Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Cum transport o cantitate mica de material lemnos?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
costy81gl

costy81gl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 06.04.2005
Pe scurt: am un teren si vreau sa duc niste araci si o buturuga de la terenul tatalui meu, pana la terenul meu (150 km)
Cum procedez ca sa fie totul in regula? Eu deja am mai facut asta, acum 6 luni, si abia acum am aflat ca nu doar ca putea lua amenda si aracii confiscati dar puteam sa raman si fara masina.

Mi se pare o aberatie. Am tot citit legislatia si nu gasesc nicio procizare pentru catitati mici/infime de lemne care se pot transporta fara acte de provenienta si avize. Practic daca politistii sunt prost-dispusi, imi pot confisca masina chiar si pentru o coada de lopata?

Orice indrumare, privind legislatia, e binevenita.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cu toate ca exista tot felul de legi tampite, cu toate ca exista si politisti rauvoitori, eu nu pot sa cred ca in final ai putea avea probleme.

#3
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Legea e sa ii previna pe aia care fura lemn din padure cu papucul, duba sau caruta.
Eu is tirist, cand am transportat lemn in Romania am avut aviz de transport marfa.
N-am nici cea mai mica idee cum ai putea explica provenienta haragilor si a buturugii cat sa obtii aviz de insotire/transport marfa. Depinde mult si de cati araci e vorba dar e posibil sa ii si fi obtinut ilegal.

In tara noastra se fura lemnul grav asa ca e normal sa avem niste legi mult mai stricte.

Edited by SpeedDemon, 30 December 2016 - 00:48.


#4
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016
Acoperă cu un nailon să nu se vadă.

#5
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Transporta linistit, atata timp cat nu ai masina plina de chituci, scanduri sau de pomi taiati nu are nimeni treaba ta. Pentru niste araci si un butuc cred ca nici cel mai obtuz politist nu ar avea ceva de comentat(doar daca nu sunt furati ceea ce nu cred ca e cazul). Nici legal nu prea vad cum ai obtine autorizatie pentru asa ceva.

#6
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
hartie de mana cu tatal tau, vanzarecumparare pt suma de 1 leu.
daca chiar vrei o hartie la mana

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Eu mi-am adus de la socru-meu 4 scanduri de 4 metri pt niste rafturi in beci cu Corsa de 1.2 a nevestei. Parca era o inghetata pe bat imensa masina.
Scandurile bagate prin hayonul deschis si atarnate mult afara.

Parca eram cu TIR-ul, ca trebuia sa fiu atent la curbele stranse.
Nici macar nu mi-a trecut prin cap sa intreb de aviz sau alte acte. Am mers 50 km. Prin fata a 3 primarii si 2 posturi de politie.

Cu ce masina le transporti?

#8
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
O" hirtiuta" cu stampila primariei din care sa rezulte ca lemnele iti apartin si te poti plimba cu ele un an prin fata la toti poltistii si inspectorii lu'peste !

#9
costy81gl

costy81gl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 06.04.2005
Eu am carat pe Logan. Primul semn de intrebare a aparut cand un magazin mi-a dat un aviz de transport pentru o singura grinda de 10x10x400 cm. Atunci am inceput sa ma intreb care e limita minima (daca exista) pentru care e necesar un aviz.

#10
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Eu am ramas blocat la faza cu caratul unei buturugi si cativa araci 150 de km.

#11
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006
Nu exista limita minima. Legile sunt facute de idioti.
Exemple: te duci la magazin si cumperi un suc la PET si unul la doza. Daca bei sucurile si nu arunci ambalajele ai incurcat-o, ambalajele sunt acum deseuri si ai nevoie de formular de incarcare-descarcare pentru a le transporta. In plus, legea spune ca nu ai voie sa amesteci ambalajele la acelasi transport. Legal, poti lua amenda de vreo 20.000 lei pentru asta.
Daca ai un neon ars sau un frigider defect in masina e si mai grav, legislatia e aceeasi ca si pentru deseuri nucleare. Legal trebuie sa anunti ISU de traseul pe care il parcurgi, si sa faci o analiza a deseului la un laborator acreditat.

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

View PostTinCup, on 30 decembrie 2016 - 09:47, said:

Nu exista limita minima. Legile sunt facute de idioti.
Exemple: te duci la magazin si cumperi un suc la PET si unul la doza. Daca bei sucurile si nu arunci ambalajele ai incurcat-o, ambalajele sunt acum deseuri si ai nevoie de formular de incarcare-descarcare pentru a le transporta. In plus, legea spune ca nu ai voie sa amesteci ambalajele la acelasi transport. Legal, poti lua amenda de vreo 20.000 lei pentru asta.
Daca ai un neon ars sau un frigider defect in masina e si mai grav, legislatia e aceeasi ca si pentru deseuri nucleare. Legal trebuie sa anunti ISU de traseul pe care il parcurgi, si sa faci o analiza a deseului la un laborator acreditat.

Si tu crezi ca utilizatorii forumului sunt la fel de idioti ca sa creada balivernele insirate de tine?Ai amestecat acolo vrute si nevrute,fara nici o noima.
Doar despre tema propusa n-ai scos un cuvintel.De ce?

#13
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Asa mare e foamea de plimbi 150 de km niste araci si o buturuga :lol:?

#14
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
conform hg 470/2016 privind circulatia materialului lemnos,orice cantitate de  sub 0.1 mc nu necesita aviz de insotire a materialului lemnos.

#15
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
omul depaseste cu ce a zis ca are de carat a zecea parte dintr-un cub. HG470/2016 este inept la fel cu cine l-a promovat. De exemplu daca ai un cires batran in curte pe care vrei sa-l faci parchet, nu poti sa-l transporti legal conform HG 470. Deci il pui pe foc. La fel daca cumperi cu acte un mc de stejar, il lasi un an la uscat in curte la tine, nu mai poti sa-l transporti legal ca sa-l faci tamplarie la un atelier! de ce? pt ca asa vrea HG 470/2016. Deci il pui pe foc. Eu as imputa toate astea dobitocului care a semnat HG-ul cu proces si toate cele, pe motiv ca, constitutia garanteaza proprietatea privata. Daca ma obligi sa las sa putrezeasca un cires obtinut legal, pentru ca nu pot sa-l transport in vederea valorificarii asa cum doresc, imi incalci drepturile.

Edited by alexpet, 30 December 2016 - 12:26.


#16
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View Postcosty81gl, on 30 decembrie 2016 - 00:25, said:

...niste araci si o buturuga...
La cum pui problema, mă întreb dacă niste araci nu cumva înseamnă 2000 stâlpi de gard... Posted Image

#17
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
din contra, mai ciudat era daca spunea, niste buturugi si-un arac....

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Uou. Deci eu am fost la limita celor 0,1 mc cu cele 4 scanduri duse cu masina personala? Daca aveam 5 scanduri, de unde luam aviz? Ca le-am luat de la socrul meu. Le avea in curte de la un cofraj de fundatie.
Deci? De unde iau si eu aviz daca mai am nevoie de 5 scanduri? Sau le transport doar cate 4? Ìntr-o zi pot duce si 1 mc chiar.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate