Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Cum transport o cantitate mica de material lemnos?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
onetouch

onetouch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 03.03.2014
Omul o fi mostenit un teren pe care la curatat de araci si toate cele si sa gandit ca astea l-ar putea incalzi o perioada. Dar sa transporti niste "gateje" 150 km nu inteleg

#20
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 dorin_2k, on 30 decembrie 2016 - 12:33, said:

Uou. Deci eu am fost la limita celor 0,1 mc cu cele 4 scanduri duse cu masina personala? Daca aveam 5 scanduri, de unde luam aviz? Ca le-am luat de la socrul meu. Le avea in curte de la un cofraj de fundatie.
Deci? De unde iau si eu aviz daca mai am nevoie de 5 scanduri? Sau le transport doar cate 4? Ìntr-o zi pot duce si 1 mc chiar.
ai fost cam la limita sa sti cu cele 4 scanduri....

#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001
Stiu. 40 buc la 1 mc.

#22
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010

 onetouch, on 30 decembrie 2016 - 12:45, said:

Omul o fi mostenit un teren pe care la curatat de araci si toate cele si sa gandit ca astea l-ar putea incalzi o perioada. Dar sa transporti niste "gateje" 150 km nu inteleg
1mc de lemn de foc e ~300lei. Carburantul pe cei 150km îl costă maxim 70lei.
Din start a făcut o economie de 200lei. Am pus la socoteală sucul si berea!...mai ales berea

#23
costy81gl

costy81gl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 06.04.2005

 ccf_cristi, on 30 decembrie 2016 - 14:57, said:

1mc de lemn de foc e ~300lei. Carburantul pe cei 150km Ă®l costă maxim 70lei.
Din start a făcut o economie de 200lei. Am pus la socoteală sucul si berea!...mai ales berea

Dar n-am batut atata drum pentru araci. Dar daca tot eram acolo, si taica-miu are o gramada de copaci in fundul curtii mi-am luat vreo 30 de araci din crengi deja taiate. Vreau sa iau si o buturuga, sa o curat si sa o dau cu lac, dupa care s-o pun in gradina pe gazon. ceva de genul asta.
[ http://www.spatiiverzibuzau.ro/images/rus4.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Chiar daca nu-mi trebuie aviz de insotire a materialului lemnos, tot imi trebuie acte de provenienta. De unde iau acte de proveninenta pentru asa ceva? Chiar trebuie sa astept sa aduca buturugi in Dedeman?

#24
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 costy81gl, on 30 decembrie 2016 - 16:18, said:

Chiar trebuie sa astept sa aduca buturugi in Dedeman?
daca vrei sa respecti legea...da!
varianta doi. Tai buturaga rondele, atentie, calculezi cat sa te incadrezi in 0,1 mc, apoi faci cate drumuri este necesar sa o transporti pe bucati si o asamblezi la loc, cu niste cuie, la destinatie. Nu vrea toata lumea sa se respecte legile in Romania 'ca in Germania'?...poftim legi, succes!

Edited by alexpet, 30 December 2016 - 17:20.


#25
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013
eu zic ca poti sta linistit,nu exista "militean" in Romania care sa-ti poata cuba manunchiul de araci pentru a-ti demonstra ca ai depasit 0,1 mc...volumul unui cilindru,a unui trunchi de con,sa nu mai zic ca la buturuga trebuie si trunchi de piramida si semisfera...

Acum pe bune,tu in Romania zilelor noastre intrebi de forme legale pentru niste araci si o buturuga ?!

#26
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Nu te baza pe faptul ca toti politistii sunt capete de creta

#27
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Politistu' doar te opreste si te retine pana vine un silvic sa faca cubajul....stai linistit se descurca ei daca vor sa-si bata capul, noroc ca nu prea vor

#28
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Domnilor, culmea e ca uneori vor pentru ca spaga si pentru ca sunt imbecili.
Cazuri stiu personal, pana la urma s-a rezolvat dar se putea la fel de bine sa nu se rezolve.


#29
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
0.1 metri cubi se pot transporta fara probleme !
Iar o buturuga nu are mai mult.

Legea asta a lemnului transportat este de mare ajutor pentru padurile noastre si asa destul de jupuite, asa ca hai sa nu ne mai plangem.

#30
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Nu stiu daca e ok unde am postat , daca nu rog un moderator sa mute topicul unde trebuie. Deci se da urmatoarea problema. Un coleg de serviciu si-a taiat o livada batrana - meri, pruni, ciresi, visini. El nu are ce face cu lemnele si le da gratis. Eu vreau sa le iau sa le folosesc ca lemn de foc. De carat vreau sa le car cu remorcuta mea trasa de logan  - sunt 7 km si in vreo 3 drumuri le iau pe toate. Insa imi e teama cu legea asta noua, referitoare la faptul ca daca te prinde cu lemn fara acte pe drum iti confisca atat masina cat si lemnele. Pot avea astfel de probleme? Sau care ar fi procedura ca sa nu am surprize?

#31
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010
S-a mai discutat pe forum un subiect asemanator, doar ca acolo era vorba de salcam din cate tin minte.
Si rezolvarea era sa se duca la ocolul de care apartine sa ia o "hartie" cum ca materialul lemnos provine dintr-o gospodarie...sau ceva de genul.
Topicul, parca, era deschis pe aria de agricultura

LE Am gasit topicul cu pricina:
https://forum.softpe..._transport lemn

Edited by ccf_cristi, 30 July 2017 - 06:48.


#32
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Unde anume? Poti da un link te rog?

#33
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Mda ... si totusi se poate lega cineva de meri, prui, ciresi si visin? Nu sunt salcami, fag, stejar, brad sau alte specii care cresc in padure. Priunii, merii (de fapt merii sunt cei mai multi) nu cresc in padure. Se pot lega de asa ceva?

#34
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,582
  • Înscris: 15.01.2017

 XL700VA, on 30 iulie 2017 - 07:57, said:

Mda ... si totusi se poate lega cineva de meri, prui, ciresi si visin? Nu sunt salcami, fag, stejar, brad sau alte specii care cresc in padure. Priunii, merii (de fapt merii sunt cei mai multi) nu cresc in padure. Se pot lega de asa ceva?
Crezi ca polițistul care te-ar putea opri pe strada știe astfel de amănunte sau știe sa identifice speciile de copaci?

#35
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
in plus in lege se vorbeste de material lemnos fara sa faca deosebire ca-i corcodus sau abanos. Lege de rahat ca sa fie ONG-isti bucurosi ca au facut treaba. Dupa mine legea este anticonstitutionala, practic de deposedeaza de bunuri. Adica daca-ti creste in curte un dovleac poti sa-l vinzi, sa faci ce vrei, dar daca tai ciresul din curte care s-a uscat si vrei sa-l faci parchet la cineva....nu se poate, ca nu ai voie sa-l transporti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate