Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nașterea in Irlanda

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Esti asigurata daca sotul este asigurat. Are PPS, figureaza in baza de date a unui GP (medic de familie).
De cat timp e sotul acolo?

Sarcina usoara si sa va dea Dumnezeu sanatate si putere sa fiti o familie frumoasa :)

#20
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View PostDianaM92, on 05 ianuarie 2017 - 14:12, said:

Salutari,

Sunt însărcinată in luna a 4-a. Vreau sa plec in Irlanda la soțul meu, si deja sa nasc acolo. As vrea sa stiu, daca nu am lucrat anterior acolo, as avea asigurare medicală gratuită oferită pentru ca sunt însărcinată?
Stiu ca in alte tari, daca te duci cel tirziu 3 luni înainte de naștere, ai asigurare, dar de Irlanda nu stiu.
Care ar fi procedura ca sa obțin asigurarea, sau s ma pun la evidentă la un medic de familie? Sau in general, cum sta treaba acolo?

Mulțumesc.

Nu-ti fa probleme,tot ce tine de nastere e gratuit.Din ce zice nevasta-mea,trebuie sa te inscrii la un GP(medic de familie),ala te ia in evidenta si la un moment dat te pune sa alegi spitalul la care vrei sa nasti.O sa te cheme la controale periodice in perioada care a ramas pana la nastere.Am inteles ca au au bagat acum pentru copii pana la 6 ani free GP card,adica nu platesti nimic pentru copil daca mergi la doctor.Ce e important pentru tine,odata ajunsa in Irlanda sa-ti faci PPS Number,fara ala nu existi.

#21
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
@DianaM92 : dupa cum pui problema, probabil nu ai locuit/lucrat in Irlanda ca sa ai contact sau informatii despre sistemul medical Irlandez. Nici nu ne spui daca vrei sa ramai cativa ani in Irlanda , dupa nastere, sau vrei sa te intorci in Romania ( sa te intorci : doar tu / sau tu si copilui / sau toata familia )

pe scurt: vizitele la medicul de familie ( GP = General Practitioner ) se fac dupa ce te inscrii la un GP ( inscriere gratis ) . Acesta incepe sa va faca un dosar care e mereu consultat cand va duceti la spital ( maternitate ) - La vizitele la spital inarmeaza-te cu rabdare: sunt o gramada de natii 'insarcinate' : fiecare are ifosele ei...

Informatii ineteresante ce le gasesti citind 'printre randuri' multe brosuri :

- concediul maternal platit e doar 6 luni ( cum imparti cele 6 luni fata de momentul nasterii, te priveste )  - poti lua 1 luna inante si 5 dupa. Banii de concediu sunt pe la 230 euro/saptamana ( nu stiu daca si pt tine : nu ai avut contributii PRSI )
- regula e ca nasti natural, cu durerile aferente  ; cezariana doar daca viata copilului e in pericol ( doctorii nu sunt fani cezariana , cum e in Romania; iar parerea /dorinta ta nu conteaza- )
- dupa nastere stai max 2 zile in spital daca totul e ok ; dupa aia pleci acasa, ca sa eliberezi patul de spital ; alte viitoare mame asteapta ...
-acasa vine o moasha/asistenta in primele zile dupa nastere, ca sa verifice starea ,mamei/copilului

to do list:
-baza ta e la viitorul tata : el alearga sa adune toate informatiile pt tine, de la sursa ( doar nu o sa te puna pe tine sa te informezi de pe forumuri )
- inscriete devreme la un GP care e inscris in programul de consulltatii gratuite pt copii sub 6 ani ( free care for under 6 years old )  - altfel de cate ori se imbolnaveste copilul o sa scoti 35-50 euro pt a te intalni cu medicu 20min ( @offtopic - iesie mai ieftin daca-l scoti pe medic la masa/pub - dar asta e alta discutie )

Come to Ireland and enjoy the craic !

@offtopic : exista un current de opinie printer irlandezi ca f@*/*g foreigners took our jobs and welfare payments

Edited by marmota_vasi, 05 January 2017 - 16:12.


#22
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View Postmarmota_vasi, on 05 ianuarie 2017 - 16:06, said:

@DianaM92 : dupa cum pui problema, probabil nu ai locuit/lucrat in Irlanda ca sa ai contact sau informatii despre sistemul medical Irlandez. Nici nu ne spui daca vrei sa ramai cativa ani in Irlanda , dupa nastere, sau vrei sa te intorci in Romania ( sa te intorci : doar tu / sau tu si copilui / sau toata familia )

pe scurt: vizitele la medicul de familie ( GP = General Practitioner ) se fac dupa ce te inscrii la un GP ( inscriere gratis ) . Acesta incepe sa va faca un dosar care e mereu consultat cand va duceti la spital ( maternitate ) - La vizitele la spital inarmeaza-te cu rabdare: sunt o gramada de natii 'insarcinate' : fiecare are ifosele ei...

Informatii ineteresante ce le gasesti citind 'printre randuri' multe brosuri :

- concediul maternal platit e doar 6 luni ( cum imparti cele 6 luni fata de momentul nasterii, te priveste )  - poti lua 1 luna inante si 5 dupa. Banii de concediu sunt pe la 230 euro/saptamana ( nu stiu daca si pt tine : nu ai avut contributii PRSI )
- regula e ca nasti natural, cu durerile aferente  ; cezariana doar daca viata copilului e in pericol ( doctorii nu sunt fani cezariana , cum e in Romania; iar parerea /dorinta ta nu conteaza- )
- dupa nastere stai max 2 zile in spital daca totul e ok ; dupa aia pleci acasa, ca sa eliberezi patul de spital ; alte viitoare mame asteapta ...
-acasa vine o moasha/asistenta in primele zile dupa nastere, ca sa verifice starea ,mamei/copilului

to do list:
-baza ta e la viitorul tata : el alearga sa adune toate informatiile pt tine, de la sursa ( doar nu o sa te puna pe tine sa te informezi de pe forumuri )
- inscriete devreme la un GP care e inscris in programul de consulltatii gratuite pt copii sub 6 ani ( free care for under 6 years old )  - altfel de cate ori se imbolnaveste copilul o sa scoti 35-50 euro pt a te intalni cu medicu 20min ( @offtopic - iesie mai ieftin daca-l scoti pe medic la masa/pub - dar asta e alta discutie )

Come to Ireland and enjoy the craic !

@offtopic : exista un current de opinie printer irlandezi ca f@*/*g foreigners took our jobs and welfare payments

Da-mi voie sa te contrazic putin,parerea ei conteaza,daca vrea cezariana alege de la bun inceput si semneaza pentru asta.E alegerea ei si astia o respecta,nu o sa-i poata impune nimic,abia asteapta avocatii la colt sa mai ia ceva bani de pe HSE.Iti spun din sursa sigura,nevasta-mea a asistat la sute de nasteri in Dublin,Mullingar,Portaloise si Ballinasloe.

#23
DianaM92

DianaM92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.01.2017
Va mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. M-am mai lămurit un pic. Chiar daca si soțul se informează acolo, doream sa aud si variante direct de la oameni care poate au trecut prin astfel de situații.
P.s Ma duc acolo ca sa rămin pe mai mutlt timp evident, deja cu anii poate si o sa ne întoarcem înapoi , cezariana nu vreau, doar daca Doamne ferește nu o sa fie nevoie. In rest ppt sa zic ca am si medic de familie, si clinica mi-am ales pt naștere. Unica întrebare ce ma macina, am clarificat cu ajutorul vostru :)

Edited by DianaM92, 05 January 2017 - 17:17.


#24
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View PostDianaM92, on 05 ianuarie 2017 - 14:27, said:

Da. Soțul lucrează legal, are toate actele in regula. Doar ca nu stiu, sunt asigurata in baza soțului? Pentru ca cineva îmi zicea ca trebuia eu sa lucrez ca sa am asigurare. Si eu nu am lucrat.
Cu siguranta sotul te poate lua pe asigurarea lui, e o tara civilizata si asa functioneaza lucrurile.
Du-te acolo si discuta cu GPul, o sa te indrume sa completezi un formular

#25
serox_3

serox_3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2007

View PostDianaM92, on 05 ianuarie 2017 - 14:27, said:

Da. Soțul lucrează legal, are toate actele in regula. Doar ca nu stiu, sunt asigurata in baza soțului? Pentru ca cineva îmi zicea ca trebuia eu sa lucrez ca sa am asigurare. Si eu nu am lucrat.

Nu o sa platesti nimic pentru nastere atat timp cant unul dintre voi lucreaza legal.
Cazul e similar cu al meu, unde doar eu am lucrat anul trecut cand s-a nascut fetita.

#26
Ritam4202

Ritam4202

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.07.2020
Buna ziua as dori sa stiu mai am putin si nasc nu sunt casatorita urmeaza peste cateva luni de zile intrebarea este pot pune numele de familie a tatalui pe certificatul de nastere pana ne vom cunui si trebuie sa inregistrez nasterea sau imi da direct spitalul acele acte sa le completez pentru certificat ma aflu in irlanda mai exact in dublin va rog sa imi spuneti deoarece am auzit ca iti da de la spital si apoi le trimiti la stat inapoi prin posta completate va rog sa ma ajutati cu aceasta intrebare!

#27
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Posteireman, on 05 ianuarie 2017 - 16:00, said:


Nu-ti fa probleme,tot ce tine de nastere e gratuit.Din ce zice nevasta-mea,trebuie sa te inscrii la un GP(medic de familie),ala te ia in evidenta si la un moment dat te pune sa alegi spitalul la care vrei sa nasti.O sa te cheme la controale periodice in perioada care a ramas pana la nastere.Am inteles ca au au bagat acum pentru copii pana la 6 ani free GP card,adica nu platesti nimic pentru copil daca mergi la doctor.Ce e important pentru tine,odata ajunsa in Irlanda sa-ti faci PPS Number,fara ala nu existi.

De cativa ani nu se mai face PPS decat daca ai gasit un job in Irlanda. Cu alte cuvinte, doar daca ai nevoie de PPS. Dupa ce ai batut palma cu angajatorul, iei o dovada de la el (o scrisoare, adeverinta, ceva) si cu aia + pasaport + dovada ca locuiesti in Irlanda te duci la PPS

Inainte da, iti faceau fara conditia sa ai job. Intre timp, au vazut ca foarte multa lume isi face PPS fara sa il foloseasca la ceva si atunci, ca sa nu mai fie asaltati de cereri, au pus conditia de a fi gasit in prealabil un job.

#28
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 28.07.2005

View Postcattavencu, on 24 ianuarie 2022 - 10:41, said:


De cativa ani nu se mai face PPS decat daca ai gasit un job in Irlanda. Cu alte cuvinte, doar daca ai nevoie de PPS. Dupa ce ai batut palma cu angajatorul, iei o dovada de la el (o scrisoare, adeverinta, ceva) si cu aia + pasaport + dovada ca locuiesti in Irlanda te duci la PPS

Inainte da, iti faceau fara conditia sa ai job. Intre timp, au vazut ca foarte multa lume isi face PPS fara sa il foloseasca la ceva si atunci, ca sa nu mai fie asaltati de cereri, au pus conditia de a fi gasit in prealabil un job.


Eu sper ca in 5 (five / cinci) ani persoana respectiva a rezolvat problema ! :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate