Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Hacksaw Ridge Fără armă în linia întâi

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostValmont43, on 15 februarie 2017 - 13:12, said:

pai daca obuzele cadeau in apropierea plasei logica imi spune ca ar fi trebuit sa se dezmebreze...
ceva nu prea se leaga, ca doar nu era plasa din titan...
Cred ca se intelegea de la sine ca nu cadeau langa plasa.

#20
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005
vazut si eu filmul
emotionant, bun chiar foarte bun comparind cu ce ni se serveste in perioada asta
despre personaj, un tip aparte, presupun cu ceva manifestari de autist in care lumea e deoparte el de cealalta parte
il inteleg dar sigur nu pot fi ca el, instinctele mele ma fac sa fiu altfel, nu neaparat mai bun dar nu ca el

despre film
imi place cind il arata prezentindu-se la unitate, avionele survolind zona, ce mai o placere sa fii soldat :D
numai ca in atacul cu pricina avioanele lipsesc cu desavirsire, probabil asa a si fost dar se duce de suflet placerea aia
despre aruncatoarele de flacari, am avut placerea sa folosesc asa ceva, exercitiu bineinteles :D , le-am si carat la instructie, ce mai horror
din cite ma tin minte se spune ca jetul ajunge la max.25m, la mine primul rezervor a fost ratat, a aruncat doar napalm, iar al doilea rezervor m-am trezit in fata cu o palalaie din care n-am inteles nimic
nu cred ca jetul a depasit cu mult 10m
ce vreu sa spun, sint spectaculoase pe ecran dar eficienta lor e utila intr-un caz restrins de situatii
filmul trebuia sa aibe si efecte si le-a avut :D

acum ceva in afara subiectului
urmaream cu ceva timp in urma un documentar pe Discovery despre razboiul sovieticilor in Afganistan si o intrebare a fost cum erau motivati soldatii sa fie strong in teatrele de operatiuni
nimic mai simplu, spunea ofiterul, 2-3 raniti sau chiar morti si deveneau fiare
personajul din film complet atipic, greu de imaginat asa ceva mai ales cind te afli in miezul evenimentelor

bun film

#21
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

View PostValmont43, on 26 ianuarie 2017 - 16:47, said:

domle da...pun si eu o intrebare copilareasca/prosteasca....japonezii aia asa idioti erau de nu puteau taia plasa aia pe care se catarau americanii? Posted Image
eu tot nu-mi explic cum au pus aia plasa acolo

#22
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Mi-as dori ca cineva care a studiat arta razboiului sa intervina. Eu sunt doar un om care a citit.
Si cum fac foarte urat cand cineva se baga in meseria mea, as vrea parerea unui profesionist, care are studiile de specialitate.

Foarte interesanta intrebarea cu plasa. Recunosc ca nu ma dau expert in Razboiul din Pacific*
Re/recomand superba cartea scrisa de Florin Vasiliu "De la Pearl Harbor la Hiroshima".Pe okaz ii e de la 10 lei.
Si cautati pe net si serialul BBC "World at warr", are are un capitol special..
Dar ca sa nu ma dau dupa piersic si vai ce destept sunt, ca am raspuns prin evitare. Hai sa incerc sa raspund eu la "cum au intins plasa?"
Va duceti aminte de cartea si filmul "Ziua cea mai lunga"?Acolo, la Pont du Hoc, au folosit niste oameni antreanti sa se catere, asa cum sunt la noi vanatorii de munte. Artileria navala sau chiar mortierele ii tineau departe sau le limitau miscarile inamicilor.
Sa zicem ca proiectile cadeau la o distanta de circa 50m de baza prapastiei si creiau un "camp al morti" avand o latimea de sa zicem 20m.
Acuma nu ma luati ca am scris cifre incorecte. Nu sunt ofiter de artilerie..Dau si eu un exemplu..
Dar la dracu, sunt convins ca adevaratii ofiteri de artilerie pot calcula cam pe unde vor cadea proiectilele lor in functie de distanta, vant, calibrul loviturii, etc.
Acum ca o sa vina cu 0.5m mai la dreapta, asta e. Nu conteza precizia absoluta, ci sa creeze un "culoar al mortii", prin care sa nu treaca nici musca..
Iar in timpul bombardamentului de artilerie vanatorii escaladau cum stiau ei. Da, mai mult ca sigur ca ajuns mult mai putini sus. Dar ce care au ajuns au stiu cum sa intinda plasa aia...
Si mai sunt convins ca noaptea nu coborau chiar toti americanii si lasau terenul gol..Mai lasau niste oameni de veghe.
Si cand sti ca jabanezui vine sa iti taie gatul, parca nu prea dormi. Sau dormi o singura data, stiind ca intrii in somnul de veci..

Daca am aberat in fata profesionsitilor in arta razboiului, imi cer scuze. Pe Discov am auzit termenul "killing zone" sau "killing field"..Le-am tradus dupa ne/priceprea mea, dar nu cu "furculition"..
PS. Asa, ca sunt cocos, si am zic ca nu ma pricep la Razboiul din Pacific*, deci am unele cunostiinte si pe acolo. Ma dau mai priceput in "Batalia Atlanticului", hi, hi..Fiecare are o zona de competente....

Kosstel
Am auzit si eu multe despre cum se facea instructia in armia romana. Si ce scule erau si cum erau mentinute..
Dar ma indoiesc ca in timp de razboi si un SUA ti s-ar fi dat un aruncator care batea la doar 4m, nu la 75m.
Si ca tu, soldat, vazand ca nu bate cat trebuie, nu i-ai fi raportat superiorului .
Care normal ar fi verificat situatia si apoi ar fi facut foarte urat la oamenii de la intretinere..

Edited by Prien, 17 February 2017 - 10:01.


#23
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005
Eu unul vă mulțumesc.

#24
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005

View PostPrien, on 17 februarie 2017 - 09:56, said:

Am auzit si eu multe despre cum se facea instructia in armia romana. Si ce scule erau si cum erau mentinute..
Dar ma indoiesc ca in timp de razboi si un SUA ti s-ar fi dat un aruncator care batea la doar 4m, nu la 75m.
am zis usor peste 10m bataia, la manual zicea de 25m
ai incercat sa tii un furtun care are la iesire o presiune ce poate sa arunce jetul al 75m ?
un pompier ne poate lamuri, eu am dubii serioase ca poti avea in rezervoarele alea o asemnea presiune incit sa arunce materialul viscos la 75m si totodata sa mai fie si transportabil de un om
din cite mai tin minte un rezervor avea cam 3l iar ansamblu ducea peste ... ?  hai ca nu ma stiu :)
nu mi se par asa utile in cimp de razboi, necesita logistica destul de serioasa

#25
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
Nu cred ca ar trebui sa judecam filmele artistice despre razboi ca pe niste documentare despre razboi. filmele sint facute sa incaseze bani si eventual ceva premii, nu neaparat sa repecte realitatea cimpului de lupta. desigur, cind lucrurile sint cusute cu ata alba, te cam scarpini in cap, da poate tot n-ar trebui cautata o justificare "tehnica". filmul artistic e film artistic. si in functie de cine a facut filmul, una dintre parti e mai tembela, mai rea, mai dotata, mai etc decit cealalta. as aminti numai remakeul pearl harbour, cu jocul ala de-a soarecele si pisica intre avioanele americane si cele japoneze, in care pilotii americani ii aduc pe cei japonezi in bataia armelor personalului de pe aerodrom.

altfel mie mi-a placut filmul si l-am trecut in colectie.

Edited by gomez99, 17 February 2017 - 16:48.


#26
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View Postgomez99, on 17 februarie 2017 - 16:46, said:

altfel mie mi-a placut filmul si l-am trecut in colectie.
Idem. Lasând la o parte plasa aia groasa care putea fi taiata usor cu o maceta, antrenamentul soldatilor mi-a adus aminte de An Officer and a Gentleman si de Full Metal Jacket.

#27
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Am vazut si eu filmul. E placut sa il vezi ca un film artistic. Poate ca respecta el la baza un fapt real, dar sunt sigur ca au mai si inflorit pe ici pe colo cei ce au facut filmul.
apropo, cineva spunea ca Mel Gibson a imbatranit. Unde l-au vazut? Din ce am observat eu, el e doar regizor, in acest film nu joaca.
Am si eu ceva dubii de plasa aia. Cu o grenada ceva, o rezolvau imediat japonezii. Si iar nu am inteles, la final cand tipul coboara cu franghia, de ce japonezii trebuie sa vina pe marginea versantului si sa traga in el? Ca sa fie impuscati de jos de americani? Nu mai bine taiau franghia, iar tipul cadea si murea? Intreb si eu asa ... dar cum am zis mai sus. filmul mai infloreste realitatea!

Edited by XL700VA, 18 February 2017 - 02:32.


#28
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostXL700VA, on 18 februarie 2017 - 02:29, said:

Am vazut si eu filmul. E placut sa il vezi ca un film artistic. Poate ca respecta el la baza un fapt real, dar sunt sigur ca au mai si inflorit pe ici pe colo cei ce au facut filmul.
apropo, cineva spunea ca Mel Gibson a imbatranit. Unde l-au vazut? Din ce am observat eu, el e doar regizor, in acest film nu joaca.
Am si eu ceva dubii de plasa aia. Cu o grenada ceva, o rezolvau imediat japonezii. Si iar nu am inteles, la final cand tipul coboara cu franghia, de ce japonezii trebuie sa vina pe marginea versantului si sa traga in el? Ca sa fie impuscati de jos de americani? Nu mai bine taiau franghia, iar tipul cadea si murea? Intreb si eu asa ... dar cum am zis mai sus. filmul mai infloreste realitatea!
Adrenalina....chestii socoteli.

#29
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ne pierdem in amanunte si nu vedem padurea din cauza copacilor..

#30
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
in cazul asta amanuntele fac diferenta intre fictiune si realitate

#31
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
Povestea lui Doss este chiar mai tare decat o arata filmul. Atunci cand era transportat in spatele liniilor (dupa faza cu grenadele) s-a oprit si a cedat targa altui ranit. In timp ce isi astepta salvatorii a fost alicit in brat de un lunetist. A improvizat o atela din patul unei arme si s-a tarat vreo 200 de metri pana la un post de prim-ajutor.
Mel a trecut peste acest episod, considerand ca intreaga poveste ar deveni neverosimila. In schimb, n-a avut probleme cu acea plasa indestructibila, ancorata de un ditamai muntele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate