Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Facultatea de Construcții Iași

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Are insa nu am vrut sa-l minimalizez, doar ca partea de design vine de la arhitect, la constructor doar se mai corecteaza unde nu are cum sa iasa ce viseaza primul. Si presupun ca mai mult arhitectura/design viseaza initiatoarea (ca tot insista cu programele - nu cred ca de calcul).

 BlueSoul, on 04 ianuarie 2017 - 20:18, said:

studentul este  doar o vaca de muls in iasi, un animal de exploatat si atat. este o industrie de diplome.
Am absolvit in Iasi, nu impartasesc aceeasi idee dar nu inseamna ca tu n-ai cunoscut ce spui!

Edited by neagu_laurentiu, 04 January 2017 - 21:03.


#20
iuliana13213333

iuliana13213333

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.07.2016

 neagu_laurentiu, on 04 ianuarie 2017 - 21:06, said:

Are insa nu am vrut sa-l minimalizez, doar ca partea de design vine de la arhitect, la constructor doar se mai corecteaza unde nu are cum sa iasa ce viseaza primul. Si presupun ca mai mult arhitectura/design viseaza initiatoarea (ca tot insista cu programele - nu cred ca de calcul).


Am absolvit in Iasi, nu impartasesc aceeasi idee dar nu inseamna ca tu n-ai cunoscut ce spui!
Nu, nu visez arhitectură. Doar că din câte am înțeles și eu de la alții, că n-am norocul să am pe cineva apropiat în acest domeniu, meseria presupune și cunoștințe de desen tehnic pe lângă fizică,matematică, calcule, etc. De asemenea, din ce mi s-a spus mie am înțeles că inginerul se ocupă de proiectarea în sine a clădirii ( structuri de rezistență, etc), iar arhitectul se ocupă de design. Acum dacă am înțeles eu greșit sau mi s-au spus prostii, vă rog să mă scuzați. Poate îmi explicați dumneavoastră, dacă aveți timp. Vă mulțumesc și scuzați-mi neștiința :) .

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Sa nu cada "sandramaua" sa zic asa, da, un constructor face calculele.

Edited by neagu_laurentiu, 04 January 2017 - 21:31.


#22
Kneegrow

Kneegrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 12.08.2011

 iuliana13213333, on 04 ianuarie 2017 - 21:18, said:

Nu, nu visez arhitectură. Doar că din câte am înțeles și eu de la alții, că n-am norocul să am pe cineva apropiat în acest domeniu, meseria presupune și cunoștințe de desen tehnic pe lângă fizică,matematică, calcule, etc. De asemenea, din ce mi s-a spus mie am înțeles că inginerul se ocupă de proiectarea în sine a clădirii ( structuri de rezistență, etc), iar arhitectul se ocupă de design. Acum dacă am înțeles eu greșit sau mi s-au spus prostii, vă rog să mă scuzați. Poate îmi explicați dumneavoastră, dacă aveți timp. Vă mulțumesc și scuzați-mi neștiința Posted Image .

Desenul tehnic se invata in facultate , nu trebuie sa-l stii dinainte. Sunt putine licee de profil unde se intra in detalii pe partea de desen tehnic. Acolo nu trebuie sa-ti faci griji , desi e foarte important , desenul in proiectare asistata de calculator il vei folosi la orice pas in meseria de constructor , insa ce e mai important e intelegerea lucrurilor care se petrec , abia apoi sa le pui pe hartie. Chiar nici pe partea de matematici ( se fac vreo 5-6 feluri ) nu are rost sa-ti faci prea multe probleme , toate se pot invata pe parcurs. Important e sa vii cu un bagaj minimal de cunsotinte tehnice , adica nu e prea indicat sa vii de la liceu de stiinte naturale la constructii , cunosc asemenea cazuri , si s-au lasat inca din primul an de studiu.

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,167
  • Înscris: 19.09.2005
uite astea o sa-ti manace zilele:
https://www.google.r...iw=1280&bih=923

#24
iuliana13213333

iuliana13213333

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.07.2016

 Kneegrow, on 04 ianuarie 2017 - 23:31, said:

adica nu e prea indicat sa vii de la liceu de stiinte naturale la constructii , cunosc asemenea cazuri , si s-au lasat inca din primul an de studiu.
Din fericire, sunt pe mate-info.

#25
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013

 Kneegrow, on 04 ianuarie 2017 - 23:31, said:

Desenul tehnic se invata in facultate , nu trebuie sa-l stii dinainte. Sunt putine licee de profil unde se intra in detalii pe partea de desen tehnic. Acolo nu trebuie sa-ti faci griji , desi e foarte important , desenul in proiectare asistata de calculator il vei folosi la orice pas in meseria de constructor , insa ce e mai important e intelegerea lucrurilor care se petrec , abia apoi sa le pui pe hartie. Chiar nici pe partea de matematici ( se fac vreo 5-6 feluri ) nu are rost sa-ti faci prea multe probleme , toate se pot invata pe parcurs. Important e sa vii cu un bagaj minimal de cunsotinte tehnice , adica nu e prea indicat sa vii de la liceu de stiinte naturale la constructii , cunosc asemenea cazuri , si s-au lasat inca din primul an de studiu.
Doar 3. Algebra liniara, Analiza matematica si Geometrie descriptiva.

 arg, on 05 ianuarie 2017 - 00:22, said:

uite astea o sa-ti manace zilele:
https://www.google.r...iw=1280&bih=923
Din semestrul al doilea al anului al doilea tocmai. :D


Desen tehnic se face doar in primul semestru. Ulterior se face o materie numita "Elemente de arhitectura si planificare urbana". Acolo vei invata practic sa 'citesti' o plansa. Apoi vei lucra pe plansele tale in anii mai mari.
E mult mai important sa intelegi conceptele de la RM, Statica sau chiar la Matematici.

#26
Kneegrow

Kneegrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 12.08.2011

 candreifx, on 05 ianuarie 2017 - 17:12, said:

Doar 3. Algebra liniara, Analiza matematica si Geometrie descriptiva.

Din semestrul al doilea al anului al doilea tocmai. Posted Image


Desen tehnic se face doar in primul semestru. Ulterior se face o materie numita "Elemente de arhitectura si planificare urbana". Acolo vei invata practic sa 'citesti' o plansa. Apoi vei lucra pe plansele tale in anii mai mari.
E mult mai important sa intelegi conceptele de la RM, Statica sau chiar la Matematici.
Poate s-a mai schimbat programa , promotia mea ( 2012 ) facea algebra liniara , analitica si diferentiala , Analiza matematica , matematici speciale si analiza numerica.
GD nu poate intra in categoria matematicilor.

Edited by Kneegrow, 06 January 2017 - 20:59.


#27
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013
Nu, GD e în primul semestru în anul 2.
În al doilea semestru al primului an se face geometrie descriptiva dar matematica, fără legătură cu gd-ul.
Matematici speciale se face în anul 2 pe primul semestru. Cei de la engleza însă nu pot alege, ei sunt obligați sa facă statistică în loc de matematici. Și măcar de ar fi ceva de capul la statistica aia...
Mai ai legătură cu facultatea / asociația?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate