Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Bitcoin pareri

  • Please log in to reply
524 replies to this topic

#1
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 26.01.2009
Bitcoin
a inregistrat un maxim in Noiembrie  2013  1175usd
si in Ian 2017 a ajuns la 1166.
Acum pretul a scazut si parerile sunt impartite intre corectie urmata de depasirea maximului din 2013  
si
scadere, poate chiar disparitia btc.

Parerea mea corectie.

Alte pareri?

Edited by imnotsmith, 07 January 2017 - 19:28.


#2
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Ai auzit de beanie babies ?

#3
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
btc e o minciuna.
au profitat cateva zeci de initiati care au dat 1 dolar pe un btc acum 8 ani.

#4
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 26.01.2009
Pe data de 5 Ian 2017 volumul zilnic a depasit 500 mil usd, aproape de maximele din 2014. Hmmm

#5
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Volum fake in china facut de botii de pe huobi si okcoin.

Singurul volum pe care te poti baza e bitswamp , pana nu il mai "hackuieste" unul din proprietari a doua oara.

#6
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 26.01.2009
Un lucru interesant e evolutia usdcnr vs btcusd, interventia chinezilor de reducege a capitalul care paraseste tara e vizibila pe ambele grafice.

Edited by imnotsmith, 07 January 2017 - 21:53.


#7
Blancone

Blancone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 23.11.2012
Este o parere complet subiectiva, insa cat de cat documentata si va spun ca sunt destul de "bearish" cand vine vorba de Bitcoin. Mi se pare ca este doar un proxy momentan pentru economia Chinei, pentru a evita controlul de capital a statului asiatic. Sustenabilitatea yuan-ului in fata dolarului este una imaginara, adica foarte mica, tocmai de aceea o colaborare in tandem de depreciere a acestuia in comparatie cu JPY-ul sau KPW-ul este de interes comun. Tocmai de aceea este normal ca PBOC (banca centrala a Chinei) sa isi doreasca acest lucru, sa "ieftineasca: yuan-ul in fata puterii dolarului, pentru a mentine puterea acestei monede in fata altor monede ale zonei, in aceasta perioada facila.

Ce vreau sa spun este ca puterea bitcoin-ul momentan se afla in tabara Chinei, iar daca acestia isi vor dori sa il reguleze mai mult, ceea ce nu prea fac momentan si ceea ce aparent vor sa faca in viitorul apropiat, este foarte posibil ca acesta sa scada destul de mult anul acesta.

#8
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 26.01.2009
Nu esti la zi cu noutatile.
In ultima saptamana au  fost    doua zile   in care pboc a intervenit masiv pentru , mare atentie,    aprecierea rmb, avand ca scop reducerea  iesirilor de capital!!!!

Ei8ht stiu ca btc era 11 centi prin 2011.

Btc e ceea ce lipseste, concurenta in lumea valutelor si e viitorul banilor in lume, fara bani fizici.

#9
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 imnotsmith, on 10 ianuarie 2017 - 20:34, said:

Btc e ceea ce lipseste, concurenta in lumea valutelor si e viitorul banilor in lume, fara bani fizici.
Sper să mai apară mulţi care cred aşa ceva în următoarea perioadă, ca să rămână BTC profitabil pentru speculatori încă o vreme înainte de prăbuşirea inevitabilă. :)
Şi mai sper ca în paralel sau după să apară şi o monedă digitală adevărată, care să aibă o legătură strânsă cu cantitatea reală de valori de pe piaţă şi astfel să poată fi un mijloc de schimb demn de luat în serios (a la Paul Grignon).

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Din cate observ apar o gramada de monede virtuale si este destul de tentant o investitie de 100-1000eur pe ele cu speranta ca pretul va putea exploda. Ati investi in asa ceva ?

#11
Blancone

Blancone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 23.11.2012

 business11, on 02 februarie 2017 - 11:33, said:

Din cate observ apar o gramada de monede virtuale si este destul de tentant o investitie de 100-1000eur pe ele cu speranta ca pretul va putea exploda. Ati investi in asa ceva ?

Nu, fiindca nu cred ca doar fiindca a existat un boom la bitcoin va merge ulciorul asta si la alte fenomene de acest gen.

#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Nu stiu daca ati auzit de CFX, Centauri. Am un volum destul de mare, partea buna este ca momentan nu este listat la nici o bursa, iar pretul este stabil de 1cfx - 10 usd, momentan exista 200 de locatii care accepta plata cu cfx si o platforma de trade unde poti cumpara diferite lucruri cu cfx.

Se speculeaza ca la sfarsitul anului se dubleaza locatiile de acceptanta si va fi listat la bursa, cand moneda ar putea avea o creste destul de mare.

#13
Blancone

Blancone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 23.11.2012

 business11, on 02 februarie 2017 - 11:40, said:

Nu stiu daca ati auzit de CFX, Centauri. Am un volum destul de mare, partea buna este ca momentan nu este listat la nici o bursa, iar pretul este stabil de 1cfx - 10 usd, momentan exista 200 de locatii care accepta plata cu cfx si o platforma de trade unde poti cumpara diferite lucruri cu cfx.

Se speculeaza ca la sfarsitul anului se dubleaza locatiile de acceptanta si va fi listat la bursa, cand moneda ar putea avea o creste destul de mare.

Trebuie sa ma informez inainte sa imi dau cu parerea despre asta, insa nu cred ca intreaga situatie este atat de "roz". O sa revin :)

#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

 Blancone, on 02 februarie 2017 - 11:42, said:


Trebuie sa ma informez inainte sa imi dau cu parerea despre asta, insa nu cred ca intreaga situatie este atat de "roz". O sa revin Posted Image

este speculativ normal, ca la ruleta, 50/50, intr-un an dublezi triplezi, 10x, investitia, sau ramai cu investitia in buzunar ca nu ai ce face cu ea. Dar daca explodeaza intr-adevar... cum este.


Dupa ce te-ai informat, contacteaza-ma sunt interesat.

#15
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 26.01.2009
Hai cu asaltul!

#16
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 26.01.2009
Bitcoin a fost in jur de $ 1231 , in functie de sursa /exchange e un maxim nou in teritoriu nou.

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 imnotsmith, on 10 ianuarie 2017 - 20:34, said:



Btc e ceea ce lipseste, concurenta in lumea valutelor si e viitorul banilor in lume, fara bani fizici.
In viitorul in care nu va mai exista internet ... si schimburile vor fi in " natura " .

#18
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 26.01.2009
Nu stiu cand a aparut moneda, apoi nustiucand bancnota in diverse locuri, mai devreme sau mai tarziu. Acum suntem într-o noua perioada a monedelor, nu una de hartie. Ca btc va fi un esec sau nu, e doar o istorie care repeta acelasi scenariu, sunt alte haine si persoane.

Stirile care creeaza panica sunt armele celor care vor sa cumpere ieftin.  O privire pe graficele din ultimii 8 ani confirma ce scriu.


Btc @ 1260+ usd
Din pacate discutiile despre btc, ethereum si altele sunt aproape inexistente.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate