Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Isaran 2 Brasov

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1355 replies to this topic

#1225
Al3xu5

Al3xu5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.11.2007

View PostMariusbvb, on 28 septembrie 2018 - 23:33, said:

Asta este cronotermostatul pe care l am probat: :
http://www.insaterm....source=price-ro
Modelul asta este printre cele mai ieftine,probabil pt ca este pe fir
Mai jos,2 modele Wireless,le poti comanda cu aplicatia care se instaleaza pe telefon

https://www.construk...source=price-ro

https://www.arenains...-termice-p10581

intrebarea mea este.
De ce nu l-ai pus pe cel primit de la ei? Este wireless, l-am testat de oriunde din casa si are semnal.
Ce iti trebuie functii suplimentare cand tu il folosesti doar sa ii dai drumu la caldura si atat?

Edited by Al3xu5, 29 September 2018 - 10:38.


#1226
Mariusbvb

Mariusbvb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 25.09.2017
Centrala pusă de cei de la Isaran este una foarte inteligenta(bila alba pt cei de la Isaran)iar eu vreau sa ma folosesc de tot ce poate sa faca aceasta centrala...cei care au analizat un pic centrala poate au observat că la ieșirea din centrala,cablul pt cronotermostat,are 4 fire,2 în plus față de o centrala convențională,2 sunt pt cronotermostat,iar 2 pt termometru exterior...deci daca montan si un termometru exterior,centrala se va folosi de ambele termometre(interior/exterior)pt reglajul intensități flăcări si pt un randament mai bun al centralei(O va face mult mai economica)Termostatul pe care l am primit cu toti functioneaza doar ca un intrerupator,on/off,sunt bune si acestea,fara discutie,dar eu vreau sa profit de tot ce imi poate oferi centrala
Deci după problema avută cu cronotermostatul,m am documentat(trăiască google)si m am hotarat sa mi cumpăr un astfel de cronotermostat,deci ,tot raul înspre bine

Edited by Mariusbvb, 29 September 2018 - 11:57.


#1227
Al3xu5

Al3xu5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.11.2007
Un randament bun la aceste centrale ar fi ca temperatura apei la încălzire sa fie de 55 grade Celsius, in rest nu știu ce îmbunătățiri ar putea sa aducă un asemenea aparat pentru un randament mai bun... Ok stie ce temperatura este afara și in interior, dar dacă tu vrei 20 de grade in casa atâta vei avea.
Eu acolo bat.... merita sa dai atâția bani in plus ? In cât timp scoți investiția? Cât câștigi la consum? 1-2 lei pe luna sau 10-15?

#1228
Mariusbvb

Mariusbvb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 25.09.2017

View PostAl3xu5, on 29 septembrie 2018 - 12:57, said:

Un randament bun la aceste centrale ar fi ca temperatura apei la Ă®ncălzire sa fie de 55 grade Celsius, in rest nu știu ce Ă®mbunătățiri ar putea sa aducă un asemenea aparat pentru un randament mai bun... Ok stie ce temperatura este afara și in interior, dar dacă tu vrei 20 de grade in casa atâta vei avea.
Eu acolo bat.... merita sa dai atâția bani in plus ? In cât timp scoți investiția? Cât câștigi la consum? 1-2 lei pe luna sau 10-15?

View PostAl3xu5, on 29 septembrie 2018 - 12:57, said:

Un randament bun la aceste centrale ar fi ca temperatura apei la Ă®ncălzire sa fie de 55 grade Celsius, in rest nu știu ce Ă®mbunătățiri ar putea sa aducă un asemenea aparat pentru un randament mai bun... Ok stie ce temperatura este afara și in interior, dar dacă tu vrei 20 de grade in casa atâta vei avea.
Eu acolo bat.... merita sa dai atâția bani in plus ? In cât timp scoți investiția? Cât câștigi la consum? 1-2 lei pe luna sau 10-15?

View PostAl3xu5, on 29 septembrie 2018 - 12:57, said:

Un randament bun la aceste centrale ar fi ca temperatura apei la Ă®ncălzire sa fie de 55 grade Celsius, in rest nu știu ce Ă®mbunătățiri ar putea sa aducă un asemenea aparat pentru un randament mai bun... Ok stie ce temperatura este afara și in interior, dar dacă tu vrei 20 de grade in casa atâta vei avea.
Eu acolo bat.... merita sa dai atâția bani in plus ? In cât timp scoți investiția? Cât câștigi la consum? 1-2 lei pe luna sau 10-15?
Nu este vorba doar de bani(economia este de 15%)ci de o temperatură constantă în casă,pe mine personal ma deranjează sistemul vechi în  care temperatura scade/creste,scade/creste....fiecare este liber sa aleaga,oricum cronotermostatele opentherm sunt cu mult peste cele on/off
Citeste aici :
http://www.termostat.../tag/opentherm/

Edited by Mariusbvb, 29 September 2018 - 17:02.


#1229
Al3xu5

Al3xu5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.11.2007
Bine mersi. o sa ma documentez.
Am scris cu diacritice...din cauza aia vezi asa.

#1230
Al3xu5

Al3xu5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.11.2007
Întrebare. Ce sistem de uscat rufele ați pus pe terasa?. Multumesc

#1231
Al3xu5

Al3xu5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.11.2007

View PostAl3xu5, on 30 septembrie 2018 - 15:38, said:

Întrebare. Ce sistem de uscat rufele ați pus pe terasa?. Multumesc
si pentru Rolete la geamurile din balcon.... eu am masurat pentru geamul din mijloc 57 cm latime si pentru celelalte doua 65 cm

#1232
abyss91

abyss91

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.01.2018
Pentru cei care au cumparat la bl 3, cam cat timp a trecut de cand au terminat de pus geamurile, faianta, gresia si parchetul pana cand era totul gata? In bl 4 sunt deja puse astea in apartamente, usile sunt montate (mai putin usa glisanta de la bucatarie) si au spus ca vor termina cam pe la sfarsitul lui Octombrie / inceputul lui Noiembrie. Atat cei de la Isaran cat si muncitorii pe santier au spus asta.

#1233
Al3xu5

Al3xu5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.11.2007

View Postabyss91, on 01 octombrie 2018 - 13:32, said:

Pentru cei care au cumparat la bl 3, cam cat timp a trecut de cand au terminat de pus geamurile, faianta, gresia si parchetul pana cand era totul gata? In bl 4 sunt deja puse astea in apartamente, usile sunt montate (mai putin usa glisanta de la bucatarie) si au spus ca vor termina cam pe la sfarsitul lui Octombrie / inceputul lui Noiembrie. Atat cei de la Isaran cat si muncitorii pe santier au spus asta.

Dacă nu ma înșel la blocul 3, geamurile au fost puse înainte de iarna pentru a se lucra la interior... deci in 2017. Au trecut pana la predare cam 4-5 luni. Aici mai trebuie luat in calcul modul cum ai plătit apartamentul. Cei care au plătit Cash vor primi cu aproximativ o luna mai repede apartamentul fata de cei cu credit...

#1234
Amiss

Amiss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.11.2017

View Postabyss91, on 01 octombrie 2018 - 13:32, said:

Pentru cei care au cumparat la bl 3, cam cat timp a trecut de cand au terminat de pus geamurile, faianta, gresia si parchetul pana cand era totul gata? In bl 4 sunt deja puse astea in apartamente, usile sunt montate (mai putin usa glisanta de la bucatarie) si au spus ca vor termina cam pe la sfarsitul lui Octombrie / inceputul lui Noiembrie. Atat cei de la Isaran cat si muncitorii pe santier au spus asta.
La etajul 8 nu sunt puse usile, parchetul, centrala. Peretii nu sunt finisati. Mai au de lucru...

#1235
bradu07

bradu07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 05.10.2007
Bl.4 din fata.Pentru cei interesati.

Attached Files



#1236
VanRaz2003

VanRaz2003

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.03.2017
Mai au de lucru, nu gluma! Sper din toata inimima sa fie gata anul acesta!!!��

#1237
bradu07

bradu07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 05.10.2007
In apartamente mai sunt de pus usile, parchetul , centrala si lustrele. E zugravit aproape pana sus si mai sunt cateva etaje fara geamuri.

#1238
fanuta_zamfir

fanuta_zamfir

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.03.2017
Pentru locatarii din blocul 4
Sunt viitor locatar in blocul 4, et. 4 Am fost chemata pentru programare -contractul final de vanzare cumparare pentru luna noiembrie. Mentionez ca am achizitionat ap. cu plata cache jumatate la antecontract, jumatate la contractul final. Am fost ieri si am vazut in ce stadiu se afla ap: mai sunt de pus usile interioare, usile glisante la bucatarie, centrala pe perete (caloriferele sunt montate) mobila in dresing. S-a terminat cu gresia, faianta, parchetul in tot ap. Nu sunt montate plintele la parchet si corpurile de iluminat si mai sunt mici finisaje de facut. In schimb se lucreaza pe holuri si pe casa scarii. Ieri se lucra intens. Contractul de vanzare-cumparere il fac in noiembrie, dupa care mi s-a spus ca urmeaza gazul si electrica odata ce apare extras-ul CF. La electrica mi s-a spus ca dureaza 45 zile. Deci dragi vecini, pana de revelion nu ne mutam! Cazul  cel mai fericit! Am o intrebare pentru cei din blocul 3: ce termen de predare a ap a dat ISARAN dupa ce s-au facut actele de vanzare-cumparare, daca au fost respectate aceste termene si daca cineva a reusit sa bage clauza in contract, penalizari pentru nerespectarea termenului de predare?

Attached Files


Edited by fanuta_zamfir, 17 October 2018 - 20:50.


#1239
Georrgge

Georrgge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 31.03.2016

View Postfanuta_zamfir, on 17 octombrie 2018 - 20:39, said:

...Am o intrebare pentru cei din blocul 3: ce termen de predare a ap a dat ISARAN dupa ce s-au facut actele de vanzare-cumparare, daca au fost respectate aceste termene si daca cineva a reusit sa bage clauza in contract, penalizari pentru nerespectarea termenului de predare?

Din momentul semnării CVC „am primit” apartamentul. Am avut chei, cele temporare, pentru că mai aveau ei mici retușuri de făcut (reglat uși interioare, reglat tâmplărie PVC, mici reparații pe la ceva pereți atinși, o placă de faianță de schimbat,...). La gaz a durat vreo 15-20 de minute, fără statul la coadă. La curent a durat vreo 15 minute la ei la sediu, după ce dosarul a parcurs circuitul intern (cam 5 săptămâni, poate 6, depinde ce zile libere mai prinde). După ce-am temninat mare parte din retușuri am schimbat chile temporare cu cele permanente.

#1240
nouruz

nouruz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.06.2007
Salut ,

Sper sa nu fac o greseala si imi cer scuze daca gresesc cu ceva anticipat.
Am un apartament finalizat de doua camere in blocul 4 de vanzare cu loc de parcare.Daca este cineva interesat contactati-ma in privat.

Multumesc

#1241
roma4

roma4

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.09.2016

View Postnouruz, on 26 octombrie 2018 - 12:21, said:

Salut ,

Sper sa nu fac o greseala si imi cer scuze daca gresesc cu ceva anticipat.
Am un apartament finalizat de doua camere in blocul 4 de vanzare cu loc de parcare.Daca este cineva interesat contactati-ma in privat.

Multumesc

View Postnouruz, on 26 octombrie 2018 - 12:21, said:

Salut ,

Sper sa nu fac o greseala si imi cer scuze daca gresesc cu ceva anticipat.
Am un apartament finalizat de doua camere in blocul 4 de vanzare cu loc de parcare.Daca este cineva interesat contactati-ma in privat.

Multumesc
  Salut. sant interesat.

#1242
bradu07

bradu07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 05.10.2007
Au inceput sa se miste un pic lucrurile. Eu am semnat deja contractul si am rezolvat la Impozite pe Str. Dorobantilor si am facut si contractul cu gazul. Mai ramane sa iasa extrasele de CF peste 2 saptamani. In alta ordine de idei am inteles ca s-au dus centralele in apartamente.Eu stau la etajul 3 dar etajele superioare sunt cu aproximativ o luna in urma cu finisajele interioare.

Edited by bradu07, 31 October 2018 - 14:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate