Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Cum arătau televiziunea și radioul de..."ieri"?! (vol. II)

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1227 replies to this topic

#829
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,582
  • Înscris: 13.06.2004
Mai ţineţi minte că undeva prin 1997-2000 cei de la Pro F.M. au început să facă un jingle de vară preluând linia melodică de la piesa asta?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wvUQcnfwUUM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce profiluri muzicale aveau posturile de radio din Bucureşti în anii '90?
Pe muzică nouă erau axate Pro F.M., Radio 21 (XXI)
Un fel de Europa F.M. la muzică era Radio Contact, adică dădea şi veche şi nouă. Cred că aproape la fel era şi Radio 3 România Tineret, deşi cred aici dădeau şi muzică mai de nişă, precum muzică clasică (nu prea am ascultat postul)
Radio Romantic şi Radio Total erau axate pe muzică veche.
Restul de posturi, precum UniFan, UniPlus, Radio Tinerama nu am ascultat... ele pe ce se axau?
În "Pagini Aurii" Bucureşti 1999-2000 apare un Radio ELF Notsalgie. Aţi auzit vreodată de vreun asemenea post?
Tot în acelaşi ghid apare că sediul Atomic Tv era în zona Cart. Primăverii. Acolo era doar sediul sau era şi partea de studiouri?

Edited by djl, 12 July 2021 - 12:57.


#830
Ovidiu333

Ovidiu333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.09.2010
Apropos de radiouri din anii 90. In Bucuresti am inteles ca au existat Radio Nostalgie si Radio 2112 (post cu muzica rock). Poate sa confirme cineva ca aceste posturi chiar au existat si pe ce frecvente?
Informatia asta o am de la un post local din Iasi, la un moment dat cand faceau turul posturilor private din Bucuresti. Despre Nostalgie spuneau ca trebuie sa emita, iar despre 2112 ca emite si se receptiona foarte bine in tot Bucurestiul.

Edited by Ovidiu333, 12 July 2021 - 17:15.


#831
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,582
  • Înscris: 13.06.2004
De postul Nostlagie am întrebat şi eu în postul anterior celui tău. Un post cu acea denumire cu siguranţă ar fi difuzat muzică veche, deci ar fi fost pe gustul meu. Însă nu am dat niciodată de el. Ori nu făceam DX-ing, ori nu a ajuns să emită. Sediul urma să fie la P-ţa Romană nr, 6, adică se pare în una din Clădiriile A.S.E.-ului!

Alexandru Mironov mai făcea emisiuni în anii '90?
Fi-su era asisten ("seminarist") la Fac. de Istorie în vremea studenţiei mele şi uneori era cam jigodie. Pe A. Mironov nu l-am cunoscut vreodată să ştiu ce fel de persoană e.

#832
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Mironov si cu inca un tip prezentau un fel de introducere inainte de Star Trek TNG, era duminica dupa-masa.

Avum e pe la DigiWorld (lume) :naughty:

#833
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 11.10.2006
Mihai Badescu+Mironov la "Stiinta si imaginatie". Vremuri... Serialul era inainte sau dupa Robingo (sau poate Dallas era vecin cu emisiunea concurs?).

Edited by malmoth, 14 July 2021 - 00:08.


#834
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Parca Star Trek era chiar inainte de telejurnal, dar nu mai stiu exact. Dallas-ul era dupa stiri, la inceput joia, apoi si duminica. Au dat 11 sezoane in vreo 2 ani :D

#835
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,582
  • Înscris: 13.06.2004
Dar reclama asta din timpul "Dallas" o mai ţineţi minte?   :rolleyes:   Uram fumatul, dar îmi plăceau reclamele la ţigări şi colecţionam pachete de ţigări   :rolleyes:
Nu mai ştiu care investitor făcuse ferma "Hermes" Slobozia, unde reprodusese conacul Fam. Ewing şi parcă Turnul Eiffel. Era sponsorul emisiunii "Robingo" cu enervantul de Horia Brenciu (pe atunci nu mă enerva) şi cred că puteai câştiga un televizor.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h4cd0qT0VwU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Şi introul de la "Star Trek". "Space, the final frontier/Spaţiul, ultilma frointieră". Avem şi un forumist, Căpitanul Picard.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HnDtvZXYHgE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Pe Tele 7ABC, cunoscut pentru faptul că era postul cu multe filme şi seriale vechi (restul de posturi mai dădeau şi seriale noi) au dat seria originală, din anii '60. Nu am urmărit-o.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hdjL8WXjlGI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

În schimb, pe Discovery Chanel, când încă era mişto, abia aşteptam să dau de ceva cu locomotive cu aburi/transport pe şine sau maşini vechi. Am urmărit şi seria "People's Century/Secolul tuturor", difuzată în 1999. Mă întreb cât a durat realizarea seriei, că interviule care interviurile, dar munca de arhivă... Din păcate seruia a conţinut şi unele lucruri cam neadevărate. Se găseşte postată intregral pe YouTube pentru cine vrea s-o caute.
Kiss Tv emite din 2004?

Dacă e "televiziunea şi radioul" trebuie să menţionez şi despre radio. Pe subiectul cu sigle vechi ale posturilor de radio observ că Radio Deea, devenit ulterior Vibe F.M. şi acum One World Radio emite din 1997. Mă miram de ce nu mi-l amintesc... a început la Oneşti (o piesă despre oraş am tras-o pe casetă de la radio de stat, că altfel nu aflam de ea) şi abia în 2005 a ajuns la Bucureşti. În 1997 probabil m-ar fi tentat parţial muzica pe care o difuzau, în 2005 deja nu cred că mai era pe gustul meu.
Până când a avut Pro F.M. sigla cu hipopotamul care ascultă muzică în căşti de la un aparat portabil?

#836
johnnycrush

johnnycrush

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 26.12.2017

View Postdjl, on 17 iulie 2021 - 15:24, said:

...Nu mai ştiu care investitor făcuse ferma "Hermes" Slobozia, unde reprodusese conacul Fam. Ewing şi parcă Turnul Eiffel. Era sponsorul emisiunii "Robingo" cu enervantul de Horia Brenciu (pe atunci nu mă enerva) şi cred că puteai câştiga un televizor.
Ilie Alexandru supranumit J.R. de România.
https://evz.ro/poves...nul-eiffel.html

Edited by johnnycrush, 17 July 2021 - 15:39.


#837
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,582
  • Înscris: 13.06.2004
Dar la recepţia pe şosele, care posturi stăteau cel mai bine în anii '90? Că era vorba şi de raza de acoperire, dar cred că şi de puterea semnalului.

#838
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Intre 1994-96 am avut un Ford Sierra cu radio digital. Avea doar 4 memorii si nu avea casetofon. Dar nu prindeam mare lucru cu el decat prin Ploiesti sau la maxim 10 km. Era mult mai bine in zona Timisoarei, ca se auzeau sarbii mai bine ca romanii (incl. Radio Novi Da, cu emisia in limba romana).

Prin '98-99m, au inceput sa bage emitatoare mai puternice, care prind si la 30-50 km. Daca te duci la Cheia, prinzi lejer posturi din Bucuresti.

#839
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,582
  • Înscris: 13.06.2004
Probabil Sârbii aveau unele emiţătoare mai puternice din perioada comunistă. În fosta Iugoslavie au folosit de la început norma Vest pentru radio. Mă mir că ai noştri (măcar posturile cu venituri mai mari) nu au investi mai mult în emiţătoare, măcar în zonele cu venituri mai mari şi populaţie mai multă (Bucureşti - Ilfov - Prahova, zona litoral, Jud. Timiş de exemplu), mai ales că pe vremea aia se făceau încă destui bani din radio, ţinând cont că a avea sute de melodii stocate acasă nu era chiar pentru oricine; off-topic: eu am 300-400 de casete audio acuma.
În S.U.A., la unele trenuri au existat radioreceptoare în tren. Dar pe unde medii.

Ziceam că am să pun ceva de Pro F.M. - "Prieteni Pro F.M., Salut!"
În anul 1994 revista "Salut" era la anul V. Încep totuşi cu o copertă care prezintă un serial pentru tineri, popular la noi pe atunci. L-am văzut şi la TV.R., am revăzut ceva episoade şi după 2000 când a fost reluat de Prima Tv. R.I.P. Screech   Posted Image
Anul V nr. 27

Attached File  Salut Anul V nr. 27 Feb. 1994 coperta 1.jpg   370.73K   21 downloads

pg. 8

Attached File  Salut Anul V nr. 27 Feb. 1994 pg. 8 Prieteni Pro F.M., Salut!.jpg   441.07K   25 downloads

iar la pg. 13 e cineva cu o revistă "Salut" citind ceva la microfon. Oare mai au genul ăla de microfoane şi genul ăla de suport azi în posturile de radio?


Attached File  Salut Anul V nr. 27 Feb. 1994 pg. 13 decupaj cu cineva la Pro F.M..jpg   477.43K   20 downloads

la pg. 28 o piramidă ne-echilaterală de radiocasetofoane "Samsung". Probabil nu cele mai bune, dar să ai unul era bucurie. Probabil era la Magazinul "Salut", deschis pe atunci vis-a-vis de blocul cu cinematograful "Scala", adică probabil la parterul Blocului Angelescu a.k.a. Blocul "Jawol", că nu cred că îl făcuseră la Hotel "Lido". Blocul "Jawol" (era în interbelic o reclamă la antinevralgicul ăsta pe bloc şi de acolo denumirea - în anii '90 şi radioul era bune de antinevralgic) e cel de care începe de pe colţul cu Str. C.A. Rosetti.De
Despre magazin am să postez pe aici: https://forum.softpe.../page__st__2286

Attached File  Salut Anul V nr. 27 Feb. 1994 pg. 28 decupaj.jpg   224.14K   11 downloads

în numărul următor, nr. 28 Mar. 1994, pg. 11

Attached File  Salut Anul V nr. 28 Mar 1994 pg. 11 Prieteni Pro F.M., Salut!.jpg   486.39K   16 downloads

nr. 38 Oct. 1994 (revista deja devenise bilunară) pg. 20 ceva despre aniversarea "Prieteni Pro F.M., Salut!". Păcat că nu i-a făcut şi ei vânt cineva în pişcină, să vadă cum e.
Găsim şi un articol despre George Mihăiţă.

Attached File  Salut Anul V nr. 38 Oct 1994 pg. 20 Aniversare Prieteni Pro F.M., Salut! + articol despre George Mihaita.jpg   465.59K   15 downloads

Ce putere la lume avea radioul pe atunci. Păcat că cei de la Pro F.M. au folosit-o şi în scop negativ, pentru a creea "Generaţia Pro". Să gândeşti liber, e bine, să gândeşti consumerist     Posted Image

Uite şi sigla postului în 1994

Attached File  Sigla Pro F.M. 1994.jpg   247.53K   12 downloads


Un an de Pro F.M. (Aprilie 1994)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EScbiJ9Kf6w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 28 July 2021 - 11:42.


#840
MariusMIonescu

MariusMIonescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 26.04.2009

View Postmalmoth, on 14 iulie 2021 - 00:07, said:

Mihai Badescu+Mironov la "Stiinta si imaginatie". Vremuri... Serialul era inainte sau dupa Robingo (sau poate Dallas era vecin cu emisiunea concurs?).
Era înainte de Robingo. Dallas era după Actualităţi.

#841
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Am să vă fac acum o surpriză plăcută, și vă voi prezenta grilele de programe ale televiziunii prin cablu ploieșteană, „Canal 9 Electroplus”, între 4 și 17 august 1995:

De asemenea, o reclamă la cealaltă televiziune locală, CIN TV. Din păcate, ziarele din Ploiești („Prahova”, „Telegraful de Prahova”, „Informația Prahovei” și „Ploieștii”) nu dădeau programele televiziunilor locale, doar a celor care se prindeau terestru de la București (TVR-urile, Antena, PRO TV/Canal 31, Tele 7, Amerom). În acest caz, programul Canalului 9 reprezintă o excepție, fiind anunțat în rubrica de publicitate. Pardon, și în „Telegraful” dădeau programele Telecable și Antena 1 Sinaia prin 1996.

Sursa: „Informația Prahovei”

Attached Files


Edited by c4n1b4lul, 28 July 2021 - 18:02.


#842
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
De asemenea, programe din 18 și 19 august 1995:

Attached Files



#843
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,582
  • Înscris: 13.06.2004
Dar toate programele erau prezentate de ei sau erau şi preluări?
Dacă era numai prin cablu şi nu şi terestru înţeleg de ce nu se recepţiona la Proviţa de Sus (acolo numai TV.R. se recepţiona... în funcţie de zona din sat recepţionai numai 1 sau ambele). E prima dată când aud de post.
În Bărcăneşti (înainte de Ploieşti cum vii dinspre dinspre Bucureşti) pe cele câteva blocuşoare era "pădure" de miniparabolice. Mă întreb ce posturi se recepţionau pe acolo.
Interesant să mai zăreşti şi anunţuri din perioada aia... rubrica publicitate.

#844
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Bănuiesc că în afara programului dădeau anunțuri în regim de videotext.

În topic-ul despre televiziunea prin cablu a anilor 1990, am postat două grile ale companiei rivale de cablu, Telecable.

#845
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,582
  • Înscris: 13.06.2004
M-am uitat şi pe aia cu cablu tv. Am să las răspuns şi acolo. Eu mă referam la publicitatea din ziar, nu la cea de la televizor   :D

Dar am o nedumerire: banda F.M. normă Vest (C.C.I.R.) e 87,5/88-108 M.Hz. Dar 88-108 au avut de la început doar Amercianii, Europenii arzând-o cu 88-100, apoi 88-104 (deşi am văzut şi aparate cu 88-105). Ţinânt cont de asta şi că la începuturi nu prea erau posturi în F.M. de ce nu au început cu alocare de frecvenţe de la 89 M.Hz. Hai că pui pe 100,2 mai recepţionează şi apartele vechi, dar ce mai joasă frecenţă din F.M.-ul Bucureştean era de 94,2 M.Hz. De ce de la 89 la 94 nimic dacă tot era liber? Iar România Actualităţi de ce pe 105,3 M.Hz. că după Pro F.M. (102,8) nu mai era nimic.

#846
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004
Pentru ca încă se mai foloseau canalele TV 4 și 5 VHF in DK.

Edited by RMC Info, 30 July 2021 - 07:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate