Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Unde ati locui : la etajele inferioare ale unui bloc sau la cele superioare ?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

Poll: Unde ati locui , etaje superioare sau inferioare ? (83 member(s) have cast votes)

Unde ati locui ?

  1. Etaje inferioare (41 votes [49.40%])

    Percentage of vote: 49.40%

  2. Etaje superioare (42 votes [50.60%])

    Percentage of vote: 50.60%

Vote Guests cannot vote

#37
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014

View Posttmvali, on 25 decembrie 2016 - 18:46, said:

Ia ap pe bd Unirii

Cel de pe Unirii are cam 130 mp, insa proprietarul cere 175.000 euro usor negociabil. La banii astia merita o casa pe pamant. Am pus poza doar ca exemplificare.

Apartamentul din Iuliu Maniu are 2 camere (59 mp utili) + 1 balcon de 4 mp la bucatarie + 1 balcon de 12 mp pe 2 laturi (cu acces din ambele camere). Pret? 41000 euro negociabil si sper sa-l scot la vreo 39000 euro. Refacerea o sa ma coste inca vreo 8 - 9.000 euro. Este la 2-3 minute de metrou si de piata, nu exista locuri de parcare platite la Primarie, deci parchezi unde apuci.

Edited by nelu1086, 25 December 2016 - 19:04.


#38
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Etaj inferior sa pot iesi uuuuuurrrrgent in caz de cutremur.
Dar la anu' ma mut la casa pe "pamant" (pt. ca un oarecare din Scornicesti nu a inteles :casa la curte )daca reusesc in sfarsit sa trag "corentu"

#39
DONNIE99

DONNIE99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 05.06.2014
Eu stau la 4,intr-un bloc cu 10 etaje(cu lift), iti recomand etajele 6-8(pt. panorama,daca ai ce vedea daca nu, merge si 2-8),dar sa aiba lift. pt et. super.

Edited by DONNIE99, 25 December 2016 - 20:16.


#40
pink-beetle

pink-beetle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.07.2015
Etaj 1, maxim 2 din 4, sa pot sa sar pe geam sau balcon in caz de cutremur

#41
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Stau la parter si e foarte bine.
E frig ?? Pui polistiren pe dedesubt (la subsol) sau iei, ca mine, o mocheta matlasata.
Nu e blocul izolat si nici nu se aude ceva de asta ?? Ti-l izolezi singur (apartamentul) ... eu asa am facut. La etaj te rupe la bani o izolare ...
De igrasie scapi simplu de tot, daca ai temperatura constanta; asta apare la orice etaj, daca ai variatii de temperatura. Cum am pus centrala a disparut ...
Care crede ca la 10 e mai in siguranta decat la parter, se inseala. Daca pica blocul, credeti ca pica "in slow motion" ??? Daca e sa te duci dracu, te duci indiferent de etajul la care esti. Conteaza daca mori calcat de masina sau din cauza unui ghiveci cazut de la etaj, fix in capul tau ??? Nu prea cred ...

#42
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005

View Postnelu1086, on 25 decembrie 2016 - 18:36, said:

La ultimul etaj al blocurilor comuniste de la bd. Iuliu Maniu din Bucuresti exista cateva apartamente atipice, adica au balcon pe 3 laturi, iar unele au o terasa imensa pe care poti pune chiar si un foisor - am pus o poza IMG_2016 facuta de mine zilele trecute. Am ocazia sa cumpar unul similar la 11/11 la pret excelent, necesita refacere totala (avantaj!), insa blocul nu e renovat si are doar un singur lift. Panorama este superba.

Idem, pe Bd. Unirii din Bucuresti apartamentele de la ultimul etaj au scara interioara - poza dsc03141 e luata de pe net.


Hai sa-ti zic cum ma uit eu de aproape doi ani la ceva similar, dar cu terase de cca 40mp. Din pacate sunt doar exact 4 bucati in tot orasul si sunt doar cu doua camere si nu se vinde niciunul inca, pentru ca tot m-as arunca.

#43
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014

View Postsebulbus, on 25 decembrie 2016 - 21:43, said:

Hai sa-ti zic cum ma uit eu de aproape doi ani la ceva similar, dar cu terase de cca 40mp. Din pacate sunt doar exact 4 bucati in tot orasul si sunt doar cu doua camere si nu se vinde niciunul inca, pentru ca tot m-as arunca.

Ei, cu terasa de 40 mp n-am vazut in viata mea.... Mi-ar place si mie :)

Dar cu terasa de 20 mp am gasit la pretul prohibitiv de 100.000 euro + 7.500 euro comisionul la negru al agentiei un pentru ap. cu 3 camere, 1 bucatarie, 2 bai, 2 balcoane si 1 terasa localizat langa statia de metrou Veteranilor, etaj 10/10. Daca exclud terasa, era vorba de un spatiu util de 75 mp.

LE: am observat ca agentiile si-au schimbat politica de vanzare si umfla pretul cu 10-15% in ideea ca nu mai cer comisioane de la nimeni si negociaza ele direct.

Edited by nelu1086, 25 December 2016 - 22:38.


#44
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
Toate etajele, inclusiv extremele, au avantaje si dezavantaje. Depinde de ce fel de om esti, pentru a alege ce ti se potriveste. Ca exemplu, ultimul etaj e mai friguros iarna si mai calduros vara insa poti deveni cvasiindependent energetic, vecinii te deranjeaza mai putin, ai alta priveliste, etc. La parter e o temperatura mai constanta, exista mai multe riscuri de inundatii, poluare fonica, etc, insa iesi mult mai rapid din casa in caz de forta majora si este mai comod. Colete, mobila, comenzi, iti vin direct la usa. Iti poti face o iesire in plus, cu ceva cheltuieli. La etajele intermediare, ai mai putine cheltuieli cu intretinerea insa te pot dispera vecinii. Avantaje si dezavantaje...

#45
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014
Am revenit cu niste poze facute astazi.


Poza 1 - terasa apartamentului de 3 camere de pe Iuliu Maniu a carui poza am postat-o ieri dintr-un unghi nefavorabil. Presupun ca numai ea are peste 40 mp (se vede ca apartine aceluiasi apartament).
LE: apartamentul din dreapta lui are exact acelasi model de termopane. Sa nu-mi spuneti ca de fapt pe coltul acela e un singur apartament sau ca ambele apartin aceluiasi proprietar... Ar fi tare.

Poza 2 - alt apartament misto la ultimul etaj, tot pe Iuliu Maniu si tot langa Metrou. Are balcon urias, pe doua laturi.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   308.26K   76 downloads
  • Attached File  2.jpg   322.18K   70 downloads

Edited by nelu1086, 26 December 2016 - 10:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate