Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Bitcoin pareri

  • Please log in to reply
524 replies to this topic

#145
tevez

tevez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 10.12.2007
Da banii ai aflat cum sunt creati? Doar ce sa spuna wall street ul si bancile? Come on...

#146
dragne2017

dragne2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 11.08.2017
păi dacă am btc (și nu am fiat money) mor de foame pe stradă.
la tine cum e?

#147
tevez

tevez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 10.12.2007
Am ambele

#148
dragne2017

dragne2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 11.08.2017
deci tu mergi pe ideea ca iei btc azi si ii vinzi peste un an si faci profit, da?
respect asta si sunt de acord cu investitia, daca iti asumi riscul.

nu inteleg insa propaganda desantata.
nu ai cui sa ii mai revinzi sau care e problema ta?

#149
tevez

tevez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 10.12.2007
Ce propaganda? N am indemnat pe nimeni sa cumpere, nu recomand decat daca au un money management bun, e foarte volatila piata.
Amice...nu vand deloc, nici azi, nici peste 6 luni indiferent daca se duce grav jos. Nu doar bitcoin ci si altele.
Propaganda e impotriva mentalitatii si ideilor tale, atata.ce nu inteleg e de ce ti dai cu parerea asupra ce fac altii si nu ti vezi de treburile tale

#150
dragne2017

dragne2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 11.08.2017
eu am convingerea ca tu nu-ti vezi de treburile tale si dai cu vorbe pe aici.

#151
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 10.04.2006
Vad ca titlul topicului este despre bitcoin.
Tu nu ești interesat așa că dă-ți seama singur cine e în plus pe aici.

#152
dragne2017

dragne2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 11.08.2017
is foarte interesat de fenomen, nu de investitie.
tu nu esti interesat.

#153
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011
"Seful JP Morgan despre Bitcoin: E mai rau decat bula speculativa a lalelelor din secolul XVII"

#154
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,845
  • Înscris: 10.12.2006
A zis si el ca bitcoin poate ajunge la 10.000 inainte sa crape bula.

Problema pe care o vad eu e ca majoritatea investitorilor chiar cred in povestile pe care schema asta ponzi le serveste, si prin urmare vor fi luati pe nepregatite de decaderea ei.

#155
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011

View PostMizu, on 14 septembrie 2017 - 10:04, said:

A zis si el ca bitcoin poate ajunge la 10.000 inainte sa crape bula.

Problema pe care o vad eu e ca majoritatea investitorilor chiar cred in povestile pe care schema asta ponzi le serveste, si prin urmare vor fi luati pe nepregatite de decaderea ei.

problema pe care o vad eu, este ca majoritatea celor care cumpara Bitcoin, vad aceasta "moneda" ca pe o forma de investitie, ceea ce nu este. Trebuie sa putem diferentia intre investitie si modalitate de plata.

#156
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Normal ca desteptul de la JP Morgan zice ca bitcoin e teapa ,  doar conduce o banca care ofera si servicii de investitii . E foarte probabil ca unii din clienti  au intrat pe piata crypto si  Jp are pierderi , de aici si propaganda anti .   Oricum ar fi  si fiatul si bitcoinul se bazeaza pe ceva simplu , increderea oamenilor .  Uitati ce se intampla cand idiotul de Trump a ajuns presedinte ,  dolarul scade , oamenii nu mai au incredere in politica promovata de el .   Bitcoinul e oarecum decentralizat  , dar aici si userii au un cuvant de spus , pe langa mineri . Ca sunt si useri grei care au 50% din piata este partea a 2-a  ,  este o regula simpla , banul vine la cel care se pricepe sa-i faca .    Daca  tu cumperi un bitcoin , pretul scade cu 500 dolari ,  te sperii si vinzi , e doar vina ta  si inseamna ca nu esti pregatit pentru investitii .
Pe scurt , piata crypto exista, si se va dezvolta in continuare . A fost creata pentru a rezolva nevoi , si asta face .  Volatilitatea exista si in piata de actiuni  asa ca nu conteaza daca mergi pe termen lung.

#157
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,845
  • Înscris: 10.12.2006
E si asta o chestie, ca investitor poti sa iti pui un stop loss. Adica daca scade pretul sub o anumita limita, vinzi si te multumesti cu profitul sau accepti pierderea, deoarece nu stii unde va atinge fundul. La bitcoin nu poti face asta deoarece pretul variaza natural cu zeci de procente in termen foarte scurt, iar instinctul sanatos e sa pastrezi oricat ar scadea.
Intr-o zi insa va scadea si nu se va mai ridica, e un rezultat inevitabil datorita naturii secretizate a tranzactiilor, statele se vor strange si vor pune biciul pe cryptocurrency.

#158
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011

View Postct10dre, on 14 septembrie 2017 - 10:30, said:

Normal ca desteptul de la JP Morgan zice ca bitcoin e teapa ,  doar conduce o banca care ofera si servicii de investitii . E foarte probabil ca unii din clienti  au intrat pe piata crypto si  Jp are pierderi , de aici si propaganda anti .   Oricum ar fi  si fiatul si bitcoinul se bazeaza pe ceva simplu , increderea oamenilor .  Uitati ce se intampla cand idiotul de Trump a ajuns presedinte ,  dolarul scade , oamenii nu mai au incredere in politica promovata de el .   Bitcoinul e oarecum decentralizat  , dar aici si userii au un cuvant de spus , pe langa mineri . Ca sunt si useri grei care au 50% din piata este partea a 2-a  ,  este o regula simpla , banul vine la cel care se pricepe sa-i faca . Daca  tu cumperi un bitcoin , pretul scade cu 500 dolari ,  te sperii si vinzi , e doar vina ta  si inseamna ca nu esti pregatit pentru investitii .
Pe scurt , piata crypto exista, si se va dezvolta in continuare . A fost creata pentru a rezolva nevoi , si asta face .  Volatilitatea exista si in piata de actiuni  asa ca nu conteaza daca mergi pe termen lung.

tu iti dai seama ce prostie ai vorbit tu aici? JP este cea mai mare banca a americii, au servicii de investitie care administreaza miliarde de dolari. Pachete de investitie care administreza investitiile multor tari, se spune ca ei ar fi tras sforiile in Grecia si au bagat tara in faliment dupa ce au speculat cu 2 miliarde de $ de la greci.

Cum sa spui ca JP face pierderi din cauza Bitcoinului :))

#159
tevez

tevez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 10.12.2007
Mizu, poti face asta si la bitcoin. Este posibil sa se intample ce zici, doar coruptia exista peste tot, in special unde s banii multi. Declaratiile bancilor si a celor de pe wall street sunt fix nimic, isi apara interesele. Stii cati executivi au intrat la inchisoare de pe wall strees/banci dupa criza din 2008?! UNUL...

@business exact asa se intampla. Banii aia multi din crypto de unde crezi k vin, de la mine, tine si userii forumului?

Mentalitatea asta e tipica corporatistilor, din pacate...

#160
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,845
  • Înscris: 10.12.2006
Poti fizic sa pui stop loss, dar nu o vei face. Variatiile mari de pret au solidificat increderea proprietarilor de bitcoin, incat daca maine cade cu 50% n-o sa vanda aproape nimeni, fiind siguri ca va urca din nou.

#161
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 10.04.2006

View Postbusiness11, on 14 septembrie 2017 - 09:24, said:


Partea amuzanta e ca jp Morgan e 'sponsor oficial' ethereum așa ca e normal să vorbească de rău bitcoin :D

#162
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,845
  • Înscris: 10.12.2006
Discutie despre ce ziceam eu mai sus:

[ https://i.imgur.com/BxqWbKh.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum imaginati-va ca sunteti investitori inteligenti si la $4900, cand a dat China in BTC si a inceput sa scada, in loc sa ziceti "nu vand, o sa creasca la loc" de fapt vindeti tot. Iar la 2500 sau unde naiba o sa se opreasca, cumparati inapoi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate