Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

[C-Builder] Proiect Sah - Incarcare imagine din fisier (OOP)

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postenterspeed, on 23 decembrie 2016 - 19:09, said:

Nu fac ca nu-mi ajunge timpul.

Cum scriu getName() : String ?
Ce e dupa : e tipul de date returnat.

#56
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

View Postdani.user, on 23 decembrie 2016 - 18:31, said:

De ce sa testezi piesa?
std::string imagePath = std::string("chess_piece-") + std::to_string(static_cast<int>(piece->getType())) + std::to_string(static_cast<int>(piece->getPlayer->getColor())) + std::string(".jpg");

Toate chestiile astea sunt const, fixe, e ca si cum ai defini "pionAlb.jpg", etc, in fiecare instanta a pieselor, deci getterele nu isi mai au rostul, cel putin nu aici. Iar daca piesa isi stie tipul prin acel enum, ce rost mai are ierarhia piesa<--pion/turn,..
Iar legat de switchuri, aici merg ca nr si tipul pieselor e fix dar daca generalizam problema, de ex pt un program educational pt forme geometrice, care-s desenate, sau o voce le spune numele si vrei sa folosesti aceleasi interfete, ai initial cerc, patrat, switch pt ele. Apoi adaugi triunghi: adaugi  o derivare, un tip in enum, actualizezi toate switchurile? Totul cuplat asa strans?

De asta ziceam sa vad interfetele, sa vad cum ganditi voi designul.

Edited by andreim77, 23 December 2016 - 23:40.


#57
enterspeed

enterspeed

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.12.2016
Ce algoritm pot folosi sa mut piesele random ? Oricare oriunde? Eu trebuie sa fac proiectul fara reguli.

#58
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Pai ce sah mai e asta? Nu vezi ce ne chinuim aicisha?
Si cum muti oriunde, chiar si pe o patratica ocupata de o piesa proprie?

#59
enterspeed

enterspeed

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.12.2016

View Postandreim77, on 24 decembrie 2016 - 00:53, said:

Pai ce sah mai e asta? Nu vezi ce ne chinuim aicisha?
Si cum muti oriunde, chiar si pe o patratica ocupata de o piesa proprie?

Vad ca va chinuiti. Am gasit si exemple in C++ si tot. Dar trebuie sa-l fac in programul asta pe care nu-l foloseste nimeni. Si daca fac tot programul in C++ in Visual Studio sau MinGW degeaba ca aici nu stiu cum sa il pun. Pe net nu exista tutoriale sau programe facute cu clase sa-mi dau seama.

#60
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
Cate programe n-am facut pe care nu le-a folosit nimeni... face parte din procesul de invatare. Ideea e sa si ramai cu ceva. Legat de timp, e ajunul Craciunului, nu cred ca iti cere nimeni sa fie gata maine.

#61
enterspeed

enterspeed

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.12.2016

View Postdani.user, on 24 decembrie 2016 - 10:37, said:

Cate programe n-am facut pe care nu le-a folosit nimeni... face parte din procesul de invatare. Ideea e sa si ramai cu ceva. Legat de timp, e ajunul Craciunului, nu cred ca iti cere nimeni sa fie gata maine.

Nu maine, dupa vacanta. Dar oricum gasesc greu cum sa lucrez in programul asta.

#62
enterspeed

enterspeed

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.12.2016
In clasa Board am creat un TImage *imBoard si am scris asta : imBoard -> onclick = fJoc -> LBClicked; Am creat si eventul cu void __fastcall.
Da eroarea asta: [C++ Error] Board.cpp(20): E2316 'LBClicked' is not a member of 'TForm'. LBClicked e acolo: void __fastcall LBClicked(TObject * sender); L-am pus si la privat si la public si la published si nu merge nicaieri, dar daca scriu functia in clasa principala merge.

Edited by enterspeed, 31 December 2016 - 18:48.


#63
plesanunicolaeeugen

plesanunicolaeeugen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.11.2018

View Postenterspeed, on 31 decembrie 2016 - 18:48, said:

In clasa Board am creat un TImage *imBoard si am scris asta : imBoard -> onclick = fJoc -> LBClicked; Am creat si eventul cu void __fastcall.
Da eroarea asta: [C++ Error] Board.cpp(20): E2316 'LBClicked' is not a member of 'TForm'. LBClicked e acolo: void __fastcall LBClicked(TObject * sender); L-am pus si la privat si la public si la published si nu merge nicaieri, dar daca scriu functia in clasa principala merge.

ti a iesit pana la urma proiectul?cu incarcarea imaginilor in c builder(lucru de care n am habar)si tot??

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate