Am reusit sa fac o analiza in urma interviurilor cu bonele. Este foarte util pentru cei care doresc sa isi angajeze bone. Daca mai sunt puncte de analizat sa imi spuneti.
Energie = cat de energica este bona, alearga dupa copil, se tine dupa el, ii permite fizicul..
Apropierea bonei fata de copil = are atractie fata de copilul tau, chimia exista?
Reactia copilului fata de bona = copilul are atractie fata de bona, rade la ea sau plange si fuge de bona
Probleme sufletesti in familie = bona are probleme in familie, e certata cu copii, cu nepotii, etc..
Mama de fata/baiat/pereche = important pt ca daca ai fata bona trebuie sa fie mama de fata sau de pereche pt ca stie cu ce se mananca...
Igiena bona = e curata? se spala pe maini, miroase frumos, etc..
Inteligenta bona = are inteligenta?? anticipeaza miscarile copilului??
Probleme de sanatate = are vreo boala ascunsa? sau vreo boala generala?
Probleme financiare in familie = cum se descurca cu banii??din ce traieste ea familia ei...
Salariul dorit = ramane la atitudinea parintilor in functie de bugetul familiei..
Pensionare pe caz de boala/limita de varsta = conteaza enorm...caz de boala la psihiatrie? foarte periculoase...chiar daca spun ca sunt dosare inventate
Disponibilitate preparare mancare pt copil = gateste pt copil..ceea ce trebuie pt varsta respectiva sau da mancare dupa ureche?
Disponibilitate de a incepe lucrul repede = aici apare dorinta de a lucra cat mai repede pt a castiga bani cat mai repede sau ii place copilul respectiv si meseria in sine..
Experienta in cresterea copiilor = cati copii a mai crescut etc..
Atitudine fata de parinti= e superioara parintilor??pt ca are o varsta mai mare sau respecta deciziile si regulile parintilor?
Are nepoti de aceeasi varsta cu copilul tau = important pt ca te poate lasa balta cand iti e lumea mai draga...ar fi bine sa nu aiba deloc nepoti sau sa aiba mai mari ca varsta decat copilul tau
Etnie = aici depinde de fiecare...sa nu ziceti ca sunt rasist...
Punctualitate = conteaza daca spui ca vii la 7 si ajungi la 8 sau nu mai vii deloc...
Varsta = odata cu inaintarea in varsta apar probleme medicale...

Ar mai fi CONTRACTUL DE MUNCA....dar presupune costuri enorme pt parinti...dar avantajul este ca nu pleaca fara preaviz dar dezavantajul este financiar si faptul ca isi poate medical n zile....si ce faci atunci????perioada aia o platesti degeaba


EU NU STIU CE DECIZIE SA IAU PENTRU CA MARIA ESTE CEA MAI INDICATA DAR VREA CONTRACT PT  CA NU ESTE ANGAJATA SI MIA NU VREA CONTRACT PT CA ESTE PENSIONARA....

DEZAVANTAJUL ESTE FINANCIAR////

Attached Files


Edited by claudiu2012, 14 January 2017 - 19:23.


#2
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
la ce ti-ai dori bone?
nu ai parinti?

#3
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Ai spus cumva etnie? Baietii deja investigheaza si incearca sa vada unde sa-ti trimita chemarile in judecata.

#4
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
"Etnie"
ZIZI are 2 puncte. Are vr'un parinte de pe alta planeta?Posted Image))

//Ioooi. . .3 puncte la igiena si 2 la energie. Este inrudita cu jabba the hutt, clar.

//inteligenta 5 puncte. . .nț nț nț. . .nu prea le are. Eu sunt curios cum ai testat. Daca avea 2 puncte ii curgea bale din gura?)))

Quote

Etnie = aici depinde de fiecare...sa nu ziceti ca sunt rasist...
ahahah. . .daca ai scris asta sigur nu cred ca esti rasist.

Quote


EU NU STIU CE DECIZIE SA IAU

Alege-o pe cea mai tanara.

Edited by AwkwardMe, 14 January 2017 - 19:31.


#5
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Cum ai evaluat "experienta in cresterea copiilor"? Cum ai evaluat "mama de baiat/fata/pereche"?

De ce excluzi barbatii?

#6
STARTREK1

STARTREK1

    cãutãtor pe gugãl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
numai inepții ...

#7
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
daca e mama de fata stie mai bine sa creasca o fata si e o persoana calda crede ma le stiu..am vazut reactia lor

Edited by claudiu2012, 14 January 2017 - 19:28.


#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu mi se pare ok, nu e relevantă acea medie... cum să punctezi cu plus criterii ca Pensionare pe caz de boala/limita de varsta, Probleme de sanatate, Probleme financiare in familie si Vârsta?

Iar salariul nu l-aș pune deloc.

Acum văd și Probleme sufletești  în familie :)  Eu nu aș folosi chestionarul tău.

Edited by althea, 14 January 2017 - 19:31.


#9
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postei8ht, on 14 ianuarie 2017 - 19:15, said:

la ce ti-ai dori bone?
nu ai parinti?

pai nu sunt disponibili

View Postalthea, on 14 ianuarie 2017 - 19:29, said:

Nu mi se pare ok, nu e relevantă acea medie... cum să punctezi cu plus criterii ca Pensionare pe caz de boala/limita de varsta, Probleme de sanatate, Probleme financiare in familie si Vârsta?
Iar salariul nu l-aș pune deloc.

pensionare pe caz de boala la psihiatrie iti spune ceva??? am avut angajata o bona si mi-am gasit copilul lovit .......sunt majoritatea pe caz de boala la psihiatrie pt ca nu se poate dovedi...sunt dosare inventate ele de fapt nu au nimic......dar ca sa ia banii aia vreo 6 mil......au facut....dosare...sunt mii de cazuri...

o femeie cu probleme financiare in familie va fi motivata sa supravietuiasca si va munci cu ardoare pt bani pe cand una care are in spate ceva o doare la....pleaca cand vrea si te lasa cu ochii in soare...

salariul nu l-ai pune deloc DACA AI AVEA BANI CU CARUL....DA NUMAI ASA ...

vARSTA???cum sa nu pui varsta.....DOAR NU VREI o bona de 84 de ani...PAI AIA DACA URCA SCARILE PANA LA ETAJ moare...de infarct...sa fim seriosi....si mai are si un copil in brate....

o gandire analitica vreau in topicul asta...

Edited by claudiu2012, 14 January 2017 - 19:34.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
La Dina 67, ce e numarul? Varsta sau masa in kg? ;)

Bine ca ai de unde alege. Eu am pus afise in oras si am cautat 2 luni o bona ot 2 ore/zi, 5 zile/saptamana acum 9 ani. Si plateam dublu tarif/ora cat castigam eu.

#11
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Eu daca as fi una din bonele alea si ti-as vedea "analiza decizionala" as fugi ca de dracu.
Doar pt ca ai facut asa ceva, nu pt ce scrie acolo

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postclaudiu2012, on 14 ianuarie 2017 - 19:31, said:

pensionare pe caz de boala la psihiatrie iti spune ceva???
Nu notezi asta cu plus. Una cu probleme grave o să ia 10, iar asta îi crește media.

View Postclaudiu2012, on 14 ianuarie 2017 - 19:31, said:

o femeie cu probleme financiare in familie va fi motivata sa supravietuiasca si va munci cu ardoare pt bani pe cand una care are in spate ceva o doare la....pleaca cand vrea si te lasa cu ochii in soare...
Absolut subiectivă opinia ta. Dacă vreau găsesc imediat argumente pe dos la fel de valabile ca ale tale.

#13
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View PostKersim, on 14 ianuarie 2017 - 19:20, said:

Cum ai evaluat "experienta in cresterea copiilor"? Cum ai evaluat "mama de baiat/fata/pereche"?

De ce excluzi barbatii?


barbatii?????????nu stii ce vorbesti.... pai eu ca tata am stat cu copilul meu si in 12 ore de stat cu un copil te urci pe pereti...e treaba de femeie oameni buni barbatii nu au rabdare....

experienta consta in cresterea copiilor de aceeasi varsta ca si varsta copilului tau asta inseamna mult pt un parinte sa evalueze...

View Postdorin_2k, on 14 ianuarie 2017 - 19:36, said:

La Dina 67, ce e numarul? Varsta sau masa in kg? Posted Image

Bine ca ai de unde alege. Eu am pus afise in oras si am cautat 2 luni o bona ot 2 ore/zi, 5 zile/saptamana acum 9 ani. Si plateam dublu tarif/ora cat castigam eu.
crede ma stau in iIlfov am pus la -24 de grade pe la 1 noaptea circa 200 de anunturi si am primit doar 4 interviuri.....acolo e varsta

ultima am avut o cu 1400 ron pe luna program de 11 ore pe zi luni vineri...

View Postalthea, on 14 ianuarie 2017 - 19:37, said:

Nu notezi asta cu plus. Una cu probleme grave o să ia 10, iar asta îi crește media.


Absolut subiectivă opinia ta. Dacă vreau găsesc imediat argumente pe dos la fel de valabile ca ale tale.

daca are probleme la psihiatrie ii dau 1 man adica este rau de tot...ce e greu??si ii scade media ....nu vad unde nu ar fi logica punctarea?

Edited by claudiu2012, 14 January 2017 - 19:40.


#14
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Cred ca esti cam pretentios. Exista crese, gradinite.  Nu toti copii care cresc acolo ajung muritori pe strada. Mai conteza si educatia de acasa. Im mod covarsitor. Da, sa nu te mire, aia conteaza in proportie de 80%.
Pot intreba de ce ai/ati facut un copil si nu-l puteti creste singur? De ce crezi ca o bona esste mai buna decat o cresa? Toata copilaria ti-ai petrecut-o in grafice, scheme, tabele excel, de esti in stare acum sa faci o comparatie de tipul asta? Parintii asa te-au crescut, cu tabele excel si formule de calcul?
Hai ca esti exagerat.
Nu uita, 80% din educatie pleaca de la parinti.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
VAd ca estifoarte pretentios. Este foarte bine. La remuneratie, tot asa esti?

#16
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postalthea, on 14 ianuarie 2017 - 19:37, said:

Nu notezi asta cu plus. Una cu probleme grave o să ia 10, iar asta îi crește media.


Absolut subiectivă opinia ta. Dacă vreau găsesc imediat argumente pe dos la fel de valabile ca ale tale.

enumera argumente...

View Postliviu_np, on 14 ianuarie 2017 - 19:40, said:

Cred ca esti cam pretentios. Exista crese, gradinite.  Nu toti copii care cresc acolo ajung muritori pe strada. Mai conteza si educatia de acasa. Im mod covarsitor. Da, sa nu te mire, aia conteaza in proportie de 80%.
Pot intreba de ce ai/ati facut un copil si nu-l puteti creste singur? De ce crezi ca o bona esste mai buna decat o cresa? Toata copilaria ti-ai petrecut-o in grafice, scheme, tabele excel, de esti in stare acum sa faci o comparatie de tipul asta? Parintii asa te-au crescut, cu tabele excel si formule de calcul?
Hai ca esti exagerat.
Nu uita, 80% din educatie pleaca de la parinti.

cum ai transporta tu un copil pe timp de iarna un copil pe la crese NAVETA 60 KM????? si la ce riscuri de accidente auto l-ai supune???E BUN ARGUMENTUL MEU???

Edited by claudiu2012, 14 January 2017 - 19:43.


#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poti sa faci tu 1000 de analize, ca tot nu ai sanse sa ghicesti care e cea mai buna. Sistemul de recomandare este cel mai sigur.

View Post_R_A_D_U, on 14 ianuarie 2017 - 19:40, said:

Vad ca esti foarte pretentios. Este foarte bine. La remuneratie, tot asa esti?
Ar trebui. Vrea si bona si bucatareasa.
" gateste pt copil..ceea ce trebuie pt varsta respectiva sau da mancare dupa ureche?"
Parintii "gateste" ce cred ei, bona hraneste.

Edited by pasilla, 14 January 2017 - 19:48.


#18
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Eu as cauta niste bone mai tinere, smecheria in viata e sa iti inseli nevasta cu bona. Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate