Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Nașterea in Irlanda

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
DianaM92

DianaM92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.01.2017
Salutari,

Sunt însărcinată in luna a 4-a. Vreau sa plec in Irlanda la soțul meu, si deja sa nasc acolo. As vrea sa stiu, daca nu am lucrat anterior acolo, as avea asigurare medicală gratuită oferită pentru ca sunt însărcinată?
Stiu ca in alte tari, daca te duci cel tirziu 3 luni înainte de naștere, ai asigurare, dar de Irlanda nu stiu.
Care ar fi procedura ca sa obțin asigurarea, sau s ma pun la evidentă la un medic de familie? Sau in general, cum sta treaba acolo?

Mulțumesc.

#2
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
bad post

Edited by cris_ncs, 05 January 2017 - 14:30.


#3
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
De ce i-ar irita? Daca sotul dansei lucreaza cinstit acolo, banuiesc ca el contribuie la bugetul de asigurari sociale local. Nu este normal ca sa si beneficieze de acea asigurare pentru nasterea copilului?

Cand contribui la bugetele locale, nu mai sunt iritati?

#4
DianaM92

DianaM92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.01.2017
Adică, nu o sa primesc totuși asigurare? Sau o sa o primesc dar o sa sa se uite urit la mine? :)

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,525
  • Înscris: 05.06.2009
dar n-ar fi mai simplu ca sotul tau sa se intereseze, direct la sursa ? doar locuieste si lucreaza acolo, se poate interesa fie direct la institutia respectiva, fie printre colegi/prieteni.

#6
DianaM92

DianaM92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.01.2017
Da. Soțul lucrează legal, are toate actele in regula. Doar ca nu stiu, sunt asigurata in baza soțului? Pentru ca cineva îmi zicea ca trebuia eu sa lucrez ca sa am asigurare. Si eu nu am lucrat.

#7
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

View Postun_dac, on 05 ianuarie 2017 - 14:23, said:

De ce i-ar irita? Daca sotul dansei lucreaza cinstit acolo, banuiesc ca el contribuie la bugetul de asigurari sociale local. Nu este normal ca sa si beneficieze de acea asigurare pentru nasterea copilului?

Cand contribui la bugetele locale, nu mai sunt iritati?

In mare ai dreptate, dar asa sint ei. Si m-am referit la faptul ca primesc benefits dar mama si copilul pleaca in tara de origine.

#8
DianaM92

DianaM92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.01.2017

View Postcorinadaniela, on 05 ianuarie 2017 - 14:26, said:

dar n-ar fi mai simplu ca sotul tau sa se intereseze, direct la sursa ? doar locuieste si lucreaza acolo, se poate interesa fie direct la institutia respectiva, fie printre colegi/prieteni.
De asta si întreb aici, căci pe cine nu întreaba nu mai primesc un răspuns concret. Vreau doar sa stiu daca primesc asigurare doar pentru ca sunt însărcinată, si anterior nu am mai lucrat la ei.
Stiu ca la noi Primești asigurarea, nu stiu cum e la ei. Nu vreau sa ma duc neinformata si sa am surprize acolo

Edited by DianaM92, 05 January 2017 - 14:32.


#9
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View PostDianaM92, on 05 ianuarie 2017 - 14:27, said:

Da. Soțul lucrează legal, are toate actele in regula. Doar ca nu stiu, sunt asigurata in baza soțului? Pentru ca cineva îmi zicea ca trebuia eu sa lucrez ca sa am asigurare. Si eu nu am lucrat.

Nu, dar esti sotia lui. In mod normal ar trebui sa beneficiezi de asigurare. Nu ma pricep si nu stiu daca gasesti pe cineva sa te lamureasca p-aici. Cel mai sigur, spune-I sotului ca urmeaza sa fie tatic (daca n-a aflat inca :P) si dupa ce-si revine din lesin, sa se intereseze daca beneficiezi de asigurare acolo.

#10
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

View PostBAU-_-BAU, on 05 ianuarie 2017 - 14:24, said:

Irlandezii nu sunt britanici.

Corect, scuze.

Edited by cris_ncs, 05 January 2017 - 14:34.


#11
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View Postcris_ncs, on 05 ianuarie 2017 - 14:28, said:

In mare ai dreptate, dar asa sint ei. Si m-am referit la faptul ca primesc benefits dar mama si copilul pleaca in tara de origine.

D-asta trebuie sa sa intereseze care sunt conditiile la sursa, poate trebuie unul din parinti sa aibe o perioada minima de contributie / lucru in Irlanda ca sa beneficiezi de asigurare.

Daca e s-o luam asa, tie iti da cineva inapoi contributiile la sanatate daca maine pleci din Romania?

LE: initator, despre care Irlanda e vorba?

Edited by un_dac, 05 January 2017 - 14:36.


#12
DianaM92

DianaM92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.01.2017

View Postun_dac, on 05 ianuarie 2017 - 14:35, said:



D-asta trebuie sa sa intereseze care sunt conditiile la sursa, poate trebuie unul din parinti sa aibe o perioada minima de contributie / lucru in Irlanda ca sa beneficiezi de asigurare.

Daca e s-o luam asa, tie iti da cineva inapoi contributiile la sanatate daca maine pleci din Romania?

LE: initator, despre care Irlanda e vorba?

E vorba de Dublin

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,525
  • Înscris: 05.06.2009
diana, poate iti sunt de ajutor si aceste informatii.
http://www.informati...ory/ghid/medic/

#14
DianaM92

DianaM92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.01.2017

View Postcorinadaniela, on 05 ianuarie 2017 - 14:41, said:

diana, poate iti sunt de ajutor si aceste informatii.
http://www.informati...ory/ghid/medic/

Mulțumesc, o sa analizez articolul. Poate găsesc ceva))

#15
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Cu un simplu google, inteleg ca toate mamele rezidente beneficiaza de asistenta medicala la nastere. Rezident inseamna ca intentionezi sa ramai cel putin un an in Irlanda.

Every women who is pregnant and ordinarily resident in Ireland is entitled to maternity care under the Maternity and Infant Scheme. Ordinarily resident means you are living here, or you intend to remain living here for at least one year.
The Maternity and Infant Care Scheme provides an agreed programme of care to all expectant mothers who are ordinarily resident in Ireland. This service is provided by a family doctor (GP) of your choice and a hospital obstetrician. You are entitled to this service even if you do not have a medical card. Virtually all GPs have agreements with the Health Service Executive to provide these services; they do not have to be part of the GPs and medical cards system. The Scheme also provides for two post-natal visits to the general practitioner.

Sursa: http://www.hse.ie/en...mbinedcare.html
http://www.movehub.c...care-for-expats

Cel mai sigur, sa se intereseze sotul la sursa.

#16
DianaM92

DianaM92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.01.2017

View Postun_dac, on 05 ianuarie 2017 - 14:45, said:

Cu un simplu google, inteleg ca toate mamele rezidente beneficiaza de asistenta medicala la nastere. Rezident inseamna ca intentionezi sa ramai cel putin un an in Irlanda.

Every women who is pregnant and ordinarily resident in Ireland is entitled to maternity care under the Maternity and Infant Scheme. Ordinarily resident means you are living here, or you intend to remain living here for at least one year.
The Maternity and Infant Care Scheme provides an agreed programme of care to all expectant mothers who are ordinarily resident in Ireland. This service is provided by a family doctor (GP) of your choice and a hospital obstetrician. You are entitled to this service even if you do not have a medical card. Virtually all GPs have agreements with the Health Service Executive to provide these services; they do not have to be part of the GPs and medical cards system. The Scheme also provides for two post-natal visits to the general practitioner.

Sursa: http://www.hse.ie/en...mbinedcare.html
http://www.movehub.c...care-for-expats

Cel mai sigur, sa se intereseze sotul la sursa.


Mulțumesc

Edited by Dany_Darke, 05 January 2017 - 14:51.


#17
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016

View Postcris_ncs, on 05 ianuarie 2017 - 14:32, said:

Corect, scuze.

Irlandezii sunt celti ca folclor, la origini sunt un popor migrator din N-E Europei.
Posted Image

Edited by Axel2015, 05 January 2017 - 14:54.


#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostDianaM92, on 05 ianuarie 2017 - 14:27, said:

Doar ca nu stiu, sunt asigurata in baza soțului?
Da, esti asigurata, nu conteaza ca nu ai lucrat. Studiaza atenta situl indicat in mesajul #14.

Edited by Karhu, 05 January 2017 - 14:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate